Χρόνια πολλά (῾Αγίου Χαραλάμπους)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
..............................................................................................
Κ. Συμεωνίδη, να πω ότι κατά σύμπτωση ο προπάππους μου -από το σόι του πατέρα μου- Συμεωνίδης Γεώργιος λεγόταν, πρόσφυγας Μικρασιάτης και ονομαστός ψάλτης του Ηρακλείου για τους παλαιότερους που τον έζησαν. Έψαλλε επί πολλά χρόνια στον Ι. Ν. Αγ. Κων/νου. Ο μόνος από την οικογένειά του που ασχολήθηκε με τα ψαλτικά έμελλε να είναι ο δισέγγονος, που ούτε κι ο ίδιος δεν το φανταζόταν ποτέ....
..................................................................................................

Αγαπητε Μπαμπη (και λοιποι φιλοι)
Ειχα την τυχη να ακουσω τον προπαπου σου οταν εψαλλε στον Ι.Ν. του Αγιου Κωνσταντινου . Οντως ηταν καταπληκτικος ψαλτης με γλυκητατη φωνη και θα ηθελα να πω οτι αδικηθηκε ψαλλωντας για πολλα-πολλα χρονια στον εν λογω ναο , που λογω της ιδιοτητας του ως νεκροταφειακος ναος , δεν προσφερεται για ''ανετο'' ψαλσιμο . Λαμπαδαριος του για πολλα χρονια , ηταν ο αειμνηστος Γιαννης Βαζος , επισης Μικρασιατης προσφυγας και επισης πολυ καλος ψαλτης . Ας ειναι ΑΙΩΝΙΑ η ΜΝΗΜΗ και των δυο .
Τελειωνωντας θα μου επιτρεψεις να σε συγχαρω για την εν γενει ψαλτικη σου δραστηριοτητα και αποδοση επ αναλογιω . Εισαι αξιος διαδοχος του προπαπου σου .
Χρονια σου ΠΟΛΛΑ .
 
Σήμερα είδα το θέμα (δεν μπαίνω πολύ λόγω εξεταστικής) σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας, ο Άγιος Χαραλάμπης να πρεσβεύει για όλους μας και εμείς οι έχοντες το όνομα του να τον μιμηθούμε.

Χρόνια πολλά και από εμένα στον κ.Χάρη Συμεωνίδη και πολλές ευχαριστίες για την προσφορά του στο φόρουμ μας το οποίο έχει αρχίσει να μετατρέπει το διαδύκτιο από απρόσωπη επικοινωνία σε πραγματική και ουσιαστική επικοινωνία (είναι πολύ ωραίο να ξέρεις ότι σε θυμούνται όλοι και να μην σε θεωρούν ένα απλό κλικ στον υπολογιστή ή μια απλή επαφή και ακόμα πιο ωραίο είναι να συναντάς τα άτομα που μιλάς στο διαδύκτιο από κοντά, έιχα την ευκαιρία να γνωρίσω τον Γίωργο Μ. ο οποίος είχε έρθει στον εσπερινό της Υπαπαντής στον Άγιο Νικόλαο όπου γιορτάζουμε την Παναγία την Πορταϊτισσα και χάρηκα πάρα πολύ που τον γνώρισα απο κοντά μετα από τόσες συνομιλίες στο φόρουμ)

Χρόνια πολλά και στον κ.Χαράλαμπο Τσερκέζη

Χρόνια πολλά σε όλους καλή Τεσσαρακοστή και καλόν αγώνα.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἤμουν σίγουρος ὅτι ὅταν ξυπνοῦσα θά ἔβλεπα αὐτό τό θέμα ἀπό τόν Δημήτρη, ἀπόδειξη τῆς παλλομένης καρδιᾶς του γιά τήν πατρίδα του καί τούς ἀγαπημένους του γονεῖς. Στέλνω κι ἐγώ πολλούς χαιρετισμούς, ἐγκάρδιες εὐχές καί πολλές εὐχαριστίες στούς σεβαστούς καί ἀγαπητούς γονεῖς του καί σέ ὅλους τούς Πυργιῶτες.

Ἐπαναλάμβανομαι εὐχετικῶς, ὅπως στά θέματα πού παραπέμπει ὁ Δημήτρης, γιά τά ἐκλεκτά καί ἀγαπητά μας μέλη, Χάρη Συμεωνίδη, Χαράλαμπο Τσερκέζη καί Χαράλαμπο Σαλίβερο, πού προχθές εἶχα τή χαρά νά τόν συναντήσω καί διά ζώσης. Πρόκειται γιά 19χρονο ἐκλεκτό νέο, φοιτητή τοῦ Μετσόβιου Πολυτεχνείου, βαθιά ἐκκλησιοποιημένο, ἀνήκοντα στόν κατώτερο κλῆρο (Ἀναγνώστης), καί τοῦ εὔχομαι νά κληθεῖ καί στόν ἀνώτερο ἐν εὐθέτῳ χρόνῳ.

Χρόνια πολλά καί σέ ἄλλα μέλη πού φέρουν αὐτό τό ὄνομα!!!

 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σὲ ὅλους τοὺς ἐκλεκτοὺς συναδέλφους ποὺ ἑορτάζουν.

Πρὸ πάντων ὄμως στὸν φίλο μου τον Χαράλαμπο Συμεωνίδη, ἐκλεκτό συνάδελφο καὶ πρωτοψάλτη, ποὺ το φωνητικό του τάλαντο, ἡ συνεχής ἀναζήτηση τοῦ γνησίου ἐκκλ. ὕφους μέσα στην παράδοσή μας, γρατὴ, προφορική, δημοτική, ἀνατολική, τὸ μεράκι του, ὁ ζῆλος του καὶ ἡ σπιρτάδα του (καὶ ὄχι μόνο:wink:) δείχνουν ἄνθρωπο και ψάλτη μὲ βάθος καὶ γνώση.

Πολλά τὰ ἔτη σου, καρντάση μὲ ὑγεία.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χαρισμένο, σὲ ὅλους τοὺς φίλους τοῦ Ψαλτολογίου, ποὺ μοῦ εὐχήθηκαν διὰ ζώσης, μέσω τηλεφώνου, μέσω E-mail, μὲ ΠΜ ἤ καὶ στὸ Facebook ἀκόμα, εἰδικὰ δὲ στὸν ...κολλητὸ Σολδᾶτο καὶ τὸν Δημήτρη Σκρέκα γιὰ τὰ ὡραῖα δῶρα ποὺ μοῦ ἔστειλε, ἴδιαίτερα ὄμως:

στὸν καρδιακὸ φίλο ποὺ ἀπέκτησα μέσω τοῦ Ψαλτολογίου, τὸν Domesticus καὶ στὶς χαρές του, τώρα μὲ τήν κόρη ποὺ ἀπέκτησε. Νὰ σοῦ ζήσῃ, νὰ τὴν δῇς εὐτυχισμένη καὶ ὅπως θὰ τὴν ἤθελες καὶ νὰ σὲ ἀγαπᾶ, ὅσο καὶ ἡ δική μου ἀγαπᾶ ἐμἐνα!!! :wink:

Τὸ μικρό αὐτὸ ἀντίδωρο στὴν ἀγάπη σας, εἶναι ἕνα διαφορετικὸ ἄκουσμα: ἀπὸ κάποια ἀγρυπνία στὸ Ἅγιον Ὅρος μᾶλλον, κάποιο πολὺ ἀγαπητὸ μου πρόσωπο (ποὺ ἔχω καιρὸ νὰ δῶ καὶ μὲ συγκίνησε) πῆρε αὐτὸ τὸ Ἄξιον Ἐστὶν τοῦ Χατζηαθανασίου σὲ Φρύγιο καὶ τὸ "ἔντυσε" μὲ πολίτικη λύρα. Το ἀποτέλεσμα; Ὄχι για τὴν ἐκκλησία μεν, ἀλλὰ ἰδιαίτερα γοητευτικό...

Δὲν ξεχνῶ νὰ παραλείψω νὰ στείλω εὐχαριστίες καὶ τὴν ἀγάπη μου στὸν Βασίλη Κιαμηλίδη, πού μοῦ τὸ ἔστειλε.

Χάρης
 

Attachments

  • AksionEstin_X''Atanasiou_Frygios_Symewnidis+Lyra.mp3
    3.2 MB · Views: 148

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Χάρη,

Αν και λίγο αργά (άσε... είχα χθες περιπέτειες με την μπαταρία του αυτοκινήτου μου... ίσα-ίσα που πρόλαβα να με πάει η σύζηγός μου στην εκκλησία!!), σου εύχομαι ολόψυχα τις συναδελφικές μου ευχές για την ονοματική σου γιορτή. Είθε ο Χριστός, δια πρεσβειών του προστάτου αγίου σου Χαραλάμπους, να σε ευλογεί και να σε καθοδηγεί πάντοτε.

Απόστολος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο άγιος Χαράλαμπος ο θαυματουργός (και πολιούχος του Πύργου Ηλείας όπου σήμερα πανηγυρίζει) να είναι βοήθεια όλων και ιδιαίτερα των εορταζόντων του Ψαλτολογίου. Χρόνια πολλά!

Βλ και
Χρόνια πολλά (Αγ. Χαραλάμπους)
Χρόνια πολλά (῾Αγίου Χαραλάμπους)


Στέλνω κι ἐγώ πολλούς χαιρετισμούς, ἐγκάρδιες εὐχές καί πολλές εὐχαριστίες στούς σεβαστούς καί ἀγαπητούς γονεῖς του καί σέ ὅλους τούς Πυργιῶτες.

...γιά τά ἐκλεκτά καί ἀγαπητά μας μέλη,
Χάρη Συμεωνίδη,
Χαράλαμπο Τσερκέζη καί
Χαράλαμπο Σαλίβερο
,​

Χρόνια πολλά καί σέ ἄλλα μέλη πού φέρουν αὐτό τό ὄνομα!!!


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σὲ ὅλους τοὺς ἐκλεκτοὺς συναδέλφους ποὺ ἑορτάζουν.

Πρὸ πάντων ὄμως στὸν φίλο μου τον Χαράλαμπο Συμεωνίδη,
Πολλά τὰ ἔτη σου, καρντάση μὲ ὑγεία.
Χρόνια πολλά καί εὐλογημένα!!!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες.
Ο Άγιος Χαράλαμπος μαρτύρησε παρά το προχωρημένο
της ηλικίας του (βίος) κ έτσι τοποθετήθηκε στην ένδοξη χορεία των Αγίων.
Μνεία ιδιαίτερη στην πατρίδα της μητέρας μου την ψαλτομάνα
Ηλεία (προστάτης της πόλης του Πύργου).
Έτη πολλά με υγεία στο φυσικό μου πατέρα (π.Χαράλαμπος) κ να
χαίρεται την ιερωσύνη του, αλλά κ στον αγαπημένο μου
μουσικό Χάρη Συμεωνίδη (παρά το πένθος του) εὐχομαι να
υμνεί τον Θεό με υγεία κ γαλήνη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χρόνια Πολλὰ κι εὐλογημένα στον φίλο Χαράλαμπο Συμεωνίδη.

Ἡ ἀπουσία σου, φίλε, ἀπὸ τὴ Θεσσαλονίκη εἶναι αἰσθητή, νὰ τὸ ξέρεις
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μπα, σε μας δεν είναι αισθητή η απουσία του από τη Θεσσαλονίκη.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Χαραλάμπη, τὸν ἐν Μάρτυσι μέγιστον εὐφημήσωμεν...", έγραφε χαρακτηριστικά ο υμνογράφος στο Δοξαστικό των Αποστίχων του Εσπερινού, που πριν από λίγο ψάλλαμε.
Έχει και ο Ιερομάρτυς Άγιος Χαράλαμπος, σημαντική θέση στο Αγιολόγιο της Εκκλησίας μας, επομένως και παρρησία στον Κϋριο πρεσβεύοντας για όλους εμάς.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με ειρήνη & υγεία στους εορτάζοντες.
Ειδικότερα, στο εκλεκτό μέλος του παρόντος φόρουμ, Μουσικολόγο κ. Χάρη Συμεωνίδη, του οποίου οι κατα καιρούς παρεμβάσεις του, είναι καταλυτικές φωτίζοντας & αποσαφηνίζοντας πλήρως, πολλά Θέματα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχές πολλές για υγεία και μακροημέρευση σε όλους τους εορτάζοντες, εξαιρέτως δε στον Χαράλαμπο Τσερκέζη, γείτονα και ομογάλακτο αδελφό, όπου με την εργατικότητα και την ενέργειά του πολλοί έχουμε κατά καιρούς ωφεληθεί.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εἰς πολλὰ ἔτη Χαράλαμπες Συμεωνίδη, στύλε ἀκλόνητε τῆς ... ὅμοιας διφωνίας:p, πάντα μὲ ὑγεία καὶ δύναμη.

Πολλὰ τὰ ἔτη κὰι στον Χαράλαμπο Τσερκέζη, μολονότι τοῦ χρειάζονται λίγα χρόνια παραμονῆς στη Θεσσαλονίκη γιὰ ν' ἀνοίξει τὸ ... μάτι του:wink::p καὶ ἡ ... ὄρεξή του:).
 
Πολλὰ τὰ ἔτη κὰι στον Χαράλαμπο Τσερκέζη, μολονότι τοῦ χρειάζονται λίγα χρόνια παραμονῆς στη Θεσσαλονίκη γιὰ ν' ἀνοίξει τὸ ... μάτι του:wink::p καὶ ἡ ... ὄρεξή του:).

Έννοια σου και πέρασα κάποτε κι απ΄τα μέρη σας...ήλθον, είδον και απήλθον (με τρίγωνα Πανοράματος παραμάσχαλα)..:cool:.
Ευχαριστώ θερμά και αντεύχομαι στους συνονόματους του φόρουμ και σε όλους σας, πρωτίστως υγεία.
 
Last edited:
Εἰς πολλὰ ἔτη Χαράλαμπες Συμεωνίδη, στύλε ἀκλόνητε τῆς ... ὅμοιας διφωνίας:p, πάντα μὲ ὑγεία καὶ δύναμη.

Πολλὰ τὰ ἔτη κὰι στον Χαράλαμπο Τσερκέζη, μολονότι τοῦ χρειάζονται λίγα χρόνια παραμονῆς στη Θεσσαλονίκη γιὰ ν' ἀνοίξει τὸ ... μάτι του:wink::p καὶ ἡ ... ὄρεξή του:).

Χρόνια πολλά και δημιουργικά .
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
παραδιδω και εγω τις ευχες μου στους σημερινους εορταζοντες του ψαλτολογιου !!
σαν νεοσυλλεκτος ψαλτακος που ειμαι ....

χαχαχαχαχαχα....
 

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Χρονια πολλά και ευλογημένα στους εορτάζοντες.

Ιδιαίτερες ευχές στους κ. Χάρη Συμεωνίδη και κ. Χαράλαμπο Τσερκέζη για την μεγάλη προσφορά τους.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Χρονια πολλά και ευλογημένα στους εορτάζοντες.

Ιδιαίτερες ευχές στους κ. Χάρη Συμεωνίδη και κ. Χαράλαμπο Τσερκέζη για την μεγάλη προσφορά τους.

Χρόνια πολλά κι από μένα στους αγαπητούς συναδέλφους!
 
Top