Σύλλογος Ιεροψαλτών Λαρίσης, Τυρνάβου & περιχώρων "Κοσμάς ο Μελωδός" (σύνθεση του νέου διοικητικού συμβουλίου)

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Η σύνθεση του νέου διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου Ιεροψαλτών Λαρίσης,Τυρνάβου και περιχώρων " Κοσμάς ο Μελωδός " εχει ως εξής:


Πρόεδρος: Κερμελίδης Φώτιος

Αντιπρόεδρος: Γκίκας Ευάγγελος

Ταμίας: Κολλάτος Δημήτριος

Γενικός Γραμματέας: Λεμονόπουλος Γεώργιος

Βοηθός Γραμματέα: Λαναράς Κων/νος

Υπεύθυνος εκδηλώσεων: Λιαρόπουλος Θωμάς

Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας: Ρούστας Γεώργιος


Αντιπρόσωποι ΟΜ.Σ.Ι.Ε. : Μαργαρίτης Άγγελος

Σκρέττας Παύλος
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Η σύνθεση του νέου διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου Ιεροψαλτών Λαρίσης,Τυρνάβου και περιχώρων " Κοσμάς ο Μελωδός " εχει ως εξής:


Πρόεδρος: Κερμελίδης Φώτιος

Αντιπρόεδρος: Γκίκας Ευάγγελος

Ταμίας: Κολλάτος Δημήτριος

Γενικός Γραμματέας: Λεμονόπουλος Γεώργιος

Βοηθός Γραμματέα: Λαναράς Κων/νος

Υπεύθυνος εκδηλώσεων: Λιαρόπουλος Θωμάς

Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας: Ρούστας Γεώργιος


Αντιπρόσωποι ΟΜ.Σ.Ι.Ε. : Μαργαρίτης Άγγελος

Σκρέττας Παύλος

Σιδερένιος Φώτη.Και σ'όλους με υγεία.Ο Θεός να σας δίνει δύναμη και φώτιση.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Φωτη μου φιλε καλε μαζι με τον Βαγγελη ευχομαι να πετυχετε σπουδαια πραγματα τοσο χορωδιακα οσο κ μονωδιακα.
Αντε με το καλο σας περιμενουμε κ Αθηνα κ αντε επιτελους να φανει κ λιγο η Λαρισα στον τομεα αυτο,δεν ειναι μονο η Αθηνα ειναι κ οι ωραιες επαρχιες μας που εχουν σπουδαιους Ψαλτες κ πρεπει να φανει αυτο το εργο.
Καλο ξεκινημα κ καλη επιτυχια σε οτι κανεις απο κοινου με τον Βαγγελη κ τους υπολοιπους.
Χαιρετισμους πολλους.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Φωτη μου φιλε καλε μαζι με τον Βαγγελη ευχομαι να πετυχετε σπουδαια πραγματα τοσο χορωδιακα οσο κ μονωδιακα.
Αντε με το καλο σας περιμενουμε κ Αθηνα κ αντε επιτελους να φανει κ λιγο η Λαρισα στον τομεα αυτο,δεν ειναι μονο η Αθηνα ειναι κ οι ωραιες επαρχιες μας που εχουν σπουδαιους Ψαλτες κ πρεπει να φανει αυτο το εργο.
Καλο ξεκινημα κ καλη επιτυχια σε οτι κανεις απο κοινου με τον Βαγγελη κ τους υπολοιπους.
Χαιρετισμους πολλους.

Εύχομαι με τη σειρά μου, καλή αρχή στο νέο Συμβούλιο.
Ειδικότερα, πιστεύω ότι για την εκπροσώπησή σας στην ΟΜΣΙΕ είναι ικανότατο & λαμπρό μέλος, ο εκ Ζαγκλιβερίου ορμώμενος & καταγόμενος, αξιόλογος Πρωτοψάλτης & ένας εκ των αρίστων μαθητών του αειμνήστου δασκάλου, Άρχοντα Αθ. καραμάνη, κ. ΄Αγγελος Μαργαρίτης, τον οποίο έχω γνωρίσει & ακούσει σε πανήγυρεις, όταν κατα καιρούς επισκέπτεται τη γενέτειρά του.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε αδέλφια για την αγάπη σας μέσω των ευχών σας.Προσπαθούμε και ελπίζουμε για το καλύτερο.Η αγαστή συνεργασία με την ΟΜ.Σ.Ι.Ε. και την μητρόπολη Λαρίσης και Τυρνάβου,που θερμότατα ευχαριστούμε,πιστεύουμε ότι θα βγάλει από τον λήθαργο των τελευταίων ετών τον σύλλογό μας.Επειδή είμαστε μία οικογένεια οι φορουμίτες,θα λαμβάνετε γνώση δια τα τεκταινόμενα όσοι ενδιαφέρεστε και μέσω του ιστολογίου μας
http://kosmasmelodos.blogspot.gr/
και μέσω αναρτήσεων στο ψαλτολόγιον.
Είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε τις γνώμες σας,τις γνώσεις σας,τις αναρτήσεις σας,την καλοπροαίρετη κριτική σας και μέσω διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο kosmasomelodos@gmail.com, με σκοπό να γίνουμε καλύτεροι και πιο ολοκληρωμένοι.Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων ελπίζοντας ο ιεροψαλτικός χώρος να περιφρουρείται από αγάπη για τον συνάδελφο και συνάνθρωπό μας,ένθερμο ζήλο,φιλαδελφική συνεργασία,ταπεινοφροσύνη,καλήν προαίρεσιν και διάκρισιν.Τέλος ελπίζουμε επιτέλους ιερός κλήρος και ιεροψάλτες να γίνουμε ένα,ως σώμα της εκκλησίας μας.Ιεραρχικό και ιεροψαλτικό σώμα ας συντελέσουμε στην αναβάθμιση της σχέσεώς μας σε όλα τα επίπεδα με αποτέλεσμα και την ψυχική ανάταση του ποιμνίου της εκκλησίας μας αλλά και την εύρυθμο λειτουργία των κατά τόπους ιερών μας ναών....
 
Last edited:

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Θερμά Συγχαρητήρια στους συναδέλφους της Λάρισας.
Η ΟΜ.Σ.Ι.Ε. όπως και προφορικά είπαμε κατά την πρόσφατη επίσκεψή μας στη Λάρισα με τον Πρόεδρο, τον κ. Γιώργο Ναούμ, θα σταθεί δίπλα στον αναγεννημένο Σύλλογο προκειμένου να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό για την τοπική εκκλησία και τους ψάλτες της.

Κώστας Πολίτης
Γενικός Γραμματέας ΟΜ.Σ.Ι.Ε.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδέλφια χαίρετε.Αρχίζουμε συν Θεώ,την ανάρτηση στην σελίδα του συλλόγου μας,http://kosmasmelodos.blogspot.gr αρχείων μέσα από το διαδίκτυο, τα οποία πιστεύουμε ότι θα βοηθήσουν στην κατανόηση και τον εμπλουτισμό γνώσεων περί της πατρώας μας μουσικής,σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο και άλλων πέριξ θεμάτων.Σας ευχαριστούμε και αναμένουμε προτάσεις και υποδείξεις δια την αναβάθμιση του ιστολογίου μας....:)
 
Ως αρχή δημιουργήσαμε νέο ιστολόγιο του Συλλόγου Ιεροψαλτών Λαρίσης,Τυρνάβου και περιχώρων "Κοσμάς ο Μελωδός",στο οποίο πρώτα ο Θεός,θα υπάρχει ανάρτηση πολλών σημαντικών θεμάτων περί της πατρώας μας μουσικής,σκέψεων περί αναβαθμίσεως θεμάτων τα οποία βρίσκονταν απενεργοποιημένα κατά τα παρελθόντα έτη,μελετών,μουσικών μελών κ.α.
Σας ευχαριστούμε για τις ευλογίες και τις ευχές σας.

http://kosmasmelodos.blogspot.gr/
Σας ευχαριστούμε! Ευχαριστούμε όλους όσους μας ψήφισαν και όσους μας στηρίζουν με τον οποιονδήποτε τρόπο. Από την πλευρά μας ως διοικητικό συμβούλιο θα προσπαθήσουμε να προσφέρουμε τα μέγιστα στην σπουδαία αποστολή του ιεροψάλτη και κυρίως στον τόπο μας.Συμπαραστάτης και πηγή δυνάμεως μας αποτελούν τα μέλη του συλλόγου μας καθώς και ολόκληρη η ιεροψαλτική οικογένεια.Είθε με την ευλογία του Αγίου Τριαδικού Θεού και της Μητροπόλεως μας να έχουμε καλή αρχή και υπομονή...
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εθιμοτυπική συνάντηση μελών του νέου διοικητικού συμβουλίου με τον σεβασμιώτατο μητροπολίτη μας κ.κ.Ιγνάτιο,τον οποίον και ευχαριστούμε θερμώς σκοπεύοντας σε διαχρονικά αγαστή συνεργασία.Ενδεικτικά η φωτογραφία είναι ανηρτημένη στο site της Ι.Μ.Λαρίσης και Τυρνάβου.

kosmas.melwdos.1.jpg


http://www.imlarisis.gr/index.php?dispatch=news.view&news_id=746
 
Last edited by a moderator:
Αντεύχομαι εγκάρδια,κ.Κερμελίδη, αγαπητέ συνάδελφε! Σας παρακολουθώ πάντοτε με ενδιαφέρον ζωηρό και με θετικό πνεύμα στην ιεροψαλτική δραστηριότητα του Συλλόγου της Λάρισας,αν και δεν γνωριζόμαστε.Οι δεσμοί μου, όμως, με την πόλη σας,το Σύλλογό σας και ιδιαίτερα με το ναό σας, τον Αγ. Κων/νο, μου είναι ακατάλυτοι και ισόβια ισχυροί και ζώντες!Εκεί έμαθα τη Βυζ. μας μουσική,εκεί γνωρίστηκα με καταξιωμένους ιεροψάλτες,σήμερα εν ζωή ή αείμνηστοι και μακαριστοί πλέον,και από εκεί αναχώρησα για τη Θεσ/κη το '79,να συνεχίσω τις μουσικές μου σπουδές (και πανεπιστημιακές),όπου και με "κέρδισε" στη συνέχεια της ζωής μου.Οι αναμνήσεις μου και οι εμπειρίες μου στη Λάρισα και στα διάφορα εκκλησιαστικά αναλόγιά της ήταν και παραμένουν υπέροχες,πλουσιότατες,ανεξίτηλες και ΑΡΙΣΤΕΣ! Δυστυχώς δεν κατεβαίνω εύκολα,αν και κοντά σχετικά, σ΄αυτήν τη μουσική γενέθλια γη μου,λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και, μέχρι προ τινος, ιεροψαλτικών δεσμεύσεων.Με την πρώτη ευκαιρία θα σας επισκεφτώ στο ναό σας,να θυμηθώ και να αναπολήσω,αλλά και να γνωριστούμε δια ζώσης. Σας καμαρώνω και σας συγχαίρω για το φιλότιμο και ακάματο έργο σας ως πρόεδρος του Συλλόγου,αλλά και ως Σύλλογος Ιεροψαλτών για τις άοκνες και ειλικρινείς σας προσπάθειες στην πορεία της ανάδειξης και καλλιτεχνικής παρουσίασης της μοναδικής μας πατρώας μουσικής, για την οποία μένουν έκθαμβοι και εκστατικοί οι ξένοι ακούγοντας την ή βλέποντάς την ως κείμενο και γραφή,ζητώντας πληροφορίες,εξηγήσεις,ενημερώσεις και πολλοί απ΄αυτούς τελικά μαθήματα, για να γίνουν κι αυτοί μύστες της. Αισθάνθηκα την ανάγκη να επικοινωνήσω νοερά μαζί σας διαβάζοντας τις ευχές σας,που πολύ με συγκίνησαν! Να είστε πάντα καλά! Καλή δύναμη και κουράγιο και σ΄εσάς,ιδιαίτερα τις άγιες και απαιτητικές μέρες που έρχονται και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και σ΄εσάς και στην αγαπημένη μου Λάρισα και τους αξιότιμους κ. κ. συναδέλφους ιεροψάλτες. Με εκτίμηση,Κων. Σκύφτας.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μια μέρα θέλω να σας γνωρίσω από κοντά όλους! Και αν γίνεται να πιούμε κανένα καφεδάκι συναδελφικό! Μισή ώρα μακρυά είμαι!
 
Top