Η καθ' ημέραν Θεία Λειτουργία (συλλογή ύμνων Χρ. Τσακίρογλου)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πριν μερικές ημέρες ολοκλήρωσα μία συλλογή ύμνων της Θείας Λειτουργίας, τους οποίους χρησιμοποιώ τις καθημερινές. Είχα έναν ενδοιασμό για την ανάρτηση ιδιαιτέρως της δεύτερης σειράς των Χερουβικών της εβδομάδος του Πέτρου, αλλά εφόσον είδα ότι εκτός από την εξήγηση του κ. Αρβανίτη έχει δημοσιευθεί στην κοινότητα και η εξήγηση του Γρηγορίου (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=8184), δεν τίθεται πλέον θέμα πιστεύω.
 

Attachments

  • Η καθ ημέραν Θεία Λειτουργία.pdf
    3.6 MB · Views: 2,010
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστίες πολλές για την τόσο επιμελημένη δουλειά! Τελικά από τίνος εξήγηση περιήλθαν στη συλλογή τα Χερουβικά της δεύτερης σειράς του Πέτρου;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πριν μερικές ημέρες ολοκλήρωσα μία συλλογή ύμνων της Θείας Λειτουργίας, τους οποίους χρησιμοποιώ τις καθημερινές. Είχα έναν ενδοιασμό για την ανάρτηση ιδιαιτέρως της δεύτερης σειράς των Χερουβικών της εβδομάδος του Πέτρου, αλλά εφόσον είδα ότι εκτός από την εξήγηση του κ. Αρβανίτη έχει δημοσιευθεί στην κοινότητα και η εξήγηση του Γρηγορίου, δεν τίθεται πλέον θέμα πιστεύω.

Xρῆστο, πολλὲς εὐχαριστίες!!!

Ἡ ἐργασία ἐξαιρετικὴ ὡς συνήθως. Στὰ χερουβικὰ θὰ μποροῦσες νὰ προσθέσεις καὶ κείνα τὰ σύντομα ποὺ εἶχες φτιάξει παλαιότερα, εἶναι πολὺ καλὰ καὶ βολικὰ γιὰ σύντομες ἀκολουθίες καὶ ... ὄχι μόνο.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστίες πολλές για την τόσο επιμελημένη δουλειά! Τελικά από τίνος εξήγηση περιήλθαν στη συλλογή τα Χερουβικά της δεύτερης σειράς του Πέτρου;
Του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.
 
Last edited:

Απολλόδωρος

Νέο μέλος
Πριν μερικές ημέρες ολοκλήρωσα μία συλλογή ύμνων της Θείας Λειτουργίας, τους οποίους χρησιμοποιώ τις καθημερινές. Είχα έναν ενδοιασμό για την ανάρτηση ιδιαιτέρως της δεύτερης σειράς των Χερουβικών της εβδομάδος του Πέτρου, αλλά εφόσον είδα ότι εκτός από την εξήγηση του κ. Αρβανίτη έχει δημοσιευθεί στην κοινότητα και η εξήγηση του Γρηγορίου, δεν τίθεται πλέον θέμα πιστεύω.

Όπως πάντα,"μυρίσατε άνθη" Άρχοντα!!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Xρῆστο, πολλὲς εὐχαριστίες!!!

Ἡ ἐργασία ἐξαιρετικὴ ὡς συνήθως. Στὰ χερουβικὰ θὰ μποροῦσες νὰ προσθέσεις καὶ κείνα τὰ σύντομα ποὺ εἶχες φτιάξει παλαιότερα, εἶναι πολὺ καλὰ καὶ βολικὰ γιὰ σύντομες ἀκολουθίες καὶ ... ὄχι μόνο.

Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα, αλλά εξετάζοντάς τα κατέληξα ότι συνθετικά ήταν υπερβολικά μικρά, ίσως παραπάνω απ' ότι επιτρέπει το συγκεκριμένο είδος μελοποιΐας. Από την άλλη, ήθελα να περιέχει λίγα και καλά πράγματα, με την ελπίδα να μπορέσω κάποτε να τα μάθω απέξω και στην υπάρχουσα ύλη ο σκοπός αυτός για το δικό μου πεδίο επιλογών δεν είναι και τόσο μακρυνός. Από την άλλη, τις δικές μου αντίστοιχες συνθέσεις δεν τις έχω ψάλλει ποτέ στο ναό...
 

tb---

τσοπάνης
Συγχαρητήρια, θα δερματοδεθεί και θα πάει εκεί που το έχουν ανάγκη.

Καλή δύναμη ~
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα, αλλά εξετάζοντάς τα κατέληξα ότι συνθετικά ήταν υπερβολικά μικρά, ίσως παραπάνω απ' ότι επιτρέπει το συγκεκριμένο είδος μελοποιΐας. Από την άλλη, ήθελα να περιέχει λίγα και καλά πράγματα, με την ελπίδα να μπορέσω κάποτε να τα μάθω απέξω και στην υπάρχουσα ύλη ο σκοπός αυτός για το δικό μου πεδίο επιλογών δεν είναι και τόσο μακρυνός.


Από την άλλη, τις δικές μου αντίστοιχες συνθέσεις δεν τις έχω ψάλλει ποτέ στο ναό...

Κακῶς, εἶναι ἰδανικὲς γιὰ σύντομες ἀκολουθίες ἀλλὰ καὶ γιὰ σβέλτους ... ἱερείς. Μὲ ἀργότερη χρονικὴ ἀγωγὴ κὰι λίγη μαστοριὰ εἶναι καταλληλα καὶ γιὰ ἐπισημότερες ἡμέρες, καθὼς προλαβαίνεις νὰ προσθέσεις καὶ ψαλτὸ Ως τὸν βασιλέα ... Προσωπικὰ, τὰ ἔχω τιμήσει δεόντως ...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μπράβο, Χρήστο.

Μια ερώτηση μόνο: Τα κοινωνικά "Μακάριοι..." του Φωκαέως για τις αποδόσεις των ήχων πότε τα λες και από πού είναι; Δεν έχουμε κάθε Σάββατο απόδοση του ήχου. Εγώ ψέλνω κάθε Σάββατο χερουβικό στον ήχο της προηγούμενης Κυριακής, κοινωνικά όμως δεν είχα, γιατί δεν τα γνώριζα αυτά. Έτσι για να εμπλουτίσω το ρεπερτόριό μου ξεκίνησα να λέω "Μακάριοι..." στα νεκρώσιμα Σάββατα (με Αλληλούια) και "Αγαλλιάσθε..." στις μνήμες αγίων (με Θεός Κύριος)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μπράβο, Χρήστο.

Μια ερώτηση μόνο: Τα κοινωνικά "Μακάριοι..." του Φωκαέως για τις αποδόσεις των ήχων πότε τα λες και από πού είναι; Δεν έχουμε κάθε Σάββατο απόδοση του ήχου. Εγώ ψέλνω κάθε Σάββατο χερουβικό στον ήχο της προηγούμενης Κυριακής, κοινωνικά όμως δεν είχα, γιατί δεν τα γνώριζα αυτά. Έτσι για να εμπλουτίσω το ρεπερτόριό μου ξεκίνησα να λέω "Μακάριοι..." στα νεκρώσιμα Σάββατα (με Αλληλούια) και "Αγαλλιάσθε..." στις μνήμες αγίων (με Θεός Κύριος)

Βρίσκονται στο Ταμείον Ανθολογίας του ίδιου του συνθέτη.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Πριν μερικές ημέρες ολοκλήρωσα μία συλλογή ύμνων της Θείας Λειτουργίας, τους οποίους χρησιμοποιώ τις καθημερινές. Είχα έναν ενδοιασμό για την ανάρτηση ιδιαιτέρως της δεύτερης σειράς των Χερουβικών της εβδομάδος του Πέτρου, αλλά εφόσον είδα ότι εκτός από την εξήγηση του κ. Αρβανίτη έχει δημοσιευθεί στην κοινότητα και η εξήγηση του Γρηγορίου, δεν τίθεται πλέον θέμα πιστεύω.

Πολυ ωραια δουλεια. Και απο αισθητικης αποψεως.
Εκτος απ του τριτου ηχου του Χουρμουζιουημπως εχεις καθαρθγραψει και τα αλλα δυο σε β και πλ.β ?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πολυ ωραια δουλεια. Και απο αισθητικης αποψεως.
Εκτος απ του τριτου ηχου του Χουρμουζιουημπως εχεις καθαρθγραψει και τα αλλα δυο σε β και πλ.β ?

Όχι. Εάν γίνει στο μέλλον, θα ανέβουν σε άλλο θέμα.
 
Last edited:
Άλλο ένα εξαιρετικό δώρο από τον Χρήστο .
Πολλές ευχαριστίες .
Ο Θεός να σου δίνει δύναμη .
Και εις άλλα με υγεία αδελφέ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρήστο, ακόμα μια φορά συγχαρητήρια και ευχαριστίες! Κάνεις σπουδαίο έργο.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Χρῆστο, σήμερα ἀξιώθηκα νά δῶ τό θέμα. Θαυμάσια ἐργασία. Ὁ καλός Θεός νά σοῦ ἀνταποδίδει πλούσια ὅλες τίς μουσικές σου προσφορές. Σοῦ εἴμαστε εὐγνώμονες.
 
Σας ευχαριστούμε κ. Χρήστο. Είναι ένα πολύ σημαντικό εφόδιο για τους νεοεισερχόμενους στο αναλόγιο, για να κάνουν σωστή αρχή και αργότερα να επιλέξουν όποιον Δάσκαλο τους αρέσει, αλλά και για μας που ψάλλουμε περισσότερα χρόνια, να μην ξεχνάμε...
 
Top