[Ερώτηση] Βιβλία Α. Καραμάνη

Πήγα σήμερα και αγόρασα από την αποστολική διακονία τον Α τόμο (Τριώδιο-Πεντηκοστάριο) του Καραμάνη. Πολύ ωραία γραμμένο βιβλίο όντως. Σε μία άτυπη σύγκριση όμως, τα αντίστοιχα βιβλία του Χρύσανθου είναι λίγο πιο πλήρη. Τέλος πάντων ο υπάλληλος εκεί μου είπε ότι αφού πέθανε ο Άρχοντας δεν θα έρθουν άλλα βιβλία από Θεσσαλονίκη και πως αυτά που είχε ήταν τα τελευταία. Ίσως περάσουν χρόνια μου είπε για να εκδοθούν καινούργια. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, ελπίζω πάντως όχι.
 
Πήγα σήμερα και αγόρασα από την αποστολική διακονία τον Α τόμο (Τριώδιο-Πεντηκοστάριο) του Καραμάνη. Πολύ ωραία γραμμένο βιβλίο όντως. Σε μία άτυπη σύγκριση όμως, τα αντίστοιχα βιβλία του Χρύσανθου είναι λίγο πιο πλήρη. Τέλος πάντων ο υπάλληλος εκεί μου είπε ότι αφού πέθανε ο Άρχοντας δεν θα έρθουν άλλα βιβλία από Θεσσαλονίκη και πως αυτά που είχε ήταν τα τελευταία. Ίσως περάσουν χρόνια μου είπε για να εκδοθούν καινούργια. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, ελπίζω πάντως όχι.

Δεν πιστεύω πως ισχύει κάτι τέτοιο .
Κληρονόμους δεν έχει ;
Ακόμη πριν πεθάνει , είχαν αναλάβει - νομίζω τα εγγόνια του , την επιμέλεια των επανεκδόσεων .
Μια που θίξατε το θέμα , να εκφράσω μια ευχή , πως στις μελλοντικές επανεκδόσεις των βιβλίων , να δούμε επιτέλους μια συστηματική δουλειά , που θα περιλαμβάνει καινούρια ευανάγνωστη γραμματοσειρά ,διόρθωση παροραμάτων - τυπογραφικών λαθών ,τακτοποίηση της ύλης , κ.λ.π.
 

dardiotis

Νέο μέλος
ΨΑΧΝΩ ΣΕ PDF ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Α. ΚΑΡΑΜΑΝΗ
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Αγαπητέ συνάδελφε επειδή είσαι καινούριος στο φόρουμ σε καλωσορίζω .
Όσον αφορά την ανάρτηση βιβλίων με πνευματικά δικαιώματα και δη αυτών του Καραμάνη έχει συζητηθεί παλαιότερα και υπάρχει πρόβλημα . Μην δημιουργούμε πρόβλημα στο φόρουμ και τον διαχειριστή . Επίσης επισύναψη αρχείων σε προσωπικό μήνυμα δεν γίνεται.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ΨΑΧΝΩ ΣΕ PDF ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Α. ΚΑΡΑΜΑΝΗ
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

νομίζω ότι υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα.
 
Καλησπέρα σας και καλή γόνιμη και δημιουργική χρονιά σε όλους. Θα ήθελα μάθω εάν κάποιος συνάδελφος διαθέτει σε ψηφιακή (προφανώς σε pdf) μορφή το δίτομο μουσικό μηνολόγιο του Αθανασίου Καραμάνη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Τυχόν επικοινωνία ας γίνει μέσω προσωπικού μηνύματος.
Ευχαριστώ
 

ακησ

Νέο μέλος
Βιβλιοπωλείο Μαρίας Ρηγοπούλου τηλ. 2310272458. Υπάρχουν τα βιβλία
του Αθανάσιου Καραμάνη Εσπερινός, Όρθρος, θεία λειτουργία,Τριώδιο-Πεντηκοστάριον, Μεγάλη Εβδομάδα, Μηνολόγιο Α, Μηνολόγιο Β, Το κάθε βιβλίο
έχει 30 ευρώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βιβλιοπωλείο Μαρίας Ρηγοπούλου τηλ. 2310272458. Υπάρχουν τα βιβλία
του Αθανάσιου Καραμάνη Εσπερινός, Όρθρος, θεία λειτουργία,Τριώδιο-Πεντηκοστάριον, Μεγάλη Εβδομάδα, Μηνολόγιο Α, Μηνολόγιο Β, Το κάθε βιβλίο
έχει 30 ευρώ.

Σε πολλά βιβλιοπωλεία μπορεί κανείς να βρει τα βιβλία του Αθ. Καραμάνη. Το ερώτημα ήταν εάν μπορούν να παραγγελθούν μέσω διαδικτύου.
 

JohnBouks

Νέο μέλος
Μήπως έχει κανείς τους τόμους Α' και Γ' από τη μουσική συλλογή του Καραμάνη ;;;
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Μήπως έχει κανείς τους τόμους Α' και Γ' από τη μουσική συλλογή του Καραμάνη ;;;

Εγω εχω τον Α (και ενδεχομενως στο αναλογιο να βρισκεται και ο Γ). Αλλα, αφου ειπαμε, υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα, πως μπορω να βοηθησω; :)
 
Ψάχνω την Νέα Μουσική Κυψέλη τόμος β' του Καραμάνη

Είμαι νέος στον χώρο και μου λείπει από την συλλογή ο συγκεκριμένος τόμος.Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
 
Last edited by a moderator:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ψάχνω την Νέα Μουσική Κυψέλη τόμος β' του Καραμάνη

Είμαι νέος στον χώρο και μου λείπει από την συλλογή ο συγκεκριμένος τόμος.Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

Αν γκουγκλάρει τις (sic) "Νέα Μουσική Κυψέλη τόμος β' του Καραμάνη", θα τρακάρει πάνω σε διάσημο ιστότοπο με όνομα - σιδηρόδρομο που προσφέρει σκαναρισμένες μουσικές συλλογές, βιβλία κλπ (μη με ρωτήσει αν είναι ή δεν είναι νόμιμο, εγώ αγρόν ηγόρασα...).
Αν πάλι θέλει να αγοράσει το βιβλίο, έχω την αίσθηση ότι μπορεί να "ιδρώσει" λιγάκι, αλλά σε κανένα ξεχασμένο ράφι βιβλιοπωλείου κάτι μπορεί να βρει. Ειδάλλως, μπορεί να το αγοράσει μεταχειρισμένο από κάποιον συνάδελφο (συχνά - πυκνά εδώ μέσα προκύπτουν τέτοιες αγγελίες).

ΥΓ Αν εμμέσως παραβιάζω πνευματικά δικαιώματα, παρακαλώ από τους συντονιστές να αφαιρεθεί το μήνυμά μου. Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Top