Άξιον εστίν σε πλ β΄ του Πρίγγου (;)

Στο παρόν, επισυνάπτω τις σελίδες που λοίπουν από τη συλλογή. Απλά, στην εκτύπωση παραλείψτε τις σελίδες 157 ως και την 166 και αντικαταστήστε τις με αυτές.
Επίσης, μετά από δικαιολογημένες παρατηρήσεις κάποιων φίλων μέσω pm, διόρθωσα τα "Κύριε ελέησον" και "Παράσχου Κύριε" στα λειτουργικά του πλ. του Β΄ δικής μου σύνθεσης, για την ορθότερη ευρυθμία του μέλους παραμένοντας στο στιχηραρικό ύφος των μουσικών φράσεων.

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη από όλη την παρέα και για την παράληψη, αλλά και για την καθυστέρηση των διορθώσεων.

Αδελφε θα ήθελα να σου πώ ότι αυτό ατο Άξιον εστίν σε πλ β του Πρίγγου ομοιάζει πολύ με ένα άλλο που λέει Άξιον εστίν ανωνύμου και επίσεις έχω και μία ηχογράφιση από μια χορωδία πατέρων (δεν ξέρω ποιών) που ψαλουν πάλι ένα παρ'όμοιον. Τί γίνεται;;:eek::eek::eek::eek:
Επειδή μου αρέσει αυτό το Άξιον εστίν και θα ήθελα να το ψάλω μήπως ξέρετε ποιό είναι το πρωτότυπο ;;;:confused::confused::confused:
Ας κάνει κάποιος αδελφός λίγο τον κόπο και να τα δεί ακούγοντας το συνημένο αρχείο που είναι στο κάτω μέρος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με αγάπη,
Άγγελος Πάπας:)
 

Attachments

  • Αξιον Εστι.mp3
    3.3 MB · Views: 177
  • selides157-166.pdf
    5.8 MB · Views: 681

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αδελφε θα ήθελα να σου πώ ότι αυτό ατο Άξιον εστίν σε πλ β του Πρίγγου ομοιάζει πολύ με ένα άλλο που λέει Άξιον εστίν ανωνύμου και επίσεις έχω και μία ηχογράφιση από μια χορωδία πατέρων (δεν ξέρω ποιών) που ψαλουν πάλι ένα παρ'όμοιον. Τί γίνεται;;:eek::eek::eek::eek:
Επειδή μου αρέσει αυτό το Άξιον εστίν και θα ήθελα να το ψάλω μήπως ξέρετε ποιό είναι το πρωτότυπο ;;;:confused::confused::confused:
Ας κάνει κάποιος αδελφός λίγο τον κόπο και να τα δεί ακούγοντας το συνημένο αρχείο που είναι στο κάτω μέρος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με αγάπη,
Άγγελος Πάπας:)
Το συγκεκριμένο Άξιον εστίν συναντάται και στον 4ο τόμο του Μουσικού Πανδέκτη της ζωής χωρίς αναφορά συγγραφέα (σελ. 210). Στην Θεία Λειτουργία του Αθ. Καραμάνη τιτλοφορείται ως Γ. Σαρανταεκκλησιώτου μετά διασκευής του συγγραφέως. Πιστεύω ότι υπάρχει και αλλού. Όταν δακτυλογράφησα την συλλογή πρέπει να είχα υπόψη μου την Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό, όπου η εν λόγω σύνθεση συνοδεύει τα λειτουργικά του αείμνηστου Κων. Πρίγγου. Δεν την έχω μπροστά μου ώστε να παραθέσω λεπτομέρειες. Και εγώ πιστεύω ότι η σύνθεση αυτή είναι παλαιότερη από τον Πρίγγο και ότι λάθος αναγράφεται και εκεί που το βρήκα. Τα θέματα της πατρότητας γενικώς σε πολλές συνθέσεις της δουλειάς μας διακατέχονται από μία θολούρα...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αδελφε θα ήθελα να σου πώ ότι αυτό ατο Άξιον εστίν σε πλ β του Πρίγγου ομοιάζει πολύ με ένα άλλο που λέει Άξιον εστίν ανωνύμου και επίσεις έχω και μία ηχογράφιση από μια χορωδία πατέρων (δεν ξέρω ποιών) που ψαλουν πάλι ένα παρ'όμοιον. Τί γίνεται;;:eek::eek::eek::eek:
Επειδή μου αρέσει αυτό το Άξιον εστίν και θα ήθελα να το ψάλω μήπως ξέρετε ποιό είναι το πρωτότυπο ;;;:confused::confused::confused:
Ας κάνει κάποιος αδελφός λίγο τον κόπο και να τα δεί ακούγοντας το συνημένο αρχείο που είναι στο κάτω μέρος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Με αγάπη,
Άγγελος Πάπας:)

Το εν λόγω Άξιόν εστιν έχει επικρατήσει ως του Ανωνύμου. Πιθανότατα Ο Κ. Α. Ψάχος το πρωτοδημοσίευσε ως του Γεωργίου Καστοριανού. Αλλού παραδίδεται ως του Γ. Σαρανταεκκλησιώτου, όπου ο κορμός της μελωδίας είναι παραπλήσιος, αλλά διαφέρει σε άλλα σημεία, πχ στην έναρξη (πβ. Λειτουργία Α. Καραμάνη κ.α.). Ήταν προσφιλές σε Σμυρνιώτες, στο κλίμα του Χ. Παπανικολάου, αλλά και στον Ι. Σακελλαρίδη. Οι αγιορείτες το αγαπούν πολύ. Η εκτέλεση που παραδίδεις προέρχεται από Cd της Μονής Βατοπαιδίου υπό τη διεύθυνση μη καλογήρου. Δώρο η πάρτα της ηχογράφησης σε επισύναψη προς μελέτη και διδαχή της παρεμβατικότητας και όχι μόνο στο κείμενο όπως το παραδίδει ο Νεκτάριος μοναχός Κατσαρός, στον Μουσικό Θησαυρό του.

Δ.
 

Attachments

  • Axion Estin_plb.pdf
    185.2 KB · Views: 393
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Το εν λόγω Άξιόν εστιν έχει επικρατήσει ως του Ανωνύμου. Πιθανότατα Ο Κ. Α. Ψάχος το πρωτοδημοσίευσε ως του Γεωργίου Καστοριανού. Αλλού παραδίδεται ως του Γ. Σαρανταεκκλησιώτου, όπου ο κορμός της μελωδίας είναι παραπλήσιος, αλλά διαφέρει σε άλλα σημεία, πχ στην έναρξη (πβ. Λειτουργία Α. Καραμάνη κ.α.). Ήταν προσφιλές σε Σμυρνιώτες, στο κλίμα του Χ. Παπανικολάου, αλλά και στον Ι. Σακελλαρίδη. Οι αγιορείτες το αγαπούν πολύ. Η εκτέλεση που παραδίδεις προέρχεται από Cd της Μονής Βατοπαιδίου υπό τη διεύθυνση μη καλογήρου. Δώρο η πάρτα της ηχογράφησης σε επισύναψη προς μελέτη και διδαχή της παρεμβατικότητας και όχι μόνο στο κείμενο όπως το παραδίδει ο Νεκτάριος μοναχός Κατσαρός, στον Μουσικό Θησαυρό του.

Δ.
*Ο Δ.Βουλγαράκης το μνημονεύει στο "Μουσικό του Εγκόλπιο "ως '' ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΣΤΟΡΙΑΝΟΥ , συντετμημένου δε υπό Δημητρίου Βουλγαράκη,
*καταγραφή (παρόμοια με του Αθ.Καραμάνη) σώζεται στα παραρτήματα της μουσικός φόρμιγγος του Ι.Τσώκλη (σελ.428 pdf)
*Ο Δ.Κουτσαρδάκης στη "Λειτουργία "του (σελ.175) το μνημονεύει ως σύνθεση Γ.Βινάκη.
*ενώ ο Β.Νικολαίδης το παρουσιάζει πιο απλοποιημένο στην "Ανθολογία Λειτουργικών" του ως σύνθεση Γ.Ραιδεστηνού
 
Last edited:
Το εν λόγω Άξιόν εστιν έχει επικρατήσει ως του Ανωνύμου. Πιθανότατα Ο Κ. Α. Ψάχος το πρωτοδημοσίευσε ως του Γεωργίου Καστοριανού. Αλλού παραδίδεται ως του Γ. Σαρανταεκκλησιώτου, όπου ο κορμός της μελωδίας είναι παραπλήσιος, αλλά διαφέρει σε άλλα σημεία, πχ στην έναρξη (πβ. Λειτουργία Α. Καραμάνη κ.α.). Ήταν προσφιλές σε Σμυρνιώτες, στο κλίμα του Χ. Παπανικολάου, αλλά και στον Ι. Σακελλαρίδη. Οι αγιορείτες το αγαπούν πολύ. Η εκτέλεση που παραδίδεις προέρχεται από Cd της Μονής Βατοπαιδίου υπό τη διεύθυνση μη καλογήρου. Δώρο η πάρτα της ηχογράφησης σε επισύναψη προς μελέτη και διδαχή της παρεμβατικότητας και όχι μόνο στο κείμενο όπως το παραδίδει ο Νεκτάριος μοναχός Κατσαρός, στον Μουσικό Θησαυρό του.

Δ.

:):):)ευχαριστώ από καρδιάς αυτή η πάρτα είναι όπως το ερμηνεύουν οι πατέρες στην ηχογράφηση ο Θεός να σε έχει καλά να σε έχει καλά ;:):):)
 
Top