Θεία Λειτουργία (Συλλογή Χρ. Τσακίρογλου)

amentzelos

Μέλος
Περαν απο την ηλεκτρονική μορφή για ευκολια στη χρήση να το αγοράσουμε σε ενδειξη τιμής για τον κοπιόντα και γράφοντα..
 

George

Ιεροψάλτης
Ανέβηκε και πάλι το αρχείο, αυτή τη φορά στον ftp server του psaltologioy, ευχαριστώ τον Δημήτρη που με εμπιστεύθηκε account για τον ftp server.

Θ. Λειτουργία

Σημείωση: Κάποιο πρόβλημα είχε το zip και το ανέβασα σε pdf σήμερα 20/6 και ώρα 11:20.
 
Last edited:

amentzelos

Μέλος
Πρεπει να πουμε ενα ευχαριστω στον συγγραφεα και ενα ευχαριστω επισης στον George για τον κοπο του που τελικα ανεβηκε πληρες το κειμενο.
Να αναμενουμε τωρα την τελικη εκδοση του με το ομορφο εξωφυλλο.
Προτεινω να ανοιχθει καταλογος ΄΄συνδρομητων΄΄οπως τον παλιο καιρο στους οποιους ο συγγραφεας (κ Χρηστος) αφου τα υπογράψει να μας τα στειλει ή ακομα θα ελεγα να γινει και μια τελετη βιβλιοπαρουσιασης (ευκαιρια να συναντηθουμε κιολας) .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προτεινω να ανοιχθει καταλογος ΄΄συνδρομητων΄΄οπως τον παλιο καιρο στους οποιους ο συγγραφεας (κ Χρηστος) αφου τα υπογράψει να μας τα στειλει ή ακομα θα ελεγα να γινει και μια τελετη βιβλιοπαρουσιασης (ευκαιρια να συναντηθουμε κιολας) .

Αγαπητέ, σ'ευχαριστώ για τα πολύ κολακευτικά σου λόγια, στα οποία θεωρώ ότι υπερβάλλεις μέσα στον ενθουσιασμό και στην ανάγκη να εκφράσεις ένα ευχαριστώ από την καλή σου καρδιά.

Γενικά με τις κάθε είδους κατωχυρώσεις ενός έργου, δεν τα πάω καλά. Ίσως, διότι θεωρώ ότι είναι θέμα ευγένειας του αποδέκτη του έργου περισσότερο, παρά του ίδιου του συγγραφέα. Εκτός αυτών, δεν θα θεωρούσα τον εαυτό μου συγγραφέα του παρόντος, παρά συλλέκτη. Το 80% της εργασίας αυτής, αποτελείται από εμπνεύσεις άλλων πολύ μεγάλων και σπουδαίων ανδρών της μουσικής μας, οι οποίοι έκαναν πολλά περισσότερα από το να πατήσουν απλά κάποια πλήκτρα μπροστά σε μία οθόνη. Για μένα, και μόνο η σκέψη ότι αποδίδουν όλοι οι αποδέκτες τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και χτυπάνε που και κανένα thanks είναι υπέρ αρκετό.

Λόγω του ότι πιστεύω ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, αλλά κρύβουμε όλοι εν δυνάμει και το καλό και το κακό, προσωπικά προτιμώ να βγάζω από τους (συν)αδέλφους μου την καλή τους πλευρά. Και μόνο η αναφορά του ονόματός μου σε κάποιον που θα ρωτήσει: "ποιος έκανε αυτή την συλλογή;" είναι η μέγιστη τιμή που μπορεί ο οποίος αποδέκτης και χρήστης της εργασίας αυτής να κάνει για το πρόσωπό μου. Τα υπόλοιπα με φέρνουν σε τρομερή αμηχανία, ειλικρινά.

Ο οποιοσδήποτε θέλει και έχει την όρεξη να ασχοληθεί για τον καλοπισμό, διόρθωση και γενικότερα καλυτέρευση της εργασίας αυτής σε όλους τους τομείς, έχει από μένα όλο το ελεύθερο, μαζί με τις ευχαριστίες μου. Να θυμάστε ότι αυτή η εργασία, καθώς και ότι άλλο ανεβάζω είναι δικό μας. Επ' αυτού, θα ήθελα να αναφέρω έναν προβληματισμό μου, ζητώντας παράλληλα την βοήθειά σας επ' αυτού. Λόγω του ότι κάποιοι βγάζουν συχνά την καλή και κάποιοι την κακή (πονηρή) πλευρά τους, ίσως (σε αυτούς τους δεύτερους) μπει κάποια στιγμή ο λογισμός του να εκδόσουν τα όσα βρουν εδώ με σκοπό το χρήμα. Αυτό που ζητώ από όλους όσους αποδέχονται και κάνουν χρήση των εργασιών αυτών, είναι να είναι οι ζωντανοί μάρτυρες του ποιος είχε την πρώτη ιδέα, αλλά κυρίως του ότι αυτό το έργο δεν εξυπηρετεί απολύτως κανένα οικονομικό ώφελος. Αυτό που δεν θα συγχωρούσα στον εαυτό μου, είναι το να γινόταν κάποια εργασία μου αντικείμενο άλλης μίας εμπορευματοποίησης της ψαλτικής τέχνης.

Κι όσο για ευχαριστώ, θα προτιμούσα να πήγαιναν στον εμπευστή αυτού του μέσου που μας έφερε όλους τόσο κοντά και μας έδωσε την δυνατότητα να μοιραζόμαστε τόσους πολύτιμους θησαυρούς και γνώση.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ κ. Μεντζέλος δέν εἶναι μικρός στήν ἠλικία, εἶναι μεγάλος καί τώρα ἔχει ἔφεση γιά τήν ἐκκλ. μουσική. Εἶναι μαθητής τοῦ π. Θεολόγου στήν Σχολή τοῦ Ἁγ. Δημητρίου Ὄπλων. Γνωριζόμαστε. Ἴσως, ἐπειδή δέν κατάλαβε, ἐγώ ἔπρεπε μέ ΠΜ νά τοῦ πῶ τί συμβαίνει καί περί τίνος πρόκειται. Δέν τό ἔκανα. Τελικά «οὐδέν κακόν ἀμιγές καλοῦ» ἀφοῦ σοῦ δόθηκε ἡ εὐκαιρία, ἐξ ἀφορμῆς αὐτῆς τῆς παρανοήσεως τοῦ κ. Μεντζέλου, ἀγαπητέ μας Χρῆστο, νά γράψεις αὐτά τά πολύ σημαντικά γιά τήν ἐδῶ ἐργασία καί δραστηριότητα τοῦ φόρουμ καί τήν δική σου, γιά τόν διαχειριστή καί γιά τά ἄλλα, ἐπειδή ποτέ δέν ξέρεις τί γίνεται...


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το αρχείο είναι ελλιπές, με 117 σελίδες εδώ, αντί για τις αυθεντικές 187 που ισοδυναμούν με 192 στο pdf όπως φαίνεται εδώ, όπου όμως χρειάζεται να διορθωθούν/προστεθούν και οι εξής σελίδες ( 157-166).


Δ.
 
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Το αρχείο είναι ελλιπές, με 117 σελίδες εδώ, αντί για τις αυθεντικές 187 που ισοδυναμούν με 192 στο pdf όπως φαίνεται εδώ, όπου όμως χρειάζεται να διορθωθούν/προστεθούν και οι εξής σελίδες ( 157-166).


Δ.

Κάπως έτσι?? Έννωσα τις σελίδες 158-166 με το αρχικό...192 σελίδες pdf
 

Attachments

  • θ.λειτουργία (Τσακίρογλου).pdf
    7.1 MB · Views: 1,109

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως λείπει και μια σελίδα στο τέλος. Εννοώ στους ύμνους απολύσεως. Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μήπως λείπει και μια σελίδα στο τέλος. Εννοώ στους ύμνους απολύσεως. Ευχαριστώ.
Σωστή η παρατήρηση και ευχαριστώ που μου δίνετε την ευκαιρία να το εξηγήσω αυτό.
Όπως είχα φτιάξει τότε τη συλλογή, όχι δεν λείπει. Ο λόγος είναι ότι τους ύμνους αυτούς τους είχα κάνει αντιγραφή από τις παρτιτούρες που φτιάχνω για την χορωδία μου, όπου όποτε παίρνει μέρος στην ακολουθία, λέμε τα του δεξιού χορού, οπότε δεν είχα γράψει το υπόλοιπο. Αντί τούτου, παραθέτω τους ύμνους της απόλυσης όπως τους έγραψα εκ νέου για τη χορωδία, σε πιο πλήρες κείμενο.

Σημ. "Τον ευλογούντα" δεν αναγράφεται, διότι κατόπιν εγκυκλείου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης, δεν το ψάλλουμε στην ενορία που διακονώ (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ισχύει παντού, διότι όπως έχουμε πει, αυτές είναι ελληνικές νομοθεσίες, οπότε και οι υπακούοντες τους φέρονται "ελληνικά"...).
 

Attachments

  • Ύμνοι απολύσεως.pdf
    74.6 KB · Views: 566
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για την συγκεκριμένη συλλογή του Χρ. Τσακίρογλου αντιγράφω:

Τύπος Αρχείου: pdf Θ.Λειτουργία.pdf (2,55 MB, 2277 εμφανίσεις)

Νομίζω ότι έχει σπάσει πλέον κάθε ρεκόρ δημοφιλίας στο Forum, χώρια τα κατεβάσματα εντός αλλά και σε άλλους ανεξάρτητους διαδικτυακούς χώρους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χρῆστο,

Ἄν βρεῖς καθόλου χρόνο νὰ κάνεις κάποια αἰσθητικὴ ... ἀναθεώρηση; Χωρίς ἔγχρωμα κλπ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρῆστο,

Ἄν βρεῖς καθόλου χρόνο νὰ κάνεις κάποια αἰσθητικὴ ... ἀναθεώρηση; Χωρίς ἔγχρωμα κλπ.

Τι ακριβώς εννοείς;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι ακριβώς εννοείς;

Λ.χ. θὰ ἤθελα νὰ ἀντικαταστήσεις τὰ χορωδιακὰ χερουβικὰ μὲ κάποιο παλαιὸ μεγάλο χερουβικὸ γιὰ καμιὰ ἀρχιερατικὴ λειτουργία (ἄς ποῦμε ἀπὸ τὴ σειρὰ τοῦ Πέτρου Λ. ἤ ὅ,τι ἄλλο θές καὶ παλαιότερο ἀκόμη). Νὰ μὴν χαλάσει φυσικὰ ἡ σελιδαρίθμηση.

 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Νομίζω ότι έχει σπάσει πλέον κάθε ρεκόρ δημοφιλίας στο Forum, χώρια τα κατεβάσματα εντός αλλά και σε άλλους ανεξάρτητους διαδικτυακούς χώρους.

Μονο τα 'thanks' που εχουν μπει να δει κανεις, ειναι μια σελιδα ονοματα περιπου! :)


Λ.χ. θὰ ἤθελα νὰ ἀντικαταστήσεις τὰ χορωδιακὰ χερουβικὰ μὲ κάποιο παλαιὸ μεγάλο χερουβικὸ γιὰ καμιὰ ἀρχιερατικὴ λειτουργία (ἄς ποῦμε ἀπὸ τὴ σειρὰ τοῦ Πέτρου Λ. ἤ ὅ,τι ἄλλο θές καὶ παλαιότερο ἀκόμη). Νὰ μὴν χαλάσει φυσικὰ ἡ σελιδαρίθμηση.


Αν υπαρχει προβλημα με την αριθμηση μπορει να μπει ως παραρτημα :)
 
Μια ταπεινή προσπάθεια εξωφύλλου περιεχομένων και οπισθόφυλλο.
Δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο αλλά πιστεύω ειναι μιά διευκόλυνση ιδίως για τα περιεχόμενα.
Δεχομαι κριτικές για βελτιώσεις αν μπορώ.

Ενα μεγάλο ευχαριστούμε στον Χρήστο ξανά...
 

Attachments

  • ΕΞΩΦΥΛΟ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.docx
    311.7 KB · Views: 136
  • ΕΞΩΦΥΛΟ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.pdf
    435.3 KB · Views: 425
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Η σελίδα 52 πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα. Επίσης υπάρχουν και κάποιες σελίδες που είναι διπλές και ελλειπείς (σελ. 124 & 133).

Χρήστο μήπως μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις ξανά τη συλλογή αυτή ολοκληρωμένη, αν έχεις πιο νέο version; Ευχαριστώ.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Επίσης υπάρχουν και κάποιες σελίδες που είναι διπλές και ελλειπείς....

Καλά θα ήταν να αναφέρεις συγκεκριμένα ποιες σελίδες έχουν κάποιο πρόβλημα.
 
Top