Η θ΄ ωδή της 25ης Νοεμβρίου (Απόδοση Εισοδίων - Αγ. Αικατερίνης) σε Κυριακή

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι,

όποιος γνωρίζει ας επιβεβαιώσει το ορθόν της αλλαγής του τυπικού που κάναμε την Κυριακή που μας πέρασε, όπου όπως κάθε χρόνο συνέπεσε η απόδοση της εορτής των εισοδίων της Θεοτόκου και της Αγίας Αικατερίνης. Πρόκειται για την περίπτωση της Θ' των κανόνων, όπου το τυπικό του κ.Παπαχρήστου αναφέρει στην Θ', τον αναστάσιμο κανόνα και τους 2 της εορτής παρ'ότι στις άλλες ωδές αναφέρει τον αναστάσιμο-εορτής-αγίας. Εμείς ακολουθήσαμε αυτή την σειρά και για την Θ'.

Ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα "Δίπτυχα" προβλέπουν μετά την "Τιμιωτέρα", μόνο την Θ΄ του α ΄ κανόνος της εορτής.

Η δε ᾽᾽Τιμιωτέρα᾽᾽ σε τί ήχο; Καθόλου ρητορική...η ερώτηση!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η δε ᾽᾽Τιμιωτέρα᾽᾽ σε τί ήχο; Καθόλου ρητορική...η ερώτηση!
Στον ήχο αυτού που θα ακολουθήσει αμέσως μετά; Κι εγώ ερώτηση κάνω. Εδώ μήπως δεν είναι τόσο τυπικό όσο αισθητικό το θέμα;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τα Δίπτυχα της Εκκλησίας Κύπρου. Αυτό νομίζω μπορεί να μας διαφωτίσει; Ευχαριστώ.

Δεν βλέπω να διαφωτίζει σε κάτι. Είναι απλώς άλλη διάταξη απ' αυτήν του ΤΜΧΕ. Και γιατί η θ΄ωδή του α΄κανόνος άνευ ειρμού;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η δε ᾽᾽Τιμιωτέρα᾽᾽ σε τί ήχο; Καθόλου ρητορική...η ερώτηση!
Κι εγώ δεν το είχα σκεφθεί πιο μπροστά και το αντιμετώπισα εκείνη τη στιγμή κι επειδή έκρινα ότι ...
... δεν είναι τόσο τυπικό όσο αισθητικό το θέμα...
γι' αυτό το είπα
Στον ήχο αυτού που θα ακολουθήσει αμέσως μετά...
δηλ. δ΄λέγετο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ συγχωρεῖτε, ἀλλά δέν τό πιστεύω ἀπό σᾶς (καί τούς τρεῖς). Εἶναι θέμα τυπικοῦ. Ἡ Τιμιωτέρα ψάλλεται στόν ἦχο τοῦ α΄ κανόνος πού θά ἀκολουθήσει (ἄν ψαλλοῦν κανόνες).
Δέν ἤθελα νά τό γράψω αὐτό, γι᾿ αὐτό παρέπεμψα στό ΤΜΕ σέ σαφῆ περίπτωση ἐναλλαγῆς γ΄ἤχου σέ β΄.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητοί φίλοι,

όποιος γνωρίζει ας επιβεβαιώσει το ορθόν της αλλαγής του τυπικού ... του κ. Παπαχρήστου ...[που κάναμε] Εμείς ...

Ευχαριστώ.
Μᾶς ζητᾶς νά ἐπιβεβαιώσουμε τή διόρθωση τῆς διόρθωσης;;;;;;;;;;;;
Ὄχι δέν θά τό κάνω!

Διαβᾶστε ΤΜΕ (Βιολάκη), ὄχι μόνον τή συγκεκριμένη περίπτωση, ἀλλά καί ἄλλες παρόμοιες καί βασικά τήν Προθεωρία (καθώς καί ΤΚΠ).

Πάντως εἶναι φοβερό αὐτό πού συνέβη στήν συγκεκριμένη ἡμέρα, ἄν πιάσετε Δίπτυχα, ΗΟΠ, Κύπρου (πού παρετέθη), Μικρόν Τυπικόν, Παπαχρήστου, ἀκόμη συμβουλευτικά τό ΣΤ καί ΤΓΡ.

Ὅλα ξεκινοῦν ἀπό αὐτό πού γράφαμε κι ἐδῶ

Ὅσο γιά τήν θ΄ ἀντί Τιμιωτέρας, πάλιν καί πολλάκις ἔχει γραφεῖ, ὅτι δέν ἔχει σχέση μέ τήν διάταξη τῶν κανόνων. Εἶναι κάτι ξεχωριστό.
Πρόκειται γιά μιά διαφορετική «φιλοσοφία» τοῦ ΤΜΕ. Μέ τή λογική τοῦ ΤΑΣ δέν ἐξηγεῖται.
Δίδω κάποιες παραπομπές σχετικές:
Ἔτσι ἔχουν τά πράγματα κατά τό ΤΜΕ. Μιά προσέγγιση διαφορετική ἀπό τό ΤΑΣ. Ὅσοι ἀνακατεύουν καί τό ΤΑΣ, αὐτά κάνουν...

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και γιατί η θ΄ωδή του α΄κανόνος άνευ ειρμού;
Πιστεύω επειδή έχει προηγηθεί ο αναστάσιμος του οποίου έχει ψαλλεί ο ειρμός
και ακολουθεί σαν 2ος ο της εορτής

Μά, ἀκολουθεῖται ἡ διάταξη τῶν κανόνων καί στήν θ΄.
Κανόνες: ὁ ἀναστάσιμος μετὰ τῶν εἱρμῶν, ὁ αʹ τῆς ἑορτῆς ἄνευ εἱρμῶν καὶ
μετὰ στίχου· «Ὑπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς» καὶ ὁ τῆς ἁγίας ἄνευ
εἱρμῶν καὶ μετὰ στίχου· «Ἁγία τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν», εἰς
4 ἕκαστος.​
Καλή καί ἡ ὑποσημείωση:
113. Τὸ Τ.Μ.Ε. ὁρίζει νὰ ψαλοῦν εἰς τὴν θʹ ᾠδὴν ἀμφότεροι (καὶ μόνον) οἱ κανόνες τῆς ἑορτῆς. Ἐφ᾿ ὅσον ὅμως εἰς τὰς προηγουμένας ᾠδὰς ἐψάλη (μόνον ὁ αʹ τῆς ἑορτῆς) καὶ ὁ ἀναστάσιμος καὶ ὁ τῆς ἁγίας, λογικὸν θὰ εἶναι νὰ ψαλοῦν καὶ εἰς τὴν θʹ.​

Αὐτό τό «λογικόν» δημιουργεῖ τά προβλήματα...
Εἴπαμε: Αὐτή εἶναι ἡ «λογική» τοῦ ΤΑΣ. Τό ΤΜΕ ἔχει διαφορετική «φιλοσοφία».


 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μᾶς ζητᾶς νά ἐπιβεβαιώσουμε τή διόρθωση τῆς διόρθωσης;;;;;;;;;;;;
Ὄχι δέν θά τό κάνω!

Διαβᾶστε ΤΜΕ (Βιολάκη), ὄχι μόνον τή συγκεκριμένη περίπτωση, ἀλλά καί ἄλλες παρόμοιες καί βασικά τήν Προθεωρία (καθώς καί ΤΚΠ).

Πάντως εἶναι φοβερό αὐτό πού συνέβη στήν συγκεκριμένη ἡμέρα, ἄν πιάσετε Δίπτυχα, ΗΟΠ, Κύπρου (πού παρετέθη), Μικρόν Τυπικόν, Παπαχρήστου, ἀκόμη συμβουλευτικά τό ΣΤ καί ΤΓΡ, ΣΤ, ΤΓΡ.

Ὅλα ξεκινοῦν ἀπό αὐτό πού γράφαμε κι ἐδῶ

Πρόκειται γιά μιά διαφορετική «φιλοσοφία» τοῦ ΤΜΕ. Μέ τή λογική τοῦ ΤΑΣ δέν ἐξηγεῖται.
Δίδω κάποιες παραπομπές σχετικές:
Ἔτσι ἔχουν τά πράγματα κατά τό ΤΜΕ. Μιά προσέγγιση διαφορετική ἀπό τό ΤΑΣ. Ὅσοι ἀνακατεύουν καί τό ΤΑΣ, αὐτά κάνουν...



Π.Μάξιμε ομολογώ ό,τι με το τυπικό δεν έχω ασχοληθεί όσο εσείς και πολύ άλλοι. Ακολουθώ το τυπικό του κ.Παπαχρήστου και συμβουλεύομαι τον πατέρα μου που είναι σαφώς πιο έμπειρος από μένα, αλλά κάνω υπακοή και στις συμβουλές του προϊσταμένου μου. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα να ακολουθείς ένα τυπικό και να μένεις εκεί για να αναπάυεται ο λογισμός σου..
Καλά κι αυτοί οι ευλογημένοι δεν μπορούσαν να εκδίδουν ένα τυπικό; Ακόμα κι εκεί πρέπει να <<διαφωνούμε>>;

Αν δεν σας κάνει κόπος εξηγήστε μας και τις συντομογραφίες ΤΜΕ, ΤΚΠ, ΤΑΣ, ΣΤ, ΤΓΡ.

Την ευχή σας!
 
Last edited:
Π.Μάξιμε ομολογώ ό,τι με το τυπικό δεν έχω ασχοληθεί όσο εσείς και πολύ άλλοι. Ακολουθώ το τυπικό του κ.Παπαχρήστου και συμβουλεύομαι τον πατέρα μου που είναι σαφώς πιο έμπειρος από μένα, αλλά κάνω υπακοή και στις συμβουλές του προϊσταμένου μου. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα να ακολουθείς ένα τυπικό και να μένεις εκεί για να αναπάυεται ο λογισμός σου..
Καλά κι αυτοί οι ευλογημένοι δεν μπορούσαν να εκδίδουν ένα τυπικό; Ακόμα κι εκεί πρέπει να <<διαφωνούμε>>;

Αν δεν σας κάνει κόπος εξηγήστε μας και τις συντομογραφίες ΤΜΕ, ΤΚΠ, ΤΑΣ, ΣΤ, ΤΓΡ.

Την ευχή σας!

ΤΜΕ = Τυπικόν της Μ. του Χριστού Εκκλησίας (Βιολάκη)
ΤΚΠ = Τυπικόν Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
ΤΑΣ = Τυπικόν μονής Αγίου Σάββα
ΣΤ = Σύστημα τυπικού π. Κων/νου Παπαγιάννη (Αποστολικής Διακονίας)
ΤΓΡ = Τυπικόν Γεωργίου Ρήγα
ΗΟΠ = Ημερολόγιον Οικουμενικού Πατριαρχείου

(υσ. Δεν τα ήξερα κι εγώ. Τα έμαθα όμως εδώ, σε αυτήν την κοινότητα. Έτη πολλά λοιπόν στο ψαλτολόγιο και σε όλους αυτούς που προσφέρουν δωρεάν)
 
Last edited by a moderator:
Top