Παρασκευάς Βασιλειάδης

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ο κυρ-Παρασκευας (που ειναι και δασκαλος μου) ειναι παλαιος μαθητης του Χαριλαου Ταλιαδωρου. Ψαλλει στον Ι.Ν. Αγ. Τριαδας Αγρινιου. Η ηχογραφηση πρεπει να εχει γινει στο καφενεδακι απεναντι απο τον Ι.Ν. Αγ.Κωνσταντινου, οπου πηγαινει μετα τη λειτουργια της Κυριακης, για καφε και κουβεντουλα με αλλους ιεροψαλτες. Αν το θελει και η παρεα, λεει και κανα τραγουδακι, σαν αυτο που βρηκα στο youtube.

 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Έχει ανέβει ήδη εδώ (στα τραγούδια) αλλά αφήνω το θέμα μήπως μας ανεβάσεις και ψαλτικές ηογραφήσεις του κ. Βασιλειάδη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εχω πολλα και διαφορα, αλλα καθονται στο Αγρινιο (μαζι με ολες τις κασσετες και το ηχητικο υλικο μου). Υπαρχουν παμπολες ηχογραφησεις, οι περισσοτερες ειναι με τον κ. Ταλιαδωρο και τον κυρ-Παρασκευα απο το Αγρινιο (ο κ. Χαριλαος εχει παει αμετρητες φορες για να ψαλλουν παρεα), την Αγ.Σοφια Θεσσαλονικης (ιδιαιτερα μια του 1977 Κυριακη των Μυροφορων, που ακουγεται συν τοις αλλοις και ο Γιωργος ο Φαναρας σαν κανοναρχος) αλλα και αλλου. Ισως ο Χρηστος ο Μουσελιμης, η ο Νιδας ο Γαρουφαλης μιας και Αγρινιωτες, να εχουν στην συλλογη τους και να μας ανεβασουν κατι καλο.
Αν οχι, οταν καποια στιγμη επιστρεψω θα ανεβασω διαφορα με το δασκαλο.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εχω πολλα και διαφορα, αλλα καθονται στο Αγρινιο (μαζι με ολες τις κασσετες και το ηχητικο υλικο μου). Υπαρχουν παμπολες ηχογραφησεις, οι περισσοτερες ειναι με τον κ. Ταλιαδωρο και τον κυρ-Παρασκευα απο το Αγρινιο (ο κ. Χαριλαος εχει παει αμετρητες φορες για να ψαλλουν παρεα), την Αγ.Σοφια Θεσσαλονικης (ιδιαιτερα μια του 1977 Κυριακη των Μυροφορων, που ακουγεται συν τοις αλλοις και ο Γιωργος ο Φαναρας σαν κανοναρχος) αλλα και αλλου. Ισως ο Χρηστος ο Μουσελιμης, η ο Νιδας ο Γαρουφαλης μιας και Αγρινιωτες, να εχουν στην συλλογη τους και να μας ανεβασουν κατι καλο.
Αν οχι, οταν καποια στιγμη επιστρεψω θα ανεβασω διαφορα με το δασκαλο.

Αγαπητε master_yianni (εισαι Πεκινο ; !!!)
Το περιεχομενο του παρακατω λινγκ το εχεις υπ' οψιν σου ;
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=7296&postcount=20
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αγαπητε master_yianni (εισαι Πεκινο ; !!!)
Το περιεχομενο του παρακατω λινγκ το εχεις υπ' οψιν σου ;
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=7296&postcount=20

Καλημερα κ Βαγγελη,

Οχι, δεν την εχω υποψη μου αυτη την ηχογραφηση, και σας ευχαριστω πολυ. Τα περισσοτερα που εχω, ειναι της δεκαετιας του '90, μερικα και του '80 απο ηχογραφησεις που εκανε ο ιδιος. Ο κ. Παρασκευας παντα εχει παρεα το κασετοφωνακι (τωρα το mini-disc) ωστε να καταγραφει.

Ναι, ζω στο Πεκινο απο το 2002, και αυτος ειναι ο λογος που εχω σταματησει να ασχολουμαι και με την μουσικη. Ευτυχως, εχω κιολας τελειωσει τις υποχρεωσεις μου απο τον περασμενο Μαιο, και περιμενω να κανω το επομενο μου βημα, που ελπιζω να ειναι καπου πιο κοντα στην Ελλαδα.

Καπου νομιζω ειχατε ανεβασει και τον Ν' Ψαλμο απο την Κυριακη των Μυροφορων 1977 με τον κ. Παρασκευα και τον κ. Λολιοπουλο. Απο την ιδια ηχογραφηση αν την εχετε, μπορειτε να ανεβασετε το "τρισαγιο του Στανιτσα", το "Εις Αγιος" και "Σωμα Χριστου" και το "Χερουβικο σε Β' Ηχο"; Ο Αποστολος, δυστυχως, που λεει ο κ. Παρασκευας ειναι μισος στην ηχογραφηση..... Τελος παντων, ολα αυτα ειναι πολυ ωραια μαθηματα, και αξιζει να ακουστουν και εδω. Θα τα ανεβαζα ο ιδιος, αλλα η κασσετα μου ειναι στην Ελλαδα.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καλημερα κ Βαγγελη,

Οχι, δεν την εχω υποψη μου αυτη την ηχογραφηση, και σας ευχαριστω πολυ. Τα περισσοτερα που εχω, ειναι της δεκαετιας του '90, μερικα και του '80 απο ηχογραφησεις που εκανε ο ιδιος. Ο κ. Παρασκευας παντα εχει παρεα το κασετοφωνακι (τωρα το mini-disc) ωστε να καταγραφει.

Ναι, ζω στο Πεκινο απο το 2002, και αυτος ειναι ο λογος που εχω σταματησει να ασχολουμαι και με την μουσικη. Ευτυχως, εχω κιολας τελειωσει τις υποχρεωσεις μου απο τον περασμενο Μαιο, και περιμενω να κανω το επομενο μου βημα, που ελπιζω να ειναι καπου πιο κοντα στην Ελλαδα.

Καπου νομιζω ειχατε ανεβασει και τον Ν' Ψαλμο απο την Κυριακη των Μυροφορων 1977 με τον κ. Παρασκευα και τον κ. Λολιοπουλο. Απο την ιδια ηχογραφηση αν την εχετε, μπορειτε να ανεβασετε το "τρισαγιο του Στανιτσα", το "Εις Αγιος" και "Σωμα Χριστου" και το "Χερουβικο σε Β' Ηχο"; Ο Αποστολος, δυστυχως, που λεει ο κ. Παρασκευας ειναι μισος στην ηχογραφηση..... Τελος παντων, ολα αυτα ειναι πολυ ωραια μαθηματα, και αξιζει να ακουστουν και εδω. Θα τα ανεβαζα ο ιδιος, αλλα η κασσετα μου ειναι στην Ελλαδα.

Γιαννη
Ο Παρασκευας ειναι προσωπικος μου φιλος . Καποτε μου ειχε δωσει 2-3 κασεττες . Αν τις βρω θα ανεβασω καποια κομματια . Επισυναπτω τον Ν'ψαλμο
που αναφερεις .
 

Attachments

  • 5'10''=Βασιλειαδης - Λιολιοπουλος=Ν' ψαλμος Βος.mp3
    1.5 MB · Views: 124

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο κ. Παρασκευάς Βασιλειάδης ψάλλει στο ναό της Αγίας Τριάδος στο Αγρίνιο. Προχθές λοιπόν τον ηχογράφησα. Έκοψα αριστερό και ιερείς και σας τον παρουσιάζω. Είναι μαθητής του Άρχοντος πρωτοψάλτου Χαριλάου Ταλιαδώρου. Υπόψιν ότι είναι σχεδόν εβδομήντα [70] ετών. Όμως έχει άφθονο κουράγιο και μεράκι για την ψαλτική τέχνη.
 

Attachments

  • 01 απολυτίκια, αναβαθμοί βαρέως.mp3
    3.3 MB · Views: 85
  • 02 αναστάσιμα ευλογητάρια.mp3
    1.8 MB · Views: 97
  • 03 αναβαθμοί βαρέως ήχου.mp3
    2.2 MB · Views: 56
  • 04 Ν΄ ψαλμός [πλ_δ' και βαρύς].mp3
    5.7 MB · Views: 71
  • 05 καταβασίες. Τιμιωτέρα [λέγετος].mp3
    3.6 MB · Views: 69
  • 06 Η ζωή και οδός Χριστός.mp3
    1.6 MB · Views: 52
  • 07 αίνοι βαρέως ήχου.mp3
    3.3 MB · Views: 97
  • 08 Ω, των σοφών Σου.mp3
    5 MB · Views: 128
  • 09 σύντομη δοξολογία βαρέως.mp3
    3.3 MB · Views: 73

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συνεχίζω την παράθεση των ηχητικών αποσπασμάτων από την Θεία Λειτουργία στον ενοριακό ιερό ναό Αγίας Τριάδος Αγρινίου, όπου ψάλλει ο κ. Παρασκευάς Βασιλειάδης.
Υ.Γ. Το απολυτίκιο του Αγίου Κοσμά Αιτωλού ψάλλεται στον εν λόγω ναό, καθότι τιμούν την μνήμη του πανηγυρικά εκεί.
 

Attachments

  • 10 Κατέλυσας [πρωτόβαρυς].mp3
    846.6 KB · Views: 61
  • 11 απολυτίκιο Αγ. Κοσμά Αιτωλού.mp3
    627.8 KB · Views: 41
  • 12 τρισάγιο - Δύναμις [φθορικό].mp3
    4.8 MB · Views: 97
  • 13 Αλληλουάριο [ήχος βαρύς].mp3
    739.1 KB · Views: 42
  • 14 χερουβικό, ήχος βαρύς.mp3
    5.8 MB · Views: 92
  • 15 λειτουργικά, βαρύς διατονικός.mp3
    6.7 MB · Views: 73
  • 16 Αινείτε [κοινωνικό, βαρύς].mp3
    4.4 MB · Views: 59

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ο κ. Παρασκευάς Βασιλειάδης ψάλλει στο ναό της Αγίας Τριάδος στο Αγρίνιο. Είναι μαθητής του Άρχοντος πρωτοψάλτου Χαριλάου Ταλιαδώρου. Υπόψιν ότι είναι σχεδόν εβδομήντα [70] ετών. Όμως έχει άφθονο κουράγιο και μεράκι για την ψαλτική τέχνη.

Ο δασκαλος εχει πεσει πολυ σχετικα με το παρελθον που θυμαμαι. Φυσικα και ο αριστερος δεν βοηθα με τα ισοκρατηματα. Αλλα ευχαριστω ρε Νιδα που πηγες και μας ανεβασες αυτες τις ηχογραφησεις. Εισαι τσιφτης.

Ο κ.Παρασκευας εχει μεγαλωσει στον Αγ. Κωνσταντινο, Αγρινιου, απεναντι απο τον Ιερο Ναο, στα προσφυγικα, καποια απο τα οποια διασωζονται μεχρι σημερα. Ο πατερας του ηταν προσφυγας απο τον Ποντο και η μητερα του απο την Σμυρνη, και μεγαλωσε μεσα στις προσφυγογειτονιες του Αγρινιου.

Απο μικρο παιδι ανεβαινε στο αναλογιο του Σ. Σαββινοπουλου, (που ηταν κουμπαρος η ξαδερφος του Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου). Ο κ. Σαββινοπουλος που εψαλλε στο Αγρινιο τοτε, τον εβαζε να λεει τον αποστολο απο 9 χρονων. Εκει πηρε και τα πρωτα ακουσματα και μαθηματα, και γι'αυτο και ο κ. Παρασκευας λεει τον Αποστολο κατα το υφος αυτου του πρωτου του διδασκαλου.

Ομως οπως ο ιδιος μου ειπε, οταν αργοτερα πηγε στην Θεσσαλονικη στην Σχολη της Μητροπολεως, του εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση ο Ταλιαδωρος (στα νειατα του) ο οποιος ειχε λεει πολυ μπουγιο στην εκτελεση, ανεση, αλλα και την ιδιαιτεροτητα του υφους. Το ποσο επηρεαστηκε, φαινεται απο παλαιες ηχογραφησεις οπου ακουγεται με τον κ. Χαριλαο σαν μια φωνη.

Ο δε Γερασιμος Πρεβεζιανος, οταν ηταν παιδακι, ανεβαινε στο αναλογιο του Βασιλειαδη (τοτε στον Αγ. Γεωργιο Αγρινιου), και ετσι οταν αργοτερα πηγε στον κ. Ταλιαδωρο, σαν φοιτητης στην Θεσσαλονικη, πηγε με συσταση απο τον κ. Παρασκευα (για να παρει τα σωστα ακουσματα). Ο δε Ταλιαδωρος σεβομενος τον παλαιο μαθητη του, τον προσεξε τον Γερασιμο στην σχολη, ωστε να μαθει σωστα. Αργοτερα βεβαια ο κ. Πρεβεζιανος προσπαθησε να διωξει τον κ. Παρασκευα απο την Αγ. Τριαδα και να τοποθετησει στην θεση του καποιον μαθητη του (οπως εκανε και στον τοτε αριστερο του Αγ. Δημητριου), αλλα τελικα η λογικη υπερισχυσε. Οπως λενε οι Κινεζοι «ο μαθητης που τιμα το δασκαλο του, τιμα τον εαυτο του».

Να πουμε και ενα ανεκδοτο με τον κ. Παρασκευα.

Οταν εδινε για πτυχειο, στην επιτροπη βρισκοταν εκτος του Ταλιαδωρου, και ο Καραμανης, ο Θεοδοσοπουλος, ο Παναγιωτιδης και ο Ευθυμιαδης. Ξεκινα λοιπον να λεει το κειμενο, το οποιο ηταν ενα απο τα μεγαλα Ιδιομελα των Κυριακων της Μ. Τεσσαρακοστης . Συνηθως, οι δασκαλοι μετα απο 3-4 μουσικες γραμμες σταματουν το μαθητη, και ρωτανε διαφορες ερωτησεις. Λοιπον, μετα απο δυο σελιδες, κανενας δεν τον ειχε σταματησει, και μεταξυ τους γελουσανε! Ο δε Χρυσανθος μαλιστα σκουντουσε τον Ταλιαδωρο και ελεγε, ‘Λακη, αυτος ειναι ιδιος με σενα’ ...
Τελικα μετα απο λιγο σταματα ο κ. Παρασκευας και λεει, ‘Δασκαλοι, μηπως κουραστηκατε;’
Και απανταει ο Καραμανης, ‘Πες το ρε παιδι μου ολο το μαθημα να το φχαριστηθουμε!!!’
Ετσι το ειπε ολο, και μετα το περας του δωσανε και το πτυχειο.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
.......................................................
..............................................................................................
Ετσι το ειπε ολο, και μετα το περας του δωσανε και το πτυχειο.

Γιαννη ευχαριστιες για τις πληροφοριες σου .
Να συμπληρωσω για τον Σιμο Σαβινοπουλο τα ακολουθα : Γεννηθηκε στην Τραπεζουντα το 1906 . Μαθητευσε στον Κ. Πριγγο επι μια διετια . Απο το 1938
ως το 1950 εψαλλε στην Αθηνα και τον Πειραια . Το 1950 ηλθε για ενα μικρο διαστημα στο Ηρακλειο και το 1951 πηγε στο Αγρινιο οπου εψαλλε πολλα χρονια και διδαξε σε πολλους την ΒΜ . Ο
αειμνηστος Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος , αν θυμαμαι καλα , μου ειχε πει οτι ηταν ξαδελφια . Μαλιστα μου ειχε δωσει καποια λειτουργικα (αργουτσικα απο οτι θυμαμαι) του Σαβινοπουλου σε Γο ηχο . Αν τα βρω θα τα ανεβασω .
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Γιαννη ευχαριστιες για τις πληροφοριες σου .
Να συμπληρωσω για τον Σιμο Σαβινοπουλο τα ακολουθα : Γεννηθηκε στην Τραπεζουντα το 1906 . Μαθητευσε στον Κ. Πριγγο επι μια διετια . Απο το 1938
ως το 1950 εψαλλε στην Αθηνα και τον Πειραια . Το 1950 ηλθε για ενα μικρο διαστημα στο Ηρακλειο και το 1951 πηγε στο Αγρινιο οπου εψαλλε πολλα χρονια και διδαξε σε πολλους την ΒΜ . Ο
αειμνηστος Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος , αν θυμαμαι καλα , μου ειχε πει οτι ηταν ξαδελφια . Μαλιστα μου ειχε δωσει καποια λειτουργικα (αργουτσικα απο οτι θυμαμαι) του Σαβινοπουλου σε Γο ηχο . Αν τα βρω θα τα ανεβασω .

Ευχαριστω κ. Βαγγελη, γιατι περα απο το τι μου εχει πει ο κ.Παρασκευας δεν γνωριζα τιποτε αλλα για τον Σαββινοπουλο. Γνωριζω οτι μαθητευσε μαζι του απο 9 χρονων στο αναλογιο, και οτι τα περισσοτερα απο τα πρωτα του ακουσματα τα πηρε απο αυτον, οπως και την απαγγελια του Αποστολου.

Μαλιστα γνωριζει δε μεσω του Σαββινοπουλου και πολλα παλαια ιεροψαλτικα ανεκδοτα με τους παλαιους διδασκαλους, τα οποια λεει πολλες φορες σε παρεες.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αργοτερα βεβαια ο κ. Πρεβεζιανος προσπαθησε να διωξει τον κ. Παρασκευα απο την Αγ. Τριαδα και να τοποθετησει στην θεση του καποιον μαθητη του (οπως εκανε και στον τοτε αριστερο του Αγ. Δημητριου), αλλα τελικα η λογικη υπερισχυσε.

Μου φαίνεται λαθεμένο, αυτό που έγραψες, Γιάννη, για τον δάσκαλό μας Πρεβεζιάνο [αιωνία του η μνήμη!]. Ο Γεράσιμος έψαλλε στον Άγιο Δημήτριο από το 1987. Ο Παρασκευάς πήγε στην Αγία Τριάδα τέλη του 1991, όταν έφυγε από εκεί ο κ. Παπαχρήστος για τον Άγιο Γρηγόριο. Δεν βγαίνει χρονικά αυτό που λες. Αφού ο Γεράσιμος εκοιμήθη το 1994. Πότε θα 'βγαζε τον Παρασκευά; Το 1992; Μα μόλις είχε πάει. Ίσως εννοείς ότι ήταν κι άλλοι υποψήφιοι τότε μαζί με τον Παρασκευά. Αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά δεν γνωρίζω ονόματα. Και μόνο το ήθος του Γεράσιμου, αν σκεφτείς, αποκλείεται να έγινε κάτι τέτοιο. Άλλωστε, ο Παρασκευάς συμμετείχε και στις χορωδίες με χοράρχη τον Γεράσιμο.
Και για τον Άγιο Δημήτριο πάλι λάθος έχεις. Στην αρχή ο Γεράσιμος είχε αριστερά τον μακαρίτη Παπούλια για χρόνια. Και μόνο όταν παραιτήθηκε ο Παπούλιας, ανέλαβε ο μαθητής του Γεράσιμου Παναγιώτης. Επειδή διετέλεσα δύο χρόνια πρωτοψάλτης στον Άγιο Δημήτριο [2002-2004], σε πληροφορώ ότι ο συγχωρεμένος Παπούλιας είχε την καλύτερη ιδέα για τον Γεράσιμο και για τον Παναγιώτη. Θα ήταν έτσι, αν τον είχε διώξει ο πρώτος για να βάλει τον δεύτερο;
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Νιδα, για να αποφυγω παρεξηγησεις θα σου εξηγησω με προσωπικο μηνυμα, γιατι εδω θα βγουμε εκτος θεματος. Μπορει να κανω λαθος, οπως κανω συχνα, αλλα καλυτερα να τα πουμε εν οικω και οχι εν δημω.
 
Last edited:
Αργοτερα βεβαια ο κ. Πρεβεζιανος προσπαθησε να διωξει τον κ. Παρασκευα απο την Αγ. Τριαδα και να τοποθετησει στην θεση του καποιον μαθητη του (οπως εκανε και στον τοτε αριστερο του Αγ. Δημητριου), αλλα τελικα η λογικη υπερισχυσε. Οπως λενε οι Κινεζοι «ο μαθητης που τιμα το δασκαλο του, τιμα τον εαυτο του».
Γιάννη, μου φαίνεται εις την Κίνα που επήγες έπαθες αμνησία!!! Δεν λέγονται ελαφρά τη καρδία τέτοιες κουβέντες για έναν κατα κοινή ομολογία μεγάλο δάσκαλο. Στη μεγάλη ψυχή που είχε ο Γεράσιμος χωρούσαν οι πάντες! Αυτή είναι η αλήθεια... και τη γνωρίζεις και συ! Μου φαίνεται οτι οφείλεις μία συγγνώμη...

Υ.Γ. Συγγνώμη για το έντονο ύφος μου. "Φίλος ο Πλάτων, φιλτάτη η αλήθεια".
 

tol

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας φίλοι (αγρινιώτες και μη)....
Παρασκευάς Βασιλειάδης, ένα όνομα ,μια ιστορία ολόκληρη! Είχα την ευλογία να είναι ο πρώτος μου ''δάσκαλος'' στη ΒΜ πριν ακόμα γραφτώ στη ΣΒΜ της ιεράς μητροπόλεως. Από 11 χρονών κάθε Κυριακή πρωί ανέβαινα στο αναλόγιο της Αγίας Τριάδος στο Αγρίνιο για να λάβω τα πρώτα μου ακούσματα....Αλλά και τώρα με την πρώτη ευκαιρία που κατεβαίνω Αγρίνιο πάω στην Αγία Τριάδα να τον ακούσω να αποδίδει τα μέλη κατά το ύφος του δασκάλου του, Χαρίλαου Ταλιαδώρου. Και τώρα οι συμβουλές του ως προς τον τρόπο του ψάλλειν είναι πολύτιμες. ΔΕν τον έχω βαρεθεί ποτέ, τόσα χρόνια, τόσες Κυριακές... Από τους αυθεντικότερους εκτελεστές των μαθημάτων του Ταλιαδώρου και του Πρίγγου...
 
Καλησπέρα σας φίλοι (αγρινιώτες και μη)....
Παρασκευάς Βασιλειάδης, ένα όνομα ,μια ιστορία ολόκληρη! Είχα την ευλογία να είναι ο πρώτος μου ''δάσκαλος'' στη ΒΜ πριν ακόμα γραφτώ στη ΣΒΜ της ιεράς μητροπόλεως. Από 11 χρονών κάθε Κυριακή πρωί ανέβαινα στο αναλόγιο της Αγίας Τριάδος στο Αγρίνιο για να λάβω τα πρώτα μου ακούσματα....Αλλά και τώρα με την πρώτη ευκαιρία που κατεβαίνω Αγρίνιο πάω στην Αγία Τριάδα να τον ακούσω να αποδίδει τα μέλη κατά το ύφος του δασκάλου του, Χαρίλαου Ταλιαδώρου. Και τώρα οι συμβουλές του ως προς τον τρόπο του ψάλλειν είναι πολύτιμες. ΔΕν τον έχω βαρεθεί ποτέ, τόσα χρόνια, τόσες Κυριακές... Από τους αυθεντικότερους εκτελεστές των μαθημάτων του Ταλιαδώρου και του Πρίγγου...
Λιαν αγάπητε tol (δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποιος είσαι, αλλά τα κατάφερα) καλώς όρισες στο Forum (δεν αποκαλύπτω το όνομά σου αφού δεν το επιθυμείς). Είμαι της γνώμης ότι Παρασκευάς (όχι ο Vas Vas :D, αλλ' ο Βασ-ιλειάδης:D - μάλιστα μιά μέρα που τον συνάντησα στην κεντρική πλατεία μου είπε το εν λόγω τραγούδι της τηλοψίας σε ψαλτική εκτέλεση και γελάσαμε πολύ:cool:) είναι αν όχι ο μόνος, από τους μόνους εναπομείναντες παλαιούς ψάλτες του Αγρινίου που διαβάζουν άπταιστα τα μουσικά κείμενα με πολλές μουσικές γνώσεις και ακούσματα! (Η προσκόλλησή του στον Ταλιαδώρο με χαλάει λίγο. Λες και δεν υπάρχουν άλλοι μεγάλοι δάσκαλοι στη Βυζαντινή Μουσική. Μόνο εικόνισμα δεν του έχει φτιάξει ακόμα. Το παραβλέπω). Και πάλι καλώς όρισες!
Υ.Γ. Μόλις έρθεις στο Αγρίνιο σε περιμένω στη Νεάπολη!
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
(Η προσκόλλησή του στον Ταλιαδώρο με χαλάει λίγο. Λες και δεν υπάρχουν άλλοι μεγάλοι δάσκαλοι στη Βυζαντινή Μουσική. Μόνο εικόνισμα δεν του έχει φτιάξει ακόμα. !

το προβλημα δεν βλεπω που είναι....ειναι λιγος ο Ταλιαδώρος??


Ανεβάστε και τιποτις του κυρ Παρασκευα αφου είστε και θαυμαστές του...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αθωνίτης;18595 said:
το προβλημα δεν βλεπω που είναι....ειναι λιγος ο Ταλιαδώρος??

Διαβαζα για τελικες εξετασεις το 2003, και σε κασσετα (για παρεα) εψελνε ο κυρ-Παρασκευας "Σωμα Χριστου" σε πλ'Α του Ταλιαδωρου. Πανω στην ωρα ερχεται σπιτι ο Λευτερης Φουλιδης, αγιογραφος, μαθητης του Γουναρη στην Κοζανη. Χτυπα την πορτα, του ανοιγω, ακουει λιγο και λεει το εξης, "Α! Ο Ταλιαδωρος φαινεται ειχε λιγο κρυωμα σ'αυτη την ηχογραφηση!"
Φοβερο γελιο!
 
Last edited:
το προβλημα δεν βλεπω που είναι....ειναι λιγος ο Ταλιαδώρος??

Δεν προσέξατε τι είπα και κάνετε μοντάζ! Το ξαναλέω λοιπόν ότι με χαλάει η προσκόληση και η προσωπολατρεία. Ουδείς αλάνθαστος ειμή μόνο ο Θεός. Όσοι γνωρίζουν τον Παρασκευά καταλαβαίνουν τι εννοώ.
 
Top