«Συλλογή Ιδιομέλων και Απολυτικίων», Μανουήλ Πρωτοψάλτου, Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, Κωνσταντινούπολη, επίτομη (1831)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συλλογή ιδιομέλων και απολυτικίων και άλλων τινών μελών των δεσποτικών και θεομητορικών εορτών και των εορταζομένων αγίων του όλου ενιαυτού, τούτε τριωδίου και πεντηκοσταρίου / μελισθέντων παρά Μανουήλ Πρωτοψάλτου ως ψάλλονται εν τη του Χριστού Μεγάλη Εκκλησία και εκδοθέντων παρά Π. Χαρίση, και Θ. Π. Παράσχου. Μεταφράσει και επιστασία του Διδασκάλου Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος. [χ.τ.]: Εν τη Τυπογραφία Ισάκ Δε Κάστρο και Υιοί, ΑΩΛΑ (=1831).

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/6/5/3/metadata-113-0000004.tkl

Τό ἔχει καί ὁ Δημήτρης στήν ἱστοσελίδα του.
http://www.analogion.com/Library.html


Σημ. Ὑπέδειξα τό ἀνωτέρω μετά ἀπό ἰδιωτική συζήτηση πού εἶχα μέ κάποια μέλη τοῦ Ψαλτολογίου. Ἴσως μᾶς χρειαστεῖ κάτι ἀπό αὐτό τό ἔργο σέ μελλοντική συζήτηση.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
H ταπεινή μου γνώμη,είναι πως το συγκεκριμένο βιβλίο,δεν πρέπει να λείπει απο κανένα αναλόγιο.
(Μαζί με αυτά του Πέτρου).
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
H ταπεινή μου γνώμη,είναι πως το συγκεκριμένο βιβλίο,δεν πρέπει να λείπει απο κανένα αναλόγιο.
(Μαζί με αυτά του Πέτρου).

Δεν είναι μόνο γνώμη σου. Είναι και "κωδικοποιημένα" τα ψαλτικά αυτά βιβλία από την περιβόητη εκείνη εγκύκλιο του πατριαρχείου. Άποψή μου είναι πως- παρά την υπό πολλών ενασχόληση και προτίμηση προς τους νεώτερους συνθέτες- αξίζει να μελετηθεί ο τρόπος μελοποίησης των Ιδιομέλων υπό του Μανουήλ.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι μόνο γνώμη σου. Είναι και "κωδικοποιημένα" τα ψαλτικά αυτά βιβλία από την περιβόητη εκείνη εγκύκλιο του πατριαρχείου. Άποψή μου είναι πως- παρά την υπό πολλών ενασχόληση και προτίμηση προς τους νεώτερους συνθέτες- αξίζει να μελετηθεί ο τρόπος μελοποίησης των Ιδιομέλων υπό του Μανουήλ.

Θίγετε ένα καυτό,κατά την γνώμη μου θέμα,που είναι η υπακοή που οφείλουμε (η δεν οφείλουμε),στις κατά καιρούς εγκυκλίους και στο Τυπικό της Μητρός Εκκλησίας.
Φρονώ,οτι στο μέτρο του δυνατού,οφείλουμε να υπακούμε...
 

Κοντά σου ἡ Ἀνέμη· δέν πετάγεσαι;

Πετάχτηκα, και στους 2 συνδέσμους του μην. 1.


Ἐκτός κι ἄν πεταχτοῦμε ἐμεῖς.

Αυτό είναι Πέργαμος και όχι Ανέμη...


Ούτε και αυτός ο σύνδεσμος υπήρχε εδώ.
Τέλος πάντων, η δουλειά έγινε, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Συλλογή Ιδιομέλων Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος 1831 (με σελιδοδείκτες)

Εὐχαριστοῦμε. Ἔπρεπε νά ἔχεις δεῖ τό θέμα γιά τήν παράλειψη τῶν σελ. 8 & 9, στό ὁποῖο θέμα, ὅταν διορθώσεις/συμπληρώσεις τό ἀρχεῖο σου, νά τό ἀναρτήσεις ἐκεῖ καί ἀπό ἐδῶ νά δώσουμε τόν σύνδεσμο.

Από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής, όπου έχει ανεβεί το ίδιο βιβλίο, οι δυο σελίδες που λείπουν.

Το παραπάνω αρχείο συμπληρωμένο με τις δύο σελίδες (8 και 9) που έλειπαν. Επίσης, το αυτό αρχείο και χωρίς το υδατογράφημα. Και τα δύο έχουν τους σελιδοδείκτες.
 

Attachments

  • Συλλογή Ιδιομέλων Μανουήλ Πρωτοψάλτου 1831 - bookmarks [watermark].pdf
    7.1 MB · Views: 467
  • Συλλογή Ιδιομέλων Μανουήλ Πρωτοψάλτου 1831 - bookmarks.pdf
    7.4 MB · Views: 625
Top