25. Μουσικὰ Χριστουγέννων (Ἑσπερινοῦ - Ὄρθρου - Θ. Λειτουργίας)

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το συγκεκριμένο μάθημα που εδώ αναφέρεται λανθασμένα ως ήχου δ΄ άγια (καλά μέλι έχει αυτός ο ήχος και τον προτιμούν όλοι), είναι σε α' ήχο. Ηχητικό έχει ανεβεί και εδώ, η δε αρχή του μουσικού κειμένου επισυνάπτεται. Όποιος έχει και το υπόλοιπο, ας το ανεβάσει.
 

Attachments

  • Ο ουρανός και η γη.jpg
    36.5 KB · Views: 178

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως μπορεί κάποιος ν' ανεβάσει τον Όρθρο & τον Εσπερινό των Χριστουγέννων μουσικά; Ξέρω ότι έχει αναρτήσει ο Στάθης στο παρελθόν τα πιο πάνω, αλλά νομίζω ο Εσπερινός δεν είναι ολοκληρωμένος. Ευχαριστώ.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Μήπως μπορεί κάποιος ν' ανεβάσει τον Όρθρο & τον Εσπερινό των Χριστουγέννων μουσικά; Ξέρω ότι έχει αναρτήσει ο Στάθης στο παρελθόν τα πιο πάνω, αλλά νομίζω ο Εσπερινός δεν είναι ολοκληρωμένος. Ευχαριστώ.

Έφτιαξα τα απόστιχα φέτος ώστε να είναι ολοκληρωμένη η εργασία.

Να θυμίσω:
Όρθρος των Χριστουγέννων
Θ. Λειτουργια
Τα στιχηρά του εσπερινου έως και τα τροπάρια των προφητειων
και επισυνάπτονται τα απόστιχα.

Για τα απόστιχα πηγη ηταν η Συλλογη ιδιομέλων του Μανουηλ και τα δοξα, και νυν απο Πετρο Λαμπαδαριο (εκδ. Π. Εφεσιου)

ΥΓ. Διόρθωσα ενα λάθος στον στιχο Συ ιερευς εις τον αιωνα κατα την ταξιν Μελχισεδεκ
 

Attachments

  • 12-25 εσπερινος - αποστιχα στχ.ν..pdf
    95.2 KB · Views: 730
Last edited by a moderator:
Απο Χατζημάρκο μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα καθίσματα του Όρθρου;" Τι Θαυμάζεις Μαριάμ ...."και τα υπόλοιπα σε μουσικό κείμενο ; Ευχαριστώ !!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
''Χορεύουσιν Άγγελοι''
Από την Λιτή της εορτής των Χριστουγέννων, και από το Δοξαστάριο του Κηλτζανίδη.
 

Attachments

  • Χορεύουσιν Άγγελοι.jpg
    79.2 KB · Views: 164
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχουν μήπως κάπου τα μουσικά κείμενα της λιτής;

Τουλάχιστον στο Δοξαστάριο Του Κηλτζανίδη και τη Μουσική Κυψέλη του Στεφάνου Λαμπαδαρίου, αλλά και σε άλλα Δοξαστάρια/Μηνολόγια. Θα τα βρεις εδώ.
 

spimil

Νέο μέλος
Μήπως υπάρχουν μουσικά όλες οι ωδές των κανόνων των Χριστουγέννων;
 
Last edited by a moderator:
Δεν έψαξες καλά:)

Υπάρχουν σε αυτό το θέμα πιο πίσω, στο μήνυμα 33, γραμμένες από τον Γ. Μιχαλάκη στη βάση του Ειρμολογίου του Πέτρου (τις παραθέτει ο κ. Βασίλειος Κιαμηλίδης).
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με αφορμή αἰτημα Φίλου, σε συνδυασμό και της ανάγκης μου να Μελωδογραφήσω τα μουσικά κείμενα από τα οποία ψάλλω, Μελωδογράφησα και τα επισυνάπτω για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως βεβαίως.
Επειδή πολλάκις και πλείστοι Φίλοι τα ζήτησαν και σε Μαύρο χρώμα, τα ανεβάζω και σε μαύρο χρώμα.
Σίγουρα θα υπάρχουν ορθογραφικά και όχι μόνον λάθη, και ως εκ τούτου σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή Σας και την Αγάπη Σας.
Τα αφιερώνω Τιμής και Μνήμης Ένεκεν στον Κοιμηθέντα Μακαριστό Βασίλειο Σταυρόπουλο, ο οποίος φέτος θα Ψάλλει στην Άνω Ιερουσαλήμ, καθώς και στον Μακαριστό Ευάγγελο Λιναρδάκη, στον οποίο φαντάζομαι ο Βασίλειος θα διαβιβάσει τις Ευχές μας καθώς και τις προσευχές μας.
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέα αρχεία σε επόμενο μήνυμα του κ. Β. Κιαμηλίδη.
 
Last edited by a moderator:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Κύριε Βασίλη ευχαριστούμε. Μήπως έχετε και τον Εσπερινό της εορτής παρομοίως; Ευχαριστώ.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Με αφορμή αἰτημα Φίλου, σε συνδυασμό και της ανάγκης μου να Μελωδογραφήσω τα μουσικά κείμενα από τα οποία ψάλλω, Μελωδογράφησα και τα επισυνάπτω για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως βεβαίως.
Επειδή πολλάκις και πλείστοι Φίλοι τα ζήτησαν και σε Μαύρο χρώμα, τα ανεβάζω και σε μαύρο χρώμα.
Σίγουρα θα υπάρχουν ορθογραφικά και όχι μόνον λάθη, και ως εκ τούτου σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή Σας και την Αγάπη Σας.
Τα αφιερώνω Τιμής και Μνήμης Ένεκεν στον Κοιμηθέντα Μακαριστό Βασίλειο Σταυρόπουλο, ο οποίος φέτος θα Ψάλλει στην Άνω Ιερουσαλήμ, καθώς και στον Μακαριστό Ευάγγελο Λιναρδάκη, στον οποίο φαντάζομαι ο Βασίλειος θα διαβιβάσει τις Ευχές μας καθώς και τις προσευχές μας.

κ. Βασιλη,
Ευχαριστουμε για το τελειο δωρακι σας! Μια ερωτηση--τα του ορθρου πιανου ειναι οι συνθεσεις; Διακρινω Καραμανη λιγο; ή κανω λαθος;
φιλικα με ευχες,
Νικος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κ. Βασιλη,
Ευχαριστουμε για το τελειο δωρακι σας! Μια ερωτηση--τα του ορθρου πιανου ειναι οι συνθεσεις; Διακρινω Καραμανη λιγο; ή κανω λαθος;
φιλικα με ευχες,
Νικος
Να είστε πάντα καλά, και εγώ ευχαριστώ για τα καλά Σας Λόγια.
Ως βάση σωστά διακρίνεις πολλές γραμμές κυρίως από Καραμάνη, και όχι μόνον βεβαίως.
Αντευχόμενος Χριστός γεννάται!!!!!!!!
Βασίλης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βάζω μίαν Μεγίστην Μετάνοια από Βέροια προς όλους Σας, διότι εκ παραδρομής παρελήφθησαν αρκετές σελίδες από το υπάρχων αρχείο.
Ευτυχώς που δεν αποθήκευσα τα λανθασμένα αρχεία σε Μελωδό και έτσι επισυνάπτω τα σωστά.
Ζητώ συγνώμη και θα σας αποζημιώσω σε πρώτη ευκαιρία.
Τα αφιερώνω Τιμής και Μνήμης Ένεκεν στον Κοιμηθέντα Μακαριστό Βασίλειο Σταυρόπουλο, ο οποίος φέτος θα Ψάλλει στην Άνω Ιερουσαλήμ, καθώς και στον Μακαριστό Ευάγγελο Λιναρδάκη, στον οποίο φαντάζομαι ο Βασίλειος θα διαβιβάσει τις Ευχές μας καθώς και τις προσευχές μας.
Επίσης επισυνάπτω και τα αρχεία σε Μελωδό που εκ παραδρομής παρέλειψα την ανάρτησή των.
Βασίλης
 

Attachments

  • 25 Δεκεμβρίου Όρθρος & Θεία Λειτουργία .pdf
    8 MB · Views: 1,105
  • 25 Δεκεμβρίου Όρθρος & Θεία Λειτουργία Μαύρο .pdf
    3.1 MB · Views: 602
  • 25-1 όρθρος Χριστουγέννων Α4 Ψαλτικά.mel
    165.2 KB · Views: 150
  • 25 Θεία Λειτουργία Χριστουγέννων Α4 Ψαλτικά.mel
    85.6 KB · Views: 105

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Κύριε Βασίλη ευχαριστούμε. Μήπως έχετε και τον Εσπερινό της εορτής παρομοίως; Ευχαριστώ.

Χαιρετε,
Αν και οι δικες μου οι εργασιες δεν εχουν καμμια σχεση με του κ. Βασιλη, σας κατεβαζω το τι εχω εγω για εσπερινο.
(Προσωπικα, χρησιμοποιω τα μουσικα του Πριγγου για τον Εσπερινο Χριστουγεννων)

Καλες Γιορτες!
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΡΜΑΝΗ-ΠΡΙΓΓΟΥ.pdf
    6.7 MB · Views: 894
Last edited:
Top