Η οικονομική κρίση πλήττει τον ιεροψαλτικό χώρο.

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''...Πριν από λίγο καιρό ήλθε την ώρα του αντιδώρου κάποιος οικείος του
μνημοσύνου κ μου έδωσε "φόρα παρτίδα" μπροστά σε όλους τους
εκκλησιαζόμενους 5 Ευρώ (ναι ναι καλά διαβάσατε)...''

Μου εχει τυχει και μενα..
Μαλιστα,ηταν χιλιοδιπλωμενο και τοσο δα μικρουλι!...:D
Μου ηρθε κολπος οταν το ειδα!!...:eek:
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
''...Πριν από λίγο καιρό ήλθε την ώρα του αντιδώρου κάποιος οικείος του
μνημοσύνου κ μου έδωσε "φόρα παρτίδα" μπροστά σε όλους τους
εκκλησιαζόμενους 5 Ευρώ (ναι ναι καλά διαβάσατε)...''

Μου εχει τυχει και μενα..
Μαλιστα,ηταν χιλιοδιπλωμενο και τοσο δα μικρουλι!...:D
Μου ηρθε κολπος οταν το ειδα!!...:eek:

Υπάρχουν και χειρότερα.....
και μενα μου έτυχε το ίδιο αλλά επίσης το χαρτονόμισμα ήταν και πλαστό.....:eek:
 

L.M

Μέλος
Υπάρχουν και χειρότερα.....
και μενα μου έτυχε το ίδιο αλλά επίσης το χαρτονόμισμα ήταν και πλαστό.....:eek:

Α παλι καλα.εμενα μου δωσανε μετα απο μνημοσυνο 0,50€.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το ταληράκι στην επαρχία είναι ιδιαιτέρως δεδομένο.... στη χειρότερη να μη πάρεις τίποτα, ή να σου πουν απλά ''ωραία φωνή έχετε'' και μην τον είδατε :D
 

L.M

Μέλος
Το ταληράκι στην επαρχία είναι ιδιαιτέρως δεδομένο.... στη χειρότερη να μη πάρεις τίποτα, ή να σου πουν απλά ''ωραία φωνή έχετε'' και μην τον είδατε :D

Οταν ακουω εχεις ωραια φωνη με ποιανει στεναχωρια.οταν μου δωσουν κατι για το μνημοσυνο το μοιραζω στα παιδακια που εχω στο ψαλτηρι.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Χριστός ανέστη.
Επειδη ΠΟλλα λένε διάφοροι επαίοντες περι μισθου κτλ. Σας πληροφορω οτι προτείθεμαι να ψάλλω αφιλοκερδώς (για την μάννα μου και τον πατέρα μου) . Και το εννοω. Και ας έλθουν να με ακούσουν οι κριτες.

Σε ομοιους σαν εσενα στηριζομαστε ολοι για να παμε μπροστα...
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=170202&catid=3

Συνάδελφοι, ο Θεός να βάλει το χέρι του...

Όταν λέγονται αυτά από το στόμα του Αρχιεπισκόπου, καταλαβαίνετε ότι η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο και πολύ φοβάμαι ότι οι πρώτοι που θα την πληρώσουν θα είμαστε εμείς...
Ξέρω ότι δεν λέω κάτι το καινούργιο, αλλά τέτοια πράγματα με ανησυχούν ιδιαίτερα!
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

:rolleyes:Σκέφτομαι να πάω στην αποσφράγιση των προσφορών και να καταγγείλω τον διαγωνισμό ως παραβιάζοντα την αρχή της τυπικότητας ώστε να ματαιωθεί! :D:D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
:rolleyes:Σκέφτομαι να πάω στην αποσφράγιση των προσφορών και να καταγγείλω τον διαγωνισμό ως παραβιάζοντα την αρχή της τυπικότητας ώστε να ματαιωθεί! :D:D:D:D

Και πρέπει να μάθουμε και τη σύσταση της επιτροπής αξιολόγησης των προσφορών του ως άνω διαγωνισμού, διότι ως έχει αποφανθεί και το ΔΕΚ (ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟΥ (έκτο τμήμα) της 9ης Σεπτεμβρίου 2009)
"Η προστασία της ιδιωτικής ζωής δεν δικαιολογεί την απόρριψη αιτήματος γνωστοποίησης της σύνθεσης της επιτροπής αξιολόγησης." :rolleyes::rolleyes:
 

Pros Korinthious

Νέο μέλος
Εμάς τους Ιεροψάλτες (πτυχιούχους ή διπλωματούχους) μας έχουν ως τελευταίο τροχό της αμάξης. Να δείτε κάτι επισκοπικά μέγαρα που χτίζονται ή ανακαινίζονται εν μέσω κρίσης..... Και μετά, "δεν έχουν οι ενορίες και η Μητρόπολη χρήματα για τους Ψάλτες". Κρίση, βλέπετε... αλλά μόνο για τους ψάλτες....
 

axilleas22

π. Θεοφάνης Ιωαννίδης
Εμάς τους Ιεροψάλτες (πτυχιούχους ή διπλωματούχους) μας έχουν ως τελευταίο τροχό της αμάξης. Να δείτε κάτι επισκοπικά μέγαρα που χτίζονται ή ανακαινίζονται εν μέσω κρίσης..... Και μετά, "δεν έχουν οι ενορίες και η Μητρόπολη χρήματα για τους Ψάλτες". Κρίση, βλέπετε... αλλά μόνο για τους ψάλτες....
Εδώ έχετε δίκιο αγαπητέ κ. Pros Korinthious
Παναγιώτης. Δεν θα το βρείτε το δίκιο σας πουθενά.
Και μπροστά στον κάθε επίσκοπο να τον κάνετε μετά θα αρχίσει να σας κοιτάξει διαφορετικά.
Υπάρχει παντού η αδικία αλλά και σε πολλά άλλα.
Δεν ξέρω από που είστε εγώ έχω να σας πω ένα παράδειγμα.
Έχει δύο χρόνια που ξεκίνησε η κρίση και είχε έρθει και ο δικός μας ο Άγιος Εδέσσης και Πέλλης είχε κάνει Ανακαίνιση όλο το Επισκοπείο και δεν έφτασε μόνο αυτό φέτος Μεγάλη εβδομάδα του 2012 ανακαίνισε Κοινωνικό Παντοπωλείο.
Και αντί να το δημιουργήσει από την αρχή της οικονομικής κρίσης η Μητρόπολη μας το έκανε φέτος.
Και εγώ αλλού στέλνω μέσω courier άλλων Μητροπόλεων άλλων ιδρυμάτων δωρεές και όποιος δεν θα με πιστέψει όσες φορές έστειλα είχα ζητήσει και ζητάω και ως τώρα να μου στέλνουν Ευχαριστήριες επιστολές γιατί μπορεί να υπάρξει κάποιος αύριο μεθαύριο να μην με πιστέψει.
Θα του τα δείξω και τελείωσε.
Και από την αρχή κάτι δεν πήγαινε καλά με την δική μας Ιερά Μητρόπολη.
Δεν βάζουν μόνο Γραμματείς πνευματικοπαίδια Ιερών Μητροπόλεων. Οδηγούς Ιερών Μητροπόλεων πνευματικοπαίδια πάλι, και τηλεφωνικά κέντρα να υπερ χρεώνει την Μητροπολιτική Περιφέρεια ολόκληρη και καινούρια αυτοκίνητα και ακριβά.
Εδώ εκτός από την δική μας Ιερά Μητρόπολη να σας πω ότι η Μητρόπολη Λαρίσης κάτι τέτοια κάνει στα αυτοκίνητα και ο Δημητριάδος που έχει Mercedes.
Δεν χτυπάνε άσχημα;
Πως να εμπιστευτείς μετά αυτούς τους Επισκόπους και να εκκλησιάζεσαι και να τους συναντάς;
Πως;
Και μετά θα μου πείτε για αδικία δεν υπάρχει.
Υπάρχει και παντού μάλιστα.
Άλλωστε εμείς δεν είμαστε τίποτα να κρίνουμε αλλά δεν κρίνουμε.
Λέμε αυτά που βλέπουμε.
Και βγάλτε συμπέρασμα μόνοι σας όλοι εδώ μέσα!!!!!!!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Σε ομοιους σαν εσενα στηριζομαστε ολοι για να παμε μπροστα...

Αγαπητέ φίλε. Αντι να ζητιανεύω προτιμώ να ψαλλω οντως για την ψυχη των γονιών μου.

Αμοιβή ειναι και αυτη και ισως μεγαλύτερη.
Αν κάποιος ιερέας εχει αναγκη ας μου στειλει μήνυμα.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Και από την αρχή κάτι δεν πήγαινε καλά με την δική μας Ιερά Μητρόπολη.
Δεν βάζουν μόνο Γραμματείς πνευματικοπαίδια Ιερών Μητροπόλεων. Οδηγούς Ιερών Μητροπόλεων πνευματικοπαίδια πάλι, και τηλεφωνικά κέντρα να υπερ χρεώνει την Μητροπολιτική Περιφέρεια ολόκληρη και καινούρια αυτοκίνητα και ακριβά.
Εδώ εκτός από την δική μας Ιερά Μητρόπολη να σας πω ότι η Μητρόπολη Λαρίσης κάτι τέτοια κάνει στα αυτοκίνητα και ο Δημητριάδος που έχει Mercedes.
Δεν χτυπάνε άσχημα;
Πως να εμπιστευτείς μετά αυτούς τους Επισκόπους και να εκκλησιάζεσαι και να τους συναντάς;
Πως;

Δέν πειράζει να λέμε .Μήπως είμαστε καλύτεροι;
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Τα χρυσά καράβια του τέμπλου που είναι;Αυτά να εκποιήσουν να σας πληρώσουν.Η πατρίδα φίλε μου δεν σώνεται με την μείωση του μισθού σου από την εκκλησία ούτε από την δική σου καλή θέληση Βέβαια αν σταματήσει η μισθοδοσία του κλήρου τότε αφήστε τα...την βάψαμε εμείς οι ψάλτες καταρχην αλλά και οι ιερείς μακοροπρόθεσμα θα καταλάβουν την ταλαιπωρία μας αφού θα έχουν έρθει στην θέση μας.Εμείς ωστόσο θα έχουμε συνηθίσει άλλοι να μην ψάλλουμε πουθενά, άλλοι αφιλοκερδώς και άλλοι όποτε θέλουν και μη χειρότερα.Πάντα γειά

Συμφωνω απολυτως μαζι σας! Νικος Φουρναρακος. Αιγινα
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Ευπρεπιστες, πελεκητες πουριων, ελαιοχρωματιστες και λοιποι αλλοι, σημαντικοτεροι καθε ιεροψαλτου!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ευπρεπιστες, πελεκητες πουριων, ελαιοχρωματιστες και λοιποι αλλοι, σημαντικοτεροι καθε ιεροψαλτου!

όσοι προσφέρουν για την εκκλησία είναι πολύτιμοι, όλοι άνθρωποι είμαστε, έχουμε όλοι τις αναγκες και τις υποχρεώσεις μας..όσοι έχουν την δυνατότητα και μπορούν να προσφέρουν αμισθί παίρνουν διπλό <<μισθό>>..
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Οικονομική κρίση; Μάλιστα θα δούμε πως πρέπει να αντιδράσουμε.
Όχι μεμονωμένα αλλά συλλογικά.Κοινή στάση.
Πριν από λίγο καιρό ήλθε την ώρα του αντιδώρου κάποιος οικείος του
μνημοσύνου κ μου έδωσε "φόρα παρτίδα" μπροστά σε όλους τους
εκκλησιαζόμενους 5 Ευρώ (ναι ναι καλά διαβάσατε). Ξέχωρα
ότι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι διότι ήταν προσβλητικό
κ αγενές σαν κίνηση σας αναφέρω την συνέχεια. Σταματώ το τροπάρι
κ του λέω στο μικρόφωνο "ευχαριστώ για την καλή σας καρδιά αλλά δεν
είναι ούτε οι βενζίνες μου"κ φυσικά το επέστρεψα.
Δεν γίνεται να μου χαλάς 300αρες για κόλλυβα κ
κορδέλες κ να γίνεσαι "γύφτος" για ένα μικρο Καταλαβαίνετε ότι έγινε πανικός.
Όταν με 5 ευρώ θα πηγαινοέρχομαι κ θα φτάνουν κ για ένα μπουκάλι
γάλα θα τα πάρω, θέλουν ψάλτες κ όχι "καρακάξες" θα πληρώσουν αλλιώς
υπάρχουν τόσες καλές κυρίες που έχουν την διάθεση να μουρμουράνε.:mad:

Συμφωνω απολυτως μαζι σας.
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μιλάτε πάρα πολύ σωστά Κύριε Παύλο όπως και άλλοι Κύριοι πάνω σε αυτό το θέμα.Γιατί και εγώ σε 2 ιδιωτικές λειτουργίες και ενώ για την μετακίνηση μου θέλω 20 Ευρώ ο κύριος (σε επάγγελμα δημόσιο και καλό πορτοφόλι)έβγαλε και μου έδωσε 2 Ευρώ μάλιστα καλά ακούσατε.Η απάντηση μου βέβαια μέσα στο Ναό τι να πεις?Ο άλλος δε κύριος που και αυτός οικονομικά είναι καλά μου είπε΄΄ελα στο καφενείο να σε κεράσω ενα καφέ΄΄.
Μάλιστα ναι.Οπότε τι να κάνω εγώ?εγώ απο εδώ και πέρα θα είμαι ο κακός εαν πώ ότι δεν πάω σε ιδιωτική Θεία Λειτουργία εαν δεν μου δώσουν έστω τα έξοδα?
Το ότι το αγαπάμε αυτό που κάνουμε ως Ιεροψάλτες και να Υμνούμε τον Κύριο μας όλοι μας είναι σωστό και συμφωνούμε όλοι πιστεύω.Γιατί όταν αυτές τις Ημέρες του Τριωδίου αλλά και τις Ημέρες Των Παθών και τις Αγίας Ανάστασης τα έξοδα μας είναι πολλά κάτι πρέπει να γίνει.
Και φυσικά για εμένα(προσωπική μου άποψη)αυτό που πάνε να μας κάνουν.Να μας δηλώνουν στην εφορία και τα μισά να τα πέρνει αυτήν,να βάζουμε ένσημα και να χάνουμε συντάξεις ή χρήματα απο την κανονική μας δουλειά δεν είναι σωστό.Το ξέρω οτι κινδυνεύουν και έχει γίνει να κλείσουν εκκλησίες λόγο κρίσεως αλλά δεν φταίμε εμείς.
Το Θέμα είναι πως κάτι πρέπει να γίνει.
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μιλάτε πάρα πολύ σωστά Κύριε Παύλο όπως και άλλοι Κύριοι πάνω σε αυτό το θέμα.Γιατί και εγώ σε 2 ιδιωτικές λειτουργίες και ενώ για την μετακίνηση μου θέλω 20 Ευρώ ο κύριος (σε επάγγελμα δημόσιο και καλό πορτοφόλι)έβγαλε και μου έδωσε 2 Ευρώ μάλιστα καλά ακούσατε.Η απάντηση μου βέβαια μέσα στο Ναό τι να πεις?Ο άλλος δε κύριος που και αυτός οικονομικά είναι καλά μου είπε΄΄ελα στο καφενείο να σε κεράσω ενα καφέ΄΄.
Μάλιστα ναι.Οπότε τι να κάνω εγώ?εγώ απο εδώ και πέρα θα είμαι ο κακός εαν πώ ότι δεν πάω σε ιδιωτική Θεία Λειτουργία εαν δεν μου δώσουν έστω τα έξοδα?
Το ότι το αγαπάμε αυτό που κάνουμε ως Ιεροψάλτες και να Υμνούμε τον Κύριο μας όλοι μας είναι σωστό και συμφωνούμε όλοι πιστεύω.Γιατί όταν αυτές τις Ημέρες του Τριωδίου αλλά και τις Ημέρες Των Παθών και τις Αγίας Ανάστασης τα έξοδα μας είναι πολλά κάτι πρέπει να γίνει.
Και φυσικά για εμένα(προσωπική μου άποψη)αυτό που πάνε να μας κάνουν.Να μας δηλώνουν στην εφορία και τα μισά να τα πέρνει αυτήν,να βάζουμε ένσημα και να χάνουμε συντάξεις ή χρήματα απο την κανονική μας δουλειά δεν είναι σωστό.Το ξέρω οτι κινδυνεύουν και έχει γίνει να κλείσουν εκκλησίες λόγο κρίσεως αλλά δεν φταίμε εμείς.
Το Θέμα είναι πως κάτι πρέπει να γίνει.


Χρήστο σκέτο Παύλο,
να κλείσουν δεν πειράζει, δεν έχει ο θεός ανάγκη
ούτε απο πολλούς "χλιδάτους" Ναούς (που έχουν γίνει
οι περισσότεροι οίκοι εμπορίου) ούτε απο άμφια "ρώσσικα",
ούτε απο επίδειξη σταυρών των πρωτοπρεσβυτέρων κ
ιερομονάχων (στα μοναστήρια τους δεν έχουν ΚΑΜΙΑ
δουλειά στην πόλη) αλλά μόνο προσευχή κ κατάνυξη.
Αντέδρασε κάποιος "ιεράρχης" όταν επέβαλε το Κράτος
ΕΝΦΙΑ στα κτίρια των Ιερών Ναών; Δεν άνοιξε ρουθούνι.
Αντέδρασε κάποιος ιερέας σε παράλογες απαιτήσεις 3μηνιών
που επιβάλλουν οι εκάστοτε "αιώνιοι" μητροπολίτες ακόμα
κ όταν ο ναός δεν έχει την δυνατότητα;
Αντέδρασε κάποιος σύλλογος (κ δεν μιλώ για συναντήσεις-
διαβήματα κ διαβουλεύσεις) ιεροψαλτικός όταν έγιναν
μειώσεις-περικοπές ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ κ άδικες; Όταν παιδιά
κ ενήλικες έχασαν το ελάχιστο εισόδημα απο το αναλόγιο
που με αυτό ζούσαν ή συμπλήρωναν στα προς το ζην;
Μιλώ για ΑΠΟΧΗ απο το Αναλόγιο για 3 εβδομάδες απο
την Κυριακή των Βαΐων κ εφεξής. Αλλά που...

Ακούστε είμαστε ΜΟΝΟΙ μας.
Θέλουν ψάλτη θα πληρώσουν, θέλουν Μυστήρια
θα πληρώσουν, θέλουν υποχρεώσεις θα πληρώσουν.
Ο δεσπότης πληρώνεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ο ιερέας
ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, ο συνεργάτης τους ο ιεροψάλτης
να πάει να πνιγεί; Όχι κύριοι, δεν έχετε δει δεσπότη
να μπαίνει σε ναό κ να μην έχει ψάλτη κ οι ιερείς
(καρακάξες το 90% δηλαδή άφωνοι-φάλτσοι-ημιμαθείς)
κ να μην του λεέι κανείς "εις πολλάααααααααααααααα..."
το τι γέλιο έπεσε δεν λέγεται...εκεί θα καταντήσουμε
θα λέει ο ιερέας "Του Κυρίου δεηθώμεν'
κ θα απαντά καμιά γριούλα στο βάθος "Κύριε ελέησον".

Κανένας Στρατηγός δεν έχει αξία στο καφενείο
αλλά εκεί που είναι οι στρατιώτες του είναι άρχοντας,
κανένας διευθυντής πολυεθνικής δεν έχει δύναμη παρά
μόνο στην εταιρεία του κ στους υπαλλήλους του,
κανένας δεσπότης δεν έχει καμία εξουσία-δόξα-πρεστίζ
παρά μόνο όταν έχει πιστούς-ιεροψάλτες-ιερείς
κ γενικότερα "ποιμνίο". Άχρηστο το αξίωμα
χωρίς να έχεις κάποιον να το ασκήσεις καλά δεν
συζητάμε στα μάτια του Θεού είμαστε όλοι το
ίδιο (το ξεχνάμε)...
 
Top