[Ψάχνω] Ευλογητάρια Γ. Σύρκα σε γ΄ ήχο

Demetrios Georgantonis

Νέο μέλος
Έχω τα Ευλογητάρια σε Ήχο Γ' του Γ. Σύρκα και είναι σε ηχογράφηση. Μήπως το έχει κανείς σε κείμενο; Ευχαριστώ!!!
 

Demetrios Georgantonis

Νέο μέλος
Εδώ είναι και η ηχογράφηση για τα Ευλογητάρια σε Ήχο Γ' του Γ. Σύρκα. Ίσως βοηθήσει καλύτερα για να βρεθεί σε κείμενο. Ή αν το έγραφε κάποιος, θα με βοηθούσε πάρα πολλή. Ευχαριστώ!
 

Attachments

  • eylogitaria hxos 3os Syrka.mp3
    3.8 MB · Views: 195

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εδώ είναι και η ηχογράφηση για τα Ευλογητάρια σε Ήχο Γ' του Γ. Σύρκα. Ίσως βοηθήσει καλύτερα για να βρεθεί σε κείμενο. Ή αν το έγραφε κάποιος, θα με βοηθούσε πάρα πολλή. Ευχαριστώ!
Δέν θά μέ πιστέψετε. Δέν μέ νοιάζει. Ὅταν τό εἶδα χθές τό θέμα (καί πρίν τήν ἀνάρτηση τοῦ κ. Βασίλη πού εἶναι σέ ἀργό μέλος —ἔχοντας κατά νοῦν σύντομο μέλος—) σκεπτόμουν μόνος μου καί ψέλνοντας ἀπό μέσα μου πῶς θά ἦταν· πῆρα μάλιστα καί τό ἐγκόλπιον νά βλέπω τά λόγια ὅλων τῶν εὐλογηταρίων. Ἔ, τώρα πού τά ἄκουσα, αὐτό ἀκριβῶς τό μέλος ἔψελνα. Μοῦ ἦρθε πολύ στρωτό καί βατό.
Καί τώρα —ἐπειδή θεωροῦσα (καί θεωρῶ) ἐξωφρενική τή μελοποίηση σέ ἄλλο ἦχο— εἶδα καί τοῦ κ. Νέγρη [ἐδῶ]. Εἶναι πάρα πολύ κοντά, σχεδόν τά ἴδια. Ἴσως εἶχε ὑπόψη του τά τοῦ Σύρκα ἀκουστικῶς (*), πού ἐγώ πρώτη φορά τά ἄκουσα.

(*) ἄν καί δέν χρειαζόταν· πρός Θεοῦ· ἔρχεται μόνο του, ὅπως ἔγραψα.

 
Last edited:
Δέν θά μέ πιστέψετε. Δέν μέ νοιάζει. Ὅταν τό εἶδα χθές τό θέμα (καί πρίν τήν ἀνάρτηση τοῦ κ. Βασίλη πού εἶναι σέ ἀργό μέλος —ἔχοντας κατά νοῦν σύντομο μέλος—) σκεπτόμουν μόνος μου καί ψέλνοντας ἀπό μέσα μου πῶς θά ἦταν· πῆρα μάλιστα καί τό ἐγκόλπιον νά βλέπω τά λόγια ὅλων τῶν εὐλογηταρίων. Ἔ, τώρα πού τά ἄκουσα, αὐτό ἀκριβῶς τό μέλος ἔψελνα. Μοῦ ἦρθε πολύ στρωτό καί βατό.
Καί τώρα —ἐπειδή θεωροῦσα (καί θεωρῶ) ἐξωφρενική τή μελοποίηση σέ ἄλλο ἦχο— εἶδα καί τοῦ κ. Νέγρη [ἐδῶ]. Εἶναι πάρα πολύ κοντά, σχεδόν τά ἴδια. Ἴσως εἶχε ὑπόψη του τά τοῦ Σύρκα ἀκουστικῶς, πού ἐγώ πρώτη φορά τά ἄκουσα.

Λοιπόν. Εξομολογούμαι πως έκανα τον ίδιο παραλληλισμό .(και αντιπαραβολή)
Έχουν σχεδόν την ίδια διάρθρωση.
 
Αν και η γνώμη μου για την χρησιμότητα αυτών των συνθέσεων δεν αλλάζει , ούτε θα τα έψαλα εγώ ποτέ στον ναό(το ρεπερτόριό μου είναι αυστηρά περιορισμένο) , πραγματοποιώ την επιθυμία του κ. Γεωργαντώνη για απομαγνητοφώνηση των Ευλογηταρίων , ως μικρό αντίδωρο , για τις πιο συγκινητικές στιγμές που έζησα στην καριέρα μου όταν βρέθηκα στην Αμερική μεταξύ των ομογενών.
Η καταγραφή έγινε στο πόδι . Κάποια στοιχεία ενδεχομένως να μην είναι ευανάγνωστα ( στο πρώτο π.χ ,4 η σειρά , ορών σε , στο ρω από κάτω από το κέντημα πεταστή)
Όποιος έχει την καλοσύνη ας το καθαρογράψει για τον κ. Γεωργαντώνη.
 

Attachments

  • ευλογητάρια σύρκα.pdf
    1.6 MB · Views: 374
Last edited:

Demetrios Georgantonis

Νέο μέλος
κ. Απόστολε Καλπακίδη, σας ευχαριστώ για την ωραία σύνθεση που μου στείλατε και είναι αυτονόητο ότι στον ναό μόνο σε πλ. του Α' λέγονται. Εγώ απλώς τα ήθελα για να ψάλλω με μερικούς φίλους όπου μαζευόμαστε και ψέλνουμαι διάφορα μαθήματα.

Υ.Γ. Αν βρεθείτε ποτέ στο Σικάγο, ελάτε στον Ι.Ν. Τιμίου Σταυρού, Justice, IL Θα χαρώ πάρα πολλή να συμψάλλουμε.
 
Top