«Το όμμα της καρδίας μου», Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρ' όλο που το έπαιξε ο μακαρίτης ο κ. Λιναρδάκης στην εκπομπή του αυτή εδώ και 4 χρόνια, χρειάστηκε να με παραπέμψει ένας φίλος για να το προσέξω. Δεν είναι από τα μέλη που περίμενα να ακούσω ποτέ από το στόμα του άρχοντα. Συμφωνώ με τον κ. Σουργιαδάκη που λέει πως το αποδίδει αριστοτεχνικότατα, είναι η καλύτερη εκτέλεση του μέλους που έχω ακούσει! Μακάρι να μπορούσαμε να το βρούμε και σε κάπως καλύτερη ποιότητα. Το απομόνωσα από την εκπομπή με το MP3 Splitter & Joiner που αφήνει αμετάβλητο τον ήχο και το παραθέτω.
 

Attachments

  • «Το όμμα της καρδίας μου», Νικολάου Σμύρνης, Ήχ. πλ. β'.mp3
    4.8 MB · Views: 734

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Παρ' όλο που το έπαιξε ο μακαρίτης ο κ. Λιναρδάκης στην εκπομπή του αυτή εδώ και 4 χρόνια, χρειάστηκε να με παραπέμψει ένας φίλος για να το προσέξω. Δεν είναι από τα μέλη που περίμενα να ακούσω ποτέ από το στόμα του άρχοντα. Συμφωνώ με τον κ. Σουργιαδάκη που λέει πως το αποδίδει αριστοτεχνικότατα, είναι η καλύτερη εκτέλεση του μέλους που έχω ακούσει! Μακάρι να μπορούσαμε να το βρούμε και σε κάπως καλύτερη ποιότητα. Το απομόνωσα από την εκπομπή με το MP3 Splitter & Joiner που αφήνει αμετάβλητο τον ήχο και το παραθέτω.

Δεν υπαρχουν λογια....το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κλεισουμε τα ματια ακουγοντας τον...και να ταξιδεψουμε...
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Δεν υπαρχουν λογια....το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κλεισουμε τα ματια ακουγοντας τον...και να ταξιδεψουμε...
Σήμερα που είμαι νύχτα στην εντατική είχα φτιάξει από χθες μια λίστα στο i-pod-από τις εκατοντάδες που έχω-με διάφορα λειτουργικά του Στανίτσα για να με κρατήσει σε υπερδιέγερση όλο το 8ωρο.Εννοείται πως το ακουστικό στο ένα αυτί γιατί οι ήχοι της εντατικής και οι...ανακοπές πάνε σύννεφο.Μετά απ'αυτό που ανήρτησε ο Γιάννης θα το βάλω-αν και άσχετο-πρώτο στην λίστα.Και θα συμφωνήσω με τον έτερο Γιάννη ότι σε ταξιδεύει η φωνή του Στανίτσα.Και θα προσθέσω ότι αυτό το ταξίδι πολλές φορές δεν έχει τέρμα και επιστροφή...:wink::wink:.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ωραία, μας φτιάξατε τη διάθεση...:cool::D


Κ αν σκεφτεί κανείς ότι λόγω Πατριαρχικής παράδοσης (και άλλων παραγόντων) σπανιότατα το έψαλ(λ)ε αυτό το κομμάτι ο Άρχων...του ξαναφτιάχνεται η διάθεση....


δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στον Άγ. Δημήτριο μια φορά έψαλε αυτόν τον καλοφωνικό ειρμό με μέρος απ' το κράτημα, (δεν θυμάμαι καλά, πώς τό 'παθα:D) κατά τη διανομή του αντιδώρου... απ' έξω!!! Μείναμε με το στόμα ανοιχτό...
Δάσκαλε, αιωνία σου η μνήμη!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στον Άγ. Δημήτριο μια φορά έψαλε αυτόν τον καλοφωνικό ειρμό με μέρος απ' το κράτημα, (δεν θυμάμαι καλά, πώς τό 'παθα:D) κατά τη διανομή του αντιδώρου... απ' έξω!!! Μείναμε με το στόμα ανοιχτό...
Δάσκαλε, αιωνία σου η μνήμη!

Αμήν!!!

Από διφθέρας σίγουρα όχι, αλλά από καρδίας μόνον;


δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα άξιζε να καταγράψει κανείς σε μουσικό κείμενο την εκτέλεση αυτή.

Για την ιστορία:

Χάρη στην πολυσυλλεκτική μανία του μακαρίτη Βαγγέλη Λιναρδάκη η ''αριστουργηματική εκτέλεση'' του Καλοφωνικού Ειρμού του Νικολάου Σμύρνης, σε διασκευή Νηλέως Καμαράδου πρωτοπαρουσιάστηκε πριν 4 χρόνια σε ραδιοφωνική εκπομπή του. Το πρωτάκουσμά της μου θύμισε την επιμονή του Άρχοντα Θρ. Στ. προς τον ομότεχνό του Δ. Σουρλαντζή σε μια συζήτηση που αποσπασματικά είχε διαθέσει αρκετά παραμορφωμένη ο μακαρίτης Β. Λιναρδάκης. Εκεί ο Άρχων διευκρίνιζε πώς είχε διασκευάσει Το όμμα ο Νηλεύς και άρχισε να το ψάλει... Το κείμενο επομένως ύστερα κι από το ακουστικό έπρεπε να αναζητηθεί στο περιβάλλον του Νηλέως. Όλως παραδόξως όμως τόσο στο ψηφιακό αρχείο, όσο και στο χφ αρχείο του Νηλέως Το όμμα αν και αναγράφεται στα περιεχόμενα, εν τούτοις απουσιάζει...Κατά αγαθή συγκυρία, ευρισκόμενος στο κλεινόν άστυ, και σε επίσκεψη ενός παλαίμαχου πρωτοψάλτη με φίλο μου, το όμμα μου έπεσε στο όμμα του Νηλέως, και επιβεβαίωσε πανηγυρικά την εκτέλεση του Άρχοντα Στανίτσα. Καρπός αυτής της ᾽᾽ανακάλυψης᾽᾽υπήρξε η κατ᾽αρχήν φωτογράφιση του Καλοφωνικού Ειρμού, και η μετ᾽ ολίγον ψηφιοποίηση του όλου τόμου με διάφορες συνθέσεις... Σύντομα πρόκειται να αναρτηθεί εις κοινόν όφελος στον οικείο του χώρο....


Δ.
 

Attachments

  • omma.jpg
    omma.jpg
    87.7 KB · Views: 156
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Για την ιστορία:

Όλως παραδόξως όμως τόσο στο ψηφιακό αρχείο, όσο και στο χφ αρχείο του Νηλέως Το όμμα αν και αναγράφεται στα περιεχόμενα, εν τούτοις απουσιάζει...Κατά αγαθή συγκυρία, ευρισκόμενος στο κλεινόν άστυ, και σε επίσκεψη ενός παλαίμαχου πρωτοψάλτη με φίλο μου, το όμμα μου έπεσε στο όμμα του Νηλέως, και επιβεβαίωσε πανηγυρικά την εκτέλεση του Άρχοντα Στανίτσα. Καρπός αυτής της ᾽᾽ανακάλυψης᾽᾽υπήρξε η κατ᾽αρχήν φωτογράφιση του Καλοφωνικού Ειρμού, και η μετ᾽ ολίγον ψηφιοποίηση του όλου τόμου με διάφορες συνθέσεις... Σύντομα πρόκειται να αναρτηθεί εις κοινόν όφελος στον οικείο του χώρο....


Δ.
Ἀναρτήθηκε;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἀναρτήθηκε;

Ιδού το μουσικό κείμενο σε διασκευή Νηλέως Καμαράδου από την προμνημονευθείσα συλλογή δια χειρός του αειμνήστου Πρωτοψάλτου Μ. Μηναΐδη.
Η συλλογή πρόκειται να αναρτηθεί αυτούσια στον οικείο της χώρο.

δ.
 

Attachments

  • Το όμμα της καρδίας μου, Διασκευή Νηλέως Καμαράδου.pdf
    445.2 KB · Views: 412

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μάζεψα όλα τα παραπάνω σε ένα βίντεο. Καλή παρακολούθηση!

Πρόκειται για τον Καλοφωνικό Ειρμό «Το όμμα της καρδίας μου» σε μελοποίηση του Νικολάου Γεωργίου, Πρωτοψάλτου Σμύρνης (ακμή περ. 1790 - 1887), και διασκευή του Κωνσταντινουπολίτου Πρωτοψάλτου και μουσικοδιδασκάλου Νηλέως Καμαράδου (1847-1922) κατ' εκτέλεσιν του αοιδίμου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας Θρασυβούλου Στανίτσα (1910 - 1987).

Την ηχογράφηση την είχα, δυστυχώς, μόνο από μια πηγή, από την εκπομπή «Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση» που μεταδόθηκε στις 15-6-2008 από το Ραδιοφωνικό Σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης με παρουσιαστές τον κ. Μανώλη Σουργιαδάκη και το μακαριστό Ευάγγελο Λιναρδάκη έχοντας ως θέμα τα Κρατήματα. Την εκπομπή αυτή ανέβασε ο δεύτερος παρουσιαστής εδώ: analogion.com/forum/showpost.php?p=9034, σε πολύ χαμηλή, όμως, ποιότητα (40 kbps). Από αυτή την ανάρτηση απομόνωσα τον ήχο σε αρχείο που ανέβηκε εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=152019.

Το κείμενο της διασκευής του Νηλέως Καμαράδου προέρχεται από χειρόγραφη συλλογή του μακαριστού Πρωτοψάλτου Αθηνών Μηνά Μηναΐδη, την οποία φωτογράφησε ο φίλος Δημήτρης Σκρέκας και ανήρτησε εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=201896. Για το βίντεο προτιμήθηκε η ανάρτηση του χειρογράφου αντί κάποιας απόπειρας δακτυλογραφήσεως διότι διασώζει την ιδιόμορφη ορθογραφία του Νηλέως, με καινοφανή φθορικά σημεία (ένα διακρίνεται) και πολλαπλές τελείες στις μαρτυρίες αναλόγως του τονικού ύψους του μέλους, στοιχεία που δεν υποστηρίζουν οι τυποποιημένες γραμματοσειρές. Διασώζει, ακόμη, και το μουσικό γραφικό χαρακτήρα του Νηλέως και των μαθητών του.

Σε κάποιο σημείο του κρατήματος ο Άρχων ψάλλει εμβόλιμες θέσεις σε σχέση με το χειρόγραφο. Πρόκειται είτε για παραλειψη κατά την αντιγραφή του μαθήματος, είτε για αυτοσχεδιασμό του Στανίτσα. Δυστυχώς, άλλη πηγή για να αντιπαραβάλουμε το μέλος της διασκευής δε γνωρίζουμε προς το παρόν, ούτε υπάρχει κάτι σχετικό στο αναρτημένο αρχείο του Νηλέως Καμαράδου.

 
Last edited by a moderator:
Top