[Ανακοίνωση] Χορωδία Θρασ. Στανίτσα Κων/πολη 1961

paivanas

Μέλος
Γειά σας.
Ανεβάζω από το αρχείο μου ηχογράφηση της χορωδίας του δάσκαλού μου από την Πόλη με τα στιχηρά του Εσπερινού της Κοιμήσεως. Αν θυμάμαι καλά όπως μου είχε πει πρόκειται για πρόβα του 1961.
Θα ανεβάσω και το Θεαρχίω νεύματι από την ίδια ηχογράφηση.
Θέλω να ευχηθώ σε όλους Καλή Παναγιά.
Καλή δύναμη.

Θανάσης Παϊβανάς
 

Attachments

  • STIXHRA ESPERINOU KOINHSHS_NR_CH.mp3
    5 MB · Views: 376
Last edited by a moderator:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Γειά σας.
Ανεβάζω από το αρχείο μου ηχογράφηση της χορωδίας του δάσκαλού μου από την Πόλη με τα στιχηρά του Εσπερινού της Κοιμήσεως. Αν θυμάμαι καλά όπως μου είχε πει πρόκειται για πρόβα του 1961.
Θα ανεβάσω και το Θεαρχίω νεύματι από την ίδια ηχογράφηση.
Θέλω να ευχηθώ σε όλους Καλή Παναγιά.
Καλή δύναμη.

Θανάσης Παϊβανάς


Και για του λόγου το αληθές, ποια είναι μακράν η καλύτερη χορωδία
που πέρασε και άφησε ανεξίτηλα τα σημάδια της.
Θα συζητιέται για πολλά χρόνια ακόμη.
 

paivanas

Μέλος
Ανεβάζω και το: Θεαρχίω νεύματι πάλι με τη χορωδία του δασκάλου μου στην Πόλη.
Καλή δύναμη.
Θανάσης Παϊβανάς
 

Attachments

  • stanitsas_xorod_konpolis_thearxio_ps_ch.mp3
    12.8 MB · Views: 389

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Ακούστε την μουσική λαμπρότητα για την μητέρα μας, τη τεχνική τελειότητα
και όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που πηγάζουν από το
βυζαντινό άκουσμα πιστής Πατριαρχικής παράδοσης,έτσι
όπως αποδίδεται από την συγκινητική αυτή χορωδία.
Η ποιότητα είναι εμφανέστατη και τα λόγια περιττά.
Ας απολαύσουμε σιωπώντας τα τόσο όμορφα
ακούσματα που μας προσφέρει ο κ.Παϊβανάς.

Να ΄σαι καλά Δάσκαλέ μου.Καλή Παναγιά σε όλους μας
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω και το: Θεαρχίω νεύματι πάλι με τη χορωδία του δασκάλου μου στην Πόλη.
Καλή δύναμη.
Θανάσης Παϊβανάς

Και στο youtube με το μουσικό κείμενο από την Κυψέλη του Κ. Πρίγγου.

 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τί λέτε! Ανοίγουμε συζήτηση με θέμα.... «Πώς επιτυγχάνει την ερμηνευτική τελειότητα η χορωδία Στανίτσα»;:D:D:D

(Παρακαλείται κάποιος συντονιστής να επαναφέρει σε τάξη τον ... άτακτο υπάρχοντα....):D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω και το: Θεαρχίω νεύματι πάλι με τη χορωδία του δασκάλου μου στην Πόλη.
Καλή δύναμη.
Θανάσης Παϊβανάς
Το επεξεργάστηκα λίγο ώστε να φύγουν τα μπαλώματα, τα παράσιτα στην αρχή των κομματιών από την εκκίνηση του μαγνητοφώνου και στο τέλος της ηχογράφησης και εξομοίωσα την ένταση στην αρχή που χαμήλωνε αδικαιολόγητα (δεν ήταν piano η εκτέλεση, ίσως ήταν σε απόσταση το μαγνητόφωνο). Ανεβάζω το αποτέλεσμα. Αν σκέφτεται ο άνθρωπος που έκανε την πολύ ωραία δουλειά στο youtube να το αντικαταστήσει, να τον πληροφορήσω πως από το «Καταλαβόντες» και εξής δεν μπάλωσα κάτι, οι διάρκειες είναι οι ίδιες.

Τί λέτε! Ανοίγουμε συζήτηση με θέμα.... «Πώς επιτυγχάνει την ερμηνευτική τελειότητα η χορωδία Στανίτσα»;:D:D:D

(Παρακαλείται κάποιος συντονιστής να επαναφέρει σε τάξη τον ... άτακτο υπάρχοντα....):D
Πέρα από το πιπεράτο χιούμορ του μηνύματος, είναι πολύ ωραία ιδέα! Όπως και η ανάλυση των ισοκρατημάτων στις παρούσες εκτελέσεις. Το βραδάκι, μετά την Ακολουθία, θα κοιτάξω να καθαρίσω το κείμενο στη σαρωμένη έκδοση του Δοξασταρίου του Πρίγγου που έχω και να προσθέσω τα ισοκρατήματα της ηχογράφησης ώστε να είναι έτοιμα για ψάλσιμο (του χρόνου σαν σήμερα) και για σχολιασμό (σήμερα κ.ε.).
 

Attachments

  • stanitsas_xorod_konpolis_thearxio_ps_ch_edited.mp3
    25.5 MB · Views: 125

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η αλήθεια είναι πως κράτησα την υπόσχεσή μου και ξεκίνησα μετά τον Εσπερινό της Κοιμήσεως την επεξεργασία. Όμως, ο καθαρισμός των σαρωμένων σελίδων απέβη εξαιρετικά χρονοβόρος και, εκτός αυτού, αυτές τις μέρες ήμουν εκτός έδρας. Είναι σχεδόν έτοιμα. Μπορεί μήπως κάποιος να με διαφωτίσει στο τι ακριβώς γίνεται στο ισοκράτημα στο «το θεοδόχον»;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μπορεί μήπως κάποιος να με διαφωτίσει στο τι ακριβώς γίνεται στο ισοκράτημα στο «το θεοδόχον»;
Απλούστατα, οι ισοκράτες έκαναν ΛΑΘΟΣ!!! εξέλαβαν τον ΔΙ του πλ Β' σαν ΓΑ διατονικό, και "έπιασαν" ΠΑ δύο φωνές κάτω αντί για τρεις, μέχρι που τους "σφύριξαν" το σωστό... Δεν μπορώ να διακρίνω ποιός ... το σφύριξε:D, αλλά μάλλον ο χαρισματικός:wink: χοράρχης (ενρίνως)...
Ν
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Σωστά λοιπόν άκουγα Βου... Και έλεγα ότι δε στέκει... Το ανεβάζω.
 

Attachments

  • Εσπέρια Κοιμήσεως Θεοτόκου, Κ. Πρίγγου.pdf
    6.2 MB · Views: 106
Last edited:

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Απλούστατα, οι ισοκράτες έκαναν ΛΑΘΟΣ!!! εξέλαβαν τον ΔΙ του πλ Β' σαν ΓΑ διατονικό, και "έπιασαν" ΠΑ δύο φωνές κάτω αντί για τρεις, μέχρι που τους "σφύριξαν" το σωστό... Δεν μπορώ να διακρίνω ποιός ... το σφύριξε:D, αλλά μάλλον ο χαρισματικός:wink: χοράρχης (ενρίνως)...
Ν

Ναι....αλλα ακουγετε ζαχαρι!!!ομως ε???
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ναι....αλλα ακουγετε ζαχαρι!!!ομως ε???

Να διευκρινίσω (αφού ξανάκουσα το επίμαχο σημείο) ότι οι ισοκράτες παρασύρθηκαν από την παραχορδή της φθοράς του β' ήχου επί του Κε που καταλήγει στον Γα ως Βου και κατέβηκαν μια φωνή για να χτυπήσουν Πα ενώ η ενέργεια της φθοράς είχε τελειώσει με την κατάληξη του β' ήχου.
Ζάχαρη:p βέβαια δεν είναι..., μάλλον .... γλυκοπατατούλα:wink::D! Νά 'χαμε μια ψημένη στο φούρνο!!!! Σλούρπ!!!:D
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάπου ολόκληρη η ηχογράφηση?
Εαν υπάρχει κάνετε τον κόπο σας παρακαλώ να την ανεβάσετε!!
Σας Ευχαριστώ!!!
 
Top