[Ανακοίνωση] Βυζαντινογράφος 2.0

nektar

νεοαρχάριος
Γνωστοποίησις

Τὸ λογισμικὸ Βυζαντινογράφος 2.0 γιὰ τὴν ψηφιακὴ καταγραφὴ βυζαντινῆς μουσικῆς σημειογραφίας στὸν H/Y διατίθεται δωρεάν, πρὸς καλύτερη ἀνάπτυξη καὶ διάδοση τῆς Βυζαντινῆς μουσικῆς παραδόσεώς μας καὶ μπορεῖτε νὰ τὸ ἀποκτήσετε ἀπὸ τὸ συνημμένο ἀρχεῖο. Εἶναι μία εὐγενικὴ προσφορὰ τοῦ δημιουργοῦ τοῦ λογισμικοῦ, Βελισσαρίου Γκεζερλῆ, δρ Πληροφορικῆς καὶ Πρωτοψάλτου Πεύκης.

Εἶναι πρόγραμμα ποὺ τρέχει PC (ὄχι Macintosh)· προϋποθέτει Windows XP, Vista, 7 καὶ τὸν γνωστὸ ἐπεξεργαστὴ κειμένου Microsoft Word 2000/XP/2003/2007/2010 (Ἀγγλικὴ ἢ Ἑλληνικὴ ἔκδοση).

Παρέχει μία ἐργαλειογραμμὴ μὲ 25 εἰκονίδια, τὰ ὁποῖα βοηθοῦν τὸν χρήστη νὰ συγγράψει ὅλα τὰ μουσικὰ σύμβολα τῆς παρασημαντικῆς, σὲ ὁποιοδήποτε μέγεθος, μὲ χρήση χρωμάτων (3 χρώματα), ἐνῷ μπορεῖ πολὺ εὔκολα νὰ γράψει καὶ διαμορφώσει τὰ δικά του μέλη καὶ νὰ τὰ ἐκτυπώσει.

Ὅλα τὰ σύμβολα ἔχουν ἀντιστοιχηθεῖ στὰ πλῆκτρα τοῦ πληκτρολογίου μὲ ἕναν βέλτιστο τρόπο, ὥστε ἡ συγγραφὴ νὰ γίνεται μὲ μεγάλη ταχύτητα. Ἡ ἀντιστοιχία ἐμφανίζεται στοὺς διαθέσιμους πίνακες τοῦ ἐγχειριδίου χρήσης. Ἐπίσης στὴν νέα αὐτὴ ἔκδοση ἔχουν συμπεριληφθεῖ σύμβολα τῆς παλαιᾶς γραφῆς (π.χ. τρομικό, στρεπτό, ἰσάκι, λύγισμα, τζάκισμα, πίεσμα, παρακλητικὴ κλπ.), καθὼς ἐπίσης καὶ σύμβολα ἀπαραίτητα γιὰ τὴν συγγραφὴ τῶν παραδοσιακῶν δημοτικῶν τραγουδιῶν (π.χ. πεντάγοργο κ.λπ).

Εἶναι ἕνα εἰδικὸ πρόγραμμα ποὺ μπορεῖ νὰ χρησιμοποιηθεῖ ἀπὸ ἐκδότες βιβλίων Βυζαντινῆς Μουσικῆς, Ἑταιρεῖες ἔκδοσης μουσικῶν CDs, Βυζαντινὲς Χορωδίες, Καθηγητὲς Βυζαντινῆς Μουσικῆς, καὶ γενικότερα ὅλους ἐκείνους ποὺ ἀγαποῦν καὶ μαθαίνουν τὴν Βυζαντινὴ μουσική.

Εἴθε νὰ χρησιμοποιηθεῖ κι ἀπὸ τὰ μέλη τοῦ Ψαλτολογίου ποὺ ἀκόμη δὲν ἔχουν ἐνεργοποιηθεῖ φανερά, καὶ ποὺ τώρα μποροῦν νὰ προσφέρουν σημαντικὰ ἔστω καὶ μὲ τὴν ψηφιακὴ καταγραφὴ λίγων μουσικῶν σελίδων προερχομένων ἀπὸ χειρόγραφα ἢ παλαιότυπα, πρὸς ὄφελος ὅλης τῆς μουσικῆς κοινότητας. Μὴ διστάσετε νὰ ζητήσετε βοήθεια!

Περιβάλλον ἐργασίας ἐδῶ.
 

Attachments

  • byzantinografos2_0.zip
    5 MB · Views: 337
  • deigma_ergasias.jpg
    340.2 KB · Views: 244
Last edited:

velissarios.gezerlis

Νέο μέλος
Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

Σας ενημερώνω για το λογισμικό Βυζαντινογράφος 2.0 (για την Συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής Σημειογραφίας στον H/Y), ότι διατίθεται δωρεάν, προς την καλύτερη ανάπτυξη και διάδοση της Βυζαντινής μουσικής παραδόσεώς μας και μπορείτε να το αποκτήσετε από την παρακάτω ιστοσελίδα. Οποιοδήποτε σχόλιο ή ερώτησή σας είναι αποδεκτή.

http://www.di.uoa.gr/~gbelis

Με εκτίμηση
Γκεζερλής Βελισσάριος
Δρ. Πληροφορικής, ΕΚΠΑ
Κατασκευαστής “Βυζαντινογράφου 2.0”
gbelis@di.uoa.gr


-----------------------------------------------------------------------------
Dear Sir / Madam,

I sent you this email to let you know about the software Βyzantinografos 2.0 (a s/w for writing the Byzantine Music Notation in PCs), that is free of charge, to a better growth and propagation of our tradition of the Byzantine Music and you can download it from the website below. Any comments or questions can be replied:

http://www.di.uoa.gr/~gbelis

Κind Regards
Dr. Gezerlis Velissarios
University of Athens
“Byzantinografos 2.0” creator
gbelis@di.uoa.gr
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Βελισσάρη, το πρόγραμμα OCR το εξέδωσες ή όχι ακόμα;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συγχαρητήρια στόν Βελισσάριο γιά τήν προσφορά του. Είχα αγοράσει πρό δεκαετίας περίπου τό πρόγραμμα (σε δισκέτα τότε). Όντως είναι χρηστικό.
Μάλιστα συνοδεύεται και από έντυπο (σπιράλ τότε) με όλες τις οδηγίες.
Ευχαριστούμε θερμότατα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ το είχα αγοράσει και μάλιστα ο Βελισσάρης χωρίς να το σκεφτεί δεύτερη φορά μου έδωσε και νέο κωδικό, όταν κάηκε ο δίσκος μου. Ας είναι καλά...

ΥΓ Πολύ ωραία πεταστή.
 

παντ

Νέο μέλος
Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

Σας ενημερώνω για το λογισμικό Βυζαντινογράφος 2.0 (για την Συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής Σημειογραφίας στον H/Y), ότι διατίθεται δωρεάν, προς την καλύτερη ανάπτυξη και διάδοση της Βυζαντινής μουσικής παραδόσεώς μας και μπορείτε να το αποκτήσετε από την παρακάτω ιστοσελίδα. Οποιοδήποτε σχόλιο ή ερώτησή σας είναι αποδεκτή.

http://www.di.uoa.gr/~gbelis

Με εκτίμηση
Γκεζερλής Βελισσάριος
Δρ. Πληροφορικής, ΕΚΠΑ
Κατασκευαστής “Βυζαντινογράφου 2.0”
gbelis@di.uoa.gr


-----------------------------------------------------------------------------
Dear Sir / Madam,

I sent you this email to let you know about the software Βyzantinografos 2.0 (a s/w for writing the Byzantine Music Notation in PCs), that is free of charge, to a better growth and propagation of our tradition of the Byzantine Music and you can download it from the website below. Any comments or questions can be replied:

http://www.di.uoa.gr/~gbelis

Κind Regards
Dr. Gezerlis Velissarios
University of Athens
“Byzantinografos 2.0” creator
gbelis@di.uoa.gr

Πολλές ευχαριστίες και συγχαρητήρια κύριε Γκεζερλή
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αγαπητοί κύριοι/κυρίες,

Σας ενημερώνω για το λογισμικό Βυζαντινογράφος 2.0 (για την Συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής Σημειογραφίας στον H/Y), ότι διατίθεται δωρεάν, προς την καλύτερη ανάπτυξη και διάδοση της Βυζαντινής μουσικής παραδόσεώς μας και μπορείτε να το αποκτήσετε από την παρακάτω ιστοσελίδα.
Ευχαριστούμε τα μέγιστα κ. Γκεζερλή! Η κίνησή σας αυτή επιβεβαιώνει το αυτονόητο, ότι δηλ. δεν είναι δυνατόν στον 21ο αι. να απαιτούνται χρήματα για να μπορεί ένας απλός ψάλτης να πληκτρολογήσει με φιλικό τρόπο ένα απολυτίκιο στον υπολογιστή του... (δεν μιλάμε για εξεζητημένα πράγματα) Η δωρεάν διάθεση του προγράμματος, εκτός από οξύνοια, φανερώνει και ανιδιοτελή αγάπη στη μουσική μας και αποτελεί μάθημα για πολλούς! Να είστε πάντα καλά, η υπηρεσία σας στον ψαλτικό κόσμο είναι πολύτιμη!

Υ.Γ. Θα μου πείτε, "τα χρήματα για το Word πού τα βάζεις;" Είναι κι αυτό ένα θέμα, αλλά θεωρείται λυμένο εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια... (θα μπορούσε φυσικά να λυθεί πιο... επίσημα με την υποστήριξη και του Open Office -Libre Office εσχάτως- αλλά αυτό είναι ένα τεχνικά δύσκολο θέμα, που πολύ καιρό ταλανίζει την κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού).
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
είμαι και εγώ ένας από αυτούς που είχαν αγοράσει το πρόγραμμα πριν πολλά χρόνια, (όταν πρωτοβγήκε) ήταν ένα πολύ καλοφτιαγμένο πρόγραμμα μαζί με τις οδηγίες του ήταν ένα πολύ καλό εργαλείο κάποιες φορές που έτυχε να κάνω φορματ ο κ. Βελισάριος είχε την καλοσύνη να μου δώσει ξανά και ξανά τον κωδικό όπως και σε πολλά ακόμα που τον χρειάστηκα πάνω σε θέματα PC με πολύ ευγένεια και υπομονή ήταν πάντα παρόν.
κ. Βελισάριε για άλλη μια φορά νιώθω την ανάγκη να σας ευχαριστίσω για όλα όπως και για την καλωσύνη σας να μοιραστείτε μαζί μας το πόνημα σας (βυζαντινογράφο)
ο Θεός να σας έχει καλά!
 
Last edited:
Είχα γνωρίσει προσωπικά τον Βελισσάρη, βγαίνοντας για καφέ. Τότε είχα πάρει τον βυζαντινογράφο, γράφοντας το δικό μου βιβλίο της θεωρίας. Μέχρι και στο σπίτι του με φιλοξένησε βοηθώντας με, με την συγγραφή του βιβλίου μου (κυκλοφορεί εδώ και χρόνια, από τις εκδόσεις Φίλππος Νάκας, όπου έχω τις ευχαριστίες μου για τον Βελισσάρη στο πρόλογο).
Βελλισσάριε σε ευχαριστώ και πάλι και να σε 'χει ο Θεός πάντα καλά!!!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πολλές ευχαριστίες για τον κόπο σας και για την απόφασή σας να μας το διαθέσετε δωρεάν

Δοκίμασα τον βυζαντινογράφο. Πολύ ωραία όλα.

Θα ήθελα ωστόσο, να αναφέρω κάτι που μου συνέβη: ( παρακάτω η λύση)
Εγκατέστησα το πρόγραμμα σε x64 – bit Windows 7 . Όλα πήγαν μια χαρά. Όταν πήγα να το απεγκαταστήσω (uninstall ), μου έβγαλε πινακάκι, πως δεν γίνεται να γίνει απεγκατάσταση διότι το πρόγραμμα αυτό δε δουλεύει σε x64 – bit!
Έτσι παρότι έσβησα το πρόγραμμα από το program files μόνος μου και από τη registry με κάποιο πρόγραμμα, μήπως και έχει αφήσει τίποτα στοιχεία, κάθε φορά που ανοίγω το Word εμφανίζεται αμέσως η εργαλειογραμμή με τα 25 εικονίδια του προγράμματος.
Ξανά έκανα εγκατάσταση αλλά και πάλι δε μπόρεσα να το απεγκαταστήσω. Προσπάθησα με διάφορους τρόπους όπως Alt + F11 αλλά γράφει πως είναι κλειδωμένα αυτά τα Macros και δε μπορεί να σβηστεί.
Αντιθέτως δε παρουσιάστηκε κανένα απολύτως πρόβλημα στα x32-bit Windows 7.

Λύση:
Για λειτουργικό σύστημα Windows 7 x64 και Office Professional Plus 2010:
Πάμε στο φάκελο: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office14\STARTUP\
εκεί υπάρχει ένα τουλάχιστον αρχείο με το όνομα: byzm97_2000.dot
Το διαγράφουμε και αυτό είναι όλο.

Για να μη γίνει παρεξήγηση αυτός δεν είναι τίποτα άλλο, παρά δικός μου τρόπος επίλυσης και όχι ο επίσημος από τον δημιουργό του προγράμματος.
Εκεί οδηγήθηκα με της εξής διαδικασία:
Ανοίγουμε το Word
Μετά πατάμε Alt και F11, και μας ανοίγει το Visual Basic. Μετά μέσα από εκεί πατάμε το Ctrl και G. Μας ανοίγει στο κάτω μέρος ένα παράθυρο με τίτλο Immediate. Μέσα σε αυτό το παράθυρο γράφουμε: Application.StartupPath και πατάμε Enter. Αμέσως εμφανίζονται μεταξύ άλλων και οι μακροεντολές του βυζαντινογράφου. Κάνοντας κλικ επάνω, σε αυτές μας δείχνει που βρίσκεται αυτό το αρχείο .dot που θέλουμε να διαγράψουμε.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μπορεῖ κάποιος χρήστης τοῦ προγράμματος νά μοῦ πεῖ πώς θά τοποθετήσω τήν ἀργοσύντομη χρονική ἀγωγή; Δηλαδή, ἕνα ἀργό, ἕνα γοργό κι ἀπό κάτω τό x. Στούς πίνακες τοῦ συνοδευτικοῦ φυλλαδίου δέν βρῆκα κάτι σχετικό.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Στον πίνακα 2 στις βυζαντινές μαρτυρίες shift9 - 9
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ευχαριστούμε κύριε Γκεζερλή για την προσφορά σας! Πλέον την κατέβασα και στο laptop και όπου πάω είναι μαζί μου για να γράψω.
Και πάλι ευχαριστώ.:D
 

dimitris1996

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια για την ευγενικη προσφορά σας

Μήπως θα ήταν δυνατον κάποιος να μου εξηγήσει πως γράφουμε το μέλος?
Με την παραλλαγή δεν έχω πρόβλημα αλλά αν και προσπάθησα αρκετά δεν κατάφερα να βρω το μέλος.

Ευχαριστώ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πατώντας ENTER μετά από κάθε μουσική γραμμή, μπορείς να γράψεις το ποιητικό κείμενο, για το οποίο, όπως θυμάμαι, υπάρχει ειδικό εικονίδιο που επιλέγεις, για να σου δώσει τη σωστή (μη μουσική) γραμματοσειρά.

ΟΜΩΣ

Η παραδοσιακή μέθοδος "μία αράδα μουσική, ENTER, μία αράδα κείμενο, ENTER κ.λπ." έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα: έχει εσφαλμένη ροή. Αν προσθέσεις έστω και μία μουσική συλλαβή, η μουσική θα παρεισφρύσει στην από κάτω αράδα, μέσα στο ποιητικό κείμενο. Η μέθοδος αυτή λοιπόν ενδείκνυται μόνο για κείμενα τα οποία δεν πρόκειται να υποστούν καμία περαιτέρω διόρθωση.

Γι' αυτόν τον λόγο είναι καλύτερο να δουλεύεις με δύο ξεχωριστά (διάφανα) πλαίσια κειμένου (text box), ένα για τη μουσική και ένα για τον λόγο, που θα μπαίνει το ένα πάνω από το άλλο. Το μυστικό είναι ένα: να έχουν ΙΔΙΟ ΔΙΑΣΤΙΧΟ (55 ή 60 στ. συνήθως).

Για διευκόλυνση αναρτώ ένα pdf με σχετικές οδηγίες (ως άλλος ... Eiryk) που είχα φτιάξει παλιότερα για έναν αγαπητό φίλο. Εύχομαι να σε βοηθήσουν.

ΥΓ Εννοείται ότι η συζήτηση αυτή αφορά παραδοσιακά προγράμματα γραφής (Βυζαντινογράφο, Βυζαντινά, Κάλαμο κ.λπ.), όχι τον Μελωδό και κάποια νεώτερα, όπου η διαδικασία γίνεται διαφορετικά.
 

Attachments

  • οδηγίες για γραφή μουσικής.pdf
    1.4 MB · Views: 178

dimitris1996

Νέο μέλος
θα μπορούσε κάποιος χρήστης του προγράμματος να μου πει πως θα τοποθετήσω τα κεντήματα κάτω από το ολίγον;

Ευχαριστώ!!!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
θα μπορούσε κάποιος χρήστης του προγράμματος να μου πει πως θα τοποθετήσω τα κεντήματα κάτω από το ολίγον;

Ευχαριστώ!!!

ελληνικά shift + g ή σκέτο g
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Σκέτο g είναι όταν θέλουμε να βάλουμε και ψηφιστόν και τότε τα κεντήματα τοποθετούνται κάτω από το ολίγο και στο μέσο του, αλλά πιο μικρά.
 

dimitris1996

Νέο μέλος
Ευχαριστω για τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

(αλλα δυστυχώς είμαι όλο ερωτήσεις)

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορω να τοποθετήσω μια ύφεση κάτω από μια π.χ. απόστροφο;
 
Top