Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Τρελό βίντεο Αλέξανδρε:D:D:D.Εύγε.Γελάω με την ψυχή μου.Και σε ανταπόδωση της δημόσιας σου αφιέρωσης σου αφιερώνω τα παρακάτω βίντεο.Με την απλή υποσημείωση ότι ήταν τα τραγούδια που χόρεψα-τρομάρα μου-με την αγαπημένη μου γυναίκα στο γαμήλιο γλέντι.Από τα αγαπημένα μου όλων των εποχών όσον αφορά την rock μουσική.

 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ναι,.. δεν είμαι φαν αυτής της μουσικής απλά ορισμένα μ' αρέσουν λίγο...
Ένα άλλο που μ' αρέσει είναι το


...Μου αρέσει δε τόσο πολύ που πρόσφατα έκανα και μια δική μου
...!!"εκτέλεση"!!...
...στα 43 μέτρα (όπου μέτρα βλ. τα δευτερόλεπτα του βίντεο) που μάλλον πρέπει να μπει στα ευτράπελα και όχι εδώ...:D:D:D:D:D:D

Αφιερωμένο λοιπόν το επόμενο βίντεο στη Μαρία Χριστίνα, στον Ηλία Νεκτάριο, στον Δημήτρη Παπαζέτη, στον Φώτη Κερμελίδη και φυσικά σε όλους τους Κλασικούς!!!



Υ.Γ. Εντάξει, σοβαροί σοβαροί αλλά έχουμε και χιούμορ και λίγη φαντασία τι να κάνουμε...:D

Να εισαι καλα αδερφε!!....:cool::)
 
Για να χαλαρώσω την ένταση των τελευταίων ωρών (και ημερών θα έλεγα ) μια και αύριο οι περισσότεροι θα πάμε να επιτελέσουμε το λειτούργημά μας (για να μην αναφερθώ και στην κρίσιμη ψηφοφορία ) ,προβαίνω σε αυτήν την ανάρτηση .
Τελικά , τι είναι μουσική ; Είναι τέχνη ; Είναι επιστήμη ; Είναι ταλέντο έμφυτο;
Είναι θαύμα ; Είναι μόνο η "κλασική" μουσική , μουσική ;
Τι είναι καλλιτεχνία ; Τι είναι καλλιτέχνης ; Ποιος λογίζεται καλλιτέχνης ;
Το αίσθημα τι ρόλο παίζει ; Στην έμπνευση , στην δημιουργία , στην εκτέλεση , στην ερμηνεία ;
Αυτό το παιδί , γνωρίζει ορθοφωνία ; Δουλεύει το διάφραγμα ; Έχει επίγνωση της "πλήρους" στήριξης ; Κι όμως ...
Τραγουδάει με την καρδιά και εμένα μου φτάνει .
Τραγουδάει με την καρδιά και σε αγγίζει στην καρδιά .
Ίσως από την άλλη η αναπηρία του , να έπαιξε τον ρόλο της , για να βγάλει τέτοιο συναίσθημα στην ερμηνεία του .
http://www.youtube.com/watch?v=ctgRdONt54k
 
Θέμα σε 10/8 και ταξίμι με ωραίες θέσεις και φράσεις αρμονικά δεμένες μεταξύ τους που αφήνουν το ταξίμι να αναπνέει... Ενδιαφέρον το σημείο απο το 3:43 και μετά μέχρι που πάλι δένει το θέμα στο ταξίμι, με την τελευταία φράση του ταξιμιού μάλλον προσχεδιασμένη.

 
Εξαιρετική περίπτωση α' ήχου σε εκτέλεση Μαρίκας Νίνου. Το ερμηνεύει θαυμάσια μαζί με μπόλικες ... αναλύσεις οξείας κλπ σημαδιών !!:D

www.youtube.com/watch?v=cs2gY3xf1es

και για άλλες "οξείες και παρακλητικές:D"

ήχος πρωτότριτος (?!) μάλλον...

αξεπέραστη ερμηνεία
www.youtube.com/watch?v=DWbVo8Utg08
 

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ
Ευφυέστατη σύνθεση, εξαιρετική ερμηνεία, υπέροχη ποίηση.

http://www.youtube.com/watch?v=phbC0Bi7gU8

(ίσως εδώ τελικά να με συγκινεί περισσότερο η ποίηση..)

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα
στο αγιάζι των λειμώνων στη μόνη ακτή του κόσμου
που να βρω την ψυχή μου το τετράφυλλο δάκρυ!

Τα κορίτσια μου πένθος για τους αιώνες έχουν
Τ' αγόρια μου τουφέκια κρατούν και δεν κατέχουν
που να βρω την ψυχή μου το τετράφυλλο δάκρυ!"
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;


Ανέκαθεν θεωρούσα τα τραγούδια των Μανώλη Χιώτη και Μαίρης Λίντα, ως "καλοκαιρινά". Ευχάριστο άκουσμα που μου ξυπνάνε πάντα νοσταλγία καλοκαιριών. Απόψε που το θερμόμετρο λέει 32 βαθμοί με αίσθηση, λόγω υγρασίας, σαν 43 (!!!!!!!!!!) -στις 10 το βράδυ ε!!!- λιώνω από τη ζέστα (ζέστη, ζέστα, ένα φωνήεν διαφορά έχουν...). Πώς να δροσιστώ; Χιώτης & Λίντα η συνταγή...

υ.γ. επειδή το βίντεο είναι από ελληνική ταινία, απολαύστε την ατάκα του Μίιμη Φωτόπουλου στο λεπτό 2.00, με αντικείμενο σχετικό με το Ψαλτολόγιο:D:D:D
 
Top