Ποιοί ήταν / είναι οι δάσκαλοί μας

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Το πρώτο δεν είναι ερώτημα, είναι διαπίστωση...

Το δεύτερο, είναι, όντως, ερώτημα. Δάσκαλος νοείται μόνον επ' αμοιβή!!! Αν κάποιος σου κάνει μαθήματα 2-3 ώρες την εβδομάδα, για 2-3 χρόνια (έχοντας πιθανώς και άλλους 10 μαθητές σαν κι εσένα), και δεν πληρώνεται ούτε μία δραχμή γι' αυτό, τότε... πώς βγάζει τα προς το ζην;;;
Αυτή είναι μια απορία, από εναν άνθρωπο που δηλώνει ως επαγγελματική ιδιότητα "ιδιώτης καθηγητής". Στο φροντιστήριό μου κάθε χρόνο έχω και μαθητές (ελάχιστους) που λόγω δύσκολης οικονομικής κατάστασης, δεν τους χρεώνω δίδακτρα. Στους περισσότερους όμως, εννοείται ότι επιβάλλονται δίδακτρα (δε βγαίνει αλλιώς το μαγαζί...).

Πάντως, θέλω να πιστεύω ότι ΔΕΝ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ως μάθημα το ότι "έψαλλα δυο - τρεις Κυριακές δίπλα στον ΧΥΖ πρωτοψάλτη" έτσι; Μόνο μ' αυτόν τον τρόπο μπορώ να φανταστώ δωρεαν διδασκαλία...

Δημ. Καταραχιάς
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Σταματήστε παρακαλώ τα εκτός θέματος μηνύματα. Το θέμα είναι συγκεκριμένο. Και ενδεχομένως ο καθένας για τον οποιοδήποτε δάσκαλό του μπορεί να γράφει ό,τι νομίζει. Αναφορικά με το «δωρεάν» έχει γραφεί και σε προηγούμενα για άλλον δάσκαλο, εκτός τόν κ. Λυκούργο (που όντως είναι αλήθεια). Καταθέτω και προσωπική μου μαρτυρία, από μαθητή τού Άρχοντος Δημ. Παϊκοπούλου, ο οποίος ποτέ δεν τού πήρε χρήματα. Παρακαλώ εδώ να σταματήσουν τα εκτός θέματος μηνύματα, γιατί θα διαγραφούν.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Οι εξαιρεσεις ως γνωστον , απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα ! Ο πρωτος μου δασκαλος (εχω αναφερθει σε αυτον σε αλλο σημειο) , το 1984 ανελαβε ενα φτωχο παιδι (φιλο μου) δωρεαν και μαλιστα κατεβαλε ο ιδιος τα χρηματα που επρεπε να λαμβανει το ωδειο απο το συγκεκριμενο μαθητη ! Μετα απο δυο χρονια ο μαθητης αυτος ανεβηκε στην Αθηνα και διεμενε σε καποιο εκκλησιαστικο οικοτροφειο (δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα του ) , σπουδαζοντας θεολογια . Παλι με παρεμβαση του δασκαλου στον μακαριστο Σπυριδωνα Περιστερη , συνεχισε δωρεαν την εκμαθηση της μουσικης μεχρι το διπλωμα ! Ηταν δε τακτικο μελος του χορου της μητροπολεως Αθηνων επι αρκετα χρονια !
Ομως ο κανονας ειναι ενας και μοναδικος : ...ΔΟΥΚΑΤΑ και μαλιστα ...μετα μουσικης :D εις τας χειρας !!!
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Στους Δασκάλους μου΄:Θεοδ. Μαϊκαντή, Απ. Παπαχρήστο, Χ. Βουλδή, Γερ. Πρεβεζάνο, Χ.Ταλιαδώρο, Αθ. Καραμάνη, Αβρ, Ευθυμιάδη δέν πλήρωσα ποτέ ούτε δραχμή ( στους τρεις τελαυταίους επι έτη ).Στους τεθνεώτες Αιωνία η μνήμη τους. Στους εν ζωή, ο Θεός νατους δίνει δίδει δύναμη και υγεία και καλό Παράδεισο.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αποφάσισα να γράψω σε αυτό το thread μετά από πολύμηνο προβληματισμό για το αν θα έπρεπε... (δεν είναι και ζήτημα υψίστης εθνικής ασφαλείας, βεβαίως, βεβαίως).
Μου δημιουργήθηκε ένα κόμπλεξ, είναι αλήθεια, γιατί σχεδόν όλοι όσοι έγραψαν για τους δασκάλους τους, βάζανε και ένα:"ο Χ δάσκαλός μου, ήταν μαθητής του τάδε διάσημου ψάλταρου". Ειλικρινά, κομπλάρω. Θέλω να πιστεύω ότι όσοι κάνανε τέτοιες δηλώσεις για τους δασκάλους τους, δεν διακατέχονται απο αίσθημα de facto αυτοεπιβεβαίωσης. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, ε....
Οι δικοί μου δάσκαλοι είναι "ανώνυμοι", και δίσταζα, μέχρι πριν λίγο να τους παρουσιάσω!!!
Δάσκαλος στο ωδείο και στο αναλόγιο μέχρι την εφηβική μου ηλικία ήταν (και είναι) ο κος Κων/νος Ευθυμιάδης. Του οφείλω τα περισσότερα. Για αρκετά χρόνια στη συνέχεια, δάσκαλος σε άλλο αναλόγιο ήταν (και είναι) ο κος Χρήστος Σάλτης.
Ισοκράτημα (το οποίο θεωρώ τελείως άλλη σπουδή από την ψαλτική), έμαθα δίπλα στους αδερφούς Κων/νο και Στέφανο Ευθυμιάδη, κατά την περίοδο της μεταφώνησης στην εφηβεία.

υ.γ. ορίστε, έβαλα και γω κάτι "επώνυμο" στη δήλωσή μου, το όνομα Ευθυμιάδης...
 

ixadin

Ηχάδιν
Αποφάσισα να γράψω σε αυτό το thread μετά από πολύμηνο προβληματισμό για το αν θα έπρεπε...

Ομοιως και εγώ, αλλά για άλλο λόγο.

Ήμουν από τους χειρότερους μαθητές των δασκάλων μου, πήγαινα με το ζόρι για μάθημα, έγραφα την παραλλαγή επάνω (και μάλιστα μια-δυο φορές λάθος, διπλοπαραλλαγή:cool:), έβαζα τις κασσέτες για να μάθω την παραλλαγή-μέλος, έκανα κοπάνες, τα φορτωνα σον κόκκορα.

Κοινώς :eek:

Αντε μετά να πεις ότι είσαι μαθητής του τάδε. Θα σηκωθούν ακόμα και οι πέτρες...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αποφάσισα να γράψω σε αυτό το thread μετά από πολύμηνο προβληματισμό για το αν θα έπρεπε... (δεν είναι και ζήτημα υψίστης εθνικής ασφαλείας, βεβαίως, βεβαίως).
Μου δημιουργήθηκε ένα κόμπλεξ, είναι αλήθεια, γιατί σχεδόν όλοι όσοι έγραψαν για τους δασκάλους τους, βάζανε και ένα
:"ο Χ δάσκαλός μου, ήταν μαθητής του τάδε διάσημου ψάλταρου"
. Ειλικρινά, κομπλάρω. Θέλω να πιστεύω ότι όσοι κάνανε τέτοιες δηλώσεις για τους δασκάλους τους, δεν διακατέχονται απο αίσθημα de facto αυτοεπιβεβαίωσης. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, ε....
Οι δικοί μου δάσκαλοι είναι "ανώνυμοι", και δίσταζα, μέχρι πριν λίγο να τους παρουσιάσω!!!
Δάσκαλος στο ωδείο και στο αναλόγιο μέχρι την εφηβική μου ηλικία ήταν (και είναι) ο κος Κων/νος Ευθυμιάδης. Του οφείλω τα περισσότερα. Για αρκετά χρόνια στη συνέχεια, δάσκαλος σε άλλο αναλόγιο ήταν (και είναι) ο κος Χρήστος Σάλτης.
Ισοκράτημα (το οποίο θεωρώ τελείως άλλη σπουδή από την ψαλτική), έμαθα δίπλα στους αδερφούς Κων/νο και Στέφανο Ευθυμιάδη, κατά την περίοδο της μεταφώνησης στην εφηβεία.

υ.γ. ορίστε, έβαλα και γω κάτι "επώνυμο" στη δήλωσή μου, το όνομα Ευθυμιάδης...

Δεν σε αντιλαμβανομαι ....
Δηλαδη στις περιπτωσεις που αυτο ειναι αληθες τι πρεπει να γινει ; Μηπως πρεπει να γινει γαργαρα για να μην δημιουργουνται συμπλεγματα σε καποιους ;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις...
Το θέμα μας είναι "ποιοι ήταν/ είναι οι δάσκαλοί μας". Ας αναφέρουμε λοιπόν τους δασκάλους μας, και μόνο αυτούς, όχι το πλήρες "γενεαλογικό" δέντρο τους (Ἀβραὰμ ἐγέννησε τὸν Ἰσαάκ, Ἰσαὰκ δὲ ἐγέννησε τὸν Ἰακώβ, Ἰακὼβ δὲ ἐγέννησε τὸν Ἰούδαν καὶ τοὺς ἀδελφοὺς αὐτοῦ...)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις...
Το θέμα μας είναι "ποιοι ήταν/ είναι οι δάσκαλοί μας". Ας αναφέρουμε λοιπόν τους δασκάλους μας, και μόνο αυτούς, όχι το πλήρες "γενεαλογικό" δέντρο τους (Ἀβραὰμ ἐγέννησε τὸν Ἰσαάκ, Ἰσαὰκ δὲ ἐγέννησε τὸν Ἰακώβ, Ἰακὼβ δὲ ἐγέννησε τὸν Ἰούδαν καὶ τοὺς ἀδελφοὺς αὐτοῦ...)

Σφηκας , Γεμελος και Χατζησταματης , υπηρξαν μαθητες του Βινακη (;;;) , που υπηρξε μαθητης του Γεωργιου Ραιδεστηνου .....
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Εγω μαθητευω ακομα διπλα στον κ.Κουντουρουδη, δεξιο ψαλτη στον Αγ. Μηνα Θεσσαλονικης. Με μαθηματα-παρεμβασεις απο τους θειους μου, Παναγιωτη Μητσια, δεξιο ψαλτη σε εκκλησια του Detroit (μαθητη του Γεωργιαδη, που ηταν στον Αγ. Θεραποντα Θεσσαλονικης) και Ιερομοναχο π.Δημητριο Γρηγοριατη.

Υγ. Επισης, δεν ξερω αν θα επρεπε να πληρωνονται ή οχι, παντως ο κ.Κουντουρουδης εχει δημιουργησει ενα μικρο ωδειο γυρω του, χωρις να παρει ποτε λεφτα!
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Ηλίας Ζαχαριάδης, Ηλίας Φραγκάκης, Αναστάσιος Μεντάκης...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Με μαθηματα-παρεμβασεις απο τους θειους μου, Παναγιωτη Μητσια, δεξιο ψαλτη σε εκκλησια του Detroit (μαθητη του Γεωργιαδη, που ηταν στον Αγ. Θεραποντα Θεσσαλονικης) και Ιερομοναχο π.Δημητριο Γρηγοριατη....

Τι μου θύμισες τώρα! Δώσε πολλούς χαιρετισμούς σ' όποιον απ' αυτούς δεις ή μιλήσεις μαζί τους.

ΥΓ. Αν επιτρέπεται ποιος είναι θείος σου και από πού; (Αν θέλεις και με ΠΜ).
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Απο ηλικιας οκτω ετων , μεχρι που τελειωσα το οκταταξιο , τοτε , γυμνασιο, ο αειμνηστος πατερας μου παπα- Γιαννης με εμαθε να ψαλλω . Ηταν πολυ καλλιφωνος και πολυ σωστος !! Στο στρατο γνωρισα τον Νικο Κυριακοπουλο , ο οποιος ως φιτητης ηταν Λαμπαδαριος στον Αγιο Θεραποντα με Πρτοψαλτη τον Καλλικελαδο Μηνα Μηνα ι δη απο τον οποιο πολλα διδαχτηκε.... Απο τον Ν. Κυριακοπουλο ο οποιος ηταν πολυ υψιφωνος , μεσα στο στρατοπεδο για πολλες ωρες διδαχτηκα το Αναστασιματαριον . Ηταν πολυ σχολαστικος , στα διαστηματα , λιγο αργος στο χρονο... Απο αυτον εμαθα ολη την ιστορια της Ψαλτικης, απο Ναυπλιωτη και εντευθεν.. Ξεχωριζε τους Καραμανην Παναγιωτιδην. Μου δωρισε σχεδον ολα τα κυκλοφορουντα βιβλια του Καραμανη. Απολυθηκα πρωτος. Αργοτερα , ερχοταν τακτικα στη Σπαρτη και συμψαλλαμε στο Μητρ. Ναο. Πηγαινα αριστερα. Εχαι βαπτισει και μια κορη μου την ΙΩΑΝΝΑ . Στη Σπαρτη καθιερωσαμε το Πατριαρχικο υφος.!! Με στηριξε πολυ στο Αναλογιο . Τωρα ζει στο Πυργο Ηλειας . Γνωριζε πολυ καλα προσωπικα τους Καραμανη και Παναγιωτιδη.. Η μεγαλη μου ευκαιρια ηταν το 1973 οταν ηλθε στη Σπαρτη ο Καραμανης . Τοτε , βλεποντας τον και ακουγοντας τον , καταλαβα τι θα πει Μεγαλος Πρωτοψαλτης. !!! ο, τι μπορεσα '' εκλεψα '' .. κυριως υφος και τεχνη !! Ενιωθα οτι η φωνη μου ταιριαζε με τη δικη του. τον ειχα μιμηθει πολυ και αργοτερα εδω στην Αθηνα προσπαθησα και τα καταφερα σχεδον να δημιουργησω το δικο μου τροπο εκτελεσης, γι αυτο εγραψα τα ΠΑΝΤΑ , απο διαφορες Πηγες...γιατι οταν εψαλλα απο τα βιβλια του επηρεαζομουν πολυ.!! Θα ηθελα ομως να προσθεσω οτι θεωρω Δασκαλους μου ολους τους Μεγαλους . Ο Κυρ. Δασκαλουδης καλεσμενος στη Σπαρτη του Αγ. Νικολαου , ακουγοντας με μου ειπε . Εσυ σαν τη μελισσα γυρνας απο λουλουδι σε λουλουδι και ο , τι σαρεσει το παιρνεις. Ενας φιλος του , ο Γ. Τσιακαλος , φτυστος ο αειμνηστος Χατζημαρκος μου ειπε στο ΚΑΛΑΜΑΚΙ , οταν ερχοταν '' εισαι γκιλντιζ '' !! δηλαδη κλεφτης ..! Συγγνωμη αν σας κουρασα ... Αν ειμαι ψαλτης το οφειλω κυριως στα Α Κ Ο Υ Σ Μ Α Τ Α !!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χριστος Ανεστη!

"μνημονεύετε τῶν ἡγουμένων ὑμῶν, οἵτινες ἐλάλησαν ὑμῖν τὸν λόγον τοῦ Θεοῦ, ὧν ἀναθεωροῦντες τὴν ἔκβασιν τῆς ἀναστροφῆς μιμεῖσθε τὴν πίστιν."


Μαθήματα Βυζαντινής μουσικής μεχρι τελος (Δίπλωμα-μετα απο χρονια επιστροφη στο θρανιο-δινω φετος ας ειμαστε αισιοδοξοι) εκανα με τον αγαπητό και εκλεκτό καθηγητή και πρωτοψάλτη του ιστορικού Ναού Παναγίας Εκαντονταπυλιανής Πάρου, Εμμανουήλ Χανιώτη, παλαιό συνεργάτη των Περιστέρη και Τζελλά.

(δεν μιλαω για τον Εμμ. Χανιωτη που εχει εκδοση βιβλια παραδοσιακης μουσικης, συνονοματος απλως):wink:

Ευρωπαική με διάφορους διδασκάλους στις Η.Π.Α. μεχρι επίπεδο Πανεπιστημίου.
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Εμένα η μαθητεία μου στη βυζαντινή μουσική, ξεκίνησε στην ηλικία των 9 ετών. Δάσκαλος μου, είναι ο Ζήσιμος Πατέλης [μαθητής του Ελευθερίου Γεωργιάδου], πρωτοψάλτης του ιερού καθεδρικού ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Μεγάρων, της Μητροπόλεως Μεγάρων και Σαλαμίνος.
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Στην εκκλησιαστικη μουσικη μυηθηκα απο τον π.Παναγιωτη Βασιλειου, πρωην εφημεριο Αγ. Γεωργιου Αμαλιαδος

βυζαντινη μουσικη ξεκινησα με τους
Άγγελο Κούνα-Γεώργιος Παπαγεωργίου
μαθητές Χ.Ταλιαδώρου κ οι δύο
(δωρεαν φοιτηση, προσφορα της Μητροπολης Ηλειας)
συμμαθητες τοτε μαζι με τους φιλους Παυλο Κουρη, Γιωργο Βαβιλη, Δημητρη/Ομηρο Κουμπαρουλη!!)

στο ψαλτηρι ημουν κοντα στον Γεωργιο Συριοπουλο, Μητροπολη Αγ. Αθανασιου Αμαλιαδος

ομως εφυγα για τα ξενα, και πτυχιο βυζαντινης μουσικης δεν εχω παρει ακομα...
 
Δάσκαλός μου από το μηδέν, ένας και μόνο: Αντώνιος Πλαΐτης.
Με "τσίμπησε" από την πρώτη τάξη (17 ετών), με πήρε στο αναλόγιό του, με τίμησε κάνοντάς με αριστερό του προτού καν πάρω το Δίπλωμα, μαζί σε πολλές εξωτερικές δραστηριότητες, συναυλίες, εκδηλώσεις, εγκαίνια, πανηγύρια (και στις επακολουθούσες αυτών "τράπεζες" όπου και πήρα τα παραπανίσια κιλά), μαζί και τώρα στον Χορό των Κρητών Μαϊστόρων που τον βοηθώ ως παρτιτουρογράφος.
Να ζήσεις Δάσκαλε!:)(για να με παλεύεις:D)
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Δασκάλους της Ψαλτικής Τέχνης είχα τους:

Πρακτικό Διδασκαλείο (Α΄ Τάξη) στο Ωδείο Αθηνών μου έκανε ο κ. Στυλιανός Κοντακιώτης, νυν Πρωτοψάλτης του Ιερού Προσκυνήματος της Παναγίας της Τήνου.

Όλες τις υπόλοιπες τάξεις μέχρι το Πτυχίο Ιεροψάλτου τις έκανα στον εξαιρετικό και άοκνο Διδάσκαλο της Βυζαντινής Μουσικής κ. Λάζαρο Κουζηνόπουλο.

Το Δίπλωμα το πήρα στον Εθνικό Ωδείο απο την τάξη του κ. Κωνσταντίνου Παπαχριστοδούλου!

Τους ευχαριστώ όλους για όσα μου προσφέρανε!
 
Από την αρχή μέχρι τέλους, ο Χιώτης δάσκαλος και άνθρωπος,Γεώργιος Μαλαφής ,που για μιά ακόμα φορά τον ευχαριστώ δημοσίος για όλα αυτά που μου έμαθε
 
Top