Πρόγραμμα γραφής Βυζαντινής Μουσικής (Γιάννη Βασιλειάδη)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η απευθείας ιστοσελίδα του προγράμματος είναι εδώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έχει κάτι προβληματάκια, κολλάει σε μερικά σημεία... Δεν κατάφερα λοιπόν να το δουλέψω ιδιαίτερα, αλλά ως φιλοσοφία μια χαρά πρόγραμμα φαίνεται :) Ίσως να φταίει και η έκδοση του WORD που έχω... :( Κανένας άλλος που το δοκίμασε;;;
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Με το office 2007 ανοίγοντας το έγγραφο "βυζαντινή μουσική" και πατώντας στο φάκελλο πρόσθετα, εμφανίζει μια κορδέλα στο επάνω μέρος με βυζαντινούς χαρακτήρες. Η δυσκολία είναι ότι πρέπει να μετακινεί ο χρήστης την κορδέλα δεξιά αριστερά για να επιλέγει τους χαρακτήρες. Ίσως υπάρχει άλλος τρόπος που δεν γνωρίζω.

Με το office 2003 τα πράγματα μου φάνηκαν πιο απλά.

Ή ανοίγει κατευθείαν τους τρεις πίνακες με τους βυζαντινούς χαρακτήρες ή αν τους εμφανίζει σε κορδέλα απλά σύρουμε με πατημένο το αριστερό κλίκ την κορδέλα από το αριστερό της σημείο (τις 3-4 τελίτσες) προς τα κάτω (drop-down) οπότε εμφανίζεται ο πίνακας με ολους τους χαρακτήρες.

Από κει και πέρα χρησιμοποιούμε μόνο ποντίκι.

Έγραψα ένα χερουβικό και προς το τέλος που συνήθισα το σύστημα έγραφα αρκετά γρήγορα και καλά.

Ευχαριστίες στον Γιάννη Βασιλειάδη για τον κόπο του και την δωρεάν διανομή του προγράμματος.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Έχει κάτι προβληματάκια, κολλάει σε μερικά σημεία... Δεν κατάφερα λοιπόν να το δουλέψω ιδιαίτερα, αλλά ως φιλοσοφία μια χαρά πρόγραμμα φαίνεται :) Ίσως να φταίει και η έκδοση του WORD που έχω... :( Κανένας άλλος που το δοκίμασε;;;

Και εγώ το δοκίμασα και ενω γράφεις κάποιοι χαρακτήρες κολλάνε,δεν καταφερα να γράψω τίποτα.'Ομως όντως είναι καλό.Ίσως να φταίω και εγώ που δεν έχω και πολύ καλή σχέση με τα ηλεκτρονικά συστήματα γενικώς.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μάλλον είναι κάτι ψιλοκολληματάκια που εμφανίζονται ανάλογα με την έκδοση του Word :(
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Εγώ φίλοι χρησιμοποιώ πολύ καλά αυτό εδώ. Νομίζω ότι είναι πιο λειτουργικό από του Βασιλειάδη αρκεί να μάθει κανείς να το δουλεύει σωστά
 

Attachments

  • nea methodos.rar
    702.1 KB · Views: 698

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Συμφωνώ με το Νίκο

Μερικά αρνητικά της γραμματοσειράς του Βασιλειάδη σε σχέση με τη BZ (την επόμενη εκδοση της ΕΖ, που χρησιμοποιεί ο Νίκος)


1ον δεν γίνεται χρήση του πληκτρολογίου (άρα γράφεις αργά)
2ον δεν στοιχίζει το κείμενο καλά στα δεξιά
3ον δεν μπορεί να τοποθετήσει σωστά κάποιους χαρακτήρας, σε αντίθεση με τη ΒΖ. Παράδειγμα το κλάσμα κάτω απο την πεταστή. Στη ΒΖ με κατάλληλη μακροεντολή στο τέλος βάζει τους χαρακτήρες στο σωστό σημείο.
4ον αν πάλι κάποιος χαρακτήρες δεν μπει και πάλι στη σωστή του θέση, δεν μπορείς χειροκίνητα να τον μετακινήσεις (ΒΖ μπορείς)
 
Last edited:
Συνάδελφοι καλησπέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πρόγραμμα εγγραφής βυζαντινής γραφής του κ.Βασιλειάδη.Έχω κάνει αναβάθμιση στον υπολογιστή με αποτέλεσμα να ''χαθεί'' το παραπάνω πρόγραμμα. Έψαξα τη σελίδα ενοριακά νέα για να το εγκαταστήσω ξανά ,αλλά είδα ότι δεν υπάρχει.Μήπως κάποιος από εσάς μπορεί να με βοηθήσει να το εντοπίσω γιατί μου είναι απαραίτητο?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Συνάδελφοι καλησπέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το πρόγραμμα εγγραφής βυζαντινής γραφής του κ.Βασιλειάδη.Έχω κάνει αναβάθμιση στον υπολογιστή με αποτέλεσμα να ''χαθεί'' το παραπάνω πρόγραμμα. Έψαξα τη σελίδα ενοριακά νέα για να το εγκαταστήσω ξανά ,αλλά είδα ότι δεν υπάρχει.Μήπως κάποιος από εσάς μπορεί να με βοηθήσει να το εντοπίσω γιατί μου είναι απαραίτητο?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άν δεν το βρείς, δοκίμασε το ΜΚ που πραγματικά είναι καταπληκτικό!
 

ksagrypnos

Νέο μέλος
Εγώ φίλοι χρησιμοποιώ πολύ καλά αυτό εδώ. Νομίζω ότι είναι πιο λειτουργικό από του Βασιλειάδη αρκεί να μάθει κανείς να το δουλεύει σωστά

Καλησπέρα σας.Μετά από αρκετή αναζήτηση για πρόγραμμα γραφής,κατέληξα στη δική σας πρόταση και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.Η μόνη βοήθεια που σας παρακαλώ να μου παρέχεται είναι η εξής.Ενώ έχω γράψει το μουσικό μέλος,δε μπορώ να γράψω τα λόγια ακριβώς κάτω από κάθε φθόγγο.Χαλάει όλη η σειρά των φθόγγων.Πως διορθώνεται αυτό και πως μπορώ να γράψω σωστά και τα λόγια?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω την απάντηση σας.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Απαντώ μετά από 3 περίπου χρόνια.... Και ζήτω συγγνώμη!
Αν δεν έχεις ήδη βρει λύση μόνος, σου λέω ότι
Α) πρέπει το κείμενο να το στιχήσεις αριστερά και
Β) θα γράψεις πρώτα πολύ καλά ριο μουσικό κείμενο δηλαδή την παραλλαγή, ποσότητες ποιότητες χρόνος μετά διαστολές, ισοκρατήματα,...(άφηνε αποστάσεις στις αποστρόφους και γενικά στους μικρούς χαρακτήρες).
Γ) Αφού τελειώσεις με την παραλλαγή, τότε θα πιάσεις το μέλος συλλαβή συλλαβή. Διάλεξε γραμματοσειρά της αρεσκείας σου και μέγεθος 16. Κανονίζεις τις συλλαβές με το space δεν γίνεται αλλιώς...
Προσοχή! Αν αλλάξεις κάτι στην παραλλαγή εκ των υστέρων σίγουρα θα αλλάξει και η θέση των συλλαβών από κάτω!!!
Καλά Χριστούγεννα!!!
 
Top