Η οικονομική κρίση πλήττει τον ιεροψαλτικό χώρο.

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Με αφορμή την πρωτοφανή πρακτική που φέρεται ότι θα εφαρμόσει Ιερός Ναός των Αθηνών όσον αφορά τους ιεροψάλτες του έπειτα από την κοίμηση του πρωτοψάλτου, κρίνεται σκόπιμο να αναφερθούν ορισμένα φαινόμενα που τείνουν να γενικευτούν σε όλες σχεδόν τις εκκλησίες.

1. Μείωση μισθολογίου των ιεροψαλτών.
2. Κατάργηση δώρων.
3. Κατάργηση γ' ψάλτου, ακόμη και β'.
4. Περιορισμός μετακινήσεων ιεροψαλτών από εκκλησία σε εκκλησία.
5. Ανάληψη ιεροψαλτικών καθηκόντων από ιεροδιακόνους (όπου υπάρχουν), ηλικιωμένους ή ηλικιωμένες.

Τα φαινόμενα αυτά νομίζω ότι δεν ευχαριστούν κανένα.
Πολύ θα ήθελα να ακούσω απόψεις (και ιδιαίτερα ανθρώπων που ενασχολούνται με συνδικαλιστικές δράσεις).
Το σίγουρο είναι πάντως πως εάν συνεχιστεί η καταβαράθρωση της οικονομικής ανάπτυξης της χώρας, το επόμενο διάστημα τα φαινόμενα που αναφέρθηκαν παραπάνω θα ενταθούν ανησυχητικά. Φανταστείτε να καταργηθεί και η μισθοδοσία του κλήρου...

 
Last edited by a moderator:

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Φανταστείτε να καταργηθεί και η μισθοδοσία του κλήρου...

Καλύτερα....
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Οι συμπεριφορες που αναφερεις εχουν αλλα "βαθυτερα" αιτια .
Ψαλλω στο δεξι αναλογιο Ναου της πολης των Πατρων απο το 1998 . Ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι τα εσοδα του ηταν και ειναι περιορισμενα . Παρα τις δυσκολιες που υπηρξαν και υπαρχουν ως σημερα 6/5/2012 , το μονο "κουρεμα" που εγινε αφορα το δωρο (τρεις φορες το χρονο ολοκληρο ) και συγκεκριμενα "κουρευτηκε" μονο κατα το ενα πεμπτο του !
Την ιδια στιγμη σε αλλους ναους της πολης , με αποδεδειγμενα μεγαλυτερα εσοδα , γινονται "σημεια και ...περατα :D" .
Αυτο μας οδηγει αβιαστα στο συμπερασμα οτι η "κριση" χρησιμοποιειται ως αλλοθι , για να περνανε τα συμβουλια και κυριως οι προισταμενοι , τα πασης φυσεως σχεδια τους .
 
Last edited by a moderator:

ψαλτάκι

Μέλος
Όσα μας δίνουν, όσα μπορούν ΚΑΛΑ είναι. Εμείς, η εκκλησία, οι παπάδες θα πληρώσουμε τη νύφη...
Χρειαζόμαστε υπευθυνότητα και αίσθηση της αποστολής μας! Δεν μπορούμε να αφήσουμε την εκκλησία και τις ενορίες μας ΤΩΡΑ! Δεν μπορώ να ακούω ότι φίλος όταν του ζήτησαν οι Επίτροποι μείωση δώρου τη Μεγαλοβδομάδα, τους απείλησε ότι "θα φύγω!!!" Έτσι θα προοδεύσει η Πατρίδα;

Ψάλτης στην ύπαιθρο σε νησί του Βόρειου Αιγαίου
Και έχω να πάρω δώρα 3 χρόνια κοντά...Απ' το '99 στην ίδια ενορία...που έχουν ψάλλει Στανίτσας, Ταλιαδώρος, Βασιλικός, Κεσεντζής, Αφοί Νταραβάνογλου, Νεραντζής, Σφήκας, Πάτρας, Σουσούνης, κτλ, κτλ
 
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Όσα μας δίνουν, όσα μπορούν ΚΑΛΑ είναι. Εμείς, η εκκλησία, οι παπάδες θα πληρώσουμε τη νύφη...
Χρειαζόμαστε υπευθυνότητα και αίσθηση της αποστολής μας! Δεν μπορούμε να αφήσουμε την εκκλησία και τις ενορίες μας ΤΩΡΑ! Δεν μπορώ να ακούω ότι φίλος όταν του ζήτησαν οι Επίτροποι μείωση δώρου τη Μεγαλοβδομάδα, τους απείλησε ότι "θα φύγω!!!" Έτσι θα προοδεύσει η Πατρίδα;

Ψάλτης στην ύπαιθρο σε νησί του Βόρειου Αιγαίου
Και έχω να πάρω δώρα 3 χρόνια κοντά...Απ' το '99 στην ίδια ενορία...που έχουν ψάλλει Στανίτσας, Ταλιαδώρος, Βασιλικός, Κεσεντζής, Αφοί Νταραβάνογλου, Νεραντζής, Σφήκας, Πάτρας, Σουσούνης, κτλ, κτλ
Τα χρυσά καράβια του τέμπλου που είναι;Αυτά να εκποιήσουν να σας πληρώσουν.Η πατρίδα φίλε μου δεν σώνεται με την μείωση του μισθού σου από την εκκλησία ούτε από την δική σου καλή θέληση Βέβαια αν σταματήσει η μισθοδοσία του κλήρου τότε αφήστε τα...την βάψαμε εμείς οι ψάλτες καταρχην αλλά και οι ιερείς μακοροπρόθεσμα θα καταλάβουν την ταλαιπωρία μας αφού θα έχουν έρθει στην θέση μας.Εμείς ωστόσο θα έχουμε συνηθίσει άλλοι να μην ψάλλουμε πουθενά, άλλοι αφιλοκερδώς και άλλοι όποτε θέλουν και μη χειρότερα.Πάντα γειά
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θέμα τῆς μισθοδοσίας τοῦ κλήρου δέν συνδέεται μέ τό παρόν θέμα, ἀλλά καί οὔτε μέ τήν ψαλτική θεματολογία τοῦ φόρουμ, ἄν κρίνω ἀπό τήν ἀπόσυρση παλαιοτέρου σχετικοῦ θέματος.
Ἀπορῶ ὅμως γιατί τέθηκε στό 1ο μήνυμα.
Παρά ταῦτα, σέ ἐπεξεργασία μηνυμάτων πού ἔκανα, ἀναφορικά μέ γραφές πολιτικοῦ περιεχομένου ἤ ἀνάρμοστες, δέν διέγραψα αὐτό.
Ὅσο γιά τή θέση τοῦ μέλους Fraristos ioannis, προσωπικῶς τήν ἑρμηνεύω, ἀφοῦ ἔχω παρακολουθήσει καί ἄλλες θέσεις του ἐξωκανονικές.

Παρακαλῶ, λοιπόν, μηνύματα μόνον ἐντός θέματος.


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον

Τό θέμα τῆς μισθοδοσίας τοῦ κλήρου δέν συνδέεται μέ τό παρόν θέμα, ἀλλά καί οὔτε μέ τήν ψαλτική θεματολογία τοῦ φόρουμ, ἄν κρίνω ἀπό τήν ἀπόσυρση παλαιοτέρου σχετικοῦ θέματος.
Ἀπορῶ ὅμως γιατί τέθηκε στό 1ο μήνυμα.
Παρά ταῦτα, σέ ἐπεξεργασία μηνυμάτων πού ἔκανα, ἀναφορικά μέ γραφές πολιτικοῦ περιεχομένου ἤ ἀνάρμοστες, δέν διέγραψα αὐτό.
Ὅσο γιά τή θέση τοῦ μέλους Fraristos ioannis, προσωπικῶς τήν ἑρμηνεύω, ἀφοῦ ἔχω παρακολουθήσει καί ἄλλες θέσεις του ἐξωκανονικές.

Παρακαλῶ, λοιπόν, μηνύματα μόνον ἐντός θέματος.


Πατέρα Μάξιμε θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω μαζί σας ως προς τη μη σύνδεση του θέματος της μισθοδοσίας του κλήρου με τα οικονομικά των ψαλτών τα οποία εντασσονται μέαα στα συνδικαλιστικά ενδιαφέροντα του ιεροψαλτικού κόσμου.Αν για παράδειγμα καταργηθεί η μισθοδοδοσία του κλήρου από το κράτος αυτοί θα πρέπει να πλρώνονται από το παγκάρι.Αν λοιπόν μια εκκλησία έχει έσοδα 3000 ευρώ το μήνα, αν πρέπει τώρα να πληρώσει και 2 ιερείς κατα μέσον όρο αντιλαμβάνεσθε τι μένει για τους ιεροψάλτες και τους ευπρεπιστές του ναού.Αρα το θέμα δεν είναι άσχετο με την θεματολογία του ιστοχώρου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατέρα Μάξιμε θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω μαζί σας ως προς τη μη σύνδεση του θέματος της μισθοδοσίας του κλήρου με τα οικονομικά των ψαλτών τα οποία εντασσονται μέαα στα συνδικαλιστικά ενδιαφέροντα του ιεροψαλτικού κόσμου.Αν για παράδειγμα καταργηθεί η μισθοδοδοσία του κλήρου από το κράτος αυτοί θα πρέπει να πλρώνονται από το παγκάρι.Αν λοιπόν μια εκκλησία έχει έσοδα 3000 ευρώ το μήνα, αν πρέπει τώρα να πληρώσει και 2 ιερείς κατα μέσον όρο αντιλαμβάνεσθε τι μένει για τους ιεροψάλτες και τους ευπρεπιστές του ναού.Αρα το θέμα δεν είναι άσχετο με την θεματολογία του ιστοχώρου.
Αὐτά εἶναι ὑποθετικά Ἀντώνη μου, καί ἄλλωστε δέν πρόκειται νά γίνουν ἔτσι, ἄν ποτέ γίνουν.

Παρακαλῶ τό θέμα νά μείνει στή πραγματική του διάσταση πού σήμερα βιώνουμε καί ὄχι σέ ὑποθέσεις.

 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Αὐτά εἶναι ὑποθετικά Ἀντώνη μου, καί ἄλλωστε δέν πρόκειται νά γίνουν ἔτσι, ἄν ποτέ γίνουν.

Παρακαλῶ τό θέμα νά μείνει στή πραγματική του διάσταση πού σήμερα βιώνουμε καί ὄχι σέ ὑποθέσεις.


Χριστός ανέστη.
Επειδη ΠΟλλα λένε διάφοροι επαίοντες περι μισθου κτλ. Σας πληροφορω οτι προτείθεμαι να ψάλλω αφιλοκερδώς (για την μάννα μου και τον πατέρα μου) . Και το εννοω. Και ας έλθουν να με ακούσουν οι κριτες.
 
P

PANROUST

Guest
1. Μείωση μισθολογίου των ιεροψαλτών.
Για ποιο λόγο;Μειώθηκαν τα έσοδα της εκκλησίας;Αν ναι,οκ.Κατανοητών.
2. Κατάργηση δώρων.
Για ποιο λόγο;Καταργήθηκαν τα δώρα στο ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα;
3. Κατάργηση γ' ψάλτου, ακόμη και β'.
Αυτό μόνο στην Μητρόπολη Περιστερίου γίνετε.Μάλλον πρέπει να καταργήσουν το μητροπολίτη.Και κατά τη γνώμη μου εφόσον υπάρχει πρόβλημα βοήθειας,να σηκωθεί να φύγει και αυτός όπου έχει απομείνει.
4. Περιορισμός μετακινήσεων ιεροψαλτών από εκκλησία σε εκκλησία.
Δηλαδή;
5. Ανάληψη ιεροψαλτικών καθηκόντων από ιεροδιακόνους (όπου υπάρχουν), ηλικιωμένους ή ηλικιωμένες.
Αφού τους έχουν,χαζοί είναι να μην τους εκμεταλλευτούν;Πχ.τι ειπώθηκε στην κηδεία προχθές;Ξέρω περίπτωση σε εκκλησία που ο ιεροδιάκονος έχει διορισμό ιεροψάλτου,επειδή ακόμα δεν έχει διοριστεί από το δημόσιο και βγάζει χατζηλίκη από εκεί.Θα μου πει κάποιος,κακό είναι;Όχι.Αλλά...
Φανταστείτε να καταργηθεί και η μισθοδοσία του κλήρου...
Από κει πέρα βλέπουμε...
 
Last edited:

lefteris74

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας πω ότι αρκετοί ναοί με αφορμή την οικονομική κρίση εκμεταλεύονται το γεγονός και όχι μόνο μειώνουν τους μισθούς των ψαλτών τους αλλά ταυτόχρονα τους αυξάνουν και τις υποχρεώσεις!
Προσέξτε τώρα. Οι ιερείς και ευρύτερα τα μέλη των εκκλησιαστικών συμβουλίων διατείνονται ότι θέλουν οι ψάλτες τους όχι μόνο να είναι καλλίφωνοι αλλά να είναι και καλά παιδιά, ηθικά στοιχεία.
Πράγματι ο ιεροψάλτης πρέπει εκ της θέσεώς του να είναι και γνώστης της μουσικής, του τυπικού και γενικότερα της τέλεσης των ιερών ακολουθιών αλλά και άνθρωπος καλός, συνεργάσιμος, συνεννοήσιμος όχι μόνο με τον ή τους συνεργάτες τους ιεροψάλτες αλλά και με τους ιερείς έτσι ώστε με βάση την καλή διάθεση να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη τέλεση στις πάσης φύσεως ακολουθίες. Η ερώτησή μου είναι απλή και σας παρακαλώ όσοι μπορείτε απαντήστε μου:
Πόσες περιπτώσεις γνωρίζετε (διότι εγώ γνωρίζω πάρα πολλές) που ενώ κάποιος ιεροψάλτης δεν είναι πολύ συνεργάσιμος ή ακόμα και καλός ως άνθρωπος να παραμένει στην θέση του διότι απλά πληρώνεται λίγο και "βολεύει" τους ιθύνοντες του Ναού;
Πόσες φορές δεν δοκιμάζονται ιεροψάλτες πολύ καλοί σε φωνή, γνώσεις και ήθος (πηγαίνοντας συστημένοι, τσεκάροντας και οι ιθύνοντες το ποιον του προς δοκιμήν ιεροψάλτου) και επειδή ζητάει έναν αξιοπρεπή μισθό που-προσέξτε-αντικειμενικά ο Ναός έχει να τον δώσει, τότε εκεί ξεχνούν και τις γνώσεις και το ποιόν του ιεροψάλτου και δεν τον προσλαμβάνουν;
Πόσες περιπτώσεις ξέρετε που δοκιμάζουν οι Ναοί ένα σωρό ιεροψάλτες επί μακρόν χρονικό διάστημα και δεν τους προσλαμβάνουν για διάφορες αφορμές ή αιτίες διότι πραγματικά δεν θέλουν για να μην πληρώνουν μισθό; Σημειώστε δε εδώ ότι ελάχιστοι προϊστάμενοι Ι.Ναών όταν δοκιμάζεται ένας ιεροψάλτες ακόμη και όταν δεν ευοδωθεί μια συμφωνία μεταξύ τους, τους πληρώνουν για εκείνη την ημέρα που δοκιμάζονται.
Επίσης σκεφτείτε σας παρακαλώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ιεροψαλτών είναι παράνομα στις θέσεις τους διότι δεν είναι διορισμένοι (με επίσημο διορισμό και ένσημα δηλ) και μετά μιλάμε το καλό παράδειγμα που δίνουν οι ιερείς τουλάχιστον σ' αυτόν τον τομέα....
Λυπάμαι πολύ αλλά ουσιαστικά η επίσημη εκκλησία δεν θέλει να αλλάξει τίποτε με ελάχιστες εξαιρέσεις όχι σε επισκοπικό αλλά σε ενοριακό επίπεδο...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Θα συμφωνήσω με αυτά που λέτε. Πράγματι έτσι έχει η κατάσταση.
Όμως παρότι όλοι μας έστω και στιγμιαία πέφτουμε σε αυτό το σφάλμα, είναι λάθος να επιρρίπτουμε ευθύνες στην εκκλησία.
Ο πρόεδρος των ιεροψαλτών κ. Γεώργιος Ναούμ γράφει μεταξύ άλλων:
Πολλές φωνές στους κόλπους μας, αποδίδουν τις ευθύνες για την κατάστασή μας αποκλειστικά και μόνο στους κληρικούς και στη διοικούσα Εκκλησία. Πιστεύω ακράδαντα ότι η άποψη αυτή αποτελεί πλάνη και ότι η βασική ευθύνη βαρύνει εμάς τους ιδίους και ιδιαίτερα τα προβεβλημένα και ικανά στελέχη μας.
(πατήστε το μπλε βελάκι για να διαβάσετε ολόκληρο το κείμενο)

Επομένως είτε πρόκειται για ψυχρούς συνδικαλιστικούς λόγους και μόνο είτε για πνευματικούς, η πραγματικότητα πιστεύω είναι αυτή. Ότι δηλαδή τα πράγματα δεν βελτιώνονται όσο καταλογίζουμε το φταίξιμο στους άλλους. Άλλωστε αυτή είναι και μια συμπεριφορά που θυμίζει πολιτικά κόμματα και όχι χώρο εκκλησίας.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Οικονομική κρίση; Μάλιστα θα δούμε πως πρέπει να αντιδράσουμε.
Όχι μεμονωμένα αλλά συλλογικά.Κοινή στάση.
Πριν από λίγο καιρό ήλθε την ώρα του αντιδώρου κάποιος οικείος του
μνημοσύνου κ μου έδωσε "φόρα παρτίδα" μπροστά σε όλους τους
εκκλησιαζόμενους 5 Ευρώ (ναι ναι καλά διαβάσατε). Ξέχωρα
ότι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι διότι ήταν προσβλητικό
κ αγενές σαν κίνηση σας αναφέρω την συνέχεια. Σταματώ το τροπάρι
κ του λέω στο μικρόφωνο "ευχαριστώ για την καλή σας καρδιά αλλά δεν
είναι ούτε οι βενζίνες μου"κ φυσικά το επέστρεψα.
Δεν γίνεται να μου χαλάς 300αρες για κόλλυβα κ
κορδέλες κ να γίνεσαι "γύφτος" για ένα μικρο Καταλαβαίνετε ότι έγινε πανικός.
Όταν με 5 ευρώ θα πηγαινοέρχομαι κ θα φτάνουν κ για ένα μπουκάλι
γάλα θα τα πάρω, θέλουν ψάλτες κ όχι "καρακάξες" θα πληρώσουν αλλιώς
υπάρχουν τόσες καλές κυρίες που έχουν την διάθεση να μουρμουράνε.:mad:
 
P

PANROUST

Guest
Οικονομική κρίση; Μάλιστα θα δούμε πως πρέπει να αντιδράσουμε.
Όχι μεμονωμένα αλλά συλλογικά.Κοινή στάση.
Πριν από λίγο καιρό ήλθε την ώρα του αντιδώρου κάποιος οικείος του
μνημοσύνου κ μου έδωσε "φόρα παρτίδα" μπροστά σε όλους τους
εκκλησιαζόμενους 5 Ευρώ (ναι ναι καλά διαβάσατε). Ξέχωρα
ότι μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι διότι ήταν προσβλητικό
κ αγενές σαν κίνηση σας αναφέρω την συνέχεια. Σταματώ το τροπάρι
κ του λέω στο μικρόφωνο "ευχαριστώ για την καλή σας καρδιά αλλά δεν
είναι ούτε οι βενζίνες μου"κ φυσικά το επέστρεψα.
Δεν γίνεται να μου χαλάς 300αρες για κόλλυβα κ
κορδέλες κ να γίνεσαι "γύφτος" για ένα μικρο Καταλαβαίνετε ότι έγινε πανικός.
Όταν με 5 ευρώ θα πηγαινοέρχομαι κ θα φτάνουν κ για ένα μπουκάλι
γάλα θα τα πάρω, θέλουν ψάλτες κ όχι "καρακάξες" θα πληρώσουν αλλιώς
υπάρχουν τόσες καλές κυρίες που έχουν την διάθεση να μουρμουράνε.:mad:
Σου βγάζω το καπέλο.Καθόμαστε απογεύματα Σαββατοκύριακα για μυστήρια,βλέπεις περιττά έξοδα ως προς το στολισμό φωτογραφίες και...και όταν έρχεται η ώρα,ότι έχετε ευχαρίστηση για τα έξοδα του ναού(νεωκόρος ψάλτης,ρεύμα ιερέας),σου πετάνε ένα 20 ευρώ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σου βγάζω το καπέλο.Καθόμαστε απογεύματα Σαββατοκύριακα για μυστήρια,βλέπεις περιττά έξοδα ως προς το στολισμό φωτογραφίες και...και όταν έρχεται η ώρα,ότι έχετε ευχαρίστηση για τα έξοδα του ναού(νεωκόρος ψάλτης,ρεύμα ιερέας),σου πετάνε ένα 20 ευρώ.

Παναγιώτη το ξέρεις το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το
έχουν οι ιερείς που δεν εξηγούν στον προσφέροντα τι δίνει,
για ποιόν κ όχι την ώρα που τελειώνει το Μυστήριο αλλά όταν
έρχονται για τα διαδικαστικά μήνες νωρίτερα.
 
P

PANROUST

Guest
Παναγιώτη το ξέρεις το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το
έχουν οι ιερείς που δεν εξηγούν στον προσφέροντα τι δίνει,
για ποιόν κ όχι την ώρα που τελειώνει το Μυστήριο αλλά όταν
έρχονται για τα διαδικαστικά μήνες νωρίτερα.
Και όμως...έχω κάτσει πολλές φορές μέσα στο γραφείο πριν το μυστήριο και όταν τελειώσουν τα χαρτιά,έρχεται η ώρα όπου ο ιερέας:αν θέλετε ότι θέλετε να δώσετε για την εκκλησία.Και το τονίζει ότι πάνε αυτά τα χρήματα στο ψάλτη στον ιερέα στον νεωκόρο στα ρεύματα.Μέσο ποσό τα 50 ευρώ.Και εγώ προσωπικά δεν ζητάω να δώσει αυτός όπου δεν έχει,αλλά όταν βλέπεις σε ένα γάμο λουλούδια παντού μέχρι στον δρόμο,3 με 4 φωτογράφους μέσα και 2 κάμεραμαν,και πετάει ένα 50ρικο υπάρχουν και περιπτώσεις 30 ευρώ,εεε... Στην δικιά μου περίπτωση ότι δίνουν παίρνω το 10%.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας πω ότι αρκετοί ναοί με αφορμή την οικονομική κρίση εκμεταλεύονται το γεγονός και όχι μόνο μειώνουν τους μισθούς των ψαλτών τους αλλά ταυτόχρονα τους αυξάνουν και τις υποχρεώσεις!
Προσέξτε τώρα. Οι ιερείς και ευρύτερα τα μέλη των εκκλησιαστικών συμβουλίων διατείνονται ότι θέλουν οι ψάλτες τους όχι μόνο να είναι καλλίφωνοι αλλά να είναι και καλά παιδιά, ηθικά στοιχεία.
Πράγματι ο ιεροψάλτης πρέπει εκ της θέσεώς του να είναι και γνώστης της μουσικής, του τυπικού και γενικότερα της τέλεσης των ιερών ακολουθιών αλλά και άνθρωπος καλός, συνεργάσιμος, συνεννοήσιμος όχι μόνο με τον ή τους συνεργάτες τους ιεροψάλτες αλλά και με τους ιερείς έτσι ώστε με βάση την καλή διάθεση να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη τέλεση στις πάσης φύσεως ακολουθίες. Η ερώτησή μου είναι απλή και σας παρακαλώ όσοι μπορείτε απαντήστε μου:
Πόσες περιπτώσεις γνωρίζετε (διότι εγώ γνωρίζω πάρα πολλές) που ενώ κάποιος ιεροψάλτης δεν είναι πολύ συνεργάσιμος ή ακόμα και καλός ως άνθρωπος να παραμένει στην θέση του διότι απλά πληρώνεται λίγο και "βολεύει" τους ιθύνοντες του Ναού;
Πόσες φορές δεν δοκιμάζονται ιεροψάλτες πολύ καλοί σε φωνή, γνώσεις και ήθος (πηγαίνοντας συστημένοι, τσεκάροντας και οι ιθύνοντες το ποιον του προς δοκιμήν ιεροψάλτου) και επειδή ζητάει έναν αξιοπρεπή μισθό που-προσέξτε-αντικειμενικά ο Ναός έχει να τον δώσει, τότε εκεί ξεχνούν και τις γνώσεις και το ποιόν του ιεροψάλτου και δεν τον προσλαμβάνουν;
Πόσες περιπτώσεις ξέρετε που δοκιμάζουν οι Ναοί ένα σωρό ιεροψάλτες επί μακρόν χρονικό διάστημα και δεν τους προσλαμβάνουν για διάφορες αφορμές ή αιτίες διότι πραγματικά δεν θέλουν για να μην πληρώνουν μισθό; Σημειώστε δε εδώ ότι ελάχιστοι προϊστάμενοι Ι.Ναών όταν δοκιμάζεται ένας ιεροψάλτες ακόμη και όταν δεν ευοδωθεί μια συμφωνία μεταξύ τους, τους πληρώνουν για εκείνη την ημέρα που δοκιμάζονται.
Επίσης σκεφτείτε σας παρακαλώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ιεροψαλτών είναι παράνομα στις θέσεις τους διότι δεν είναι διορισμένοι (με επίσημο διορισμό και ένσημα δηλ) και μετά μιλάμε το καλό παράδειγμα που δίνουν οι ιερείς τουλάχιστον σ' αυτόν τον τομέα....
Λυπάμαι πολύ αλλά ουσιαστικά η επίσημη εκκλησία δεν θέλει να αλλάξει τίποτε με ελάχιστες εξαιρέσεις όχι σε επισκοπικό αλλά σε ενοριακό επίπεδο...

Σε Ναό της Ηλιουπόλεως οι Ψάλτες είναι απλήρωτοι 6 μήνες .
Σε μητρόπολη του Νομού Αττικής οι Ψάλτες υπ'εγραψαν υπεύθυνες δηλώσεις
οτι είναι μή αμειβόμενοι και μή μισθωτοί.
 
Last edited by a moderator:

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Σε Ναό της Ηλιουπόλεως οι Ψάλτες είναι απλήρωτοι 6 μήνες .
Σε μητρόπολη του Νομού Αττικής οι Ψάλτες υπ'εγραψαν υπεύθυνες δηλώσεις
οτι είναι μή αμειβόμενοι και μή μισθωτοί.

Αν ο ναος,οντως εχει αδυναμια πληρωμης του ψαλτη,τοτε ο ιδιος πρεπει να αποφασισει αν θελει και μπορει να συνεχισει αφιλοκερδως.Αν ομως η παυση πληρωμης του ψαλτη ειναι προιον οικονομικης κακοδιαχειρισης και αντιμετωπιζεται ως υπαλληλος που δε θα παθει και τιποτα αν μεινει καποιους μηνες απληρωτος,τοτε οφειλει κατα την γνωμη μου να σταματησει.
Ευτυχως,το θεμα των οριων στη ζωη και η αξιοπρεπεια μας,βρισκεται στα χερια μας...
 
Last edited by a moderator:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
''...Πόσες περιπτώσεις ξέρετε που δοκιμάζουν οι Ναοί ένα σωρό ιεροψάλτες επί μακρόν χρονικό διάστημα και δεν τους προσλαμβάνουν για διάφορες αφορμές ή αιτίες διότι πραγματικά δεν θέλουν για να μην πληρώνουν μισθό; Σημειώστε δε εδώ ότι ελάχιστοι προϊστάμενοι Ι.Ναών όταν δοκιμάζεται ένας ιεροψάλτες ακόμη και όταν δεν ευοδωθεί μια συμφωνία μεταξύ τους, τους πληρώνουν για εκείνη την ημέρα που δοκιμάζονται...''

Ηξερα καποτε και μια περιπτωση σε πολυ γνωστο Ι. Ναο των Αθηνων,οπου ζητουσαν αριστερο ψαλτη και για περιπου 6 μηνες την ειχαν ''βολεψει'' οι προ'ι'σταμενοι ιερεις με τους υποψηφιους συναδελφους....:cool:
Ετσι,δεν πληρωναν αριστερο ψαλτη για ολο αυτο το διαστημα!!..:eek:
Καλο,ε;...:(
 
Top