[Ερώτηση] Ο ήχος του «Χριστός Ανέστη» αντί για το «Είη το όνομα Κυρίου» το Πάσχα και τη Διακαινήσιμο

free_life

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη! Το φως του Αναστημένου Χριστού μας να γεμίσει τις καρδιές όλων...Θα ήθελα να ρωτήσω το Χριστός Ανέστη που λέμε το βράδυ της Αναστάσεως αντί για το ''Ει η το όνομα Κυρίου" λέγεται και σε άλλους ήχους?? Γιατί άκουσα σε κάποιοες εκκλησίες να το λένε πολύ σύντομα σε δεύτερο και δεν μου πολυάρεσε. Ευχαριστώ!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Χριστός Ανέστη! Το φως του Αναστημένου Χριστού μας να γεμίσει τις καρδιές όλων...Θα ήθελα να ρωτήσω το Χριστός Ανέστη που λέμε το βράδυ της Αναστάσεως αντί για το ''Ει η το όνομα Κυρίου" λέγεται και σε άλλους ήχους?? Γιατί άκουσα σε κάποιοες εκκλησίες να το λένε πολύ σύντομα σε δεύτερο και δεν μου πολυάρεσε. Ευχαριστώ!

Αληθώς Ανέστη ο Κύριος! Εγώ το λέω πάντα σε Β ήχο ειρμολογικά(και χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτια νομίζω οτι είναι και το πιο σωστό). Όπως δηλαδή το άκουσες! Δεν νομίζω να το λέει κάποιος σε πλ Α πόσο μάλλον και σε άλλους ήχους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χριστός Ανέστη! Το φως του Αναστημένου Χριστού μας να γεμίσει τις καρδιές όλων...Θα ήθελα να ρωτήσω το Χριστός Ανέστη που λέμε το βράδυ της Αναστάσεως αντί για το ''Ει η το όνομα Κυρίου" λέγεται και σε άλλους ήχους?? Γιατί άκουσα σε κάποιοες εκκλησίες να το λένε πολύ σύντομα σε δεύτερο και δεν μου πολυάρεσε. Ευχαριστώ!
Κι εγώ μόνο σε β' το ξέρω, όπως το «Είη το όνομα».
 
Top