[Ερώτηση] Από ποιο βιβλίο θα ψάλλουμε την Μ. Εβδομάδα;

Να πω την αλήθεια έψαχνα σε λάθος ενότητα
γιαυτό ζήτησα τη βοήθειά σου κ ευχαριστώ που
ανταποκρίθηκες άμεσα.
Όντως είναι σοβαρός θησαυρός το βιβλίο αυτό
κ όντως χρειάζεται μελέτη ο Νικόλαος Σμύρνης.
Ευχαριστώ πολύ.
Αν έχετε κ άλλοι προτάσεις "μερακλήδικες"
θα το εκτιμούσα να τις καταθέτατε.
Ενα ειναι το βιβλιο για μερακληδες ειπαμε του συντροφου ΑΘΑΝΑΣΙΝ ΚΑΡΑΜΑΝΩΒΦ.Τι να λεμε τωρα.......
 
P

PANROUST

Guest
Εγώ την Μεγάλη Εβδομάδα έψαλα από το βιβλίο του Σωτήρη Αρβανίτη. Απλώς με ελάχιστες αναλύσεις προς το πατριαρχικό ύφος.Πρώτα ο Θεός στο μέλλον Καραμάνη εφόσον αποκτήσουμε τις φωνητικές ικανότητες.
 
Υπαρχουν και απο τους νεους συνθετες αρκετα αξιολογα βιβλια της Μ.ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ απο τους :Ταλιαδωρο,Χρυσανθο,Πετριδη,Συρκα,Σ.Αρβανιτη,Κακουλιδη,Φορτωμα,Καραγιαννη,Σιαπερα,Σχωρη,Καρακατσανη,Χατζηθεοδωρου,κ.τ.λ.π.Αλλα αυτο που ξεχωριζει ειναι του:Καραμανη.Πρεπει βεβαια να ειναι σε αριστη φορμα η φωνη,διοτη καλη μεν,δυσκολη δε.|||||Αν εχεις φωνητικη κοπωση η καμια γριπη καλυτερα τοτε να ψαλλεις π.χ,Χρυσανθο που εχει καλυτερη ροη.:eek::eek::eek:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄμα ψάλλεις Πέτρο Λαμπαδάριο μπορεῖς νὰ τὰ πεῖς καὶ κρυωμένος καὶ ὑγιὴς καὶ ψηλὰ καὶ χαμηλὰ, καὶ μὲ φωνὴ καὶ χωρὶς φωνή, ὅπως θές.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ἄμα ψάλλεις Πέτρο Λαμπαδάριο μπορεῖς νὰ τὰ πεῖς καὶ κρυωμένος καὶ ὑγιὴς καὶ ψηλὰ καὶ χαμηλὰ, καὶ μὲ φωνὴ καὶ χωρὶς φωνή, ὅπως θές.

Άμα ψάλλεις Σακελλαρίδη; :D
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μεγάλη Εβδομάδα Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος αν και στο μέλλον, πρώτα ο Θεός, θα ήθελα να ψάλω κι από άλλους. Η Μεγάλη Εβδομάδα του Πρίγγου είναι στα υπόψιν αν και έχει κάποιες (αρκετές;:confused:) ελλείψεις π.χ. κανόνες κ.λπ. Υπάρχει και στα υπόψιν και ένα 2τομο βιβλίο ενός από τον Βόλο, δεν θυμάμαι το όνομα του, το οποίο περιέχει άπαντα των ακολουθιών (έως και τα ευαγγέλια) μήπως το έχει υπόψιν του κάποιος;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μανώλης Παπαδάκης;111431 said:
Υπάρχει και στα υπόψιν και ένα 2τομο βιβλίο ενός από τον Βόλο, δεν θυμάμαι το όνομα του, το οποίο περιέχει άπαντα των ακολουθιών (έως και τα ευαγγέλια) μήπως το έχει υπόψιν του κάποιος;

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=10547&highlight=%D3%F7%FE%F1%E7
 
Ἄμα ψάλλεις Πέτρο Λαμπαδάριο μπορεῖς νὰ τὰ πεῖς καὶ κρυωμένος καὶ ὑγιὴς καὶ ψηλὰ καὶ χαμηλὰ, καὶ μὲ φωνὴ καὶ χωρὶς φωνή, ὅπως θές.
Μμμμμμμμμμμ......... Και με το στομα κλειστο και το κασσετοφωνακι ανοιχτο φανταζομαι...................................||||||||||||||||
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Φετος θα ψαλλω μονο απο καραμανη γιατι πιστευω οσο αφορα τη Μεγ.εβδ. ειναι ο ποιο καταλληλος,περσι εψαλλα και πριγκο πανω κατω τα ιδια αλλα ποιο συντηριτικος ο πριγκος:p:p
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Φτιαχνω Καλαθακι.....μερικα του Πετριδη (συνηθως τα δοξαστικα) αλλα και του Κακουλιδη, Πριγγου, Ραιδεστινου (αν χρειαζεται συντωμια), Σακκελαριδη...
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ειδα οτι καποιοι ειπαν για την Μεγ. Εβδομαδα του Χρυσανθου....ποτε δεν μου εχει πεσει τπτ στα χερια απο εκει......αλλα μου κινει το ενδιαφερουν συγουρα!:)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φετος θα χρησιμοποιησω περισσοτερο του Πριγγου και λιγοτερο Χρυσανθο.
Κατα τ'αλλα,οπως παντα. Συρκα,Πετριδη(μονο Μ. Πεμπτη),Κακουλιδη(μονο Μ.Τεταρτη πρωι)
Καλη δυναμη σε ολους ευχομαι!:)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Απ' έξω. Όλα.

Την Μεγάλη Εβδομάδα την έχω χαράξει στο μυαλό μου και την έχω μελετήσει ιδιαιτέρως. Αποδίδονται πολύ πιο καλύτερα τα ψαλλόμενα χωρίς να συλλαβίζονται. (Ο μόνος λόγος που βάζω μουσικά κείμενα μπροστά μου είναι για να μπορούνε να ακολουθάνε οι ισοκράτες.)

Εξ' άλλου, Πρίγγο και Στανίτσα ψαίλνω, έτσι κι' αλλοιώς. Θα ανεβάσω και κανένα χειρογραφάκι, τιμής ένεκεν και εις μνημόσυνον αιώνιον.

Α.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Στο Ι.Ναο που με τη βοηθεια του Θεου υπηρετω ως πρωτοψαλτης 14 χρονια (Κυριακη των Βαιων 199:cool: , φετος γιορταζουμε :) το ετος Χαριλαου Ταλιαδωρου και ως εκ'τουτου θα τιμησω δεοντως τον Αρχοντα !!!
Καλη δυναμη σε ολους και Καλη Ανασταση ! Ας ευχηθουμε η Ανασταση του Σωτηρος Χριστου ,να σημανει για αλλη μια φορα την εξανασταση του πολυπαθου Ελληνικου Εθνους και την απελευθερωση του απο τη στυγνη και ανελεητη σκλαβια και εξαθλιωση , που του εχουν επιβαλλει οι συγχρονοι βαρβαροι .
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στο Ι.Ναο που με τη βοηθεια του Θεου υπηρετω ως πρωτοψαλτης 14 χρονια (Κυριακη των Βαιων 199:cool: , φετος γιορταζουμε :) το ετος Χαριλαου Ταλιαδωρου και ως εκ'τουτου θα τιμησω δεοντως τον Αρχοντα !!!
Αυτό πώς λειτουργεί; Κάθε έτος τιμάται ένας ψάλτης και ψάλλετε από τα βιβλία του όλη τη χρονιά;
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αυτό πώς λειτουργεί; Κάθε έτος τιμάται ένας ψάλτης και ψάλλετε από τα βιβλία του όλη τη χρονιά;

Περιπου :D:D:D ...!
Υπαρχει βεβαια φατσουλα στο σημειο εκεινο του μηνυματος , αλλα καθε χρονο την Μεγαλη Εβδομαδα ψαλλω συγκεκριμενα απο ενα Δασκαλο ! Καποιες προηγουμενες χρονιες απο τοτε που ο Αρχων κυκλοφορησε την Μ.Ε , αλλα και φετος , θα ψαλλω αποκλειστικα απ' αυτην !
 
Last edited:

vivaldian

Νέο μέλος
Λυκούργος Πετρίδης στα αλληλούια στα καθίσματα ατους κανόνες και στα αντίφωνα.Αθανάσιος Καραμάνης στους Αίνους απόστιχα, δοξαστικά κτλ. Καλή δύναμη σε όλους τους συναδέλφους!
 
Top