Κυριάκος Τζουραμάνης: Καλοφωνικός Ειρμός «Παντάνασσα πανύμνητε», ήχος δ' (αγια)

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μέλος:Μελετίου Σιναΐτου του νέου.

Παντάνασσα,Πανύµνητε,Παρθενοµήτορ Κόρη,εµών ρηµάτων άκουσον και πρόσχες µου τοις λόγοις, ιδε δακρύων σταλαγµούς, ιδε ψυχής την λύπην,ιδέ και µη παρίδης µε, ω ∆έσποινα Θεοτόκε.

Ψάλλει ο κ. Κυριάκος Τζουραμάνης, λαμπαδάριος της Παντανάσσης.



 

Attachments

  • Pantanassa_Kratima.pdf
    1.5 MB · Views: 198
  • Pantanassa_Kratima.mp3
    6 MB · Views: 117
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μέλος:Μελετίου Σιναΐτου του νέου.

Παντάνασσα,Πανύµνητε,Παρθενοµήτορ Κόρη,εµών ρηµάτων άκουσον και πρόσχες µου τοις λόγοις, ιδε δακρύων σταλαγµούς, ιδε ψυχής την λύπην,ιδέ και µη παρίδης µε, ω ∆έσποινα Θεοτόκε.

Ψάλλει ο κ. Κυριάκος Τζουραμάνης, λαμπαδάριος της Παντανάσσης.


Πολυ αξιολογη προσπαθεια! Μπραβο στο παλληκαρι!
 
Last edited by a moderator:

greek487

Tasos N.
Μέλος:Μελετίου Σιναΐτου του νέου.

Παντάνασσα,Πανύµνητε,Παρθενοµήτορ Κόρη,εµών ρηµάτων άκουσον και πρόσχες µου τοις λόγοις, ιδε δακρύων σταλαγµούς, ιδε ψυχής την λύπην,ιδέ και µη παρίδης µε, ω ∆έσποινα Θεοτόκε.

Ψάλλει ο κ. Κυριάκος Τζουραμάνης, λαμπαδάριος της Παντανάσσης.



Πανέμορφη ερμηνεία! Το μάθημα το είχε χωνέψει καλά καλά για να κατορθώσει αυτό που ακούμε. Ξέρουμε περισσότερα για τον κ. Κυριάκο Τζουραμάνη? Υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις του? Ανέφερε ο κ. Καρασταμάτης ότι είναι παλληκάρι . . . πόσο νέος είναι άραγε?

Ειρυκ σε υπέρ ευχαριστούμε!! Που τα βρίσκεις όλα αυτά τα ωραία που μας χαρίζεις!! Καλή σου Ανάσταση 2012!!


. . .
 
Ευχαριστώ όλους σας για τις θετικές κρίσεις και ιδιαίτερα τον Μιχάλη και τον Eiryk που συνέβαλλαν στην ανάρτηση αυτής της εγγραφής...Αν βρίσκετε στην απόδοση αυτού του καλοφωνικού ειρμού κάτι ωραίο ή ενδιαφέρον, αυτό ωφείλεται στο ότι έχω ακούσει πολύ και σε ένα βαθμό έχω αφομοιώσει τον ερμηνευτικό τρόπο απόδοσης των καλοφωνικών ειρμών από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Θρασ.Στανίτσα...Παράλληλα και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό, έμαθα την καλοφωνία ως είδος μελοποιιας από το δασκαλό μου Δημήτριο Γαλάνη, την εκφραστική δυνότητα του οποίου σε τέτοια μέλη θεωρώ ισάξια του Στανίτσα...δεν αναφέρομαι ούτε στο ύφος, ούτε στη φωνή κ.τ.λ...αναφέρομαι στο τρόπο σκέψης και στην δημιουργική ψαλτική φαντασία στην αποδοση των καλοφωνικών ειρμών, τα οποία δεν είναι ούτε απρουπόθετα ,ούτε χωρίς κανόνες, ούτε απλά μια φαντασία της στιγμής...εδράζονται σε γνώση των θέσεων , στην εμπειρία, στην θεωρητική κατάρτιση και στην ακουστική παράδοση...
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι με αυτή την απόδοση προσέρφερα κάτι σημαντικό...απλά θέλησα η μικρή δημιουργική ενασχόλησή μου με την καλοφωνία, έτσι όπως αποτυπώθηκε με ερασιτεχνικό τρόπο σε αυτή την εγγραφή να εκτεθεί προς κρίση και αξιολόγηση δημόσια....
 
Μέλος:Μελετίου Σιναΐτου του νέου.

Παντάνασσα,Πανύµνητε,Παρθενοµήτορ Κόρη,εµών ρηµάτων άκουσον και πρόσχες µου τοις λόγοις, ιδε δακρύων σταλαγµούς, ιδε ψυχής την λύπην,ιδέ και µη παρίδης µε, ω ∆έσποινα Θεοτόκε.

Ψάλλει ο κ. Κυριάκος Τζουραμάνης, λαμπαδάριος της Παντανάσσης.


Ο Κυριάκος Τζουραμάνης ειναι λαμπαδάριος του Ι.Ν. Παντανάσσης Πατρών με Πρωτοψάλτη τον μεγάλο Πατρινό ψάλτη Γιωργο Μακρυγιάννη.
Είναι μαθητής του σπουδαίου Δημητρη Γαλάνη και καθηγητής Μουσικής στην Σχολη της Ιεράς Μητρόπολης Πατρών. Εξαιρετικός ψάλτης και εξαιρετικό παιδί, αφου και ηλικιακά ειναι νέος. Έχει επηρεασμούς απο τον Δημήτρη τον Γαλανη και έχει αναπτύξει και το δικο του ύφος το οποίο ειναι εξαίρετο επίσης.
Να δώσω και γω τις ευχές μου κςι την χαρά μου που τον ακούω μετα απο αρκετα χρόνια, αφου τα πρωτα μας μουσικα βήματα ήταν κοινα και συναμα υπεροχα!!
Συγχαρητήρια φίλε μου Κυριάκο!!!
 
Φίλε Άγγελε σήμερα είδα το σχολιό σου..Ευχαριστώ πολύ! Θυμάμαι και εγώ τα μαθήματα της Καλοφωνίας και της Παπαδικής που μας έκανε ο Γαλάνης! Ωραίες στιγμές!! Από τις καλύτερες περιόδους μουσικά..
 
Φίλε Άγγελε σήμερα είδα το σχολιό σου..Ευχαριστώ πολύ! Θυμάμαι και εγώ τα μαθήματα της Καλοφωνίας και της Παπαδικής που μας έκανε ο Γαλάνης! Ωραίες στιγμές!! Από τις καλύτερες περιόδους μουσικά..

Και πόσα όμορφα πράγματα μάθαμε... κινητή μουσική εγκυκλοπαίδεια ο Δημήτρης!! Και Αρχοντας!!! Καλή συνέχεια αδελφέ μου!!
 

Ανδρέας Κ.

Νέο μέλος
Είναι ό,τι πιο όμορφο έχω ακούσει για την Παναγία Παντάνασσά μας!Μπράβο για τον κόπο και την απόδοση αυτού του κομματιού!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πολύ όμορφη ερμηνεία!!
'Ομως, το κείμενο στο τέλος έχει ένα λάθος. Ο συνάδελφος σωστά νομίζω κάνει υπορροή-#-απλή με δίγοργο, αντί το γραφόμενο απόστροφο-γοργό-#-απλή. (Διαφορετικά, δεν βγαίνει η παραλλαγή)
 
Πολύ όμορφη ερμηνεία!!
'Ομως, το κείμενο στο τέλος έχει ένα λάθος. Ο συνάδελφος σωστά νομίζω κάνει υπορροή-#-απλή με δίγοργο, αντί το γραφόμενο απόστροφο-γοργό-#-απλή. (Διαφορετικά, δεν βγαίνει η παραλλαγή)
Eυχαριστώ πολύ! το τυπογραφικό λάθος δεν είναι στην απόστροφο με το γοργό αλλά στο ολίγον με την βαρεία.. έπρεπε να έχει ίσον με βαρεία και απόστροφο με γοργό...απλά στην εκτέλεση της θέσης ακουμπάω τον κε και κατεβαίνω με υπορροή..
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Eυχαριστώ πολύ! το τυπογραφικό λάθος δεν είναι στην απόστροφο με το γοργό αλλά στο ολίγον με την βαρεία.. έπρεπε να έχει ίσον με βαρεία και απόστροφο με γοργό...απλά στην εκτέλεση της θέσης ακουμπάω τον κε και κατεβαίνω με υπορροή..
Α, ναι σωστά! Απλά παρασύρθηκα στην ανάλυση και γι' αυτό το υπέθεσα.
Και πάλι συγχαρητήρια!
 
Top