Επιτροπάκης Δημήτριος - Αμπα(τ)ζής Σταμάτης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο παλαια ηχογραφηση της 19-6-1967 απο το πανηγυριζωντα Ιερο Ναο Αγιας Τριαδος Ηρακλειου , επισυναπτω μερος των Ανοιξανταριων του Εμμ. Φαρλεκα σε ηχο Πλ. του Αου . Ψαλλουν οι τοτε ψαλτες του ναου , αειμνηστοι
Επιτροπακης Δημητριος (πρωτοψαλτης) και Αμπατζής Σταματης (Λαμπαδαριος εκ Χιου) . Μετεχω στον δεξιο χορο .
 

Attachments

  • 5'29''=Ανοιξανταρια (στιχοι) Εμ. Φαρλεκα Πλ.Αος_new.mp3
    1.9 MB · Views: 377

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη! Ωραίοι.. αν έχει και άλλα από αυτούς βάλε κάποια στιγμή. Ο αριστερός μοιάζει λίγο του Σφήκα σε κάποια σημεία μου φαίνεται.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη! Ωραίοι.. αν έχει και άλλα από αυτούς βάλε κάποια στιγμή. Ο αριστερός μοιάζει λίγο του Σφήκα σε κάποια σημεία μου φαίνεται.

Ο Σταματης Αμπατζης (πολυ καλος ψαλτης και εξαιρετικος καλλιγραφος της Β.Μ. με καλαμι παρ' οτι του ελλειπαν καποια δακτυλα !!!) ηταν απο την Χιο και περιπου συγχρονως του Λεωνιδα Σφηκα
ειχε βρεθει για καποια χρονια στο Ηρακλειο (περιπου την δεκαετια του 1960) και εψαλλε ως Λαμπαδαριος στον Ι.Ν. της Αγιας Τριαδος . Οταν εφυγε ο πρ-λτης του ναου Επιτροπακης Δημητριος (1966 ή 1967) προηχθη σε πρ-λτη του ναου με Λαμπαδαριο τον επισης πολυ καλο Γιαννη Βαρκά (ηταν απο την Κω και υπηρετησε καποια χρονια στο Ηρακλειο ως τελωνειακος) . Μετα γυρισε στην Χιο οπου και εψαλλε για πολλα χρονια . Πεθανε πριν 2-3 χρονια .
Αυτος μας ειχε δωσει τα ανοιξανταρια του Φαρλεκα σε Πλ.Αο , σε χειρογραφα εξαιρετικης καλλιγραφιας απο τον ιδιο . Δηστυχως μαλλον τα εχω χασει .
Στην εκπομπη του προσεχους Σαββατου 23-8-08 (μεθαυριο) , γινεται λογος για την ψαλτικη παραδοση της Χιου . Συμετεχει το μελος του ''Ψαλτολογιον''
κ. Δημητρης Δημητρακοπουλος , πρ-λτης του Ιερου Μητροπολιτικου Χιου Ναου
Των Αγιων Βικτωρων Χιου . Στην εκπομπη γινεται λογος και για τον Σταματη Αμπατζη . Ελπιζω να την ανεβασει καποιος φιλος και να την ακουσεις .
Ισως ο αγαπητος κ. Δημητρακοπουλος εχει καποια χειρογραφα καλλιγραφημενα απο τον Σταματη Αμπατζη και μπορεσει να ανεβασει καποια .
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ο Σταματης Αμπατζης (πολυ καλος ψαλτης και εξαιρετικος καλλιγραφος της Β.Μ. με καλαμι παρ' οτι του ελλειπαν καποια δακτυλα !!!) ηταν απο την Χιο και περιπου συγχρονως του Λεωνιδα Σφηκα
ειχε βρεθει για καποια χρονια στο Ηρακλειο (περιπου την δεκαετια του 1960) και εψαλλε ως Λαμπαδαριος στον Ι.Ν. της Αγιας Τριαδος . Οταν εφυγε ο πρ-λτης του ναου Επιτροπακης Δημητριος (1966 ή 1967) προηχθη σε πρ-λτη του ναου με Λαμπαδαριο τον επισης πολυ καλο Γιαννη Βαρκά (ηταν απο την Κω και υπηρετησε καποια χρονια στο Ηρακλειο ως τελωνειακος) . Μετα γυρισε στην Χιο οπου και εψαλλε για πολλα χρονια . Πεθανε πριν 2-3 χρονια .
Αυτος μας ειχε δωσει τα ανοιξανταρια του Φαρλεκα σε Πλ.Αο , σε χειρογραφα εξαιρετικης καλλιγραφιας απο τον ιδιο . Δηστυχως μαλλον τα εχω χασει .
Στην εκπομπη του προσεχους Σαββατου 23-8-08 (μεθαυριο) , γινεται λογος για την ψαλτικη παραδοση της Χιου . Συμετεχει το μελος του ''Ψαλτολογιον''
κ. Δημητρης Δημητρακοπουλος , πρ-λτης του Ιερου Μητροπολιτικου Χιου Ναου
Των Αγιων Βικτωρων Χιου . Στην εκπομπη γινεται λογος και για τον Σταματη Αμπατζη . Ελπιζω να την ανεβασει καποιος φιλος και να την ακουσεις .
Ισως ο αγαπητος κ. Δημητρακοπουλος εχει καποια χειρογραφα καλλιγραφημενα απο τον Σταματη Αμπατζη και μπορεσει να ανεβασει καποια .

Αγαπητέ Βαγγέλη,
Στη μνήμη του αείμνηστου φίλου Σταμάτη Αμπαζή, συπληρώνω βιογραφικά του και ανεβάζω ένα από τα πολλά χειρόγραφά του, σαν δείγμα, για τους νεώτερους συναδέλφους. Ο Σταμἀτης για 50 τουλάχιστον χρόνια, όταν τα μουσικά βιβλία κυκλοφορούσαν όχι εύκολα, ήταν ο αντιγραφέας-καλλιγράφος των μουσικών κειμένων στη Χίο.
<<Σταμάτης Αμπαζής
Γεννήθηκε στη Χίο. Ένας από τους πολλούς μαθητές του Αντωνίου Μανάρα (Λαμπαδάριος του Βινάκη στον Μητροπολιτικό Ναό Χίου 1913-1942). Έψαλε στην αρχή, ως λαμπαδάριος σε ναούς της Χίου και στο Ηράκλειο Κρήτης. Ως πρωτοψάλτης, στη συνέχεια, στη Χίο σε πολλούς ναούς και επί πολλές δεκαετίες στην Παναγία Τρουλωτή. Αν και με ατύχημα στο χέρι, καλλιγραφούσε τα μουσικά κείμενα και μάλιστα με καλάμι-πένα και μελάνι, τα οποία μοίραζε με χαρά σε συναδέλφους και φίλους του. Δίδαξε για λίγο στη σχολή Β.Μ. της Ιεράς Μητροπόλεως Χίου και διετέλεσε πολλάκις μέλος του Δ.Σ. του τοπικού συλλόγου ιεροψαλτών. Το ψάλσιμό του επηρεασμένο από το ύφος των Μανάρα-Βινάκη. Άνθρωπος πράος, ήρεμος, σεμνός και ταπεινός, φίλος καλός και αγαπημένος, «έφυγε» το 2005>>
 

Attachments

  • AMPAZHS.pdf
    58.4 KB · Views: 178

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Δημήτρη, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις του Σταμάτη Αμπατζή (ή Αμπαζή;). Έχει κανείς να μοιραστεί μαζί μας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Θα ακούσω και την εκπομπή του κ. Βαγγέλη που ανέβηκε εδώ.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
κ. Δημήτρη, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις του Σταμάτη Αμπατζή (ή Αμπαζή;). Έχει κανείς να μοιραστεί μαζί μας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Θα ακούσω και την εκπομπή του κ. Βαγγέλη που ανέβηκε εδώ.
Αγαπητέ Δημήτρη,
Θα ψάξω από την οικογένειά του (κόρη του), ή άλλους συναδέλφους, αν υπάρχουν κάποιες ηχογραφήσεις του Σταμάτη. Δυστυχώς,ο θάνατός του επήλθε, μετά από φωτιά στο σπίτι του. Φοβάμαι και για την τύχη των καλλιγραφημένων χειρογράφων του. Μερικές φορές τον επισκεπτόμουν σπίτι του και μου τα έδειχνε με καμάρι. Έχω στα χέρια μου καλλιγραφημένο χειρόγραφο βιβλίο του πολλών σελίδων, το οποίο με χαρά μου παραχώρησε να φωτοαντιγράψω (περιλαμβάνει και τα Ανοιξαντάρια του Φαρλέκα σε ήχο Πλ.Α', στα οποία αναφέρθηκε ο αγαπητός Βαγγέλης σε προηγούμενο μήνυμα του). Τέλος, στη Χίο συναντάται και το επώνυμο Αμπατζής. Ο αείμνηστος Σταμάτης υπέγραφε ως Αμπαζής.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... Έχω στα χέρια μου καλλιγραφημένο χειρόγραφο βιβλίο του πολλών σελίδων, το οποίο με χαρά μου παραχώρησε να φωτοαντιγράψω (περιλαμβάνει και τα Ανοιξαντάρια του Φαρλέκα σε ήχο Πλ.Α', στα οποία αναφέρθηκε ο αγαπητός Βαγγέλης σε προηγούμενο μήνυμα του).
Ἄν ὄχι ὅλο τό βιβλίο, μήπως μπορεῖτε νά ἀναρτήσετε τά Ἀνοιξαντάρια; (σέ θέμα πού ἀνοίχθηκε)

 
Top