5/2/2012 Αρχιερατική Θεία λειτουργία (Video)

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Παρακολουθήστε την Αρχιερατική Θεία λειτουργία(Τελώνου και φαρισαίου) ολόκληρη σε βίντεο που ανέβηκε στο youtube από τον τηλεοπτικό σταθμό της Ιεράς Μητροπόλεως Ρόδου "ΘΑΡΡΙ" Eυκαιρία να δείτε και τον Ναό της Αναλήψεως του Κυρίου. Να είστε καλά.


 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Εντάξει ένα θα πώ...Το ύφος πού έχεις δέν πέζεται....τρομερός..Άρχων μέ Α κεφαλαίο..
 

tb---

τσοπάνης
Ιδού η αλήθεια για τον domesticus.
Κάπως έτσι έχασε την κόμη από τον έναν και μοναδικό της εποχής ....
 

Attachments

  • όλη η αλήθεια....JPG
    24.2 KB · Views: 7

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπ' ὅτι εἶδα ἐκτελεῖ καὶ καθήκοντα ἀναγνώστου. Ἐπισήμως ἤ ἀνεπισήμως;
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ἀπ' ὅτι εἶδα ἐκτελεῖ καὶ καθήκοντα ἀναγνώστου. Ἐπισήμως ἤ ἀνεπισήμως;

Εγώ όταν πήγα σε αυτόν τον Ναό την βρήκα ήδη εκεί. Είπα οτι είμαι αντίθετος με την παρουσία της στο αναλόγιο αλλα μου είπε οτι έχει δίπλωμα Β. Μουσικής και οτι εχει πάρει ευχή (δεν ξέρω πια ευχή είναι αυτή,ας μας διαφωτίσει κάποιος) να ανεβαίνει στο αναλόγιο. Έτσι με τις ευλογίες Ιερέως και Λαμπαδαρίου είναι στο αριστερό αναλόγιο του Ναού και εξυπηρετεί τις καθημερινές(χωρίς να ζητάει χρήματα) εάν εγώ και ο Λαμπαδάριος δεν μπορούμε.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εγώ όταν πήγα σε αυτόν τον Ναό την βρήκα ήδη εκεί. Είπα οτι είμαι αντίθετος με την παρουσία της στο αναλόγιο αλλα μου είπε οτι έχει δίπλωμα Β. Μουσικής και οτι εχει πάρει ευχή (δεν ξέρω πια ευχή είναι αυτή,ας μας διαφωτίσει κάποιος) να ανεβαίνει στο αναλόγιο. Έτσι με τις ευλογίες Ιερέως και Λαμπαδαρίου είναι στο αριστερό αναλόγιο του Ναού και εξυπηρετεί τις καθημερινές(χωρίς να ζητάει χρήματα) εάν εγώ και ο Λαμπαδάριος δεν μπορούμε.

Όταν έψαλλα στον Α.Νεκτάριο στην Λαμία είχα την τύχη να με συνδράμει σε πάρα πολλές ακολουθίες μια σεβαστή κατά τ'άλλα κυρία που και φωνή διέθετε και αρκετές γνώσεις.Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου εκτός από τις βάσεις που έπρεπε να προσαρμόσω και στην φωνή της ξέρετε ποιο ήταν;Ότι από ένα σημείο και μετά ήθελε να λέει τα πάντα,ανεξαρτήτως αν τα κατέχει-μουσικά κυρίως-έστω και στοιχειωδώς.Και παρεξηγιόταν και άγρια και έλεγε κουβέντες και στον ιερέα.Είμαι ευγενικός,είμαι ταπεινός,είμαι χαλί να με πατήσεις,αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο.Ειδικά αν τέτοιες καταστάσεις περιλαμβάνουν το ασθενές φύλο.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Όταν έψαλλα στον Α.Νεκτάριο στην Λαμία είχα την τύχη να με συνδράμει σε πάρα πολλές ακολουθίες μια σεβαστή κατά τ'άλλα κυρία που και φωνή διέθετε και αρκετές γνώσεις.Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου εκτός από τις βάσεις που έπρεπε να προσαρμόσω και στην φωνή της ξέρετε ποιο ήταν;Ότι από ένα σημείο και μετά ήθελε να λέει τα πάντα,ανεξαρτήτως αν τα κατέχει-μουσικά κυρίως-έστω και στοιχειωδώς.Και παρεξηγιόταν και άγρια και έλεγε κουβέντες και στον ιερέα.Είμαι ευγενικός,είμαι ταπεινός,είμαι χαλί να με πατήσεις,αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο.Ειδικά αν τέτοιες καταστάσεις περιλαμβάνουν το ασθενές φύλο.

Ασθενές...στο μάτι!!:D:wink::cool:
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Λοιπόν το οπτοκοακουστικό δεν το είχα δει
κ έχω να επισημάνω το εξής:
Ο Μιχαήλ Τσαβαρής αν κ μικρός στην ηλικία
είναι μεγάλος-ικανός κ αξιόλογος
ιεροψάλτης.Αξίζει να έρθει στην Αθήνα ή
Θεσσαλονίκη να κοσμήσει κάποιο αναλόγιο
με φιλόμουσο ακροατήριο με Λαμπαδάριο
"ζόρικο" να βάζει άνετα τις "μαθηματάρες"του
κ να διδάσκει (το κυριώτερο) σε μαθητές που
έχουν ζήλο. Να μεταλαμπαδεύσει το ωραίο του
ύφος. Καλή δύναμη Μιχαήλ.:)
 
Top