Ιερά Μονή Αγ. Γρηγορίου Παλαμά - Κουφαλίων Θεσ/νίκης

papadakis

Μέλος
είναι του Αγ.Γρηγορίου του Παλαμά το μοναστήρι
του Ασώτου δοξαστικό
 

Attachments

  • δοξαστικο.mp3
    14.3 MB · Views: 387

papadakis

Μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς που έμαθαν οι αδερφές ψαλτικά? Αν έχει κάποιος άλλες ηχογραφήσεις ας τις ανεβάσει. Επίσης βρήκα και αυτήν την ηχογράφηση,δεν ειναι πολυ καθαρη.Δεν μπορουσα να την ανεβασω σαν ενα αρχειο. Μήπως γνωρίζει κάποιος απο που το λένε και αν μπορεί ας το ανεβάσει.Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ρωτώ μηπως είναι του π.Δοσιθέου
 

Attachments

  • 1 τον ηλιον κρυψαντα.mp3
    11.8 MB · Views: 291
  • 2 τον ηλιον κρυψαντα.mp3
    12.2 MB · Views: 205
Μήπως γνωρίζει κανείς που έμαθαν οι αδερφές ψαλτικά? Αν έχει κάποιος άλλες ηχογραφήσεις ας τις ανεβάσει. Επίσης βρήκα και αυτήν την ηχογράφηση,δεν ειναι πολυ καθαρη.Δεν μπορουσα να την ανεβασω σαν ενα αρχειο. Μήπως γνωρίζει κάποιος απο που το λένε και αν μπορεί ας το ανεβάσει.Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ρωτώ μηπως είναι του π.Δοσιθέου
Ἂν θυμᾶμαι καλὰ, πρὶν πολλὰ χρόνια ἡ γερόντισσα Ξένη, ἢ ὁ γέροντας Ἰωαννίκειος μοῦ εἶπε ὂτι δίδαξε ὁ μακαριστὸς δάσκαλὸς μας Ζαχαρίας Πασχαλίδης.
 

nektariosthanos

Μέλος
Mαθήματα στις αδελφές έκανε ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης. Δεν γνωρίζω αν συνεχίζει ακόμα. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι αδελφές είχαν επιδείξει ιδιαίτερο ζήλο.
 

papadakis

Μέλος
Mαθήματα στις αδελφές έκανε ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης. Δεν γνωρίζω αν συνεχίζει ακόμα. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι αδελφές είχαν επιδείξει ιδιαίτερο ζήλο.

όντως μοιάζουν πολυ τωρα που μου ειπατε με τον τροπο που ψαλλει ο Νεοχωριτης. οι ηχογραφησεις που ανεβασα δεν ειναι και πολυ καθαρες αν έχει καποιος κατι αλλο ας το ανεβασει.νομιζω το υφος ειναι απλο και σοβαρο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Επίσης βρήκα και αυτήν την ηχογράφηση,δεν ειναι πολυ καθαρη.Δεν μπορουσα να την ανεβασω σαν ενα αρχειο. Μήπως γνωρίζει κάποιος απο που το λένε και αν μπορεί ας το ανεβάσει.Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ρωτώ μηπως είναι του π.Δοσιθέου

Είναι του π. Δοσιθέου, το μουσικό κείμενο του οποίου ανέβηκε εδώ.
 

Xerouvim

xerouvim
Μερικές ωραίες ηχογραφήσεις...
 

Attachments

  • 02-Κεκραγάριον Άγια.MP3
    3.9 MB · Views: 159
  • 06-Δοξα πλ.β Εσπερίων.MP3
    5.4 MB · Views: 102
  • 01-Δύναμις Παλάση Αγιος ο Θεός.MP3
    2.5 MB · Views: 123
  • 02-Δύναμις Παλάση Αγιος αθάνατος.MP3
    4.3 MB · Views: 107
  • 03-Δύναμις Παλάση Ελέησον ημάς.MP3
    1.1 MB · Views: 84
Ιδιομελο αποστίχων Κατανυκτικού Εσπερινού Δ΄Κυριακής Νηστειών, Ο τον αμπελώνα φυτεύσας, Ιακώβου πρωτοψάλτου
 

Attachments

  • Ο τον αμπελώνα φυτεύσας.mp3
    5.7 MB · Views: 113
Εκ της ακολουθίας των Μεγάλων Ωρών των Χριστουγέννων και συγκεκριμένα από την Γ΄ Ώρα, Ιακώβου πρωτοψάλτου , ήχος πλ. δ΄και γ΄αντίστοιχα.
 

Attachments

  • 5 Προ της Γεννήσεως.mp3
    6.4 MB · Views: 90
  • 6 Δόξα και νυν , Ιωσήφ ειπε ημιν.mp3
    7.4 MB · Views: 96
Last edited:

melos

Νέο μέλος
είναι του Αγ.Γρηγορίου του Παλαμά το μοναστήρι
του Ασώτου δοξαστικό

μήπως γνωριζει καποιος απο που λενε το δοξαστικό οι αδερφες?μοιαζει με του Π.Πελοπ αλλα δε μου φαινεται οτι ειναι απο εκει
 
Αποσπάσματα από παλαιότερη αγρυπνία στην μνήμη του αγίου Γρηγορίου Παλαμά.
 

Attachments

  • 8. Ασω τω Κυρίω.mp3
    3.7 MB · Views: 57
  • 9. Ψαλώ τω Θεώ μου.mp3
    3.7 MB · Views: 54
  • 15. Κύριε εκέκραξα πλ. β.mp3
    5 MB · Views: 74
  • 21. Δόξα, ΄Οσιε τρισμάκαρ.mp3
    6.6 MB · Views: 69
  • 28 Απόστιχα.mp3
    4 MB · Views: 55
  • 31, Απολυτίκιο.mp3
    1.5 MB · Views: 55
Top