11. Μουσικὰ Ἁγίου Ἱερομάρτυρος Βλασίου

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Αν κάποιο από τα μέλη μπορούσε να ανεβάσει το Δοξαστικό του Αγ. Βλασίου, τη μνήμη του οποίου εορτάζουμε αύριο, απ' οποιοδήποτε βιβλίο, θα ήμουν υποχρεωμένος.

Ευχαριστώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αν κάποιο από τα μέλη μπορούσε να ανεβάσει το Δοξαστικό του Αγ. Βλασίου, τη μνήμη του οποίου εορτάζουμε αύριο, απ' οποιοδήποτε βιβλίο, θα ήμουν υποχρεωμένος.

Ευχαριστώ.

Η Κυψέλη 3ος τόμος των μη εορταζομένων αγίων, έχει δόξα εσπερινού και αποστίχων χωρίς να διευκρινίζει αν είναι απόστιχα των αίνων, και έχω ανεβάσει όλο το βιβλίο. Άν θέλεις Αίνων και είναι από ιδιαιτέρα φυλλάδα, λίγο δύσκολο να βρεθεί.
Ν
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Η Κυψέλη 3ος τόμος των μη εορταζομένων αγίων, έχει δόξα εσπερινού και αποστίχων χωρίς να διευκρινίζει αν είναι απόστιχα των αίνων, και έχω ανεβάσει όλο το βιβλίο. Άν θέλεις Αίνων και είναι από ιδιαιτέρα φυλλάδα, λίγο δύσκολο να βρεθεί.
Ν

Πράγματι έχετε δίκιο. Υπάρχει ξεχωριστή ακολουθία, αλλά είναι σε φυλλάδα ή στο τέλος του Μηναίου;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πράγματι έχετε δίκιο. Υπάρχει ξεχωριστή ακολουθία, αλλά είναι σε φυλλάδα ή στο τέλος του Μηναίου;

Βρήκα τη φυλλάδα που ανέβασε ο π. Μάξιμος και βλέποντας ότι είναι μικρό και εύκολος ο ήχος, ζωγράφισα μερικά φθογγόσημα χωρίς δύσκολες γραμμές και παραχορδές και ιδού το αποτέλεσμα...
 

Attachments

  • DOXA AINWN AG BLASIOU.pdf
    110.8 KB · Views: 457
Εάν, τελικώς, το δόξα το Αίνων είναι το εις ήχον πλ. Β΄ "Βλαστήσας εν τη ασκήσει.." ίδετε και το επισυνημμένο.
 

Attachments

  • Δόξα Αγίου Βλασίου.pdf
    55.3 KB · Views: 370

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εάν, τελικώς, το δόξα το Αίνων είναι το εις ήχον πλ. Β΄ "Βλαστήσας εν τη ασκήσει.." ίδετε και το επισυνημμένο.
Αὐτό τό ἔχει τό Μηναῖο ὡς δοξαστικό τῶν ἑσπερίων «Ἐὰν τύχῃ ἐκτὸς τῆς τεσσαρακοστῆς» (πρβλ. ἐδῶ).
Ἡ ἀκολουθία ὅμως τῆς Ἀνέμης ὄντως τό ἔχει ὡς δοξαστικόν τῶν αἴνων.


 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Βρήκα τη φυλλάδα που ανέβασε ο π. Μάξιμος και βλέποντας ότι είναι μικρό και εύκολος ο ήχος, ζωγράφισα μερικά φθογγόσημα χωρίς δύσκολες γραμμές και παραχορδές και ιδού το αποτέλεσμα...

Εάν, τελικώς, το δόξα το Αίνων είναι το εις ήχον πλ. Β΄ "Βλαστήσας εν τη ασκήσει.." ίδετε και το επισυνημμένο.

Ευχαριστώ αμφοτέρους εκ βάθους καρδίας!!!

Όταν είναι να ψάλω καθημερινή ή σε εορτή μικρότερου Αγίου και δεν έχω το Δοξαστικό μελοποιημένο, συνήθως βάζω κι εγώ μερικά φθογγόσημα στη σειρά και το λέω-καλύτερα από το να το βγάλω απέξω εκείνη την ώρα.

Αλλά σήμερα ειδοποιήθηκα για αύριο τελευταία στιγμή και λόγω διαβάσματος δεν υπήρχε χρόνος, οπότε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βρήκα τη φυλλάδα που ανέβασε ο π. Μάξιμος και βλέποντας ότι είναι μικρό και εύκολος ο ήχος, ζωγράφισα μερικά φθογγόσημα χωρίς δύσκολες γραμμές και παραχορδές και ιδού το αποτέλεσμα...

Αὐτὴ τὴν ζωγραφικὴ συνεχίστε την, ἔχει πέραση στό forum καὶ πουλάει. :)
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
υπάρχει μελοποιημένο το δοξαστικό στο μουσικό μηναίο Φεβρουαρίου του π Παπαγιάννη.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επισυνάπτω την ακολουθία του Αγίου Βλασίου για μεθαύριο.

Καλό ψάλσιμο.
Ευχαριστούμε πολύ κ. Παναγιώτη.
Έκανες ολοκληρωμένη δουλειά και με μεράκι.
Να είσαι καλά.
Γιώργος Παλιούρας΄
 

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Βρήκα τη φυλλάδα που ανέβασε ο π. Μάξιμος και βλέποντας ότι είναι μικρό και εύκολος ο ήχος, ζωγράφισα μερικά φθογγόσημα χωρίς δύσκολες γραμμές και παραχορδές και ιδού το αποτέλεσμα...

Αγαπητέ κ. Γιάννου, πολύ όμορφο, πρακτικό και σεμνό δοξαστικό.
Εψάλλη σήμερα , ανήμερα της εορτής του παλαιού προστάτου μου
Αγίου Βλασίου του Ιερομάρτυρος, στην Ι. Μονή Παναγίας
στη Γουμένισσα,
ιεροπρεπώς, μεγαλοπρεπώς και χορωδιακώς.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 11-02-2023 Εσπερινός & Ορθρος του Αγίου Βλασίου Εορτάσιμος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών Μεγ. εορτῶν & καθημερινών αναρτήθηκαν & Εδω Φεβρουαρίου & Εδώ
Μαρτίου 2023
 

Attachments

  • 11-02-2023 Εσπερινός Αγίου Βλασίου εορτάσιμος.pdf
    3.1 MB · Views: 54
  • 11-02-2023 Όρθρος Αγίου Βλασίου εορτάσιμος.pdf
    3.8 MB · Views: 87
  • 11-02-2023 Εσπερινός Αγίου Βλασίου εορτάσιμος.mel
    174.6 KB · Views: 7
  • 11-02-2023 Όρθρος Αγίου Βλασίου εορτάσιμος.mel
    176.2 KB · Views: 7

΄Ανάργυρος

Νέο μέλος
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 11-02-2023 Εσπερινός & Ορθρος του Αγίου Βλασίου Εορτάσιμος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών Μεγ. εορτῶν & καθημερινών αναρτήθηκαν & Εδω Φεβρουαρίου & Εδώ
Μαρτίου 2023
κε. Κιαμηλίδη χαίρετε. Στο "Και νυν..." των Στιχηρών του Εσπερινού δε θα μπει το "Την Παγκόμσιον δόξαν" λόγω απόδοσης του Ήχου;;
 
Top