[Ερώτηση] Ανάγνωση διαφορετικού Ευαγγελίου από τον Ιερέα

Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum,τι θα κάνουν στην περίπτωση που αντιληφθούν,ότι ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει διαφορετικό ευαγγέλιο της Θ.Λειτουργίας, από το ενδιάτακτο.
Να σιωπήσουν και να το πουν στο τέλος στον ιερέα;Να σιωπήσουν γενικώς;Ή να διακόψουν όσο μπορούν πιο διακριτικά τον ιερέα;
Προσωπικά, μου έχει τύχει και ήρθα στην δυσάρεστη θέση να ακολουθήσω την τρίτη λύση.
Θα ήθελα όμως να ακούσω την γνώμη σας, αλλά και την εμπειρία σας από παρόμοια περίπτωση
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum,τι θα κάνουν στην περίπτωση που αντιληφθούν,ότι ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει διαφορετικό ευαγγέλιο της Θ.Λειτουργίας, από το ενδιάτακτο.
Να σιωπήσουν και να το πουν στο τέλος στον ιερέα;Να σιωπήσουν γενικώς;Ή να διακόψουν όσο μπορούν πιο διακριτικά τον ιερέα;
Προσωπικά, μου έχει τύχει και ήρθα στην δυσάρεστη θέση να ακολουθήσω την τρίτη λύση.
Θα ήθελα όμως να ακούσω την γνώμη σας, αλλά και την εμπειρία σας από παρόμοια περίπτωση

Στο ναο μας ο διακονος την Κυριακη της Χαναναιας μπερδευτηκε κ απο το αγχος του επειδη ηταν παρων κ ο Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Γερμανος ξοδεψε περιπου 5-10 λεπτα ξεφυλλιζοντας ασκοπα ωσπου εγω πηγα διπλα του κ πριν προλαβω να του υποδειξω την σελιδα ο Επισκοπος του εκανε νευμα να διαβασει ενα αλλο κ διαβασε των 10 λεπρων.Προσωπικα δεν μου ειχε ξανασυμβει αλλα ημουν ενα βημα πριν τον βοηθησω να βρει τη σελιδα.Δεν ξερω αν θα επραττα ορθα παντως.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ναι μου έχει τύχει και σιώπησα γενικώς.
Επίσης μου έχει τύχει να είμαι με το ένα χέρι στο νάρθηκα και ο ιερέας να μου δώσει απόστολο με λάθος περικοπή και να ψάχνω να βρω το σωστό!
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum,τι θα κάνουν στην περίπτωση που αντιληφθούν,ότι ο ιερέας αρχίζει να διαβάζει διαφορετικό ευαγγέλιο της Θ.Λειτουργίας, από το ενδιάτακτο.
Να σιωπήσουν και να το πουν στο τέλος στον ιερέα;Να σιωπήσουν γενικώς;Ή να διακόψουν όσο μπορούν πιο διακριτικά τον ιερέα;
Προσωπικά, μου έχει τύχει και ήρθα στην δυσάρεστη θέση να ακολουθήσω την τρίτη λύση.
Θα ήθελα όμως να ακούσω την γνώμη σας, αλλά και την εμπειρία σας από παρόμοια περίπτωση

Καλύτερα θα ήταν να σιώπαινες. ΄Επρεπε να επιλέξεις την διπλωματική οδό. Να το πεις στην πρεσβυτέρα:wink::D
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
έχει συμβεί και αυτό, ο διάκος διάβασε άλλο ευαγγέλιο και ο πρεσβύτερος έβγαλε κήρυγμα στο σωστό ευαγγέλιο της Κυριακής! Δεκάλεπτη διόρθωση και φυσικά σκέπασε το λάθος του αδελφού, δεν είπε, θα σας πω για την Χαναναία, αν και ο διάκος μας διάβασε για τους λεπρούς! Ε καλά, γίνονται κι αυτά! Κρατάνε και σε ενδιαφέρον το εκκλησίασμα, να δούμε σήμερα τι ευαγγέλιο θα ακούσουμε, θα έχουμε εκπλήξεις; Σπάνε την ρουτίνα!
 
Καλύτερα θα ήταν να σιώπαινες. ΄Επρεπε να επιλέξεις την διπλωματική οδό. Να το πεις στην πρεσβυτέρα:wink::D
Τρελός είσαι;Να βρεί ακόμα μια αφορμή για μουρμούρα η πρεσβυτέρα και να τα ακούσω και από τον παπά:(
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὲ τὶ ἀσχολεῖστε συνάδελφοι; Ποιὸς κάνει παρατήρηση στον προϊστάμενο; Πᾶτε καλὰ μέρες ποὺ 'ναι νὰ ψάχνουμε ἀναλόγιο;

Πετάει ὁ γάιδαρος; Μὲ τὸ σαμάρι κι ἕνα φορτιο δαδί ἀπὸ πάνω καὶ μὲ ... ὑπερηχητικὴ ταχύτητα:rolleyes:
 
:
Μὲ τὶ ἀσχολεῖστε συνάδελφοι; Ποιὸς κάνει παρατήρηση στον προϊστάμενο; Πᾶτε καλὰ μέρες ποὺ 'ναι νὰ ψάχνουμε ἀναλόγιο;

Πετάει ὁ γάιδαρος; Μὲ τὸ σαμάρι κι ἕνα φορτιο δαδί ἀπὸ πάνω καὶ μὲ ... ὑπερηχητικὴ ταχύτητα:rolleyes:

Καλά βρέ terminator!φοβάσαι εσύ από προισταμένους;;;;;;;:D
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Kαι σε μένα έχει τύχει. Ο συγχωρεμένος πλέον Παπάς του Ναού που ήταν προϊστάμενος έτυχε (λόγο του οτι είχε μεγαλώσει παρα πολύ με αποτέλεσμα να ξεχνάει συνέχεια) να πει μια καλοκαιρινή Κυριακή ένα από τα Ευαγγέλια της Μ. Πέμπτης. Όταν τον πήρα χαμπάρι απλά κατέβηκα και του βρήκα το σωστό και ξεκίνησε από την αρχή.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
καλύτερα σιωπή, για λόγους τάκτ....

όπως είχε πει σε ανάλογη περίπτωση ο μακαριστός Τρίκκης και Σταγών κυρός Διονύσιος όταν αρχιεράτευε στη Λήμνο:
"όλα λόγια του Θεού είναι παιδί μου"

Στις 15/1, στο Ναό που ήμουν, ο Ιερέας αντί να διαβάσει το ενδιάτακτο Εωθινό [Θ΄] Ευαγγέλιο, ξεκίνησε να διαβάζει ένα από τα της Μ. Πέμπτης, [μάλλον "συνορεύουν" με τα Εωθινά στο λειτουργικό βιβλίο του Ευαγγελίου...]

όταν το κατάλαβα είπα απο μέσα μου:

"αϊντέεεε ... έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι την Ανάσταση":D:D


και ξερόβηξα στο μικρόφωνο...

ο Ιερέας κατάλαβε, και τεχνιέντως άλλαξε την περικοπή...
 
Last edited:
Top