Πανήγυρις Ιερού Ναού Αγίου Ελευθερίου Καμινίων Πειραιώς

Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
...
 

Attachments

  • likos.JPG
    likos.JPG
    30 KB · Views: 31
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Γιῶργο,

Πολὺ καλό, πολὺ γέλιο.:D

Νὰ 'σαι καλά μ' ἔκανες καὶ γέλασα.:p

 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
κ. Γιῶργο,

Πολὺ καλό, πολὺ γέλιο.:D

Νὰ 'σαι καλά μ' ἔκανες καὶ γέλασα.:p


Χαίρομαι διότι σε χαλεπούς καιρούς που έχει λείψει το χαμόγελο βοήθησα εσένα φίλε domesticus και προφανώς και κάποιους άλλους να γελάσουν.

Θέλω επανερχόμενος στο θέμα και ίσως εδώ θα πρέπει να το κλείσουμε ευχαριστώντας τον κ.Κετσετζή τον κ.Κοντοφρύδη και όσους ανέφερε ο Δανιήλ στην αρχή οι οποίοι μας χάρισαν ανεπανάληπτες στιγμές μουσικής πανδαισίας και κατανύξεως.

Ο Αγιος να είναι βοηθός στην ζωή όλων μας. Και του χρόνου με υγεία.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Επισυναπτω τελος το χερουβικο οπως εψαλη στην θεια λειτουργια σε πρωτο ηχο και ειναι συνθεση του Φ.Κ!!!!
Ευχαριστούμε το εκλεκτό μέλος του forum Δανιήλ Καραμπάση για την ηχογράφηση του χερουβικού και την αναρτήση του καθώς και τα παραπάνω ψαλλόμενα της πανηγύρεως.
Τo παρον χερουβικό ο Άρχοντας το έχει ηχογραφήσει στην κασσέτα/cd No2 με γενικό τίτλο Η Θεία Λειτουργία, πριν 32 χρόνια περίπου.Είναι από τα καλύτερα Χερουβικά του Α' ήχου(προσωπική μου άποψη).

Είναι Χερουβικό επί τη βάση(''πατήματα'') του αργού χερουβικού του Α' ήχου του Μεγάλου διδασκάλου Χ.Ταλιαδώρου.(Θ.Λειτουργία Χ.Τ σελ 70, έκδοση τρίτη 1982).
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστούμε το εκλεκτό μέλος του forum Δανιήλ Καραμπάση για την ηχογράφηση του χερουβικού και την αναρτήση του καθώς και τα παραπάνω ψαλλόμενα της πανηγύρεως.
Τo παρον χερουβικό ο Άρχοντας το έχει ηχογραφήσει στην κασσέτα/cd No2 με γενικό τίτλο Η Θεία Λειτουργία, πριν 32 χρόνια περίπου.Είναι από τα καλύτερα Χερουβικά του Α' ήχου(προσωπική μου άποψη).

Είναι Χερουβικό επί τη βάση(''πατήματα'') του αργού χερουβικού του Α' ήχου του Μεγάλου διδασκάλου Χ.Ταλιαδώρου.(Θ.Λειτουργία Χ.Τ σελ 70, έκδοση τρίτη 1982).

Οντως περιέχεται στο cd 2 και είναι πολύ καλό χερουβικό.

Δεν νομίζω ότι έχει καμμία σχέση με το χερουβικό του Ταλιαδώρου στην σελίδα 70 παρά μόνο στην τρίτη σειρα και στην 12η
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Οντως περιέχεται στο cd 2 και είναι πολύ καλό χερουβικό.

Δεν νομίζω ότι έχει καμμία σχέση με το χερουβικό του Ταλιαδώρου στην σελίδα 70 παρά μόνο στην τρίτη σειρα και στην 12η

Επί τη βάση είπα...(το ύφος των γραμμών εννοώ...)αυτό εννοώ ''πατήματα''. Δεν είπα ότι λέει το ίδιο χερουβικό!

Άλλες οι γραμμές των χερουβικών του Καραμάνη και άλλες του Ταλιαδώρου.

Εεεε...Ο Κετσετζής κινείται στο ύφος των γραμμών του Ταλιαδώρου.

Αυτό εννοώ....:wink:
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Επί τη βάση είπα...(το ύφος των γραμμών εννοώ...)αυτό εννοώ ''πατήματα''. Δεν είπα ότι λέει το ίδιο χερουβικό!

Άλλες οι γραμμές των χερουβικών του Καραμάνη και άλλες του Ταλιαδώρου.

Εεεε...Ο Κετσετζής κινείται στο ύφος των γραμμών του Ταλιαδώρου.

Αυτό εννοώ....:wink:

Είναι δύο τελείως διαφορετικά ακούσματα και μη τον αδικείτε ότι κινείται στο ύφος των γραμμών Ταλιαδώρου.

Κάποιος άλλος συνάδελφος εδώ παλαιότερα είχε γράψει ότι ψάλλει μόνο Θεοδοσόπουλο.

Ο Αρχοντας έχει δικό του ύφος και έχει μία αξιοθαύμαστη ερμηνεία είτε ψάλλει κλασσικά μαθήματα, είτε άλλων δασκάλων, είτε δικές του συνθέσεις.
Τον έχετε ακούσει να ψάλλει Στανίτσα;

Ας μη τον αδικούμε βάζοντας ταμπέλες απαξιωτικές τύπου

Εεεε...Ο Κετσετζής κινείται στο ύφος των γραμμών του Ταλιαδώρου.

Καλόν θα ήτο εάν μπορέσουμε κάτι να κερδίσουμε από τον Μεγάλο αυτόν Δάσκαλον.
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Στην ακολουθία του Αγίου Θεοδοσίου καθώς και στην ακολουθία της κοιμησεώς της Θεοτόκου ψάλλει τα ανοιξαντάρια σε διασκευή Στανίτσα.

Η Θεία Λειτουργία Νο2 είναι ίδιος ο Ταλιαδώρος στα νιάτα του.

Έχω όλο το έργο του καθώς και πολλά μαθήματα του.Υπήρξε μαθητής του αειμνήστου Δ.Σουρλαντζή ενώ ψάλλει στις κασσέτες του μαθήματα απο τον Άρχοντα Ταλιαδώρο όπως π.χ Κοινωνικό του Πάσχα στην κασσέτα της Αναστάσεως,ενώ στις περισσότερες κασσέτες Πρίγγο και Θεοδοσόπουλο(δοξαστικά κ.λ.π)

Έχω όλο το έργο του από έτη πολλά και υπήρξε ένας από τους οδηγούς μου στά ακούσματά μου.
Στις ζωντανές ηχογραφήσεις που εξέδωσε πέρσυ 5 cd's σε μια κασσετίνα με ύμνους της Μ.εβδομάδας είναι σαν να ακούω τον αείμνηστο Χρύσανθο και στη χρονική του αγωγή και στη χροιά της φωνής του.

Έχω κάνει ''διατριβή'' και στον συγκεκριμένο ψάλτη Φ.Κ(σχετικά με τα μαθήματα και τον τρόπο του ψάλλειν γιατί πολύ απλά είναι ανεπανάληπτος!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Στην ακολουθία του Αγίου Θεοδοσίου καθώς και στην ακολουθία της κοιμησεώς της Θεοτόκου ψάλλει τα ανοιξαντάρια σε διασκευή Στανίτσα.

Η Θεία Λειτουργία Νο2 είναι ίδιος ο Ταλιαδώρος στα νιάτα του.

Έχω όλο το έργο του καθώς και πολλά μαθήματα του.Υπήρξε μαθητής του αειμνήστου Δ.Σουρλαντζή ενώ ψάλλει στις κασσέτες του μαθήματα απο τον Άρχοντα Ταλιαδώρο όπως π.χ Κοινωνικό του Πάσχα στην κασσέτα της Αναστάσεως,ενώ στις περισσότερες κασσέτες Πρίγγο και Θεοδοσόπουλο(δοξαστικά κ.λ.π)

Έχω όλο το έργο του από έτη πολλά και υπήρξε ένας από τους οδηγούς μου στά ακούσματά μου.
Στις ζωντανές ηχογραφήσεις που εξέδωσε πέρσυ 5 cd's σε μια κασσετίνα με ύμνους της Μ.εβδομάδας είναι σαν να ακούω τον αείμνηστο Χρύσανθο και στη χρονική του αγωγή και στη χροιά της φωνής του.

Έχω κάνει ''διατριβή'' και στον συγκεκριμένο ψάλτη Φ.Κ(σχετικά με τα μαθήματα και τον τρόπο του ψάλλειν γιατί πολύ απλά είναι ανεπανάληπτος!

Χαίρομαι που συμφωνείτε σε όσα έγραψα.
Καλό θα ήταν πέρα από τα cds που έχει εκδόσει να έχετε την τύχη να τον ζήσετε στο ψαλτήρι και να παρακολουθήσετε τον τρόπο που εκτελεί.

Μπορεί να ακούσατε ανοιξαντάρια σε διασκευή Στανίτσα, εύχομαι να έχετε την τύχη να ακούσετε ζωντανά και τα χερουβικά του Στανίτσα σε εκτέλεση του Αρχοντος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Χαίρομαι που και εσείς συμφωνείτε με όσα έγραψα.
Καλή και ευλογημένη χρονιά να έχουμε.

Με υγεία να ζήσουμε τα Άγια Θεοφάνεια.

Καλή δύναμη!

Είπωμεν!
 
Top