Παπανικολάου Γεώργιος

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Αρκετά βίντεο που ψάλλει ο Γεώργιος Παπανικολάου εκ Σάμου

http://www.youtube.com/results?search_query=papanikolaos

Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για αυτό τον ψάλτη;

Ρωτήστε ελεύθερα και αν μπορώ να βοηθήσω....

Μολις ανακάλυψα το site ωχ συγγνωμη την ιστοσελίδα και είστε όλοι υπέροχοι......

Να στε πάντα καλα........ ο vagos στο youtube εχει πολλές ηχογραφήσεις του.......
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Καλώς ήρθες Βασίλη και ευχαριστούμε. Ότι γνωρίζεις.. βιογραφικά, πού ψάλλει, δάσκαλός του κτλ. Το όνομα μου ακούγεται γνωστό αλλά δεν είμαι σίγουρος...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καλώς ήρθες Βασίλη και ευχαριστούμε. Ότι γνωρίζεις.. βιογραφικά, πού ψάλλει, δάσκαλός του κτλ. Το όνομα μου ακούγεται γνωστό αλλά δεν είμαι σίγουρος...

'Εψαλλε για 20 χρόνια στον Αγ. Γεώργιο Νικαίας στην Αθήνα... τα τελευταία χρόνια γυρίζει......................... το κόσμο και διδάσκει. Ασ πούμε ο vagos στο youtube τον γνώρισε στο Καναδά όπου πηγε να διδάξει..... έχω χάσει τα ίχνη του τα τελευταία χρόνια.....

Δάσκαλος του δέν είμαι βέβαιος, σίγουρα κάποιος Σάμιος....... Δίδασκε και στο Πειραμάτικο γυμνλασιο Παλλήνης Βυζαντινλη μουσική... έχει και αρκετές γνώσεις ευρωπαίκής μεχρι φουγκα νομίζω.... αυτά........

δεν έχω ηχογραφλησεις του να ανεβάσω τουλάχιστον μαζί μου.....
 
Αρκετά βίντεο που ψάλλει ο Γεώργιος Παπανικολάου εκ Σάμου

http://www.youtube.com/results?search_query=papanikolaos

Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για αυτό τον ψάλτη;

Ισχύει ακόμη η ερώτηση; Γιατί έχει περάσει καιρός και μπορεί να μάθατε πληροφορίες. Αν όχι ρωτήστε με ότι θέλετε.
Ευχαριστώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ισχύει ακόμη η ερώτηση; Γιατί έχει περάσει καιρός και μπορεί να μάθατε πληροφορίες. Αν όχι ρωτήστε με ότι θέλετε.
Ευχαριστώ

Ισχυει .
 

KANIAS

Νέο μέλος
ΗΤΑΝ δάσκαλός μου. Ωραία Φωνή. Αρκετές Γνώσεις ευρωπαϊκης και Βυζαντινής Μουσικής. Δεν ξέρω αν εξακολουθεί να ανήκει στο παλαιό ημερολόγιο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Βλέποντας τώρα τά σημερινά μηνύματα, εἶδα κι αὐτό, καί μετά ἀφοῦ διάβασα τό ὄνομα τοῦ ἐκτελεστοῦ στό βιντεάκι, κατευθύνθηκα στό Ηχογραφήσεις > Ιεροψάλτες > —νά δῶ ἄν ὑπάρχει αὐτός ὁ ψάλτης— καί βρῆκα > Παπανικολάου Γεώργιος.
Νά ἀκόμα ἕνα πρῶτο μήνυμα —τό προηγούμενο— νέου μέλους, πού συνήθως δέν φαίνεται, δέν τό διαβάζουμε, ἀφοῦ χρειάζεται ἄδεια δημοσίευσης.
Μέ συγκίνηση ὅμως ἔπεσα καί στό πρῶτο —προφανῶς— μήνυμα (#2) τοῦ Βασίλη (Λονδῖνο), πού λίγο ἔχει ἀποστασιοποιηθεῖ ἀπό τό φόρουμ.
Ὄντως φαίνεται ὅτι «ο vagos στο youtube εχει πολλές ηχογραφήσεις του».


 

nikos tsiotras

Νέο μέλος
Καλημέρα σας. Ψάχνω για κάτι σιντι του Γεωργίου Παπανικολάου με ασκήσεις Βυζαντινής μουσικής. Γνωρίζει κάποιος για το θέμα;
 

Genesis

Μέλος
Γνωριζει κανεις αυτον τον αγαπημενο ηχο τον οποιο προσπαθω διακαως να μαθω απο που ειναι το ψαλτικο?
http://www.youtube.com/watch?v=fr4mAIibx50
Εννοω δηλαδη ειναι Φωκαεως ο Χερουβικος η ειναι καποιου αλλου?
Παντως αυτους που εχω και βρηκα εδω στο φορουμ δεν μου βγαινει για Φωκαεως ο πλ.Α'
 

Attachments

  • XEROYBIKA FWKAEWS.pdf
    219 KB · Views: 102

Genesis

Μέλος
Δεν γνωριζει ουδεις που μπορω να εχω τον Χερουβικο αυτον σε ενα στοιχειωδη εστω jpg ή pdf?
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Γνωριζει κανεις αυτον τον αγαπημενο ηχο τον οποιο προσπαθω διακαως να μαθω απο που ειναι το ψαλτικο?
http://www.youtube.com/watch?v=fr4mAIibx50
Εννοω δηλαδη ειναι Φωκαεως ο Χερουβικος η ειναι καποιου αλλου?
Παντως αυτους που εχω και βρηκα εδω στο φορουμ δεν μου βγαινει για Φωκαεως ο πλ.Α'

Χρονια πολλα!!
 

Attachments

  • GENESIS.pdf
    2 MB · Views: 129

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χρονια πολλα!!

Χρόνια πολλά κι από μένα!
Φίλε dany, ευχαριστούμε για την επισύναψη! Να διευκρινίσουμε ότι είναι από το βιβλίο "Μουσική Ζωοδόχος Πηγή" του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου.

ΥΓ. Κάτι μου φταίει:D ... στο απήχημα...Ίσως ο Βου και ο Ζω εν υφέσει; Ας το ξανακούσω!:D
 

Genesis

Μέλος
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κ.Δανιήλ καθως και για το attachment και αντευχομαι καθε καλο για το νεο ετος.
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Kάποιος ξέρει πως μπορώ να έρθω σ' επαφή μαζί με τον Κυρ. Παπανικολάο; Kάποιος έχει τηλέφωνο, ή e-mail, ή διεύθυνση του Κυρ. Παπανικολάου;

Συγγνώμη - δεν μιλάω ή γράφω καλά στα Ελληνικά.

-Γαβριήλ
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
http://www.youtube.com/watch?v=4mprwv07m_s

μου το εστειλαν στο λογαριασμο μου μολις τωρα...Νομιζω οτι ο κ. Παπανικολαου ψαλλει εδω κ καποια χρονια στην Αμερικη για οσους ρωτησαν πιο πριν...

Ο Κ. Παπανικολάου ψάλλει και μένει στην Αμερική ΤΩΡΑ;
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Ο Κ. Παπανικολάου ψάλλει και μένει στην Αμερική ΤΩΡΑ;

Ναι αδερφε ετσι μου ειχε πει ενας συναδελφος οταν ρωτησα αλλα αγιες μερες που ειναι δεν θελω να σε γελασω κιολας...με επιφυλαξη...Θα ενημερωθω αποψε κ αυριο θα ξαναγραψω σιγουρα...:cool:
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Ναι αδερφε ετσι μου ειχε πει ενας συναδελφος οταν ρωτησα αλλα αγιες μερες που ειναι δεν θελω να σε γελασω κιολας...με επιφυλαξη...Θα ενημερωθω αποψε κ αυριο θα ξαναγραψω σιγουρα...:cool:

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ! :)

Και καλά Χριστούγεννα!
 
Top