Αρχείο ζωντανών ηχογραφήσεων της οκτωήχου έτος 2010-λειτουργικά σε ήχο δευτερόπρωτο Θ. Βασιλικού

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Κύριοι συνάδελφοι χαίρετε!Άυριο ο ήχοs τηs Κυριακήs αλλά και όληs τηs εβδομάδοs που ανοίγει είναι ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ.Ανεβάζω λοιπόν τα λειτουργικά του ΑΡΧΩΝΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ-Α'ΨΑΛΤΟΥ κ.ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ σε ήχο δευτερόπρωτο καθωs και το ΑΞΙΟΝ ΑΣΤΙΝ...σε μέλοs ΠΕΤΡΟΥ ΦΙΛΑΝΘΙΔΗ σε διασκευή Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ,όπωs τα έψαλλα μια Κυριακή του Β' ΉΧΟΥ του έτουs 2010.Τα εν' λόγω λειτουργικά τα άκουσα για πρώτη φορά όταν ήμουν σε ηληκία 14 χρονών σε μια μαγνητοταινία(κασσέτα)που βρήκα στο αρχείο του πατέρα μου με τίτλο ΥΜΝΟΙ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.Το 1971-1973 (σύμφωνα με τιs ημερομηνίεs των κασσετών) ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ηχογράφησε μια σειρά με ύμνουs του ενιαυτού και τηs Θ.Λειτουργίαs,για λογαριασμό τηs ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΟΣ ''ΖΩΗ''.Τα λειτουργικά αυτά τα ηχογραφεί ξανά αργότερα σε κασσέτα με δικά του πλέον πνευματικά δικαιώματα με τίτλο Θ.Λειτουργία ΗΧΟΣ Β' και στιs εκφωνήσειs να ακουγέται ο π.Χρήστοs Χριστοδούλου.Καταπληκτικόs!Το 1998 ψάλονται στη Συμφωνία που έγινε στο ΠΑΛΛΑΣ και ηχογραφούνται ξανά σε studio.Κλείνονταs θέλω να αναφέρω ότι τα εν λόγω λειτουργικά καθώs και άλλα μουσικά μέλη,τα έχω χειρόγραφα απο τον ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΚΩΝ/ΝΟ ΝΤΟΥΖΓΟ ιεροψάλτη Ι.Ν ΑΓΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΑΡΕΩΣ με τον οποίο και διατηρούσα φιλία.ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ.Συγνώμη αν σαs κούρασα! Καλή ακρόαση! ΕΙΠΩΜΕΝ!:wink:
 

Attachments

  • 10 λειτουργικά δευτερόπρωτου (Βασιλικού).mp3
    2.7 MB · Views: 315
  • 11 Άξιον εστίν β΄ ήχου (Φιλανθίδη).mp3
    3.6 MB · Views: 234

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Συγχαρητήρια Ανδρέα. Πολύ ωραία φωνή. Διακρίνω και λίγο ύφος από Χατζημάρκο;

Ηλία καλήμερα...σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι το ύφοs είναι κάπωs Βασιλικο-Χατζημαρκικό.Nα έυχεσαι να ψάλλουμε πάντα προs ΔΟΞΑ ΘΕΟΥ.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Κύριοι συνάδελφοι χαίρετε!Άυριο ο ήχοs τηs Κυριακήs αλλά και όληs τηs εβδομάδοs που ανοίγει είναι ο Δεύτερος.Ανεβάζω λοιπόν τα λειτουργικά του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου-Α'ψάλτου κ.Θεοδώρου Βασιλικού σε ήχο δευτερόπρωτο καθωs και το Άξιον εστίν...σε μέλοs Πέτρου Φιλανθίδη σε διασκευή Θ.Βασιλικού,όπωs τα έψαλλα μια Κυριακή του Β' ΉΧΟΥ του έτουs 2010.Τα εν' λόγω λειτουργικά τα άκουσα για πρώτη φορά όταν ήμουν σε ηληκία 14 χρονών σε μια μαγνητοταινία(κασσέτα)που βρήκα στο αρχείο του πατέρα μου με τίτλο Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας.Το 1971-1973 (σύμφωνα με τιs ημερομηνίεs των κασσετών) ο Άρχοντας ηχογράφησε μια σειρά με ύμνουs του ενιαυτού και τηs Θ.Λειτουργίαs,για λογαριασμό τηs Αδελφότητος Ζωή''.Τα λειτουργικά αυτά τα ηχογραφεί ξανά αργότερα σε κασσέτα με δικά του πλέον πνευματικά δικαιώματα με τίτλο Θ.Λειτουργία ήχος β' και στιs εκφωνήσειs να ακουγέται ο π.Χρήστοs Χριστοδούλου.Καταπληκτικόs!Το 1998 ψάλονται στη Συμφωνία που έγινε στο Παλλάς και ηχογραφούνται ξανά σε studio.

Χερουβικόν εις ήχον δευτερόπρωτον σε μέλος Θ.Βασιλικού
Ηχογράφηση πριν 1,5 χρόνο περίπου, στον Άγιο Δημήτριο Αγρινίου.Το παρόν χερουβικό εψάλλει στην συναυλία(Παλλάς 1998)απ'τον κ.Θ.Βασιλικό.
Καλή ακρόαση σας εύχομαι! Καλή δύναμη αύριο στα αναλόγιά σας.
Είπωμεν!
 

Attachments

  • 08 χερουβικό δευτερόπρωτου (Βασιλικού).mp3
    7.8 MB · Views: 173

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Καλησπέρα αγαπητά μέλη του ψαλτολογίου.

Επισυνάπτω το σύντομο χερουβικό του άρχοντος α΄ψάλτου Αθ.Καραμάνη σε ήχο Β'.

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • 09 χερουβικό β΄ ήχου Καραμάνη.mp3
    7.9 MB · Views: 104

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Κύριοι συνάδελφοι Καλησπέρα!Ανεβάζω το κείμενο του εν λόγω Άξιον εστίν... ήχος δευτερόπρωτος σε μέλοs Πέτρου Φιλανθίδη σε διασκευή Θ.Βασιλικού,όπωs τα έψαλλα μια Κυριακή του Β' ήχου του έτουs 2010.
Καλή ακρόαση! :wink:

Χαίρετε εν Κυρίω!
 

Attachments

  • 004.JPG
    004.JPG
    413.1 KB · Views: 182
  • 002.JPG
    002.JPG
    1 MB · Views: 163
  • 003.JPG
    003.JPG
    308.2 KB · Views: 110

aposto

Παλαιό Μέλος
Αντρικο εισαι βασιλικο-χατζημαρκικος πολυ ωραιες εκτελεσεις πολυ ωραια φωνη γλυκεια κ μελωδικη.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αντρικο εισαι βασιλικο-χατζημαρκικος πολυ ωραιες εκτελεσεις πολυ ωραια φωνη γλυκεια κ μελωδικη.

Χαίρε Απόστολε!

Που να φθάσουμε εμείς αυτούς τους ογκόλιθους της ψαλτικής τέχνης!

Δοξάζω τω Θεώ που έμαθα να λέω ένα ''Κύριε ελέησον''

Εύχου..
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Ανδρεα μη μειωνεις τον εαυτο σου εισαι πολυ καλος και εχεις μελλον μπροστα σου οσο για τη στυλ οντως θυμιζει χατζημαρκο κ βασιλικο κ παλι μπραβο σου
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Ανδρεα μη μειωνεις τον εαυτο σου εισαι πολυ καλος και εχεις μελλον μπροστα σου οσο για τη στυλ οντως θυμιζει χατζημαρκο κ βασιλικο κ παλι μπραβο σου

Φίλε Απόστολε να έχουμε υγεία να ψάλλουμε πάντοτε προς δόξαν Θεού.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Χερουβικόν εις ήχον δευτερόπρωτον σε μέλος Θ.Βασιλικού
Ηχογράφηση πριν 1,5 χρόνο περίπου, στον Άγιο Δημήτριο Αγρινίου.Το παρόν χερουβικό εψάλλει στην συναυλία(Παλλάς 1998)απ'τον κ.Θ.Βασιλικό.
Καλή ακρόαση σας εύχομαι! Καλή δύναμη αύριο στα αναλόγιά σας.
Είπωμεν!

Αγαπητά μέλη του foroum χαίρετε!

Ψάχνοντας στην ψηφιακή μου βιβλιοθήκη,βρήκα σε pdf τo εν λόγω χερουβικό το οποίο έψαλλα μετά από αρκετό καιρό στη χθεσινή Κυριακάτικη Θ. Λειτουργία και εν συνεχεία το πανέμορφο ομόηχο Άξιον εστίν... του αγαπητού Άρχοντος α'ψάλτου κ.Αθανασίου Πέττα.
Όποιος επιθυμεί μπορεί να ακούσει & να παρακολουθήσει το Άξιον εστίν.. εδώ--> http://analogion.com/forum/showthread.php?t=25265

Όπως μπορείτε να δείτε και στην παράθεση του εν λόγω μυνήματος, πρόκειται για το χερουβικό που έψαλλε ο Άρχων πρωτοψάλτης κ. Θ.Βασιλικός στο Θέατρο Παλλάς στη συναυλία με τους κ.κ.Πέτρο Πάτρα και Ευάγγελο Γκίκα.
Η καταγραφή του έγινε από τον συμπατριώτη μου και φίλο μου -λαϊκό τότε και νυν Ιερέα π.Χρήστο Μουσελίμη κατόπιν επιθυμίας του φίλου μας επίσης συμπατριώτη μας Λεωνίδα Γαρουφαλή(κ οι δυο παλαιά μέλη του foroum και άριστοι γνώστες της Β.Μουσικής).
Ο π.Χρήστος το ''σουλούπωσε'' χρονικά έτσι ώστε να μπορεί να ψαλλεί και χορωδιακά,διότι ο Άρχοντας στο Παλλάς το έψαλλέ σε Ελεύθερο χρόνο.

Eύχομαι σε όλα τα μέλη καλή εβδομάδα!

Καλή δύναμη!

Χαίρετε εν Κυρίω!
 

Attachments

  • Xερουβικό ήχος Δευτερόπρωτος (Μικτός) σε μέλος Θ.Βασιλικού pdf.pdf
    436.5 KB · Views: 333
Last edited:
Δὲν γνωρίζω κατὰ πόσον μπορεῖ νὰ θεωρηθεῖ δευτερόπρωτος ἕνας ἦχος ποὺ δὲν ἔχει τελικὴ κατάληξη στὸν Πα τοῦ διατονικοῦ. Πάντως ἔχω τὴν ἐντύπωση, πὼς ἀπὸ τὸ ἦχητικὸ προκύπτει ὅτι ἡ βάση τοῦ συγκεκριμένου χερουβικοῦ ΔΕΝ εἶναι ὁ Πα τοῦ δευτέρου ἤχου.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σε πολλές σειρές "μαθημάτων" σε Δευτερόπρωτο, που κατά καιρούς ανακοινώνονται & βλέπουν το φως της δημοσιότητας, η τελική κατάληξη γίνεται στο ΔΙ!
Ενδιάμεσα η μελωδία κατέρχεται στον ΠΑ!
Υπάρχει πληθώρα εκδοχών για αντίστοιχα μουσικά ζητήματα που πολλές φορές μας μπερδεύουν...
Γι' αυτό θα ξαναεπαναλάβω πως ο στόχος είναι άλλος!
Βρίσκεται στη φράση του Κυρίου που μέσω της Μάρθας την απευθύνει σ' όλους μας, "μεριμνάς και τυρβάζεις περί πολλών, ενός δε εστί χρεία ."
Η μουσική δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένδυμα του μέλους & μέσο για την Θ. λατρεία.
 
Last edited:
Top