Χρειάζομαι κάποιο αργό μέλος πεντηκοστού ψαλμού για προσκύνηση ευαγγελίου

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα.

Στην εκκλησία που ψέλνω, επιδή είναι πολύς κόσμος εκεί στην ώρα που ψέλνεται ο πεντηκοστός ψαλμός το ψέλνουμε πολύ αργά. κάποτε 10 με 15 λεπτά.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιο αργό μέλος που θα μπορούσα να παρακολουθήσω;;;

Ιωάννης
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα.

Στην εκκλησία που ψέλνω, επιδή είναι πολύς κόσμος εκεί στην ώρα που ψέλνεται ο πεντηκοστός ψαλμός το ψέλνουμε πολύ αργά. κάποτε 10 με 15 λεπτά.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιο αργό μέλος που θα μπορούσα να παρακολουθήσω;;;

Ιωάννης

Νομίζω πὼς μπορεῖς νὰ πεῖς ἐμβόλιμα κάποιο κράτημα ἤ ἀφοῦ τελειώσεις καὶ τὰ πεντηκοστάρια, ἁπλὰ νὰ καθίσεις στὸ στασίδι σου καὶ νὰ περιμένεις νὰ τελειώσει ὁ ἀσπασμός, ξεκουράζοντας συγχρόνως καὶ τὴν φωνή σου.

Δὲν χρειάζεται νὰ ψάλλεις τὸν ψαλμὸ λὲς καὶ εἶναι χερουβικό, χάνεται τό νόημά του.

Δὲν ξέρω βέβαια ἄν ὑπάρχουν πολὺ ἀργὰ πεντηκοστάρια στὶς μεταγραφὲς τοῦ Χουρμουζίου ἤ ἄν θὰ εἶχε τὸν χρόνο ὁ Λαοσυνάκτης νὰ συνθέσει κάτι. Ἴσως νὰ ἐπικοινωνοῦσες μαζί του μὲ ΠΜ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα.

Στην εκκλησία που ψέλνω, επιδή είναι πολύς κόσμος εκεί στην ώρα που ψέλνεται ο πεντηκοστός ψαλμός το ψέλνουμε πολύ αργά. κάποτε 10 με 15 λεπτά.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιο αργό μέλος που θα μπορούσα να παρακολουθήσω;;;

Ιωάννης

Μπορείς να βάλεις αργό το Δόξα και νύν.... όπως υπάρχουν στον πανδέκτη Νο 2.
τα υπόλοιπα.....
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Μπορείς να βάλεις αργό το Δόξα και νύν.... όπως υπάρχουν στον πανδέκτη Νο 2.
τα υπόλοιπα.....

Τα λέμε τα αργά Δόξα και νύν. Ακόμα δεν προφθαίνουμε!!! χαχα
 

tb---

τσοπάνης
Βγάζεις 3 ιερείς με 3 ευαγγέλια , οπότε ο χρόνος μειώνεται στο 1/3 :p:p:p

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε Σπύρους και Σπυριδούλες !
 

asma

Αντώνης Φάνης
Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα.

Στην εκκλησία που ψέλνω, επιδή είναι πολύς κόσμος εκεί στην ώρα που ψέλνεται ο πεντηκοστός ψαλμός το ψέλνουμε πολύ αργά. κάποτε 10 με 15 λεπτά.

Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιο αργό μέλος που θα μπορούσα να παρακολουθήσω;;;

Ιωάννης
Μια καλή λύση κ. Γιάννη (κατά τη γνώμη μου), είναι αυτή η όμορφη σύνθεση του κ. Νέγρη.
 

Attachments

  • Ο Πεντηκοστος αργοσυντομος πλ α΄.mel.pdf
    649 KB · Views: 226

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μια καλή λύση κ. Γιάννη (κατά τη γνώμη μου), είναι αυτή η όμορφη σύνθεση του κ. Νέγρη.

Είναι μια λύση και αυτή του κ. Νέγρη. Αλλά δεν νομίζω να θέλει να λέει συνέχεια τον Ν ψαλμό σε Πλ.Α. Βασικά δεν ξέρω αν θέλει να τον πει και σε άλλο ήχο εκτός από δεύτερο.
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Είναι μια λύση και αυτή του κ. Νέγρη. Αλλά δεν νομίζω να θέλει να λέει συνέχεια τον Ν ψαλμό σε Πλ.Α. Βασικά δεν ξέρω αν θέλει να τον πει και σε άλλο ήχο εκτός από δεύτερο.

Πρωτιμώ τον Δεύτερο ήχο.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ δεν βρίσκω το λόγο γιατί ο ασπασμός του Ευαγγελίου δεν μπορεί να συνεχιστεί και αργότερα ή και να αρχίσει και νωρίτερα πχ ευθύς μετά την ανάγνωση του Ευαγγελίου ή και γιατί δεν μπορεί να τεθεί το Ευαγγέλιο σε προσκυνητάρι ώστε ο ιερέας να συνεχίσει την προσκομιδή....
Χρειάζεται νομίζω μια κάποια οικονομία και ευελιξία... Όταν έψαλα στο ναό του κοιμητηρίου διάβαζα τον πεντηκοστό ψαλμό εφόσον στον ασπασμό δεν ήταν παρόντες περισσότεροι των 5-6 πιστών.
 
Χρειάζεται και λίγο "στοιχειώδης" παιδεία , περί των εκκλησιαστικών .
Για να μην ανακυκλώνουμε τα ίδια .
Τί να πω ; Ας ψάλλει ο συνάδελφος αργά τα δόξα και νυν , μήπως και προλάβουν ...
 
Εγώ δεν βρίσκω το λόγο γιατί ο ασπασμός του Ευαγγελίου δεν μπορεί να συνεχιστεί και αργότερα ... γιατί δεν μπορεί να τεθεί το Ευαγγέλιο σε προσκυνητάρι ...

Ακριβώς. Συμφωνώ μαζί σας, και αυτήν την πρακτική γνωρίζω. Άλλωστε υπόδειγμα για τα παραπάνω έχουμε την αγία και μεγάλη Κυριακή του Πάσχα, κατά την οποία ενώ ο ασπασμός κανονικά γίνεται κατά την ψαλμωδία του δοξαστικού των αίνων, στην πράξη γίνεται αρχής γενομένης της ψαλμωδίας των κανόνων μετά την είσοδο στο ναό. Στην ενορία που έψαλλα μέχρι τώρα, το Πάσχα ο κόσμος είναι τόσο πολυπληθής, που η προσκύνηση του Ευαγγελίου συνεχίζει και μετά την έναρξη της θείας λειτουργίας, οπότε -όπως καταλαβαίνετε- το προσκυνητάρι είναι αναπόφευκτο.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποιο αργό μέλος που θα μπορούσα να παρακολουθήσω;;;

Ιωάννης
Για τη Μ.Τεσαρακοστή υπάρχουν.
Βλ.:http://analogion.com/forum/showthread.php?t=3992

Στις εξηγήσεις του Χουρμουζίου υπάρχουν, επίσης, αργά Δόξα,Ταις των Αποστόλων Και Νυν, Ταις της Θεοτόκου και δυο Αναστάς, ένα "σύντομον" (πιο αργό από το αργό του Πέτρου) και ένα αργό (αρκετά εκτενέστερο). Τα έχω καθαρογράψει αλλά βρίσκονται στο ναό. Θα τα ανεβάσω εδώ στο Ψαλτολόγιο το Σάββατο, πρώτα ο Θεός.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Τα είχα υποσχεθεί κι ευτυχώς τα θυμήθηκα.
Έχω καθαρογράψει το "σύντομο" Αναστάς. Επισυνάπτω και του Χουρμουζίου το χειρόγραφο όπου παραθέτει και ένα αργό. Αν κάποιος μπορεί, ας το μεταφέρει και αυτό.
 

Attachments

  • Πεντηκοστάρια_παλαιάς Παπαδικής.pdf
    1.1 MB · Views: 138
  • Πεντηκοστάρια_Χουρμούζιος.pdf
    1.2 MB · Views: 125

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Τα είχα υποσχεθεί κι ευτυχώς τα θυμήθηκα.
Έχω καθαρογράψει το "σύντομο" Αναστάς. Επισυνάπτω και του Χουρμουζίου το χειρόγραφο όπου παραθέτει και ένα αργό. Αν κάποιος μπορεί, ας το μεταφέρει και αυτό.

Ευχαριστώ πάρα πολύ Τάσο. Θα τα χρησιμοποιήσω το συντομότερο.
 
Top