[Ψάχνω] Ν' ψαλμό σε ήχο αγια σκληρού διατόνου εκ του πα

dimitris dim

Μέλος
ψαχνω τον Ν' ψαλμο σε ηχο αγια σκληρου διατονου εκ του πα . εαν καποιος εχει δει κατι ,παρακαλω να το αναρτησει εφοσον μπορει.ευχαριστω!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
ψαχνω τον Ν' ψαλμο σε ηχο αγια σκληρου διατονου εκ του πα . εαν καποιος εχει δει κατι ,παρακαλω να το αναρτησει εφοσον μπορει.ευχαριστω!

Σε αγια απο Πα;... Το Δι μας σωθηκε;..:confused:
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Τελικά δόξα τω Θεώ αλλά από ....σκληρά και ....μαλακά είμαστε πλήρεις....
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
υπάρχει του Κεσσανιέως σε
πουσελίκ
...

Τι πουσελικ και πρασιν(α) αλογα (πρασσειν αλογα) :cool: ! Αγια του καρακατασκληρου διατονου εκ του Πα ειναι :eek: ! Μαλλον εχετε χασει επεισοδια :D ......
 
Πέρα απ την πλάκα εκτός απο το του Βαρέως, του Β' Ήχου και το του πλ.Δ' δεν ξέρω άλλα και δεν θέλω να μάθω...!:cool:

χαχα..όρεξη? δεν θέλω πολύ.. λίγο να με τσιγκλίσει ο Κυριαζής και όρεξη βρίσκω και απ όλα!!!:D
 
E

emakris

Guest
Τι πουσελικ και πρασιν(α) αλογα (πρασσειν αλογα) :cool: ! Αγια του καρακατασκληρου διατονου εκ του Πα ειναι :eek: ! Μαλλον εχετε χασει επεισοδια :D ......

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι ορισμένοι συνάδελφοι θίγονται προσωπικά και απαντούν με επιθέσεις, όταν μιλάει κανείς ειρωνικά ή απαξιωτικά για τέτοιου είδους γραφικότητες (προφανώς ταυτίζουν την προσωπικότητά τους με τη συγκεκριμένη σχολή, πράγμα το οποίο αφήνω ασχολίαστο), δηλώνω ότι στο μέλλον θα είμαι πιο προσεκτικός. Δεν θα αναφέρω π.χ. ξανά τις κακές λέξεις "καραϊκός" και "καραϊσμός" (πα πα πα... πιπέρι!) Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ετοιμαζόμουν να ανεβάσω τον Ν΄ ψαλμό σε μπουσελίκ του Κεσσανιέως, αλλά δεν χρειάζεται. Ας βρει κάποιος το ίδιο κομμάτι από κάποιο βιβλίο της συγκεκριμένης σχολής (ή... ας αλλάξει την αρκτική μαρτυρία!) και ας το ανεβάσει, να ησυχάσουμε. Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγια του καρακατασκληρου διατονου εκ του Πα ειναι :eek: ! Μαλλον εχετε χασει επεισοδια :D ......

Πέρα απ την πλάκα... κάπως έτσι έχουν τα πράγματα...
εστω κ αν δεν αρέσει σε κάποιους...
η πολλή πλάκα μας έχει κάνει να χάσουμε την αλήθεια κ να γελούμε με ό,τι ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.
Αγαπητέ Φαρλεκα, δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, άλλωστε δεν μου έχεις κάνει κάτι, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα...
ΥΓ: είδα κ την άλλη συζητηση...
κάτι έγραψε ο Βαγενάς (παραλληλισμός διαρκούς υφέσεως), αλλά τον πήραν οι μεγάλες δυνάμεις αμπάριζα κ δε σχολιάστηκε καθόλου...

Οπότε, ας περιοριστούμε στο να ανεβάσει όποιος έχει τον πεντηκοστό Ψαλμό σε Πουσελίκ ή σε ....., χωρίς τα υπόλοιπα σχόλια.
 
ψαχνω τον Ν' ψαλμο σε ηχο αγια σκληρου διατονου εκ του πα . εαν καποιος εχει δει κατι ,παρακαλω να το αναρτησει εφοσον μπορει.ευχαριστω!

Πάντως μπράβο σου !
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις δικές σου αγαθές προθέσεις
όποτε ζητάς κάτι (δοξολογία , πεντηκοστό ) ανοίγει θέμα διαλόγου .
Ούτε "βαλτός" να ήσουν !

Υ.Γ. μήπως "φταίει " ο τρόπος ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε σε νέο θέμα: Ο πεντηκοστός ψαλμός ψάλλεται σε β' ήχο. Το παρόν θέμα μάλλον συνιστά προκλητικότητα και εφιστώ την προσοχή στον θέσαντα νεαρό, ο οποίος καλώς γνωρίζει ότι κάποια πράγματα δεν μένουν άνευ παρατηρήσεως, ασχέτως αν δεν λαμβάνονται «μέτρα».
 

dimitris dim

Μέλος
Πάντως εάν κανείς ενδιαφέρεται (λέμε τώρα) για τον Ν΄Ψαλμό σε ήχο πλ.Α΄, υπάρχουν ήδη τα εξής θέματα :
αυτο χρειαζομουν και ευχαριστω...εκανα λαθος και δεν εγραψα στο πρωτο μηνυμα οτι ηθελα ηχο και μονο ηχο...αλλα δεν πειραζει,εγω δεν ενοχλουμαι απο τις επιθεσεις του καθενος.κοιταω να κανω σωστα την δουλεια μου χωρις να προσβαλλω κανεναν εν αντιθεσει με καποιους ...καληνυχτα


Υ.Γ και δεν χαλαω χατιρι σε κανεναν,αν ειναι πλ 'α οκ συμφωνω και επαυξανω.(χωρις καθολου ειρωνικο υφος).
 
Last edited:

dimitris dim

Μέλος
Πάντως μπράβο σου !
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις δικές σου αγαθές προθέσεις
όποτε ζητάς κάτι (δοξολογία , πεντηκοστό ) ανοίγει θέμα διαλόγου .
Ούτε "βαλτός" να ήσουν !

Υ.Γ. μήπως "φταίει " ο τρόπος ;
παντως πιστευω εδωσα την ευκαιρια σε καποιους συμπεριλαμβανομενου και εμου να γνωρισουν ορισμενα πραγματα για τον πουσελικ και να μαθουν για την υπαρξη αυτης της δοξολογιας και του Ν' ψαλμου για τα οποια δεν νομιζω να ειχε γινει λογος στο ψαλτολογιον ( αν κανω λαθος διορθωστε με)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή] Το παρόν θέμα μάλλον συνιστά προκλητικότητα και εφιστώ την προσοχή στον θέσαντα νεαρό, ο οποίος καλώς γνωρίζει ότι κάποια πράγματα δεν μένουν άνευ παρατηρήσεως, ασχέτως αν δεν λαμβάνονται «μέτρα».

Μάλλον δεν καταλαβαίνω καλά πάτερ, κ με συγχωρείτε κιόλας...
το προκλητικό είναι που ζητάει ενα ψαλμό σε ήχο που πιθανον έμαθε από το δάσκαλό του ότι υπάρχει, άσχετα από το τί πιστεύουν άλλοι;;
Δέ συμφωνώ....
αντίθετα, προκλητικότητα είναι να διαβάζουμε φράσεις (πιπερι στο στόμα κλπ...).
δεν είναι προκλητικότητα είναι να ζητάει κάποιος ενα ψαλμό σε πρωτο παθητικό;;;; εκτός κι αν υπάρχει τέτοιος ήχος γραμμενος.

ξερω οτι δε με παρεξηγείτε...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
ψαχνω τον Ν' ψαλμο σε ηχο αγια σκληρου διατονου εκ του πα . εαν καποιος εχει δει κατι ,παρακαλω να το αναρτησει εφοσον μπορει.ευχαριστω!
Δέν μασᾶμε εἰδικά ἀν εἶναι κάτι σκληρό.
Προτιμῶ σουπίτσα.
Διερωτῶμαι δέ, γιατί ξαφνικά αὐτή ἡ ἐπιθυμία;
Κάποια ἀνάγκη; Κάποιο ξαφνικό συμβάν;
Γράφουμε μέ ἀγάπη σέ κάποιο φόρουμ καί ὄχι γιά νά προκαλοῦμε.
 

dimitris dim

Μέλος
Δέν μασᾶμε εἰδικά ἀν εἶναι κάτι σκληρό.
Προτιμῶ σουπίτσα.
Διερωτῶμαι δέ, γιατί ξαφνικά αὐτή ἡ ἐπιθυμία;
Κάποια ἀνάγκη; Κάποιο ξαφνικό συμβάν;
Γράφουμε μέ ἀγάπη σέ κάποιο φόρουμ καί ὄχι γιά νά προκαλοῦμε.
ποση περισσοτερη αγαπη να δειξω, αν διαβασετε τα προηγουμενα μηνυματα (μηνυμα 16,17) μου θα διαπιστωσετε τις προθεσεις μου (ποιον προκαλεσα με μια απλη ερωτηση που ειχε παρακληση και ευχαριστηση στο τελος?) ...και ως αναφορα τι τα θελω, απλη επιθυμια δεν καταλαβαινω το ειρωνικο σας υφος. ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
 
Top