Γρηγοριάδης Γεώργιος

Papassss

Παλαιό Μέλος
Εγω εχω ακουσει για καποιον ψαλτη Γρηγοριαδη.... αλλα δεν ξερω το ονομα του ηταν πρωτοψαλτης στην Καβαλα γνωριζετε μηπως εσεις κατι παραπανω?
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εγω εχω ακουσει για καποιον ψαλτη Γρηγοριαδη.... αλλα δεν ξερω το ονομα του ηταν πρωτοψαλτης στην Καβαλα γνωριζετε μηπως εσεις κατι παραπανω?

Είναι ανιψιός του πρωτοψάλτη Λαρίσης Αριστείδη Γρηγοριάδη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγω εχω ακουσει για καποιον ψαλτη Γρηγοριαδη.... αλλα δεν ξερω το ονομα του ηταν πρωτοψαλτης στην Καβαλα γνωριζετε μηπως εσεις κατι παραπανω?
Δείτε στο θέμα αυτό τα σχόλια που ακολουθούν το αρχικό μήνυμα, καθώς και τη σελίδα αυτή.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Δείτε στο θέμα αυτό τα σχόλια που ακολουθούν το αρχικό μήνυμα, καθώς και τη σελίδα αυτή.

ναι τον Γεωργιο εννοω ευχαριστω πολυ.. ξερετε σε ποιον μαθητευσε?
εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλος ψαλτης εχει ερθει μερικες φορες στο χωριο μου αλλα δεν πολυ εψαλε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ναι τον Γεωργιο εννοω ευχαριστω πολυ.. ξερετε σε ποιον μαθητευσε?
εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλος ψαλτης εχει ερθει μερικες φορες στο χωριο μου αλλα δεν πολυ εψαλε.
Πρωτίστως στον ιερέα πατέρα του, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει. Μαθήματα, όμως, έκανε στον πρωτοψάλτη του Αγ. Μηνά Θεσσαλονίκης όταν ο ναός ήταν Μητρόπολη, ο οποίος έψαλλε και στη Δοξολογία για την απελευθέρωση της πόλης μας και το όνομά του επίσης μου διαφεύγει. Θα ανατρέξω, όμως, κάπου που έχω υπόψη μου και μάλλον θα το βρω, όχι όμως απόψε.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εγω εχω ακουσει για καποιον ψαλτη Γρηγοριαδη.... αλλα δεν ξερω το ονομα του ηταν πρωτοψαλτης στην Καβαλα γνωριζετε μηπως εσεις κατι παραπανω?

Εκκλησιαζόταν συχνά (τουλάχιστον μέχρι πρόπερσι, δε γνωρίζω μετά) στην Ανάληψη, Θεσσαλονίκη. Φοβερή φωνή, είχα τη τιμή να του κάνω ισοκράτημα μερικές φορές (και να ζήσω την οργισμένη αντίδραση του π. Πέτρου Πασχαλίδη όταν την ώρα του κοινωνικού μας κάνει "Τι είναι αυτά ρε, ο άνθρωπος ζωγραφίζει και εσείς έχετε κολλήσει στον ΠΑ (ισοκράτημα), κάντε καμμια αλλαγή".

Έχει βγάλει και ένα CD με ύμνους πάσης φύσεως.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Εκκλησιαζόταν συχνά (τουλάχιστον μέχρι πρόπερσι, δε γνωρίζω μετά) στην Ανάληψη, Θεσσαλονίκη. Φοβερή φωνή, είχα τη τιμή να του κάνω ισοκράτημα μερικές φορές (και να ζήσω την οργισμένη αντίδραση του π. Πέτρου Πασχαλίδη όταν την ώρα του κοινωνικού μας κάνει "Τι είναι αυτά ρε, ο άνθρωπος ζωγραφίζει και εσείς έχετε κολλήσει στον ΠΑ (ισοκράτημα), κάντε καμμια αλλαγή".

Έχει βγάλει και ένα CD με ύμνους πάσης φύσεως.

Η οικογενεια του Γεωργιου Γρηγοριαδη εχει προσφερει στην Εκκλησια μας πολλους διακονους του Ιερου Αναλογιου. Εκτος απο τον Θειο του Αριστειδη για τον οποιο εχουν γραφθει καποια πραγματα στο οικειο θεμα την τεχνη του Ιερου Δαμασκηνου διακονησε επι πολλες δεκαετιες και ο μεγαλητερος αδελφος του μακαριτη Πατερας Κωνσταντινος ο οποιος υπηρξε εφημεριος στον Οικισμο Αιγειρος της Ιερας Μητροπολεως Μαρωνειας και Κομοτηνης. Ηταν και αυτος μαθητης του Παναγιωτη Στεφανιδη
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είδα πως το κανάλι από όπου ανέβηκε το προηγούμενο μέλος έχει πολλά βίντεο ηχογραφήσεων του κυρ-Γιώργου. Άραγε να προέρχονται από το CD που μας είπε πρωτύτερα ο Μιχάλης;

Μιχάλη, sorry, τώρα το είδα το μήνυμά σου. Ξέρεις μήπως πού πωλείται το CD αυτό;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα τελικά το εν λόγω CD. Τιτλοφορείται «Βυζαντινοί Εκκλησιαστικοί Ύμνοι», κυκλοφόρησε το 2004 και μάλλον πρόκειται για ανεπεξέργαστη μεταφορά από παλαιά στουντιακή ηχογράφηση κασέτας του δασκάλου (από την ίδια κασέτα προέρχεται και το «Ο άγγελος εβόα» που έπαιξε ο Αγγελόπουλος το 1989 και ανέβηκε εδώ). Το ελαττωμά του είναι ότι όλα τα μέλη περιέχονται σε ένα ενιαίο track. Στο εξώφυλλο του CD αναγράφει και το τηλέφωνό του το οποίο αντιγράφω και εδώ για όποιον επιθυμεί να προμηθευτεί το CD: 2310 824 731. Τα περιεχόμενα μέλη είναι αυτά που ανέβηκαν και στο youtube.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Βρήκα τελικά το εν λόγω CD. Τιτλοφορείται «Βυζαντινοί Εκκλησιαστικοί Ύμνοι», κυκλοφόρησε το 2004 και μάλλον πρόκειται για ανεπεξέργαστη μεταφορά από παλαιά στουντιακή ηχογράφηση κασέτας του δασκάλου (από την ίδια κασέτα προέρχεται και το «Ο άγγελος εβόα» που έπαιξε ο Αγγελόπουλος το 1989 και ανέβηκε εδώ). Το ελαττωμά του είναι ότι όλα τα μέλη περιέχονται σε ένα ενιαίο track. Στο εξώφυλλο του CD αναγράφει και το τηλέφωνό του το οποίο αντιγράφω και εδώ για όποιον επιθυμεί να προμηθευτεί το CD: 2310 824 731. Τα περιεχόμενα μέλη είναι αυτά που ανέβηκαν και στο youtube.

Αφου πρωτα ευχαριστησω τον κυριο Μπουλμπουτζη για τις πληροφοριες που μας παραθετει θα ηθελα να γνωστοποιησω στους φιλους του διαδικτυκου αυτου χωρου εναν προβληματισμο μου. Μπηκα μεσω του συνδεσμου που παρεθεσε ο κ Μπουλμπουτζης στη σελιδα με τις ηχογραφησεις του κοντοχωριανου μου κ Γεωργιου Γρηγοριαδου και με εντυπωσιασε η χαμηλη επισκεψιμοτητα και ο σχεδον μηδενικος σχολιασμος των αναρτημενων ηχογραφησεων.Θα μπορουσε κανεις να αποδωσει την συγκεκριμενη <<εικονα>> στην χαμηλη αναγνωρισιμωτητα του συγκεκριμενου διακονου του αναλογιου στον ιεροψαλτικο κοσμο, ομως νομιζω πως η αιτια δεν ειναι μονο αυτη η δεν ειναι κυριως αυτη. Οι ερμηνειες του συγκεκριμενου ιεροψαλτη συγκεντρωνουν τα βασικα δομικα στοιχια που συνθετουν ολες τις παραδοσιακες υφολογικες εκφανσεις της πατρωας μας εκκλησιαστικης μουσικης [Πατριαρχικο και Αγειοριτκο υφος], σταθερη χρονικη αγωγη και εκτελεση θεσεων με χρηση φωνητικων ποικιλματων και αναλυσεων ειλημενων απο τη <<εκφραστικη δεξαμενη >> της ακουστικης παραδωσεως.Απο τις εν λογω ερμηνειες απουσιαζουν οι αυτοσχεδιαστικοι ακροβατισμοι (φυσικα δεν αναφερομαι στους αυτοσχεδιασμους που γινονται με μετρο ως προς τη συχνοτητα τους και με σκοπο τον τονισμο και την αναδειξη του Θεολογικου κειμενου του υμνου αλλα αυτες που νοθευουν την εκκλησιαστικη μας μουσικη με ηδυπαθεις μουσικες θεσεις της εξωτερικης μουσικης ) και η απολυτη ελευθεριοτητα ως προς την εναλαγη χρονικης αγωγης. Η απουσια αυτων των στοιχιων ισως ειναι και ο λογος που δεν ασχολουμαστε και τοσο με ερμηνειες οπως αυτες του κυριου Γρηγοριαδη. Λειπει το <<εντυπωσιακο>> γιατι δεν μπορει να συγκατοικησει με την μεγαλοπρεπεια της λητοτητας . Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασω οποιον θελησει να διαβασει αυτες μου τις σκεψεις . Καληνυχτα σε ολους τους συνοικους του Φορουμ
 
Last edited:

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Πρωτίστως στον ιερέα πατέρα του, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει. Μαθήματα, όμως, έκανε στον πρωτοψάλτη του Αγ. Μηνά Θεσσαλονίκης όταν ο ναός ήταν Μητρόπολη, ο οποίος έψαλλε και στη Δοξολογία για την απελευθέρωση της πόλης μας και το όνομά του επίσης μου διαφεύγει. Θα ανατρέξω, όμως, κάπου που έχω υπόψη μου και μάλλον θα το βρω, όχι όμως απόψε.

Ο πατερας του κ Γεωργιου Γρηγοριαδη ονομαζονταν Κωνσταντινος και ηταν Εφημεριος του ενοριακου Ναου του Οικισμου Αιγειρος Νομου Ροδοπης.
 
ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΩ ΨΑΛΛΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ...
 

skalidakis john

Νέο μέλος
O Γεωργιος Γρηγοριάδης εψαλλε πριν απο 6 χρόνιο στα χανιά της Κρήτης,
στην ενορία του αγίου παντελεήμονος. Πραγματικά ηταν μια υποδειγματική ψαλτική παρουσία .Γεμισαμε με μελισταλακτες μελωδίες μας μετέφερε το πατριαρχικο ύφος οπως αυτος το έιχε ακουσει απο τους μέγαλους δασκάλους
που γνώρισε.
Ο θεος να τον εχει καλα να μπορει να μας μεταλαμπαδέυει το γνήσιο εκκλησιαστικο υφος.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος


Ἀνέβη ὁ Ἰησοῦς εἰς Ἱεροσόλυμα, ἐπὶ τῇ Προβατικῇ κολυμβήθρᾳ, τῇ λεγομένῃ κατὰ Ἰουδαίους Βηθεσδά, πέντε στοὰς ἐχούσῃ· ἐν ταύταις γὰρ κατέκειτο πλῆθος τῶν ἀσθενούντων. Ἄγγελος γὰρ τοῦ Θεοῦ, κατὰ καιρὸν ἐπιφοιτῶν, διετάραττεν αὐτήν, καὶ ῥῶσιν ἐχαρίζετο τοῖς προσιοῦσιν ἐν πίστει. Καὶ ἰδὼν ὁ Κύριος χρονιοῦντα ἄνθρωπον, λέγει πρὸς αὐτόν· θέλεις ὑγιὴς γενέσθαι; ὁ ἀσθενῶν ἀπεκρίνατο· Κύριε, ἄνθρωπον οὐκ ἔχω, ἵνα, ὅταν ταραχθῇ τὸ ὕδωρ, βάλῃ με εἰς τὴν κολυμβήθραν· ἰατροῖς κατηνάλωσα τὸν ἅπαντά μου βίον, καὶ ἐλέους τυχεῖν οὐκ ἠξιώθην. Ἀλλ' ὁ ἰατρὸς τῶν ψυχῶν καὶ τῶν σωμάτων λέγει πρὸς αὐτόν· Ἆρόν σου τὸν κράββατον καὶ περιπάτει, κηρύττων μου τὴν δύναμιν, καὶ τὸ μέγα ἔλεος ἐν τοῖς πέρασιν.
 
Top