25. Μουσικὰ Χριστουγέννων (Ἑσπερινοῦ - Ὄρθρου - Θ. Λειτουργίας)

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μοιαζει αλλά δεν ειναι το ιδιο!

Εκτος αν το "πειραξε" ο χοράρχης μας ή ο Θεμ. Γεωργιάδης "πειραξε"το πρωτότυπο. (παλαιο).

Δεν εχει βεβαια και τοση σημασια!

Σχετικά με τις ''επιρροές'' του Θ.Γεωργιάδη βλ. εδώ
http://www.musipedia.gr/wiki/Γεωργιάδης_Θεμιστοκλής

Θερμές ευχαριστίες για την προσφορά της ακολουθίας
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ανεβάζω παλι τα κειμενα του ορθρου των Χριστουγεννων.

Νεα εκδοση επηυξημενη...

και διορθωμενη...

Σταθης

ΥΓ. Θα ακολουθησει κ η Θ Λειτουργια.
 

Attachments

  • Χριστουγεννα 2010 Ορθρος.pdf
    490 KB · Views: 2,678

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αφού ανέβηκαν κείμενα του όρθρου των Χριστουγέννων, επιτρέψτε μου να ανεβάσω και εγώ τα καθίσματα σε μία εκτέλεση...όχι και τόσο παραδοσιακή :eek::eek::eek:. Μου τα είχε δώσει ο πρώτος μου δάσκαλος όταν πήγαινα στο ψαλτήρι του. Δεν γνωρίζω σε ποιόν ανήκουν αλλά για μένα έχουν περισσότερο συναισθηματική αξία, αφού μου θυμίζουν τα Χριστουγεννιάτικα παιδικά μου χρόνια. Το «έτερον» του καθίσματος «Τί θαυμάζεις Μαριάμ» το πρόσθεσα εγώ από μία απομαγνητοφώνηση που είχα κάνει (πάλι εκείνα τα χρόνια) μίας κασσέτας με τον Μανέα. Ή ήταν δικό του ή απηχούσε την Σμυρναίϊκη παράδοση που αρέσκεται λίγο στους αμανέδες!!!
Νομίζω πως είναι καλό να τα έχουμε στη βιβλιοθήκη μας σαν κάτι το διαφορετικό.

Νεκτάριος Κόντης


Υ.Γ. Εάν κάποιος τα έχει και ξέρει ποιανού είναι, παρακαλώ να μας ενημερώσει.
 

Attachments

  • Καθίσματα Χριστουγέννων.pdf
    676.3 KB · Views: 1,488

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ανεβαζω και τα της θ Λειτουργιας. Καποιες επιλογες προφανως.

Εδω οι συνθετες αναγραφονται. Το οσοι εις Χριστον του Πριγγου ειναι παρμενο απο το Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο. (εχει και μικρο κρατημα)

ΥΓ. Ισως εχει δικιο ο Achilleas... οτι πρεπει να μεταφερθουν ολα στο πρωτο μηνυμα, και ισως να αλλάξουμε και τον τιτλο του θεματος σε μουσικα κειμενα Χριστουγεννων. Αν καποιος απο τους συντονιστες, (Χρηστο, Δημητρη,:) κρινει οτι θα βολευε κατι τετοιο...
 

Attachments

  • Χριστουγεννα Θ Λειτουργια 2010.pdf
    274.1 KB · Views: 1,587

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Βρήκα λίγο χρόνο και έγραψα κ τα στιχηρά του εσπερινού των Χριστουγέννων έως και τα τροπάρια των προφητειών.

Τα στιχηρά είναι από τη συλλογή ιδιομέλων τού Μανουήλ, και το δοξαστικό από το δοξαστάριο του Πέτρου με μια μικρή παρέμβαση στη φράση "επεγράφημεν οι πιστοί ονόματι Θεότητος (δι) σου του ενανθρωπήσαντος Θεού ημών" για να έχει καλύτερη εντελή κατάληξη στον βου. (νοηματικά).

Τα τροπάρια των προφητειών από τον Κηλτζανίδη.

ΥΓ. Χρίστο, βαλ΄ το και αυτό στο πρώτο μήνυμα, αν γίνεται!
 

Attachments

  • εσπερινος Χριστουγεννων 2010.pdf
    267.3 KB · Views: 1,657
Last edited:

achilleas13

Μέλος
Βρήκα λίγο χρόνο και έγραψα κ τα στιχηρά του εσπερινού των Χριστουγέννων έως και τα τροπάρια των προφητειών.

Τα στιχηρά είναι από τη συλλογή ιδιομέλων τού Μανουήλ, και το δοξαστικό από το δοξαστάριο του Πέτρου με μια μικρή παρέμβαση στη φράση "επεγράφημεν οι πιστοί ονόματι Θεότητος (δι) σου του ενανθρωπήσαντος Θεού ημών" για να έχει καλύτερη εντελή κατάληξη στον βου. (νοηματικά).

Τα τροπάρια των προφητειών από τον Κηλτζανίδη.

ΥΓ. Χρίστο, βαλ΄ το και αυτό στο πρώτο μήνυμα, αν γίνεται!

Τα κεκραγαρια τινος ειναι;γραφετε οτι ειναι του Πετρου αλλα δεν ειναι
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα κεκραγαρια τινος ειναι;γραφετε οτι ειναι του Πετρου αλλα δεν ειναι

Εἶναι ἀπὸ τὸ Ἁνασταασιματάριο τοῦ Πέτρου Πελοποννησίου, Β΄ τόμος τῆς Μουσικῆς Βιβλιοθήκης, Κωνσταντινούπολις 1869 (μὲ πατριαρχικὴ σφραγίδα), σ. 60.
 

achilleas13

Μέλος
Εἶναι ἀπὸ τὸ Ἁνασταασιματάριο τοῦ Πέτρου Πελοποννησίου, Β΄ τόμος τῆς Μουσικῆς Βιβλιοθήκης, Κωνσταντινούπολις 1869 (μὲ πατριαρχικὴ σφραγίδα), σ. 60.

Αραγε κατα ποσο εχουμε σημερα τα γνησια κειμενα; ο καθε αντιγραφεας βαζει την διασκευη του.Αλλιως το εχει ο Ιωαννης ο πρωτοψαλτης, αλλιως ο Πετρος ο Εφεσιος και αλλιως αυτο που εχουμε εδω
Υ.Γ. Θερμη παρακληση σ΄αυτους που αντιγραφουν να γραφουν πανω απο τα κειμενα τον συνθετη.Και αν κανουν καποια διασκευη ας το γραφουν ή ακομα καλυτερα ας γραφουν στο τελος της σελιδας την δικη τους εκδοχη.Και πολλες ευχαριστιες βεβαια σε ολους αυτους που μας δινουν δωρεαν αυτα τα κλασικα κειμενα...
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Αραγε κατα ποσο εχουμε σημερα τα γνησια κειμενα; ο καθε αντιγραφεας βαζει την διασκευη του.Αλλιως το εχει ο Ιωαννης ο πρωτοψαλτης, αλλιως ο Πετρος ο Εφεσιος και αλλιως αυτο που εχουμε εδω
Υ.Γ. Θερμη παρακληση σ΄αυτους που αντιγραφουν να γραφουν πανω απο τα κειμενα τον συνθετη.Και αν κανουν καποια διασκευη ας το γραφουν ή ακομα καλυτερα ας γραφουν στο τελος της σελιδας την δικη τους εκδοχη.Και πολλες ευχαριστιες βεβαια σε ολους αυτους που μας δινουν δωρεαν αυτα τα κλασικα κειμενα...

Ειναι μεγάλη η κουβεντα αν τα κειμενα ειναι γνησια. Ο καθε εξηγητης σιγουρα βαζει και την προσωπικη πινελιά του. Βλεπε συζητησεις σχετικα με παλαια γραφη και μεταγραφες...

Εχει ανεβει στο ψαλτολογιον ενα χειρογραφο αναστασιματαριο (πιθανοτατα του Γρηγοριου) που επιγραφεται του Πετρου , -αν και εκανα την ερευνα δε μπορω να το βρω...- που εχει το εν λογω Κεκραγαριον λιγο διαφοροποιημενο. Η γενικη ιδεα ομως ειναι ιδια.

Η δικη μου επιλογη ειναι απο τη "μουσικη βιβλιοθηκη" και σιγουρα φερει το υφος του Πετρου (κι οχι πχ του Ιωαννου).

Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να ειμαι πιο ξεκαθαρος σχετικα με την πηγη των κειμενων που ανεβαζω.

Στο δοξαστικο του εσπερινου σημειωσα ακομα και τις λεξεις που εμπιπτουν στην αλλαγη. Αν παρατηρησετε, ακομα και εκει ανταλλαξα τις μουσικες φρασεις και εβαλα πρωτα αυτη που εχει καταληξη στον δι και μετα αυτην στο βου, για να βγαινει καλυτερα νοημα (εντελης καταληξη). Το υφος της γραφης του Πετρου δεν αλλαξε. (αν δε σας το ελεγα ΔΕΝ θα το καταλαβαινατε παρα μονο αν συγκρινατε τα κειμενα δίπλα δίπλα.)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται αρχείο σε pfd & σε μελωδού με ύμνους του Όρθρου των Χριστουγέννων τονισθέντων με το πρόγραμμα Μελωδός ἐπὶ τῇ βάσει Εἱρμολογίου Πέτρου, ὑπὸ Γεωργίου Κ. Μιχαλάκη (2010) .

http://graeca.canto.ru/upload/MontrealP ... %20003.zip
http://graeca.mrezha.net/upload/Montrea ... %20003.zip
Χριστου γεννεσιον ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ και ΚΑΝΟΝΕΣ κατα Πετρον υπο ΓΚΜ
Χρόνια πολλά και ευλογημένα.
 

Attachments

  • GKM ICXC Gennesion Matin CANONS Petros Lambadarios.pdf
    347.3 KB · Views: 1,268
  • GKM Genesis ICXC Orthros 002.mel
    133.4 KB · Views: 319
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ευχαριστούμε πολύ, Κε Κιαμηλίδη, αλλά να πείτε στον κ. Μιχαλάκη «χαιρετίσματα», διότι ουδέποτε βάζουν Ελληνικό κείμενο από κάτω από τους μουσικούς χαρακτήρες ΜΕ ΠΛΗΡΗΣ ΤΟΝΙΣΜΟ! Πρέπει οπωσδήποτε ΑΝΕΥ τονισμό το κείμενο, διότι ίσα-ίσα η μελωδική πορεία τονίζει τις λέξεις. Και επίσης τα χαριτωμένα παβλάκια κι' αυτά δεν έχουν θέση. Αυτά προέρχονται από την ευρωπαίκή μουσική σημειογραφία. Τον ευχαριστούμε, φυσικά, για τον κόπο του, αλλά να γίνεται σωστή η δουλειά.

Απόστολος
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Το δοξαστικό των αίνων ....

Η μια από τις δυο συνθέσεις του άρχοντα σε γραφή του αειμνήστου κ. Ντούσγου.

Αν έχει κάποιος καθαρογραμμένη και την έτερη σύνθεση (αυτή που εκτελεί ο κ. Σφακιανάκης) ας την ανεβάσει εις μνήμη αιώνια του Άρχοντα .
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Υπάρχει από κάποιο μέλος του Ψαλτολογίου;

Θέλω να το συγκρίνω με μία ηχητική καταγραφή.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει από κάποιο μέλος του Ψαλτολογίου;

Θέλω να το συγκρίνω με μία ηχητική καταγραφή.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Επισυνάπτεται
 

Attachments

  • Δοξαστικό Χριστουγέννων Καραμάνη.pdf
    532.5 KB · Views: 796

Elias Stavrou

Μέλος
Μουσικά Κείμενα Όρθρου Χριστουγέννων από το Μηνολόγιο του Γεωργίου Σύρκα.
Τα ακουστικά κομμάτια είναι από ηχογραφήσεις στον Ιερό ναό Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου στο Johannesburg Νοτίου Αφρικής.
 

Attachments

  • ΣΥΡΚΑΣ ΟΡΘΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟΝ.pdf
    219 KB · Views: 489
  • apolytikion Xristougennon.mp3
    893.8 KB · Views: 172
  • ΣΥΡΚΑΣ ΟΡΘΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ.pdf
    884.3 KB · Views: 519
  • ΣΥΡΚΑΣ ΑΝΑΒΑΘΜΟΙ Δ ΣΥΝΤΟΜΟΙ.pdf
    326.5 KB · Views: 298
  • kathismata & anavathmoi Xristougennon.mp3
    8.2 MB · Views: 232
  • ΣΥΡΚΑΣ ΟΡΘΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΤΑΒΑΣΙΑΙ ΔΙΠΛΑΙ& ΩΔΗ Θ.pdf
    3.3 MB · Views: 540
  • katavasies thiples Xristougennon.mp3
    11.4 MB · Views: 203
  • enati othi Xristougennon.mp3
    8.9 MB · Views: 136
  • ΣΥΡΚΑΣ ΟΡΘΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΙΝΟΙ.pdf
    1.3 MB · Views: 439
  • Ainoi Xristougennon.mp3
    6.7 MB · Views: 136
  • ΣΥΡΚΑΣ ΟΡΘΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ.pdf
    914.2 KB · Views: 501
  • doxastikon Xristougennon.mp3
    5.2 MB · Views: 226

αλεξανδρος123

Αλέξανδρος Διόλατζης
Παιδια ξερετε που υπαρχει το Μάθημα της Λιτής των Χριστουγέννων, «Ο ουρανός και η γη», σε ήχο δ΄ άγια και μέλος Ματθαίου Βατοπαιδινού ??ευχαριστω σε pdf
 
Top