Συναυλία της Βυζαντινής Χορωδίας Grupul Nectarie Protopsaltul με τον Δρ. Ιωάννη Αρβανίτη

S

Sotres

Guest
Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι ένα μπράβο είναι πολύ λίγο για τον κ. Αρβανίτη και την όλη προσπάθειά του. Αγωνίζεται με τον ίδιο ζήλο και με την ίδια αγάπη για τη μουσική από όταν τον πρωτο-άκουσα στο Πανεπιστήμιο (1996). Αγαπητέ μας Ιωάννη ο Θεός να σου χαρίζει δύναμη και υγεία για να μας χαρίζεις και εμάς καρπούς των γνώσεών σου.
ΥΓ Το Τhanks έχασε την αξία του...Μάλλον μπαίνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις. 3 ευχαριστώ στην ελληνική εκδοχή και 4 στην αγγλική. (ώρα 16.50). Προσωπικά με στεναχωρεί το γεγονός αυτό. Αλλά είναι χαρακτηριστικό του λαού μας...και το αποδεχόμαστε. Σκέφτομαι να αναρτήσω μία φωτογραφία του Άρχοντα Θρασύβουλου...πόσα thanks λέτε να πάρω;
 

tb---

τσοπάνης
... Σκέφτομαι να αναρτήσω μία φωτογραφία του Άρχοντα Θρασύβουλου...πόσα thanks λέτε να πάρω;

Αναλόγως. Εαν είναι προ , κατά ή μετά την θητεία στο Πατριαρχείο, εάν είναι μόνος ή με τον Πρίγγο ή με τον Ναυπλιώτη, εάν είναι στο αναλόγιο ή για καφέ.

Απλή αναμνηστική πάντως δεν πιάνει πάνω από 35 θενξς .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι ένα μπράβο είναι πολύ λίγο για τον κ. Αρβανίτη και την όλη προσπάθειά του. Αγωνίζεται με τον ίδιο ζήλο και με την ίδια αγάπη για τη μουσική από όταν τον πρωτο-άκουσα στο Πανεπιστήμιο (1996). Αγαπητέ μας Ιωάννη ο Θεός να σου χαρίζει δύναμη και υγεία για να μας χαρίζεις και εμάς καρπούς των γνώσεών σου.
ΥΓ Το Τhanks έχασε την αξία του...Μάλλον μπαίνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις. 3 ευχαριστώ στην ελληνική εκδοχή και 4 στην αγγλική. (ώρα 16.50). Προσωπικά με στεναχωρεί το γεγονός αυτό. Αλλά είναι χαρακτηριστικό του λαού μας...και το αποδεχόμαστε. Σκέφτομαι να αναρτήσω μία φωτογραφία του Άρχοντα Θρασύβουλου...πόσα thanks λέτε να πάρω;

Προς αποφυγήν στενοχωρίας αδίκου, ματαίου κ αφελούς, θα συνιστούσα να αναρτηθεί μια φωτογραφία, και τότε θα φανεί τι ευχαριστήρια θα εισπράξει....

Ειδ' άλλως η σιωπή είναι επιβεβλημένη, και πολλαπλώς πολύτιμη, προκειμένου να καλύπτεται η γυμνότης σε όλα τα επίπεδα...


Δ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
ΥΓ Το Τhanks έχασε την αξία του...Μάλλον μπαίνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις. 3 ευχαριστώ στην ελληνική εκδοχή και 4 στην αγγλική. (ώρα 16.50). Προσωπικά με στεναχωρεί το γεγονός αυτό. Αλλά είναι χαρακτηριστικό του λαού μας...και το αποδεχόμαστε. Σκέφτομαι να αναρτήσω μία φωτογραφία του Άρχοντα Θρασύβουλου...πόσα thanks λέτε να πάρω;
Μα φυσικό είναι να πάρει περισσότερα ευχαριστήρια μια παλιά και αδημοσίευτη φωτογραφία του Άρχοντα από μια συναυλία του φίλου Γιάννη Αρβανίτη, αφού ο πρώτος είναι γνωστότερος κι έχει σφραγίσει με την παρουσία του έναν ολόκληρο αιώνα και είναι καθολικά αποδεκτός, ενώ ο δεύτερος είναι ένας πολύ αξιόλογος ψάλτης και ερευνητής των καιρών μας, του οποίου το μουσικό στυλ σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι και δεν έχει (τουλάχιστον ακόμα) την καθολική απήχηση που είχε ο Άρχων. Ας έχουμε λοιπόν επίγνωση τι ακριβώς συγκρίνουμε (και φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο για τον Γιάννη Αρβανίτη, αλλά και για όλους τους σύγχρονους ψάλτες και χορωδούς).

Υ.Γ. Δυστυχώς το συγγραφικό έργο του Γιάννη Αρβανίτη δεν έχει διαδοθεί δεόντως και δεν έχει εκτιμηθεί ακόμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι ένα μπράβο είναι πολύ λίγο για τον κ. Αρβανίτη και την όλη προσπάθειά του. Αγωνίζεται με τον ίδιο ζήλο και με την ίδια αγάπη για τη μουσική από όταν τον πρωτο-άκουσα στο Πανεπιστήμιο (1996). Αγαπητέ μας Ιωάννη ο Θεός να σου χαρίζει δύναμη και υγεία για να μας χαρίζεις και εμάς καρπούς των γνώσεών σου.
ΥΓ Το Τhanks έχασε την αξία του...Μάλλον μπαίνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις. 3 ευχαριστώ στην ελληνική εκδοχή και 4 στην αγγλική. (ώρα 16.50). Προσωπικά με στεναχωρεί το γεγονός αυτό. Αλλά είναι χαρακτηριστικό του λαού μας...και το αποδεχόμαστε. Σκέφτομαι να αναρτήσω μία φωτογραφία του Άρχοντα Θρασύβουλου...πόσα thanks λέτε να πάρω;

Νομίζω ἔχουμε ἀκόμη τὴν εὐχέρεια νὰ ἀποδοκιμάζουμε ἤ ἐπιδοκιμάζουμε πρόσωπα καὶ καταστάσεις.

Ἄν ὁ ἴδιος ὁ Λαοσυνάκτης Ἀρβανίτης ἀνέβαζε τὰ παραπάνω τὰ ἀποτελέσματα θὰ ἦταν πολὺ διαφορετικά.

Δὲν εἴμαστε ὅλοι τόοοοοσο καλοὶ χριστιανοὶ ὥστε νὰ ξεχνοῦμε τὸ καθε τὶ. Μιλάω φυσικὰ γιὰ μένα ποὺ προσπαθῶ νὰ εἶμαι ὅσο πιὸ ΚΑΚΟΣ χριστιανὸς γίνεται μὲ πολλὴ εὐκολία, ἄφθονες ἀπολαύσεις καὶ ἐξαίσιες ἠδονὲς:rolleyes::wink:.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης

Γνωριζω πλεον τι θα μου απαντησουν πανω-κατω...αλλα δεν γινεται να σιωπησω...! Ολοι αυτοι οι υμνοι ειναι γεματοι απο απελπιστικη παραφωνια...δεν ξερω που οφειλεται, αλλα προσωπικα δεν αντεξα να ακουσω περισσοτερο απο ενα λεπτο...συγνωμη αλλα αν δε φταινε τα αυτια μου,κατι αλλο συμβαινει...ευχομαι να δουλεψουν σωστα και με επιμελεια και να διορθωθουν καποια στιγμη...!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi

Τάσο ευχαριστούμε.
Εξαιρετική συναυλία.
Ο Γιάννης Αρβανίτης είναι αυτή τη στιγμή από τους
μαγαλύτερους μελοποιούς-καλλιγράφους της εποχής μας.
Άξιος ερευνητής, θεωρητικός παγκοσμίου φήμης, χοράρχης
εξαιρετικός κ ωραιότατος ερμηνευτής με ιδιαίτερη ανδροπρεπή
χροιά φωνής. Όταν ο Γιάννη Αρβανίτης γράφει κάτι ή εκδίδει ή
συνθέτει ή διευθύνει ή ερμηνεύει είναι από μόνο του γεγονός.
Αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο για την πατρώα εκκλησιαστική
μουσική-μελοποιΐα. Ο Θεός μας τον χάρισε κ πρέπει να είμαστε
ευγνώμονες που αποτελεί ενεργό μέλος του
Ψαλτολογίου.
 

greek487

Tasos N.
Γνωριζω πλεον τι θα μου απαντησουν πανω-κατω...αλλα δεν γινεται να σιωπησω...! Ολοι αυτοι οι υμνοι ειναι γεματοι απο απελπιστικη παραφωνια...δεν ξερω που οφειλεται, αλλα προσωπικα δεν αντεξα να ακουσω περισσοτερο απο ενα λεπτο...συγνωμη αλλα αν δε φταινε τα αυτια μου,κατι αλλο συμβαινει...ευχομαι να δουλεψουν σωστα και με επιμελεια και να διορθωθουν καποια στιγμη...!

Ας με συγχωρέσουν οι λάτρες του Άρχοντα Στανίτσα, αλλά εδώ ακριβώς ταιριάζουν τα ίδια τα λόγια του Άρχοντα. Και αυτά τα λόγια ισχύουν για τον Γιάννη τον Αρβανίτη και για ελάχιστους άλλους.

"Αυτοί που τα λένε αυτά, δεν ξέρουνε. Αν αυτοί όλοι είχανε λίγο . . . θα το πω χοντρά . . . λίγη μπέσα . . . εάν είχανε λίγο φιλότιμο . . . που τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία με την κάθοδο μου εδώ. Nα μας έχουνε πως και πως . . . στα όπα όπα που λένε . . . στις αγκαλιές τους, στα χέρια τους, να μη στάξουμε και μη βρέξουμε. Kαι όλο να ρωτάνε, "Δάσκαλε αυτό, πως το άλλο, πως το ένα, γιατί το άλλο, γιατί . . ." Και να μαθαίνουνε πως εκτελείται αυτό και πως το άλλο.

Γιατί να τα κανείς αυτά (τα μαθήματα), πρέπει να τα έχεις ακούσει, να τα έχεις διδαχθεί. Πρέπει να τα έχεις ζήσει μέσα στη πηγή τους."

Για μερικούς ίσως δεν ενδιαφέρονται και ας αποσυρθεί ο Λαοσυνάκτης από το Ψ. Ας μη γράφει άλλο. Ας μη μας χαρίζει συνθέσεις του, μεταγραφές του, έρευνες του, ηχογραφήσεις του κ.α. Ίσως και χαρούν για αυτό, και ίσως το έχουν σκοπό.

Αλλά η ιεροψαλτική κοινότητα ξέρει το συμφέρον της και δεν πρόκειται να το επιτρέψει!



. . .
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ας με συγχωρέσουν οι λάτρες του Άρχοντα Στανίτσα, αλλά εδώ ακριβώς ταιριάζουν τα ίδια τα λόγια του Άρχοντα. Και αυτά τα λόγια ισχύουν για τον Γιάννη τον Αρβανίτη και για ελάχιστους άλλους.

"Αυτοί που τα λένε αυτά, δεν ξέρουνε. Αν αυτοί όλοι είχανε λίγο . . . θα το πω χοντρά . . . λίγη μπέσα . . . εάν είχανε λίγο φιλότιμο . . . που τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία με την κάθοδο μου εδώ. Nα μας έχουνε πως και πως . . . στα όπα όπα που λένε . . . στις αγκαλιές τους, στα χέρια τους, να μη στάξουμε και μη βρέξουμε. Kαι όλο να ρωτάνε, "Δάσκαλε αυτό, πως το άλλο, πως το ένα, γιατί το άλλο, γιατί . . ." Και να μαθαίνουνε πως εκτελείται αυτό και πως το άλλο.

Γιατί να τα κανείς αυτά (τα μαθήματα), πρέπει να τα έχεις ακούσει, να τα έχεις διδαχθεί. Πρέπει να τα έχεις ζήσει μέσα στη πηγή τους."

Για μερικούς ίσως δεν ενδιαφέρονται και ας αποσυρθεί ο Λαοσυνάκτης από το Ψ. Ας μη γράφει άλλο. Ας μη μας χαρίζει συνθέσεις του, μεταγραφές του, έρευνες του, ηχογραφήσεις του κ.α. Ίσως και χαρούν για αυτό, και ίσως το έχουν σκοπό.

Αλλά η ιεροψαλτική κοινότητα ξέρει το συμφέρον της και δεν πρόκειται να το επιτρέψει!



. . .

Συγγνωμη για την παρεμβαση...Αγαπητε μου,μηπως γνωριζετε,λεγοντας αυτα τα λογια ο Αρχωντας,για ποιους απευθυνονταν;...
 

Papassss

Παλαιό Μέλος




Για μερικούς ίσως δεν ενδιαφέρονται και ας αποσυρθεί ο Λαοσυνάκτης από το Ψ. Ας μη γράφει άλλο. Ας μη μας χαρίζει συνθέσεις του, μεταγραφές του, έρευνες του, ηχογραφήσεις του κ.α. Ίσως και χαρούν για αυτό, και ίσως το έχουν σκοπό.

Αλλά η ιεροψαλτική κοινότητα ξέρει το συμφέρον της και δεν πρόκειται να το επιτρέψει!



. . .




:eek::eek::eek::eek::eek::eek:δεν θελουμε να συμβει αυτο:):):):)
 
Top