1964-10-18 Κυριακή ήχος πλάγιος του τετάρτου - Εωθινό ΣΤ'

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πρόσφατα έφθασε στα χέρια μου μια εξαίρετη (πλην λειψή) ηχογράφηση. Ο αείμνηστος Στανίτσας ψάλλει υποδειγματικά στην Αθήνα (άρτι αφιχθείς;) την Κυριακή 18 Οκτωβρίου του 1964 (μάλλον) έχοντας αριστερά του τον παπα-Θανάση Τσούμαρη (διακρίνεται ελάχιστα στα Πασαπνοάρια).
Όποιος τυχόν έχει τη συνέχεια της ακολουθίας (Δύναμις, Χερβ. κλπ) ας την αναρτήσει.

ΥΓ1. Απορίας άξιον είναι το ότι ψάλλει Δοξαστικό Εωθινό και όχι το Δοξαστικό του ευαγγελιστού. Δεν μπορώ, πάντως, να αποκλείσω με απόλυτη βεβαιότητα το ενδεχόμενο ύπαρξης collage...Ας ελέγξει κάποιος αν όντως την συγκεκριμένη Κυριακή είχαμε ήχο πλ.Δ και Εωθινό ΣΤ´. Ευχαριστώ.
ΥΓ2. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικό με τον Ναό ούτε δύναμαι να εικάσω. Στην αρχή της Δοξολογίας ακούγονται οι καμπάνες...(<για τους ειδήμονες:wink:)
 

Attachments

  • 01.ΕΥΛΟΓΗΤΑΡΙΑ.mp3
    2.8 MB · Views: 666
  • 02.ΛΟΓΟΝ ΑΓΑΘΟΝ ΗΧΟΣ Δ ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΥΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΟΣ.mp3
    3.4 MB · Views: 553
  • 03.ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ - ΑΤΙΧΗΡΑ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ ΗΧΟΣ ΠΛ.Δ.mp3
    2.7 MB · Views: 666
  • 04.ΠΡΟΣΟΜΟΙΟ ΕΥΑΓ. ΛΟΥΚΑ ΗΧΟΣ ΠΛ.Δ.mp3
    850 KB · Views: 375
  • 05.ΣΤ ΕΩΘΙΝΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ.mp3
    4 MB · Views: 602
  • 06.ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ Γ.ΒΙΟΛΑΚΗ ΗΧΟΣ ΠΛ.Β.mp3
    5.5 MB · Views: 602
  • 07.ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΕΙΡΗΝΙΚΩΝ ΗΧΟΣ ΠΛ.Δ.mp3
    857.9 KB · Views: 429
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ 18η Ὀκτωβρίου τοῦ 1964 ἦταν ὄντως Κυριακή, πλ. δ΄ ἤχου καί ΣΤ΄ ἑωθινοῦ.
Ἡ ἐπιλογή τοῦ ἑωθινοῦ δοξαστικοῦ ἀντί τοῦ δοξαστικοῦ τοῦ εὐαγγελιστοῦ δέν πρέπει νά μᾶς προβληματίζει, καθόσον ἐνδεχομένως ἀπό τό τότε ΗΕΕ ἤ τήν ΤΑΞΙΝ τοῦ ἀειμνήστου Μπεκατώρου αὐτό νά προεβλέπετο, ὡς ὀρθοτέρας διατάξεως ἐφαρμογή. Περί αὐτῆς τῆς διατάξεως ἔχουμε συζητήσει ἐδῶ. Δέν χρειάζεται νά ἐξηγήσω περισσότερα, ἁπλᾶ λέω ὅτι ἦταν δυνατή ἡ ἐπιλογή τοῦ ἑωθινοῦ δοξαστικοῦ.
Οἱ καμπάνες μοῦ θυμίζουν Χρυσοσπηλιώτισσα.

 
Last edited:
Στο "πάσα πνοή" μήπως στο "αινεσάτω" έχει ήδη ανεβεί μισή φωνή; Δεν το λέω για να κάνω κριτική, αλλά αναρωτιέμαι τι να έφταιγε.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Στο "πάσα πνοή" μήπως στο "αινεσάτω" έχει ήδη ανεβεί μισή φωνή; Δεν το λέω για να κάνω κριτική, αλλά αναρωτιέμαι τι να έφταιγε.
Είναι σχεδόν αδιόρατο το ανέβασμα.Ο Στανίτσας ήταν από τους λίγους-μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού-που τα ίσα του ήταν υποδειγματικά και σταθερά.Πολλές φορές βέβαια θέλοντας να εντυπωσιάσει,να διαφοροποιηθεί ή να ξεκουράσει την φωνή του-οι υψίφωνοι κουράζονται πολύ εύκολα όταν οι βάσεις είναι χαμηλές-ανέβαζε τα ίσα ακόμα και κατά τη διάρκεια του μέλους που έψελνε.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Στο "πάσα πνοή" μήπως στο "αινεσάτω" έχει ήδη ανεβεί μισή φωνή; Δεν το λέω για να κάνω κριτική, αλλά αναρωτιέμαι τι να έφταιγε.

Δεν είναι καν μισή φωνή. Πρόκειται για ζωντανή ηχογρ., ψάλλει με "γεμάτη" φωνή κ στόμφο (ηγεμονικότητα), οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό.
 
...οι υψίφωνοι κουράζονται πολύ εύκολα όταν οι βάσεις είναι χαμηλές-ανέβαζε τα ίσα ακόμα και κατά τη διάρκεια του μέλους που έψελνε.

Το ηχητικό που ακολουθεί είναι ένα τέτοιο δείγμα; Είναι από το 1976.
Βέβαια σ' ένα τέτοιο μέλος, ίσως και να ναι φυσιολογικό. Η διαφορά μιας φωνής περίπου, στο ίσο της αρχής και του τέλους, επέρχεται ανεπαίσθητα.

Έχω παρατηρήσει στα τροπάρια της Κασσιανής που απέδιδε διαχρονικά ο άρχοντας, όταν έψαλλε μόνος του, δεν άλλαζε η βάση ποτέ. Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως που συνοδευόταν από ισοκράτες, νομίζω έστω και λίγο διέφερε η αρχή απ το τέλος. Σ' αυτό μπορεί να φταίει το ισοκράτημα;
 

Attachments

  • 14 Kyrie h en pollais.mp3
    22.8 MB · Views: 158

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Το ηχητικό που ακολουθεί είναι ένα τέτοιο δείγμα; Είναι από το 1976.
Βέβαια σ' ένα τέτοιο μέλος, ίσως και να ναι φυσιολογικό. Η διαφορά μιας φωνής περίπου, στο ίσο της αρχής και του τέλους, επέρχεται ανεπαίσθητα.

Έχω παρατηρήσει στα τροπάρια της Κασσιανής που απέδιδε διαχρονικά ο άρχοντας, όταν έψαλλε μόνος του, δεν άλλαζε η βάση ποτέ. Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως που συνοδευόταν από ισοκράτες, νομίζω έστω και λίγο διέφερε η αρχή απ το τέλος. Σ' αυτό μπορεί να φταίει το ισοκράτημα;

Και βεβαια μπορει να φταιει και ειναι και το πιθανοτερο...
 

destur

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι καν μισή φωνή. Πρόκειται για ζωντανή ηχογρ., ψάλλει με "γεμάτη" φωνή κ στόμφο (ηγεμονικότητα), οπότε είναι απόλυτα φυσιολογικό.


Πλανάσθε πλάνιν οικτράν. Το ίσον ήταν εξ' αρχής ανεβασμένο, απλά δεν το συνειδητοποίησαν οι ισοκράτες, κάτι το οποίο έκανε ο άρχων προφανώς επίτηδες, προκειμένου να το καταστήσει σαφές!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πλανάσθε πλάνιν οικτράν. Το ίσον ήταν εξ' αρχής ανεβασμένο, απλά δεν το συνειδητοποίησαν οι ισοκράτες, κάτι το οποίο έκανε ο άρχων προφανώς επίτηδες, προκειμένου να το καταστήσει σαφές!

Η ανωνυμία είναι επιτρεπτή, η ανορθόγραφη (ανωνυμία) σπανίως ανεκτή, η προπετής (ανωνυμία) ανυπόφορη, ειδικά όταν συνοδεύεται και από εξυπναδισμούς...φτηνούς που ακόμη και σε έναν Πολίτη θα ήταν απεχθέστατοι και όχι μόνο λόγω της ανορθογραφίας...

Δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβαίνει ελάχιστα, ούτε μισή φωνή. Θα το διαπιστώσετε αν αμέσως μετά από «τον Κύριον» ξαναβάλετε το απήχημα.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Πρόσφατα έφθασε στα χέρια μου μια εξαίρετη (πλην λειψή) ηχογράφηση. Ο αείμνηστος Στανίτσας ψάλλει υποδειγματικά στην Αθήνα (άρτι αφιχθείς;) την Κυριακή 18 Οκτωβρίου του 1964 (μάλλον) έχοντας αριστερά του τον παπα-Θανάση Τσούμαρη (διακρίνεται ελάχιστα στα Πασαπνοάρια).
Όποιος τυχόν έχει τη συνέχεια της ακολουθίας (Δύναμις, Χερβ. κλπ) ας την αναρτήσει.

ΥΓ1. Απορίας άξιον είναι το ότι ψάλλει Δοξαστικό Εωθινό και όχι το Δοξαστικό του ευαγγελιστού. Δεν μπορώ, πάντως, να αποκλείσω με απόλυτη βεβαιότητα το ενδεχόμενο ύπαρξης collage...Ας ελέγξει κάποιος αν όντως την συγκεκριμένη Κυριακή είχαμε ήχο πλ.Δ και Εωθινό ΣΤ´. Ευχαριστώ.
ΥΓ2. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικό με τον Ναό ούτε δύναμαι να εικάσω. Στην αρχή της Δοξολογίας ακούγονται οι καμπάνες...(<για τους ειδήμονες:wink:)

Nομιζω οτι θα πρεπει να ντρεποματε και να κοκκινιζουμε....οταν ασχολουμεθα ''Περι ονου σκιας'' για το Στανιτσα και δεν καθομαστε να τον ''ρουφηξουμε'' απνευστι!!! Τα δυο μορια μας μαρανανε...αξιοι της τυχης μας μου φαινεται οτι ειμαστε. Κυριε Δημητρη, προσωπικα σας ευχαριστω παρα πολυ για το μεγαλο δωρο αυτης της καταχωρησης! Να ειστε καλα και καλη προοδο!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...ή να ξεκουράσει την φωνή του-οι υψίφωνοι κουράζονται πολύ εύκολα όταν οι βάσεις είναι χαμηλές-ανέβαζε τα ίσα ακόμα και κατά τη διάρκεια του μέλους που έψελνε.
Ο Αρχοντας δεν ηταν υψίφωνος αλλα ενας πολύ ωραίος βαρύτονος, επομενως δεν τίθεται θεμα κόπωσης στις κανονικες ή και λιγο πιο χαμηλες βασεις.
 

dimitrisntz

Νέο μέλος
Σιγουρα στα νειάτα του είχε πολλά στοιχεία υψίφωνου. Απόδειξη και ότι στάθηκε απέναντι στον υψιφωνότατο Πρίγγο
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σιγουρα στα νειάτα του είχε πολλά στοιχεία υψίφωνου. Απόδειξη και ότι στάθηκε απέναντι στον υψιφωνότατο Πρίγγο
Φίλε μου απέναντι στο Κ.Πρίγγο ακόμη και ο αείμνηστος Μ.Χατζημάρκος ως μαθητής του, ο οποίος ήταν ''καθαρός'' υψίφωνος, είχε ένα θεματάκι όπως φαίνεται σε κάποιες ηχογραφήσεις όπου συμψάλλουν. Και πρόσεξε, ο Χατζημάρκος ήταν στο ζενίθ των φωνητικών του ικανοτήτων νεώτατος ών, ενω ο Πρίγγος στο ''ηλιοβασίλεμα'':eek:. Είχε χαρισματικότατη φωνή ο Αρχοντας, αλοίμονο... υψίφωνος όμως δεν ήταν:wink:
 
Top