Αναστασιματάριον Ιωάννου (Παραλλαγή και Μέλος) - Αποσπάσματα

simeon

Παλαιό Μέλος
Κύριε Συμεών αναμένουμε τον πλ του 4ου. Αν τον έχετε, να είστε καλά.

ο πλαγιος του τεταρτου δεν υπαρχει?

δυστυχώς δεν τον έχω, και εγώ πριν 1-2 χρόνια βρήκα τούτο το αρχείο όπως σας το έχω παραδώσει.

Υ.Γ. πείτε μου απλά με το nickname, simeon, ή καλύτερα, (πάντως δεν είχατε από πού να το ξέρετε) Mircea, το όνομα μου. Ξέρω, ξέρω θα το κοιτάξετε περίεργο :D. πάντα είχα πρόβλημα μεταξύ των Ελλήνων με το όνομά μου, ιστορίες, ει και ολίγον τι δυσάρεστες.
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Πολυ χρησιμα τα κομματια αυτα για εμας τους αρχαριους! Ευχαριστουμε πολυ! Αναγκαζομασταν να τα ηχογραφουμε σε κασσετες στη Σχολη ωστε να τα ακουμε μετα!
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Γνωριζει καποιος ισως απο τους διαχειριστες ποιος ψαλλει στα κομματια Π-Μ του Αναστασιματαριου του Ιωαννου?
 
Last edited by a moderator:

chriskon

Νέο μέλος
ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια
αν μπορούσατε να μας δώσετε και το σύντομο Αναστασιματάριο
 
Μου κάνει εντύπωση που δεν αναγνωρίστηκε ο Ψάλτης των ηχητικών , ύστερα από τόσο καιρό και με τόσες εμφανίσεις (πλέον των επτά χιλιάδων )
 

Μιχάλης 888

Νέο μέλος
Σας Παρακαλω που μπορω να βρω τα συντομα απο το Αναστασιματαριο σε με Μελος και Παραλαγη

Σας ευχαριστω θερμα

Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ
 

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Νέο μέλος
Αγαπητέ Σιμεών, Χριστός Ανέστη,
Στα μαθήματα του Αναστασιματαρίου ακούγεται και ο σεβαστός μου δάσκαλος Νέστωρας Παπαλεξίου.Τέως Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Παναγίας Δεξιάς Θεσ/νίκης.
Τον ακούω στα τελευταία κομμάτια του Δ΄ήχου.Υπάρχει έργο δικό του το οποίο έγραψε σε κασέτες.

Φιλικά Αθανάσιος
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Αληθώς ανέστη ο Κύριος!
Τώρα μού ήλθε μια ιδέα: Εάν από το 13ο track του Δ' ήχου αναφέρεται σε έναν από τους πρωτοψάλτες της Θεσσαλανίκης, αλλά χωρίς να πει εκείνος που ηχογράφησε όλα τα υπόλοιπα μέλη ότι είναι Θεσσαλονικεύς ο πρωτοψάλτης Νέστωρας Παπαλεξίου διότι θα ήταν γνωστό αυτό το γεγονός, τότε και ο ίδιος είναι Θεσσαλονικεύς.
Οπότε, σκέπτομαι εγώ, δεν θα πρέπει να ψάξουμε το όνομα του δασκάλου που ηχογράφησε τα μέλη του Αναστασιματαρίου εκτός Θεσσαλονίκης.
Είναι μια προσωπική ιδέα. Ελπίζω ότι εκφράστηκα σαφώς :)
Ευχαριστώ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μήπως αὐτά (Πέτρος Παπαεμμανουήλ) γιά τούς 4 κυρίους ἤχους ἔχουν σχέση;
(Δέν πρόκειται γιά σύντομο βέβαια)


 

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
Στο track 13 ήχος 4ος λέει για τον πρωτοψάλτη ''Παναγίας της δεξιά''.

Μήπως ξέρει κάποιος ποιός είναι τώρα ή ποιος ήταν πιο παλιά.

Απλά να ξέρουμε ποιόν ακούμε. Μπράβο πολύ ωραία.
 
Στο track 13 ήχος 4ος λέει για τον πρωτοψάλτη ''Παναγίας της δεξιά''.

Μήπως ξέρει κάποιος ποιός είναι τώρα ή ποιος ήταν πιο παλιά.

Απλά να ξέρουμε ποιόν ακούμε. Μπράβο πολύ ωραία.

Στην Παναγία Δεξιά ήταν ο κ. Νέστωρ Παπαλεξίου (που μάλλον - όπως επισημαίνει και το μέλος ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ψάλλει κάποια κομμάτια )
Τώρα , πρωτοψάλτης στον ίδιο ναό είναι ο κ.Χαλκιάς.
 

Γεωργιος Φ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΟΥΓΙΑΣ
Καλησπερα σας, Παρακαλω υπαρχει καπου το συντομον Αναστασιματαριον του Ιωαννου με Μελος και Παραλαγη.

Σας ευχαριστω θερμα
 
Top