Ο «Άμωμος»

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχει κανείς ηχογραφήσεις του "Αμώμου" να μοιραστεί μαζί μας; Δεν έχω κάποια υπόψην μου. Ευχαριστώ πολύ.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Αγαπητέ Δημήτρη είχα ανεβάσει στην ηχογράφησει με τους Αστέρη-Εμμανουηλίδη την Κυριακή των Αγίων Πάντων και τον ''Άμωμο''.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Nα φτιάξω κι εγώ μια ηχογράφηση σε μέλος νεκροταφειακόν (για κηδείες 10 λεπτών) ή δεν θα το αντέξετε; :rolleyes:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Nα φτιάξω κι εγώ μια ηχογράφηση σε μέλος νεκροταφειακόν (για κηδείες 10 λεπτών) ή δεν θα το αντέξετε; :rolleyes:

Εάν είναι για κηδεία 10 λεπτών θα διαρκεί λιγότερο από ένα λεπτό οπότε θα το αντέξουμε πιστεύω. :rolleyes: Ανέβασε.
 

asma

Αντώνης Φάνης
Άμωμος και λοιπή εξόδιος ακολουθία από το Β. Σφακιανάκη και το Στ. Κίσσα δημοσιεύτηκε στο ieropsaltis.com


πολύ ωραίος ο Σφακιανάκης (Στανιτσάκης!)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Γεώργιος Μιχαλάκης μου έστειλε ηχογράφηση από τον Ι. Ν. Τιμίου Προδρόμου Νεαπόλεως Θεσ/νίκης. Τον "Άμωμο" ψάλλει ο Δημήτριος Κακανάς. Εντύπωση μου έκανε οτι τη Β' και Γ' στάση του Αμώμου την ψάλλει σε ένα είδος Τετάρτου Παπαδικού Άγια ήχου (μάλιστα κάνει και απήχημα Άγια! στη Β' στάση).

[http://www.analogion.com/Amwmos-B-Agia-PanagiwtisGounas-INTimiouProdromouNeapolis-Aug2008.mp3, 5.5 Μb]

Ο Γεώργιος με πληροφόρησε οτι ο Στυλιανός Τσολακίδης (κανονάρχος του Ι. Ναυπλιώτη) έλεγε τη Β' στάση σε Πλ. Α' και όχι σε ΄Αγια.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο Γεώργιος Μιχαλάκης μου έστειλε ηχογράφηση από τον Ι. Ν. Τιμίου Προδρόμου Νεαπόλεως Θεσ/νίκης. Τον "Άμωμο" ψάλλει ο Πάνος Γκούνας (όπως μου είπε ο Γεώργιος). Εντύπωση μου έκανε οτι τη Β' και Γ' στάση του Αμώμου την ψάλλει σε ένα είδος Τετάρτου Παπαδικού Άγια ήχου (μάλιστα κάνει και απήχημα Άγια! στη Β' στάση).

[http://www.analogion.com/Amwmos-B-Agia-PanagiwtisGounas-INTimiouProdromouNeapolis-Aug2008.mp3, 5.5 Μb]

Ο Γεώργιος με πληροφόρησε οτι ο Στυλιανός Τσολακίδης (κανονάρχος του Ι. Ναυπλιώτη) έλεγε τη Β' στάση σε Πλ. Α' και όχι σε ΄Αγια.

Μέ τόν Google Chrome δέν μοῦ ἀνοίγει ὁ σύνδεσμος. Δέν δοκίμασα μέ ἄλλους περιηγητές.
Γιά τό θέμα τοῦ αγια σκληροῦ διατόνου καί πλ. α΄ ἔχει γίνει συζήτηση νομίζω.
Μοῦ ἔχει πεῖ κάποια στιγμή ὁ Ἀπ. Καλπακίδης γιά τόν τρόπο (ἦχο) αὐτό ψαλμωδίας τῆς γ΄ στάσης ἀπό τόν Καραμάνη.

 

jhonny

Παλαιό Μέλος

Μέ τόν Google Chrome δέν μοῦ ἀνοίγει ὁ σύνδεσμος. Δέν δοκίμασα μέ ἄλλους περιηγητές.
Γιά τό θέμα τοῦ αγια σκληροῦ διατόνου καί πλ. α΄ ἔχει γίνει συζήτηση νομίζω.
Μοῦ ἔχει πεῖ κάποια στιγμή ὁ Ἀπ. Καλπακίδης γιά τόν τρόπο (ἦχο) αὐτό ψαλμωδίας τῆς γ΄ στάσης ἀπό τόν Καραμάνη.

Εδώ
 

Attachments

  • Amwmos-B-Agia-PanagiwtisGounas-INTimiouProdromouNeapolis-Aug2008.mp3
    5.4 MB · Views: 94

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο Γεώργιος Μιχαλάκης μου έστειλε ηχογράφηση από τον Ι. Ν. Τιμίου Προδρόμου Νεαπόλεως Θεσ/νίκης. Τον "Άμωμο" ψάλλει ο Πάνος Γκούνας (όπως μου είπε ο Γεώργιος). Εντύπωση μου έκανε οτι τη Β' και Γ' στάση του Αμώμου την ψάλλει σε ένα είδος Τετάρτου Παπαδικού Άγια ήχου (μάλιστα κάνει και απήχημα Άγια! στη Β' στάση).

[http://www.analogion.com/Amwmos-B-Agia-PanagiwtisGounas-INTimiouProdromouNeapolis-Aug2008.mp3, 5.5 Μb]

Ο Γεώργιος με πληροφόρησε οτι ο Στυλιανός Τσολακίδης (κανονάρχος του Ι. Ναυπλιώτη) έλεγε τη Β' στάση σε Πλ. Α' και όχι σε ΄Αγια.


Διόρθωση: τον ''Άμωμο'' ψάλλει ο πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Τιμίου Προδρόμου Νεαπόλεως Θεσ/νίκης Δ. Κακανάς, μαθητής του Άρχοντος Αθ. Καραμάνη. Δεν πρόκειται για τον πρώην λαμπαδάριο του Μητρ. Ναού του Αγ. Γρηγορίου Παλαμά Θεσ/νίκης, Πάρι Γκούνα. Πρόκειται για απόσπασμα ηχογράφησης της εξοδίου Ακολουθίας του μακαριστού κυρού Διονυσίου, Επισκόπου πρώην Νεαπόλεως.


Δ.

Υγ Υπάρχει και εμπορική ηχογράφηση της Νεκρωσίμου Ακολουθίας, Νεκρώσιμα-Πασχαλινά, από τον Αθ. Καραμάνη όπου ο ίδιος ψάλλει σε άγια τη Β στάση. Η παραγωγή είναι της Ηχογέννησης, και του Π. Καλαμπάκα.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστῶ. Τό κατέβασα κι ἐγώ τελικά μέ τόν Internet Explorer. Δέν ὑπάρχει γ΄ στάση.

Υγ Υπάρχει και εμπορική ηχογράφηση της Νεκρωσίμου Ακολουθίας, Νεκρώσιμα-Πασχαλινά, από τον Αθ. Καραμάνη όπου ο ίδιος ψάλλει σε άγια τη Β στάση. Η παραγωγή είναι της Ηχογέννησης, και του Π. Καλαμπάκα.
Μάλιστα. Φαίνεται ὁ Ἀπόστολος μοῦ εἶπε γιά τήν β΄ στάση ἀπό τόν Καραμάνη, τότε πού συζητιόταν αὐτό τό θέμα.


 



Μοῦ ἔχει πεῖ κάποια στιγμή ὁ Ἀπ. Καλπακίδης γιά τόν τρόπο (ἦχο) αὐτό ψαλμωδίας τῆς γ΄ στάσης ἀπό τόν Καραμάνη.


Ναι , είχαμε κάνει κουβέντα για την β στάση .
Αλλά και την γ στάση την έχει καταγραμμένη με κλιτόν ....
Για του λόγου το αληθές παραθέτω την β στάση ..
 

Attachments

  • Nεκρώσιμος Β στάση Καραμάνης.pdf
    782.4 KB · Views: 128
E

emakris

Guest
Ναι , είχαμε κάνει κουβέντα για την β στάση .
Αλλά και την γ στάση την έχει καταγραμμένη με κλιτόν ....
Για του λόγου το αληθές παραθέτω την β στάση ..

Απαράδεκτο. Ύστερα κατηγορούμε τους καραϊκούς. Με την ίδια λογική, να γράψουμε σε Άγια και το "Η ζωή εν τάφω" (το σύντομο), που αρχίζει από τον Δι, καταλήγει στον Δι και δεν εμφανίζει τον Πα πουθενά! Τις γραμμές του Άγια πού τις είδαν;;; (Χρησιμοποιώ πληθυντικό, διότι την ευθύνη δεν την έχει κάθε φορά ο συγγραφέας, ο οποίος έτσι έκρινε και έτσι το έγραψε. Εάν το ξανασκεφτόταν, μπορεί να το αναθεωρούσε. Την ευθύνη, όπως και στην περίπτωση του Καρά, την έχουν όσοι υιοθετούν αβασάνιστα και άνευ κριτικής σκέψεως κάποιες ατυχείς ή, τέλος πάντων, αδόκιμες επιλογές).
 
Last edited:
Απαράδεκτο. Ύστερα κατηγορούμε τους καραϊκούς. Με την ίδια λογική, να γράψουμε σε Άγια και το "Η ζωή εν τάφω" (το σύντομο), που αρχίζει από τον Δι, καταλήγει στον Δι και δεν εμφανίζει τον Πα πουθενά! Τις γραμμές του Άγια πού τις είδε;;;

Κοίτα Στάθη . Αυτά τα κείμενα και πολλά άλλα τα είχα στην κατοχή μου και δεν τα ανέβαζα μόνο και μόνο επειδή ήξερα ότι θα γινόντουσαν πεδίο αντιπαράθεσης και αντεγκλήσεων . Ανέβασα μόνο την β στάση , για να επαληθεύσω , αυτά που σε μία κατ ιδίαν κουβέντα , είπα σε ένα μέλος του ψαλτολογίου ( τον π. Μάξιμο) .
Δυστυχώς ο Άρχοντας (Καραμάνης ) αν και εν ζωή , δεν μπορεί να μας εξηγήσει το σκεπτικό του .
Το όλο έργο και η συνολική προσφορά του Καραμάνη δεν μπορούν να συζητηθούν και να τα εξαντλήσουμε σε δυο γραμμές , συνοπτικά και περιληπτικά .
Είχε ανοίξει παλαιότερα ανάλογο θέμα , με απαράδεκτο τρόπο .
Ας κλείσει εδώ .
 
E

emakris

Guest
Κοίτα Στάθη . Αυτά τα κείμενα και πολλά άλλα τα είχα στην κατοχή μου και δεν τα ανέβαζα μόνο και μόνο επειδή ήξερα ότι θα γινόντουσαν πεδίο αντιπαράθεσης και αντεγκλήσεων . Ανέβασα μόνο την β στάση , για να επαληθεύσω , αυτά που σε μία κατ ιδίαν κουβέντα , είπα σε ένα μέλος του ψαλτολογίου ( τον π. Μάξιμο) .
Δυστυχώς ο Άρχοντας (Καραμάνης ) αν και εν ζωή , δεν μπορεί να μας εξηγήσει το σκεπτικό του .
Το όλο έργο και η συνολική προσφορά του Καραμάνη δεν μπορούν να συζητηθούν και να τα εξαντλήσουμε σε δυο γραμμές , συνοπτικά και περιληπτικά .
Είχε ανοίξει παλαιότερα ανάλογο θέμα , με απαράδεκτο τρόπο .
Ας κλείσει εδώ .

Σύμφωνοι, γι' αυτό και αναδιατύπωσα το μήνυμά μου. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις με τη νέα διατύπωση.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ναι , είχαμε κάνει κουβέντα για την β στάση .
Αλλά και την γ στάση την έχει καταγραμμένη με κλιτόν ....
Για του λόγου το αληθές παραθέτω την β στάση ..
Άκουσα το ηχητικό, μελέτησα και το μουσικό κείμενο και εγώ προσωπικά πήρα κατά την γνώμη μου τις αρκετές σωστές απαντήσεις σε απορίες που είχα για την σωστή απόδοση των μελών αυτών.
Στην 2η στάση.
1.Μπορεί να αρχίζω από τον Πα του πλ. α΄με διαστήματα διατονικά πλ. α΄ , όμως τα διαστήματα ψάλλω πάνω από τον Δι είναι σε Αγια, επίσης και η κατάληξη που κάνω στον Δι είναι Αγια με την σχετική δίεση στον γα.
Έτσι νομίζω πως η μόνη διαφορά είναι πως ξεκινά ως Αγια εκ του Δι και όχι εκ του Πα ως πλ. α.
2. Στην 3η στάση σε και στο κάτω 4χορδο νη-γα ψάλλω με κλιτό στον Γα ως Δι όταν Δεσπόζων είναι ο Γα, ενώ όταν ψάλλω το μέλος το οποίο ανεβαίνει μέχρι τον ζω, τότε ψάλλω πλ.δ. κατά 3φωνία.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους Σας για τις πιό πάνω πολύτιμες πληροφορίες Σας.
 
Top