Πρόγραμμα Ισοκράτης Δωρεάν - Γεώργιος Κριτσωτάκης - v3

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το μέλος του φόρουμ Γεώργιος Κριτσωτάκης μας στέλνει ένα απλό πρόγραμμα ισοκράτη που έφτιαξε ο ίδιος. Τον ευχαριστούμε.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Κοιτάξτε στα πιό πρόσφατα μηνύματα αυτού του θέματος για την τελευταία διορθωμένη έκδοση του προγράμματος.
 
Last edited by a moderator:
Δεν έχει καθόλου ένταση. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι; Όλες οι εντάσεις στο μείκτη είναι ανεβασμένες.
 
Last edited by a moderator:

geopoulos

Νέο μέλος
Δεν έχει καθόλου ένταση. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι; Όλες οι εντάσεις στο μείκτη είναι ανεβασμένες.

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ανεβάσεις την ένταση στα ηχεία σου
είναι η πρώτη έκδοση του και δεν το έχω αναπτύξει πολύ σωστά ακόμα
έπρεπε να ενσωματώσω και κάποιες .dll για να παίζει σωστά αλλά δεν προλαβαίνω αυτό τον καιρό , μόλις βγάλω την τελική έκδοση δεν θα έχει ατέλειες. :)
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Η εργασία σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σας συγχαίρω..Θέλω όμως να μου πείτε αν σκέφτεσθε εκτός από την ένταση, εάν θα μπορεί η κλίμακα να γίνει πιο ευέλικτη,κατεβάζοντας την ή ανεβάζοντας την τονικότητα κατα 2 με 3 φωνές ανάλογα και με το ψαλόμενο μέλος αλλά και τις φωνητικές δυνατότητες του ψάλλοντος...
Ευχαριστώ
Θεόδωρος Κοκκορίκος
Ιεροψάλτης
 

geopoulos

Νέο μέλος
Η εργασία σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σας συγχαίρω..Θέλω όμως να μου πείτε αν σκέφτεσθε εκτός από την ένταση, εάν θα μπορεί η κλίμακα να γίνει πιο ευέλικτη,κατεβάζοντας την ή ανεβάζοντας την τονικότητα κατα 2 με 3 φωνές ανάλογα και με το ψαλόμενο μέλος αλλά και τις φωνητικές δυνατότητες του ψάλλοντος...
Ευχαριστώ
Θεόδωρος Κοκκορίκος
Ιεροψάλτης

Ναι όλα αυτά θα διορθωθούν (ελπίζω τουλάχιστον, μιας και δεν είμαι προγραμματιστής)
όταν είναι έτοιμη θα ειδοποιηθείτε.
ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Συγχαρητήρια για τον κόπο σας.

Μια παρατήρηση: νομίζω ότι το παράθυρο δεν θα πρέπει από πίσω να έχει φόντο, διότι αποσπά την προσοχή και δεύτερον το μέγεθός του πρέπει να είναι όσο χρειάζεται, διότι όταν το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με κάποιο παράθυρο, πχ κάποια παρτιτούρα, πρέπει να σου καλύπτει το ελάχιστο δυνατό χώρο.

Και πάλι συγχαρητήρια:)
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνατε.Αν μπορέσετε,να προσαρμόσετε τα ισοκρατήματα στο πληκτρολόγιο για να τα πατάμε από κει έτσι ώστε να μην είναι απαραίτητο να τα πατάμε με το ποντίκι.
 

geopoulos

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνατε.Αν μπορέσετε,να προσαρμόσετε τα ισοκρατήματα στο πληκτρολόγιο για να τα πατάμε από κει έτσι ώστε να μην είναι απαραίτητο να τα πατάμε με το ποντίκι.
Το έχω κάνει ήδη για την τελική έκδοση . Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να βγει ποιο εύχρηστο και μπορώ να το κάνω παρακαλώ να μου το πείτε.
ευχαριστώ!
 

Αgis

Μέλος
Το έχω κάνει ήδη για την τελική έκδοση . Αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω για να βγει ποιο εύχρηστο και μπορώ να το κάνω παρακαλώ να μου το πείτε.
ευχαριστώ!

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τον κόπο σας
Μια παρατήρηση μόνο: Κατά τη διάρκεια της εναλλαγής του ισοκρατήματος παρατηρείται μια μικρή διακοπή η οποία γίνεται αντιληπτή στην ακουστική εκτέλεση ενός τροπαρίου. Δε γνωρίζω εαν αυτό μπορεί να διορθωθει

Να είστε καλά
 

geopoulos

Νέο μέλος
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τον κόπο σας
Μια παρατήρηση μόνο: Κατά τη διάρκεια της εναλλαγής του ισοκρατήματος παρατηρείται μια μικρή διακοπή η οποία γίνεται αντιληπτή στην ακουστική εκτέλεση ενός τροπαρίου. Δε γνωρίζω εαν αυτό μπορεί να διορθωθει

Να είστε καλά
Να είστε καλά


είναι λίγο δύσκολο είναι η αλήθεια , αυτό γίνετε λόγο ότι το ισοκρατημα κάνει loop (επαναλαμβάνετε συνέχεια σε λίγο χρόνο , περίπου κάθε 3 ")γιατί αλλιώς το πρόγραμμα θα αποκτήσει πολύ μεγάλο μέγεθος , μπορεί να φτάσει και τα 200mb . Αλλά υπόσχομαι να προσπαθήσω να το φτιάξω.
ευχαριστώ!
 

kstel

Νέο μέλος
Μη κουράζεστε πολύ

Αυτό που θα κάνετε είναι να ηχογραφήσετε σε ξεχωριστό αρχείο ανά φθόγγο στο PC την φωνή σας ή τα πλήκτρα δανεισμένου ισοκράτη ή κάποιου αρμονίου-synth ή softsynth για λίγα δευτερόλεπτα .

Στην εφαρμογή SampleDecks2 ( http://www.megaupload.com/?d=EL80ERYA ) θα φτιάξετε tabs για κάθε αρχείο. Παίζει και απ' το πληκτρολόγιο.

Εγώ ίσως δεν είναι νόμιμο να σας πω τι έκανα αλλά το ηχητικό αποτέλεσμα είναι ολόιδιο!!!
 

George Poimenidis

Μέλος
σε υπολογιστες με linox δεν μπορει να παιξει?γιατι αναφερατε μονο για windows ειναι η εφαρμογη.απαντηστε μας παρακαλω αν γινεται.ευχαριστω.
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Κύριε Κριτσωτάκη,αν έχετε τη καλοσύνη θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε τελειοποιήσει τη προσπάθεια που κάνατε με τον ηλεκτρονικό ισοκράτη, ώστε όταν κανουμε μια εγγραφή μέλους στο PC να μπορούμε να βάζουμε σε ξεχωριστό κανάλι και τα ισοκρατήματα, και με την δυνατότητα αυξομίωσης της κλίμακας σύμφωνα με την εκάστοτε βάση από πλευράς οξύτητος του μέλους.Εάν ναι,θα ήθελα να μου πείτε εάν το πρόγραμμα αυτό διατίθεται και πως μπορώ να το αποκτήσω.Ευχαριστώ...
Με εκτίμηση
Θεόδωρος Κοκκορίκος
Ιεροψάλτης
 

geopoulos

Νέο μέλος
Κύριε Κριτσωτάκη,αν έχετε τη καλοσύνη θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε τελειοποιήσει τη προσπάθεια που κάνατε με τον ηλεκτρονικό ισοκράτη, ώστε όταν κανουμε μια εγγραφή μέλους στο PC να μπορούμε να βάζουμε σε ξεχωριστό κανάλι και τα ισοκρατήματα, και με την δυνατότητα αυξομίωσης της κλίμακας σύμφωνα με την εκάστοτε βάση από πλευράς οξύτητος του μέλους.Εάν ναι,θα ήθελα να μου πείτε εάν το πρόγραμμα αυτό διατίθεται και πως μπορώ να το αποκτήσω.Ευχαριστώ...
Με εκτίμηση
Θεόδωρος Κοκκορίκος
Ιεροψάλτης

δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα λόγο υποχρεώσεων και νομίζοντας ότι δεν ασχολείσθε πια λόγο τον ποιο απλών προγραμμάτων όπως ανέφερε και πιο πάνω ο Στέλιος(Kstel), αλλά αφού το ζητάτε θα αρχίσω αύριο κιόλας να ασχολούμαι και θα το έχετε το συντομότερο δυνατών . Όσο αναφορά την συμβατότητα για Linux όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι προγραμματιστής και δεν γνωρίζω να προγραμματίζω σε τέτοια πλατφόρμα , παρόλα αυτά υπάρχει για τα linux ενα πρόγραμμα εξομοίωσης για να παίζουν τα προγράμματα των windows και λέγεται wine δεν ξέρω τίποτα παραπάνω και δεν είμαι σίγουρος και αν μπορεί να το παίξει αλλά πιστεύω οτι είναι λίγο απίθανο.
Μέχρι το τέλος του μήνα θα έχετε νέα :wink:
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ακόμα λόγο υποχρεώσεων και νομίζοντας ότι δεν ασχολείσθε πια λόγο τον ποιο απλών προγραμμάτων όπως ανέφερε και πιο πάνω ο Στέλιος(Kstel), αλλά αφού το ζητάτε θα αρχίσω αύριο κιόλας να ασχολούμαι και θα το έχετε το συντομότερο δυνατών . Όσο αναφορά την συμβατότητα για Linux όπως έχω ξαναπεί δεν είμαι προγραμματιστής και δεν γνωρίζω να προγραμματίζω σε τέτοια πλατφόρμα , παρόλα αυτά υπάρχει για τα linux ενα πρόγραμμα εξομοίωσης για να παίζουν τα προγράμματα των windows και λέγεται wine δεν ξέρω τίποτα παραπάνω και δεν είμαι σίγουρος και αν μπορεί να το παίξει αλλά πιστεύω οτι είναι λίγο απίθανο.
Μέχρι το τέλος του μήνα θα έχετε νέα :wink:

Σας ευχαριστώ πολύ..μενω υπόχρεος...αν θέλετε αφήστε μου και ένα μήνυμα με καποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσουμε....
 

kstel

Νέο μέλος
Πάντως το να ρωτάμε κάποιον αν έχει τελειοποιήσει μια πραγματικά φιλότιμη προσωπική προσπάθεια που ξεκίνησε απ το μηδέν και δεν βολεύτηκε με προσαρμογή ευρωπαϊκών προγραμμάτων ίσως να είναι υπερβολικό. Όπως και να ρωτάμε αν τρέχει σε Linux...απλά αντί να ρωτάτε, δοκιμάστε το οι ίδιοι και ενημερώστε μας
 

tsios

Νέο μέλος
Καλησπέρα. Συγχαρητήρια για το πρόγραμμα. Είναι καταπληκτικό. Μήπως υπάρχει καμία καινούρια εξέλιξη στο πρόγραμμα; Ευχαριστώ πολύ.
 

geopoulos

Νέο μέλος
Σας δίνω την έκδοση 3 του Ισοκράτη που είχα πρώτο φτιάξει σε αυτό το τοπικ.
Παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το κείμενο που εμφανίζετε κατά την εγκατάσταση καθώς και τις οδηγίες που είναι μέσα στον φάκελο.
!!Να εγκαταστήσετε τις 2 γραμματοσειρές που είναι μαζί με τον Ισοκράτη πριν από το install του Ισοκράτη.

Εννοείτε πως είναι δωρεάν αλλά όποιος έχει την άνεση και την καλή θέληση ...δεν θα έλεγα και όχι σε ένα δωράκι...



Το πρόγραμμα το κατεβάζεται από εδώ:

http://adf.ly/ceXfB


:(:(:(:(:( Ζητώ την συγνώμη σας καθώς μόλις τώρα εντόπισα ένα σφάλμα (στο -3 στο ζω ύφεση) αφού κατεβάσετε την πάνω εγκατάσταση αντικαταστήστε το isokratis.exe με αυτό απο το παρακάτω λινκ.
και πάλι συγνώμη για την ταλαιπωρία. :(:(:(:(:(:(:(

(πρώτα την εγκατάσταση μετά αυτό!!)
http://adf.ly/ceudJ


:p:p:p

σοβαρά τώρα,Το donate είναι καθαρά προαιρετικό και το πρόγραμμα θα παραμείνει δωρεαν!!
 
Last edited:
Top