π. Θωμάς Θωμαϊδης

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Όχι απλά με παραξένεψε...
Δεν ήξερα ότι κάνουν πολυσύλλαβα απηχήματα οι Θωμάδες.


Ντέν ήξερες ότι είναι μέγας μουσικός;;;
Πιστεψέ με είναι ο μεγαλύτερος μουσικός του Όρους.
Δοσιθέου Κατουνακιώτου μαθητής γαρ...
Απ᾿ όλα ξέρει.

Έπεσαν και κάτι καρούλια στα χέρια μου, απο μαθήματα που τού κανε ο γέρος εν έτει 1961, αλλά είπαμε...μάλλον δέν ενδιαφέρουν!!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ντέν ήξερες ότι είναι μέγας μουσικός;;;
Πιστεψέ με είναι ο μεγαλύτερος μουσικός του Όρους.
Δοσιθέου Κατουνακιώτου μαθητής γαρ...
Απ᾿ όλα ξέρει.
Το ξέρω όλ' αυτά. Για τα πολυσύλλαβα δεν ήξερα...
Έπεσαν και κάτι καρούλια στα χέρια μου, απο μαθήματα που τού κανε ο γέρος εν έτει 1961, αλλά είπαμε...μάλλον δέν ενδιαφέρουν!!
ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ?!?!?!?!?!?
:mad::mad::mad::mad:
Ν' ανέβουν πάραυτα και τούτα! Και στο εξής πρώτα θ' ανεβάζεις κι έπειτα θα ρωτάς αν έκανες καλά που τ' ανέβασες...


 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Καλοκαιρινές πλάκες, γιατί έχουμε πήξει χωρίς άδεια ακόμα...

Όχι σαν κάποιους κάποιους που κάνουν τρίμηνες διακοπές....

Θα ανεβάσω.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...εννοείς διακοπές άνευ αποδοχών έτσι; Γιατί αλλιώς μιλάμε για άλλους...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
...εννοείς διακοπές άνευ αποδοχών έτσι; Γιατί αλλιώς μιλάμε για άλλους...

Να 'ναι βλογημένο......
Γιά άλλους λέω.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Έπεσαν και κάτι καρούλια στα χέρια μου, απο μαθήματα που τού κανε ο γέρος εν έτει 1961, αλλά είπαμε...μάλλον δέν ενδιαφέρουν!!

Τον κ.Ζαχαρή αν δεν τον ενδιαφέρουν, Χρυσοβαλάντη,
δεν πειράζει στείλτα προς τα δω.....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το Αγαλλιάσθε απτον Μουσικό Θησαυρό Β' τομο 748 σελ.
Κράτημα 851 σελ του αυτού βιβλίου



Επειδή δεν έχω το βιβλίο που αναφέρεις, υπάρχει η δυνατότητα να τα ανεβάσεις;;;
ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να το πω..... τον έγραψε περυσι το φθινόπωρο ο Χατζηγιακουμής
Είχα κατέβει 7 μέρες Αθήνα και όλα μου τα βράδια ήμουν στο studio....

Λέει αρκετα του Φιλανθίδη... Φανταζομαι θα είναι στη Κασετινα μαζι με διαφορους αγαπημενους.....

Δεν παιζεται ο γέροντας.... Τα έλεγε απνευστή καπάκι το ένα΄πίσω από το άλλο..... και το ύφος του έχει πολυ μαγκιά... όταν τον ακούς χωρίς να τον βλέπεις νομίζεις ότι είναι ψάλτης λαικός και όχι Αγιορείτης....

Και αφού έψελνε 3-4 ώρες έβγαινε έξω από το studio eχοντας πει και το όμμα του Νικολάου... και μου ελέγε έλα να το ξαναπούμε και δώστου ξανά.....λες και λέγαμε πλουσιοι επτωχευσαν.... πω πωωωωωωωω! κάτσε γέροντα σταμάτα του λέγαμε να ξεκουραστείς.. έχουμε και αύριο ηχογράφηση...

Η τεχνικη καταρτιση ομως που έχει είναι φοβερη....πληθωρα αποδοσεων.... ε και βεβαια απεξω το Φιλανθιδη....εννοειται αυτο....

Αυτα!!! λέτε να μη έπρεπε να τα πω..... ελα καλέ μια οικογένεια είμαστε αλλωστε καλά πράματα λεώ.......
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Τωρα δεν ξέρω αν πρέπει να το πω..... τον έγραψε περυσι το φθινόπωρο ο Χατζηγιακουμής
Είχα κατέβει 7 μέρες Αθήνα και όλα μου τα βράδια ήμουν στο studio....

Λέει αρκετα του Φιλανθίδη... Φανταζομαι θα είναι στη Κασετινα μαζι με διαφορους αγαπημενους.....

Δεν παιζεται ο γέροντας.... Τα έλεγε απνευστή καπάκι το ένα΄πίσω από το άλλο..... και το ύφος του έχει πολυ μαγκιά... όταν τον ακούς χωρίς να τον βλέπεις νομίζεις ότι είναι ψάλτης λαικός και όχι Αγιορείτης....

Και αφού έψελνε 3-4 ώρες έβγαινε έξω από το studio eχοντας πει και το όμμα του Νικολάου... και μου ελέγε έλα να το ξαναπούμε και δώστου ξανά.....λες και λέγαμε πλουσιοι επτωχευσαν.... πω πωωωωωωωω! κάτσε γέροντα σταμάτα του λέγαμε να ξεκουραστείς.. έχουμε και αύριο ηχογράφηση...

Η τεχνικη καταρτιση ομως που έχει είναι φοβερη....πληθωρα αποδοσεων.... ε και βεβαια απεξω το Φιλανθιδη....εννοειται αυτο....

Αυτα!!! λέτε να μη έπρεπε να τα πω..... ελα καλέ μια οικογένεια είμαστε αλλωστε καλά πράματα λεώ.......


Το ανωτέρω με "αναγκάζουν" να πώ, αφού και εγώ έχω επίσημη συνεργασία με τον γέροντα, ότι κατ' αρχάς θα ξαναγίνουν κάποιες ηχογραφήσεις στον Χατζηγιακουμή και κατα δέυτερον υπάρχει υπο έκδοση μέρος του τ ε ρ ά σ τ ι ο υ ηχητικού αρχείου τους. Ελπίζω να μήν εγείρω "πόλεμο".
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
και το ύφος του έχει πολυ μαγκιά... όταν τον ακούς χωρίς να τον βλέπεις νομίζεις ότι είναι ψάλτης λαικός και όχι Αγιορείτης....
Όλα καλά...αλλά αυτό τί το θελες????Τον έθαψες τον άνθρωπο...(Μόνο τιμητικό δεν είναι για έναν χρόνια αγιορείτη, να λένε ότι ψάλλει σαν λαϊκός)

Όπως και νά χει είναι πραγματικά άψογος στις εκτελέσεις του...Μακάρι να παίρναμε κατιτις απαυτόν
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στο κράτημα του Νικολάου στο σημείο 2 κάπου ξεφεύγουν. Λογικό είναι όλοι ξεφεύγουμε ειδικά σε δύσκολα κομμάτια.
Αλλά εκεί που την "πατάμε" όλοι είναι στο σημείο 1 που κάνουμε πλ β'.
Απλά ο τυπογράφος έβαλε τη διατονική φθορά ανάποδα. Αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι 1.όταν έχουμε πλ β δεν χρειάζεται να τεθεί φθορά του ιδίου ήχου ,2. η διατονική μαρτυρία στην κατάληξη και 3. η λύση της φθοράς στην τελευταία γραμμή.

Ακουσα το ίδιο κομμάτι και από τον Φιρφιρή. Εδώ
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=336&page=3
 

Attachments

  • omma.jpg
    201.6 KB · Views: 99

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πήρα νέα σύνδεση και ανεβάζω γρήγορα (όπως καταλάβατε όσοι σκαλίζετε το φόρουμ...)
Σόλο ο πάτερ Θωμάς, κεκραγάριο Ιακώβου, Ιερά Μονή Ξενοφώντος, 03-11-1986, ανακ. Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου.

Καλή ακρόαση!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάτερ ευλογείτε! Όσοι τον γνωρίζουμε, τον ακούμε πολλές φορές να λέει την έκφραση ''μερακλαντάν'' όταν είναι στα ντουζένια του. Αυτό εννοεί ο φίλος μας εδώ νομίζω.


Όλα καλά...αλλά αυτό τί το θελες????Τον έθαψες τον άνθρωπο...(Μόνο τιμητικό δεν είναι για έναν χρόνια αγιορείτη, να λένε ότι ψάλλει σαν λαϊκός)

Όπως και νά χει είναι πραγματικά άψογος στις εκτελέσεις του...Μακάρι να παίρναμε κατιτις απαυτόν
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Πάτερ ευλογείτε! Όσοι τον γνωρίζουμε, τον ακούμε πολλές φορές να λέει την έκφραση ''μερακλαντάν'' όταν είναι στα ντουζένια του. Αυτό εννοεί ο φίλος μας εδώ νομίζω.

Δεν αμφιβάλω...αλλα λέμε τα καλά...βέβαια μεταξύ μας ήμαστε, αλλα δεν ξέρεις καμμιά φορα τι γινετε!!!:wink:
 
Top