1976-10-17 Κυριακή Αγίων Πατέρων, ήχος πρώτος, εωθινό Ζ΄.

konnos

Νέο μέλος
Κυριακή των Αγίων Πατέρων στον Αγ.Δημήτριο από κασέτα που μου έδωσε ένας φίλος το 1978. Πρώτη φορά άκουγα τον Άρχοντα σε ζωντανή ηχογράφηση είχε λειώσει η κασέτα και αναγκάστηκα να την γράψω σε άλλες δύο για εφεδρεία. Όσο άσχετος και να είσαι από βυζαντινή μουσική σε καθηλώνει ο Μέγας Θρ. Στανίτσας με το ψάλσιμό του. Άλλο άκουσμα άλλος ρυθμός άλλη μελωδία, από αυτά που άκουγα κάθε Κυριακή από μικρό παιδί και σκεφτόμουνα πως κάθε τροπάριο το ψάλλει σύμφωνα με το νόημα του κειμένου. Ανεπανάληπτος!!!. Είχα μερικούς δίσκους βινυλίου από διάφορους ψάλτες και τους άκουγα μετά μανίας από τότε όμως που άκουσα Στανίτσα δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω κάτι άλλο, δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έτσι είναι.


Υστερ. Όποιος γνωρίζει ημερομηνία και ποιος ψάλλει τον <Απόστολο> ας βοηθήσει.
 

Attachments

  • 01-Τού λίθους σφραγισθέντος.mp3
    732.9 KB · Views: 146
  • 02-Υπερδεδοξασμένος ει Χριστέ .mp3
    470 KB · Views: 141
  • 03-Ο δι΄ημάς γεννηθείς εκ Παρθένου.mp3
    858.6 KB · Views: 136
  • 04-Καθίσματα Α΄ήχου.mp3
    2.1 MB · Views: 149
  • 05-Ευλογητάρια.mp3
    2.1 MB · Views: 153
  • 06-Αναβαθμοί Α΄ηχου.mp3
    1.8 MB · Views: 128
  • 07-Κανόνας Α΄ ήχου.mp3
    852.5 KB · Views: 132
  • 08-Κανόνας Αγίων Πατέρων.mp3
    1.1 MB · Views: 144
  • 09-Καταβασίαι Ανοίξω τό στόμα μου.mp3
    2.2 MB · Views: 158
  • 10-Πάσα πνοή Ευαγγελίου.mp3
    927.1 KB · Views: 122
  • 11-Πεντηκοστός.mp3
    3.6 MB · Views: 157
  • 12-Κύριε ελέησον τριπλά.mp3
    415.3 KB · Views: 128
  • 13-Η Τιμιωτέρα.mp3
    3.1 MB · Views: 151
  • 14-Οτι ήραν τόν Κύριον.mp3
    2.1 MB · Views: 155
  • 15-Πρεσβείες υπεράγαθε.mp3
    1.2 MB · Views: 135
  • 16-Πάσα πνοή.mp3
    1.3 MB · Views: 142
  • 17-Υμνούμεν σου Χριστέ.mp3
    659 KB · Views: 126
  • 19-Ολην εισδεξάμενοι.mp3
    589.5 KB · Views: 134
  • 20-Τών Αγίων Πατέρων ο χορός.mp3
    3.8 MB · Views: 212
  • 21-Δοξολογία.mp3
    2.2 MB · Views: 244
  • 22-Αντίφωνα.mp3
    482.3 KB · Views: 127
  • 23-ΔΥΝΑΜΙΣ.mp3
    1.5 MB · Views: 145
  • 24-Τέκνον Τίτε.mp3
    1.9 MB · Views: 163

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κυριακή των Αγίων Πατέρων στον Αγ.Δημήτριο από κασέτα που μου έδωσε ένας φίλος το 1978.
Ἀφοῦ σᾶς τήν ἔδωσε τό 1978, εἶναι ἀπό τήν Κυριακή 17 Ὀκτωβρίου 1976 (κάτι πού ἔλειπε ἀπό τό Ψαλτολόγιον).


 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επίσης, τον Απόστολο ποιος τον ψάλλει; Μήπως είναι ο Βαγγέλης ο Μένεγας;

Απόστολος
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Κυριακή των Αγίων Πατέρων στον Αγ.Δημήτριο από κασέτα που μου έδωσε ένας φίλος το 1978. Πρώτη φορά άκουγα τον Άρχοντα σε ζωντανή ηχογράφηση είχε λειώσει η κασέτα και αναγκάστηκα να την γράψω σε άλλες δύο για εφεδρεία. Όσο άσχετος και να είσαι από βυζαντινή μουσική σε καθηλώνει ο Μέγας Θρ. Στανίτσας με το ψάλσιμό του. Άλλο άκουσμα άλλος ρυθμός άλλη μελωδία, από αυτά που άκουγα κάθε Κυριακή από μικρό παιδί και σκεφτόμουνα πως κάθε τροπάριο το ψάλλει σύμφωνα με το νόημα του κειμένου. Ανεπανάληπτος!!!. Είχα μερικούς δίσκους βινυλίου από διάφορους ψάλτες και τους άκουγα μετά μανίας από τότε όμως που άκουσα Στανίτσα δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω κάτι άλλο, δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έτσι είναι.


Υστερ. Όποιος γνωρίζει ημερομηνία και ποιος ψάλλει τον <Απόστολο> ας βοηθήσει.

Aπο τη στιγμη που βουτηξες και κολυμπησες στο ''Γαλαζιο βυθο'' του Στανιτσα...οπου αλλου κι αν επιχειρησεις στη συνεχεια θα σου φαινεται....αν οχι βοθρος,τουλαχιστον νερα ακαθαρτα! Ισως να φαινεται καπως οξυμωρο αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ευγνομωνουμε τους τουρκους που τον εδιωξαν! Εαν δεν ειχε φτασει ποτε ο Στανιτσας στην Ελλαδα δεν μπορω να εκτιμησω και να υπολογισω σε τι χαλια θα βρισκομαστε!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο Μένεγας εμφανίστηκε το ΄80-81.
Άλλος λέει τον απόστολο κ.Απόστολε.

Κατά ασαφαλείς-ασφαλέστατες- πληροφορίες τον Απόστολο λέει ο Φ. Κολιός, νυν Πρωτοψάλτης Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου στο Μενίδι.

Ευχαριστίες στον πληροφοριοδότη,

Δ.
 
Top