Πολυχρόνιον Ηγουμένου

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολυ ωραια ως προς τον Ζω ειναι ενταξει. Τον Βου τωρα να τακτοποιησετε. Για τις τελιτσες δεν ειμαι βεβαιος. Ξερετε...δεν ειμαι και τοσο καλος στην ορθογραφια...θα το κοιταξω ομως.
Ευχαριστώ και πάλιν, πάντως δεν χρειάζονται οι τελίτσες στον Πα, διότι ουσιαστικά από την αρχή έπρεπε να γράψω πως το Μέλος είναι εναρμόνιον κατά τριφωνία, όπως έχει την κλίμακα ο Άρχων Κυρ Δημήτρης Ιωαννίδης στο Θεωρητικό του, στο οποίο συμμετέχετε και εσείς με τα εξαίρετα ηχητικά σας.
Βασίλης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ πολύ και πάλι, γίνεται μήπως να βάλεις τη λέξη αρχιμανδρίτην μετά το όνομα (Ευσέβιον); Όπως στο ακριβές κείμενο όπως το έδωσα πριν.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστώ πολύ και πάλι, γίνεται μήπως να βάλεις τη λέξη αρχιμανδρίτην μετά το όνομα (Ευσέβιον); Όπως στο ακριβές κείμενο όπως το έδωσα πριν.
Επισυνάπτεται.
 

Attachments

  • Πολυχρονισμός Ηγουμένου.pdf
    178.9 KB · Views: 294

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Βασίλης Κιαμηλίδης;124559 said:
Ευχαριστώ και πάλιν, πάντως δεν χρειάζονται οι τελίτσες στον Πα, διότι ουσιαστικά από την αρχή έπρεπε να γράψω πως το Μέλος είναι εναρμόνιον κατά τριφωνία, όπως έχει την κλίμακα ο Άρχων Κυρ Δημήτρης Ιωαννίδης στο Θεωρητικό του, στο οποίο συμμετέχετε και εσείς με τα εξαίρετα ηχητικά σας.
Βασίλης

Κ.Βασιλη σωστα μεχρι εδω.Τωρα για να ''Στρωσει'' ο Βου στη φραση του τελευταιου ''Εις πολλα ετη'' θεωρω φρονιμο να μπει στον ανω Πα η διατονικη φθορα του Δι και ο ανω Βου να παραλλαγιζεται ως Κε. Να γινει δηλαδη τροχος και να λυθει στο τελευταιο φθογγοσημο πριν απο την τελικη μαρτυρια. Ρωτηστε και καποιον περισσοτερον εμου εγκρατη περι την θεωριαν πριν το κανετε επειδη δεν ειμαι απολυτως βεβαιος αν ειναι το σωστο. Να ειστε καλα!
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κ.Βασιλη σωστα μεχρι εδω.Τωρα για να ''Στρωσει'' ο Βου στη φραση του τελευταιου ''Εις πολλα ετη'' θεωρω φρονιμο να μπει να μπει στον ανω Πα η διατονικη φθορα του Δι και ο ανω Βου να παραλλαγιζεται ως Κε. Να γινει δηλαδη τροχος και να λυθει στο τελευταιο φθογγοσημο πριν απο την τελικη μαρτυρια. Ρωτηστε και καποιον περισσοτερον εμου εγκρατη περι την θεωριαν πριν το κανετε επειδη δεν ειμαι απολυτως βεβαιος αν ειναι το σωστο. Να ειστε καλα!
Σωστή κ. Γιάννη και αυτή η υπόδειξή σας. Και για επιβεβαίωση επισυνάπτω μαζί με το pdf και το ηχητικό με τον Μελωδό, (διπλό αριστερό κλι στον ηλεκτρονικό συνδετήρα επάνω αριστερά ) και αφού καταλήξουμε να ανεβάσω το αρχείο και σε Μελωδό.
 

Attachments

  • Πολυχρονισμός Ηγουμένου.pdf
    1.4 MB · Views: 232

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Βασίλης Κιαμηλίδης;124592 said:
Σωστή κ. Γιάννη και αυτή η υπόδειξή σας. Και για επιβεβαίωση επισυνάπτω μαζί με το pdf και το ηχητικό με τον Μελωδό, (διπλό αριστερό κλι στον ηλεκτρονικό συνδετήρα επάνω αριστερά ) και αφού καταλήξουμε να ανεβάσω το αρχείο και σε Μελωδό.

Πιστευω μεχρι εδω σωστα με τις διορθωσεις. Θεωρω οτι στο σημειο με τα δυο υφεν πρεπει να αφαιρεθει απο κατω το ομαλον. Επισης στο τελος τον ανω Νη με την τριπλη τον θελετε φυσικο η με διεση? Και στη φραση ''Ευσεεβιον''θελει κι εκει τροχο διοτι ο ανω Βου οπως τον ακουσα ειναι 12 μορια.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πιστευω μεχρι εδω σωστα με τις διορθωσεις. Θεωρω οτι στο σημειο με τα δυο υφεν πρεπει να αφαιρεθει απο κατω το ομαλον. Επισης στο τελος τον ανω Νη με την τριπλη τον θελετε φυσικο η με διεση? Και στη φραση ''Ευσεεβιον''θελει κι εκει τροχο διοτι ο ανω Βου οπως τον ακουσα ειναι 12 μορια.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλιν κ. Γιάννη και για τις ανωτέρω υποδείξεις.
Αφαίρεσα το ομαλόν, και διευκρινίζω ως προς τα διαστήματα:
1.Πολύ σωστά ακούσατε κ. Γιάννη, διότι στο ηχητικό και στη φραση ''Ευσεεβιον' η κλίμακα είναι η εναρμόνιος του γ΄ ήχου όπως είναι στην σελ. 73 του Θεωρητικού του Άρχοντος Κυρ. Δημητρίου Ιωαννίδη, διευκρινίζοντας πως ο Ζω΄-Νη΄ είναι διαζευτικός, & μετά 12-12-6.
2.Όσον αφορά στο τελος στον ανω Νη με την τριπλη τον έχω φυσικό ως γα βεβαίως διότι στον άνω Πα΄ και στη λέξη ==εις== έβαλα όπως σωστά υποδείξατε την φθορά του Δι, οπότε γα-δι-κε είναι τόνος 12-12.
Το επισυνάπτω εκ νέου, καθώς και σε αρχείο Μελωδού.
Βασίλης
 

Attachments

  • Πολυχρονισμός Ηγουμένου.pdf
    187.4 KB · Views: 233
  • Πολυχρόνιο εις Πλ. α΄.mel
    7.2 KB · Views: 104
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Βασίλης Κιαμηλίδης;124668 said:
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλιν κ. Γιάννη και για τις ανωτέρω υποδείξεις.
Αφαίρεσα το ομαλόν, και διευκρινίζω ως προς τα διαστήματα:
1.Πολύ σωστά ακούσατε κ. Γιάννη, διότι στο ηχητικό και στη φραση ''Ευσεεβιον' η κλίμακα είναι η εναρμόνιος του γ΄ ήχου όπως είναι στην σελ. 73 του Θεωρητικού του Άρχοντος Κυρ. Δημητρίου Ιωαννίδη, διευκρινίζοντας πως ο Ζω΄-Νη΄ είναι διαζευτικός, & μετά 12-12-6.
2.Όσον αφορά στο τελος στον ανω Νη με την τριπλη τον έχω φυσικό ως γα βεβαίως διότι στον άνω Πα΄ και στη λέξη ==εις== έβαλα όπως σωστά υποδείξατε την φθορά του Δι, οπότε γα-δι-κε είναι τόνος 12-12.
Το επισυνάπτω εκ νέου, καθώς και σε αρχείο Μελωδού.
Βασίλης

Πιστευω οτι τωρα ειναι ενταξει απ'ολα. Να ειστε καλα! Υ.Γ Το αρχειο μελωδου δεν μου ανοιγει εδω που ειμαι. Ισως και να μη μου χρειαζεται ομως...
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πιστευω οτι τωρα ειναι ενταξει απ'ολα. Να ειστε καλα! Υ.Γ Το αρχειο μελωδου δεν μου ανοιγει εδω που ειμαι. Ισως και να μη μου χρειαζεται ομως...
Ενημερωτικά, το αρχείο του Μελωδού ανοίγει μόνον σε όσους έχουν αγοράσει το Πρόγραμμα Μελωδός.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εκτός από το Πολυχρόνιον τελικά θα χρειαστούμε και μια διαφορετική φήμη ηγουμένου, κατά τον τύπο της επισκοπικής φήμης ώς εξής:

Ευσεβίου του πανοσιολογιωτάτου καθηγουμένου, της Ιεράς Μονής Παναγίας της Παντανάσσης, ημών δε πατρός και ποιμένος, πολλά τα έτη.


Ίσως θα ήταν πιό εύρρυθμο εάν έλεγε «πατρός τε και ποιμένος».

Εάν έχει κανείς όρεξη να μας το γράψει, ευχαριστούμε. Αλλιώς θα το πούμε απέξω μάλλον κατά τα γνωστά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εκτός από το Πολυχρόνιον τελικά θα χρειαστούμε και μια διαφορετική φήμη ηγουμένου, κατά τον τύπο της επισκοπικής φήμης ώς εξής:

Ευσεβίου του πανοσιολογιωτάτου καθηγουμένου, της Ιεράς Μονής Παναγίας της Παντανάσσης, ημών δε πατρός και ποιμένος, πολλά τα έτη.


Ίσως θα ήταν πιό εύρρυθμο εάν έλεγε «πατρός τε και ποιμένος».

Εάν έχει κανείς όρεξη να μας το γράψει, ευχαριστούμε. Αλλιώς θα το πούμε απέξω μάλλον κατά τα γνωστά.
Επισυνάπτεται.
 

Attachments

  • Φήμη Καθηγουμένου.pdf
    94.8 KB · Views: 188
Last edited:

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Πολυχρόνιον εις ήχον γ' στιχηραρικόν, το καλούμενον "Πανηγυρικόν".
 

Attachments

  • Πολυχρόνιον εις ήχον γ΄ Κων. Σκαρμούτσου (1).pdf
    170 KB · Views: 309
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Επισυνάπτεται.

Κ.Βασιλη θεωρω φρονιμο η τελικη καταληξη να ειναι στον Δι εφ'οσον προκειται για δευτερο ηχο. Συγνωμη αν σας κουραζω με τις παρεμβασεις μου...αν ειναι ετσι μου το λετε και σταματαω...να ειστε καλα!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κ.Βασιλη θεωρω φρονιμο η τελικη καταληξη να ειναι στον Δι εφ'οσον προκειται για δευτερο ηχο. Συγνωμη αν σας κουραζω με τις παρεμβασεις μου...αν ειναι ετσι μου το λετε και σταματαω...να ειστε καλα!
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη, διότι το σωστό πρέπει να το γράφετε και να διορθώνεται από μένα που έκανα τη λανθασμένη καταγραφή.
Οι παρεμβάσεις σας πάντα ευπρόσδεκτες, εύκολες οι διορθώσεις και δεν κουράζουν, διότι εκτός των άλλων αποτελούν και μαθήματα τα οποία έχω ανάγκη.
Ήδη έκανα την αντικατάσταση.
Βασίλης
 
Top