Περί του διαστήματος ΝΗ-ΠΑ (ΔΙ-ΚΕ) στους χρωματικούς ήχους Β' ειρμολογικό και Πλ. Β'

E

emakris

Guest
Αυτό όμως έρχεται σε αντίφαση με αυτό που βλέπουμε και ακούμε εδώ.

Αν και είναι προφανές, διευκρινίζω καλού-κακού ότι δεν υιοθέτησα τις απόψεις του Παναγιωτόπουλου, απλώς ανέδειξα τη σαφή ασυμβατότητά τους με αυτά που υποστηρίζει ο κ. Νάσσης.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Με αγαπη και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης θεωρω φρονιμο να ασχοληθειτε περισσοτερο με τον ηχο αγια.

του το λέμε κ οι λοιποί, αλλά δε μας ακούει...:D:D:D
ωχ, τι άλλο θα ακούσουμε;;;
 
P

ptz

Guest
-Με αγανάκτηση και με διάθεση αποστροφής, θεωρώ φρόνιμο μερικοί να ασχοληθούν περισσότερο με τους εαυτούς των.Χρήζουν βοηθείας.......
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Τι άλλο θα διαβάσω; Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ΑΝΑΓΚΗ τις γνώσεις του κ. Αρβανίτη!!! Ο τρόπος σας κ. Καρασταμάτη είναι αγενής και ιδιαίτερα υπεροπτικός.
 
P

PANROUST

Guest
του το λέμε κ οι λοιποί, αλλά δε μας ακούει...:D:D:D
ωχ, τι άλλο θα ακούσουμε;;;
Κάτι τέτοια μα πάρα πολλά,έχουμε ακούσει και από την άλλη όχθη.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
-Με αγανάκτηση και με διάθεση αποστροφής, θεωρώ φρόνιμο μερικοί να ασχοληθούν περισσότερο με τους εαυτούς των.
Χρήζουν βοηθείας
.......

Μαλλον εννοειτε ....αυτο :rolleyes::rolleyes: ! ! !

Καρασταματη ατυχησες :( , το ΝεοΠασοκ την καταργησε :D:D:rolleyes::rolleyes:.................!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Τι άλλο θα διαβάσω; Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ΑΝΑΓΚΗ τις γνώσεις του κ. Αρβανίτη!!! Ο τρόπος σας κ. Καρασταμάτη είναι αγενής και ιδιαίτερα υπεροπτικός.

Εαν εχετε αναγκη τις γνωσεις του συγκεντρωθειτε οσοι ενδιαφερεστε και ξεκινηστε μαθηματα μαζι του. Τωρα για το προσωπο που μου λετε δεν γνωριζω κατι για να πω τη γνωμη μου...πρωτη φορα βλεπω αυτο το ονομα. Οσο δε για τον αγενη και υπεροπτικο μου τροπο...θα το φροντισω...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Εαν εχετε αναγκη τις γνωσεις του συγκεντρωθειτε οσοι ενδιαφερεστε και ξεκινηστε μαθηματα μαζι του. Τωρα για το προσωπο που μου λετε δεν γνωριζω κατι για να πω τη γνωμη μου...πρωτη φορα βλεπω αυτο το ονομα. Οσο δε για τον αγενη και υπεροπτικο μου τροπο...θα το φροντισω...

Χαλάρωσε λίγο...
σου προτείνω για να το πετύχεις αυτό το "αξιον εστί " σε Αγια του Ι. Αρβανίτη...
 
S

Sotres

Guest
:
Εαν εχετε αναγκη τις γνωσεις του συγκεντρωθειτε οσοι ενδιαφερεστε και ξεκινηστε μαθηματα μαζι του. Τωρα για το προσωπο που μου λετε δεν γνωριζω κατι για να πω τη γνωμη μου...πρωτη φορα βλεπω αυτο το ονομα. Οσο δε για τον αγενη και υπεροπτικο μου τροπο...θα το φροντισω...

Τον Λαοσυνάκτη, αναφέρομαι στον κ. Δρ. Ιωάννη Αρβανίτη, τον γνωρίζουν τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Δεν είναι μόνο ένας ξεχωριστός ερμηνευτής, αλλά και από τους σημαντικότερους ερευνητές στο επιστημονικό πεδίο της μουσικολογίας. Το γεγονός ότι δεν γνωρίζετε το όνομά του με αναγκάζει να σας αναφέρω ότι πρέπει να μελετάτε περισσότερο τα της ψαλτικής τέχνης διότι εκτός από το λαρύγγι ο ιεροψάλτης καταθέτει και άλλα στοιχεία στη διακονία του.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Χαλάρωσε λίγο...
σου προτείνω για να το πετύχεις αυτό το "αξιον εστί " σε Αγια του Ι. Αρβανίτη...
Το οποίο ψάλλει ο κύριος Τάσσος Νάσσης εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=g4laMNdeCA0 με εκκλησιαστικό βυζαντινό ύφος, που όμως κάποιοι επειδή διαφωνούν μαζί του παίζουν με το επώνυμό του.

Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα αρχίζει η κοροϊδία δυστυχώς. Τέλος πάντων δεν ωφελεί να δημιουργούμε θέμα. Και εγώ κάπου αλλού μπορεί να κάνω τα ίδια. Ωστόσο ακριβώς για το λόγο ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και κάνουμε λάθη, μήπως θα μπορούσε να σβηστεί(από τον ίδιο τον Νικόλαο ή από τους συντονιστές) το σχόλιο αυτό για τον κ. Τάσο; Δημόσια δεν είναι καλό να χλευάζουμε τον οποιοδήποτε, πέρα από τις νομικές συνέπειες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το οποίο ψάλλει ο κύριος Τάσσος Νάσσης εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=g4laMNdeCA0 με εκκλησιαστικό βυζαντινό ύφος, που όμως κάποιοι επειδή διαφωνούν μαζί του παίζουν με το επώνυμό του.

Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα αρχίζει η κοροϊδία δυστυχώς. Τέλος πάντων δεν ωφελεί να δημιουργούμε θέμα. Και εγώ κάπου αλλού μπορεί να κάνω τα ίδια. Ωστόσο ακριβώς για το λόγο ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και κάνουμε λάθη, μήπως θα μπορούσε να σβηστεί(από τον ίδιο τον Νικόλαο ή από τους συντονιστές) το σχόλιο αυτό για τον κ. Τάσο; Δημόσια δεν είναι καλό να χλευάζουμε τον οποιοδήποτε, πέρα από τις νομικές συνέπειες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μικρὴ μνήμη ἔχεις ... στὰ περὶ χλευασμοῦ.

Τὰ δικαστήρια ὄμως «κάποιοι» τὰ ἔχουν ψωμοτύρι ...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Το οποίο ψάλλει ο κύριος Τάσσος Νάσσης εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=g4laMNdeCA0 με εκκλησιαστικό βυζαντινό ύφος, που όμως κάποιοι επειδή διαφωνούν μαζί του παίζουν με το επώνυμό του.

Όταν δεν έχουμε επιχειρήματα αρχίζει η κοροϊδία δυστυχώς. Τέλος πάντων δεν ωφελεί να δημιουργούμε θέμα. Και εγώ κάπου αλλού μπορεί να κάνω τα ίδια. Ωστόσο ακριβώς για το λόγο ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και κάνουμε λάθη, μήπως θα μπορούσε να σβηστεί(από τον ίδιο τον Νικόλαο ή από τους συντονιστές) το σχόλιο αυτό για τον κ. Τάσο; Δημόσια δεν είναι καλό να χλευάζουμε τον οποιοδήποτε, πέρα από τις νομικές συνέπειες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ακουσα μετα της δεουσης προσοχης...αχρωμο, αοσμο, και αγευστο. Και φυσικα πληρες αγνοιας περι του αρχοντικου και επιβλητικου ηχου ''Αγια''.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
:

Τον Λαοσυνάκτη, αναφέρομαι στον κ. Δρ. Ιωάννη Αρβανίτη, τον γνωρίζουν τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Δεν είναι μόνο ένας ξεχωριστός ερμηνευτής, αλλά και από τους σημαντικότερους ερευνητές στο επιστημονικό πεδίο της μουσικολογίας. Το γεγονός ότι δεν γνωρίζετε το όνομά του με αναγκάζει να σας αναφέρω ότι πρέπει να μελετάτε περισσότερο τα της ψαλτικής τέχνης διότι εκτός από το λαρύγγι ο ιεροψάλτης καταθέτει και άλλα στοιχεία στη διακονία του.

Μαλιστα...δεν γνωριζα το ονομα που κρυβεται πισω απο τον Λαοσυνακτη. Πραγματι ομως δεν εχω ακουσει για καποιον ξεχωριστο ερμηνευτη και μουσικολογο που λεγεται ετσι. Το μονο που ηρθε στο μυαλο μου ειναι οτι πριν μερικα χρονια, καποιος αν θυμαμαι καλα με το ιδιο ονομα, αλλοιωσε και κατεστρεψε κυριολεκτικα το Αναστασιματαριο του Πριγγου. Θελω να πιστευω οτι δεν προκειται για το ιδιο προσωπο, παρα μονο περι απλης συνωνυμιας.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ως παράδειγμα, γι αυτό κ ανεβάζω το κράτημα του Δανιήλ σε ήχο πλ Β΄ τρίφωνο (καλοφωνικο ειρμολογιο σελ 230), στο οποίο έπεσα τυχαία καθώς αναζητούσα κράτημα σε τεταρτο ήχο.
Εχω επισημάνει με ορθογώνια τις περιπτωσεις που ο ΝΗ του πλ Β΄ παίρνει δίεση & με κύκλο όταν δεν παίρνει.
απ ότι φαίνεται, δίεση υπάρχει σε περιπτώσεις διπλού χρόνου (πχ αποστροφος με κλάσμα ή ανάλυση αυτού), ενώ σε περιπτώσεις ενός χρόνου δεν υπάρχει δίεση.
το γιατί, δεν το ξέρω. ευελπιστώ να μάθω.
 

Attachments

  • ΚΡΑΤΗΜΑ ΔΑΝΙΗΛ ήχος ΠΛ Β΄.pdf
    85.2 KB · Views: 27

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το ακουσα μετα της δεουσης προσοχης...αχρωμο, αοσμο, και αγευστο. Και φυσικα πληρες αγνοιας περι του αρχοντικου και επιβλητικου ηχου ''Αγια''.

μπορούμε να εχουμε ενα δείγμα αρχοντικού κ επιβλητικού Αγια;;;;;
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ως παράδειγμα, γι αυτό κ ανεβάζω το κράτημα του Δανιήλ σε ήχο πλ Β΄ τρίφωνο (καλοφωνικο ειρμολογιο σελ 230), στο οποίο έπεσα τυχαία καθώς αναζητούσα κράτημα σε τεταρτο ήχο.
Εχω επισημάνει με ορθογώνια τις περιπτωσεις που ο ΝΗ του πλ Β΄ παίρνει δίεση & με κύκλο όταν δεν παίρνει.
απ ότι φαίνεται, δίεση υπάρχει σε περιπτώσεις διπλού χρόνου (πχ αποστροφος με κλάσμα ή ανάλυση αυτού), ενώ σε περιπτώσεις ενός χρόνου δεν υπάρχει δίεση.
το γιατί, δεν το ξέρω. ευελπιστώ να μάθω.

Πολύ καλή επισήμανση. Ίσως είναι αφετηρία για να βρούμε την άκρη του νήματος.:wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
μπορούμε να εχουμε ενα δείγμα αρχοντικού κ επιβλητικού Αγια;;;;;

Και βεβαια! Ανατρεξατε στον Στανιτσα κυριως !!! Και αν δεν σας καλυψει -που το θεωρω δυσκολο- συνεχιστε με Καραμανη, Χρυσανθο, Ιωαννιδη, Τσαμκιρανη.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και βεβαια! Ανατρεξατε στον Στανιτσα κυριως !!! Και αν δεν σας καλυψει -που το θεωρω δυσκολο- συνεχιστε με Καραμανη, Χρυσανθο, Ιωαννιδη, Τσαμκιρανη.

δεν κατάλαβες....
όποιος κάνει τετοιου είδους κριτική, θα πρέπει να ανεβάσει το εαυτό του να ακούσουμε κ εμεις...
 
Top