01. Ἀκολουθία Παναγίας Παμμακαρίστου

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω την ακολουθία της Παναγίας Παμμακαρίστου που η εικόνα είναι κατατεθειμένη στον πατριαρχικό Ναό και συνεορτάζεται μετ' αυτής της Ινδίκτου.
 

Attachments

  • Παμμακαρίστου.doc
    80.5 KB · Views: 389

Νικόλαος ο Β΄

Νέο μέλος
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
Στην ιστοσελίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου
http://www.ec-patr.org/gr/typikon/2011/2011-09-01.htm
αναφέρονται και ιδιόμελα της λιτής, ψαλλόμενα το πρωί. Είναι μήπως διαθέσιμα;
Στην ίδια ιστοσελίδα δε γίνεται αναφορά σε ιδιαίτερα αντίφωνα της εορτής αυτής, ενώ ως εισοδικό προβλέπεται το σύνηθες "Δεύτε προσκυνήσωμεν... ο εν αγίοις θαυμαστός".
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
η ακολουθια είναι έκδοση της αδελφότητος των οφφικιάλων του οικουμ Πατριαρχείου "Παναγία η Παμμακάριστος". Δεν υπάρχουν ιδιόμελα λιτής, όπως αναφέρει το τυπικό, μετα τον Ν΄του μεσονυκτικού. Ο, τι υπάρχει το ανέβασα.
Παραθέτω και την ακολουθία όπως τη διαμόρφωσε ο σύλλογος μουσικόφιλων Κωνσταντινουπόλεως μετα του περιβάλλοντος.
 

Attachments

  • 01_09_2011_Indiktou_Pammakaristou_Periballontos.doc
    286 KB · Views: 201

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
Στην ιστοσελίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου
http://www.ec-patr.org/gr/typikon/2011/2011-09-01.htm
αναφέρονται και ιδιόμελα της λιτής, ψαλλόμενα το πρωί. Είναι μήπως διαθέσιμα;
Στην ίδια ιστοσελίδα δε γίνεται αναφορά σε ιδιαίτερα αντίφωνα της εορτής αυτής, ενώ ως εισοδικό προβλέπεται το σύνηθες "Δεύτε προσκυνήσωμεν... ο εν αγίοις θαυμαστός".

α) Πιθανολογώ ότι τα αντίφωνα είναι αυτά της φυλλάδας εδώ, από 8 Σεπτεμβρίου.

β) Η ακολουθία έχει μεταφραστεί και στη Σλαβονική και τιμάται η Θεοτόκος με αυτόν τον τίτλο στην πόλη του Καζάν, όπου υπάρχει αντίγραφο της εικόνας της. Στη μετάφραση που έχω υπόψη μου η β' ομάδα των εσπερίων στιχηρών τάσσονται στη Λιτή και χρησιμοποιείται το δοξαστικό των αίνων ως δοξαστικό Λιτής. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στην Κων/πολη, απλώς το καταθέτω σαν "μαρτυρία". Στη Ρωσική εκκλησία τα τροπάρια της λιτής μπορούν να είναι και προσόμοια (το πιο ωραίο βέβαια που είδα σε κάποια ακολουθία ἠταν εξαποστειλάριο "Οίκος του Εφραθά! :eek::eek:).
 
Μήπως έχει κάποιος αυτήν την ακολουθία; Δεν μου εμφανίζει το αρχείο. Πιστεύω ότι περιέχει και μουσικό παράρτημα υπό Κ. Ψάχου.
 
Top