«Εξέδυσάν με» : δοξαστικό αίνων όρθρου Μ. Παρασκευής

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Από χορωδιακή συνάντηση στον Ιερό Ναό των Ταξιαρχών Καλαμάτας το Σάββατο του Λαζάρου του 2004.

Είναι εμφανής η κούραση ...
Κρίνατε επιεικώς!

[Μετά από τόσους μεγάλους τι να πω κι εγώ:rolleyes:]

πολύ ωραίος, συγχαρητήρια

είναι καποιο συγκεκριμένο ή δικό σας?

πολυ ωραίο, επίσης, είναι και του Στανίτσα το απλό (απλό...λέμε τώρα... εννοώ όχι το πιασάρικο)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

[Μετά από τόσους μεγάλους τι να πω κι εγώ:rolleyes:]

Νά πεῖς, γιατί νά μήν πεῖς;
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!
Πού νά ἤσουν καί ξεκούραστος!

Καλή ἐπιτυχία καί τήν Μ. Τρίτη.
Ποιοί εἶναι καλύτεροι;


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σύνθεση Θρ. Στανίτσα " Ἐξέδυσάν με" Θρασ. Στανίτσα

Σύνθεση Νικολάου Γιάννου Εξέδυσάν με

[Σημείωμα συντονιστή] Συγχώνευσα υποσυζητήσεις για το μέλος αυτό από διαφορετικά θέματα και μετέφερα το θέμα στην ενότητα «Αναλύσεις μελών» λόγω του ενδιαφέροντος που παρουσιάζει και της συζήτησης που ακολούθησε ώς προς την καταγραφή και εκτέλεσή του.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Προσωπικα,σαν ελευθερη αποδοση,προτιμω την παρακατω ερμηνεια του κου Χατζηχρονογλου.
Οταν την πρωτοακουσα,εμεινα, που λενε....''καγκελο''!...:)
Προσεξτε,την θεση που κανει στο: ''...εθηκαν επι την κεφαλην μου...'' με μια μονο αναπνοη!...:cool:
 

Attachments

  • ExedysanMe_GXatzi.rm
    1 MB · Views: 138
Με αφορμή την ανάρτηση που έγινε για τον π. Θωμά
To Δοξαστικό των αίνων του όρθρου της Μεγάλης Παρασκευής σε ήχο πλάγιο του δευτέρου το οποίο αποδίδεται από τον αιδεσιμολογιότατο πρωτοπρεσβύτερο πατέρα Θωμά Χρυσικό με εξαίσιο τρόπο κατά τη ζώσα προφορική παράδοση που έχει από καιρό επικρατήσει.
Ζωντανή ηχογράφηση από την αγία Ειρήνη.

και με όλο τον σεβασμό στον υπέροχο αυτόν λευίτη, θα ήθελα να θέσω τον προβληματισμό μου για το μέλος του ανωτέρω ύμνου.
Ο ύμνος αυτός, είναι σε πρώτο ενικό πρόσωπο και αναφέρει όλο το παράπονο του Κυρίου μας για την αχαριστία των ανθρώπων. Λογικό λοιπόν, η μελοποίησή του να θέλει να αναδείξει αυτό το παράπονο, με την επιλογή (σκοπίμως επί τούτου πιστεύω) των γραμμών και θέσεων του πλ. β' ήχου.
Από την στιγμή που κάποιος λοιπόν μερακλής πρωτοψάλτης έβγαλε και το δικό του παράπονο ψάλλοντάς το, συμμετέχοντας φαντάζομαι και στο θείο δράμα, ο ύμνος έγινε δράμα. Και έστω ότι η πρωτοβουλία του έγινε ανεκτή. Αλλά εδώ το πράγμα οδεύει άνευ τροχοπέδης επί το χείρον. Ο ύμνος από παράπονο του Κυρίου μας, έγινε must της Μ. Εβδομάδος μαζί με την "Κασσιανή" και το "Ήδη βάπτεται". Μήπως όλοι μαζί, και κυρίως εσείς, οι πρωτοψάλτες, να βάλουμε ένα χεράκι να διορθώσουμε κάποια "κακώς κείμενα";;;

Τελειώνω με το εξής αστείο:
"Πριν από αρκετά χρόνια (πάνω από 10), αφού τελείωσε ο Πρωτοψάλτης το "Εξέδυσάν με" -με τα γνωστά συγχαρητήρια, χτυπήματα στην πλάτη κλπ κλπ -ξεκίνησα να ψάλλω το "Και νυν... Τον νώτον μου..." κατά τον ίδιο τρόπο, έτσι, από αντίδραση (κατά μία έννοια).
Βγαίνει τρέχοντας ο ιερεύς από την Βόρεια Πύλη και με ένα ύφος που ακόμη δεν το έχω ερμηνεύσει, με διακόπτει και μου λέει: Δεν ψάλλεται έτσι αυτό, ψάλλε το σωστά" !!!:eek::eek::confused::confused:

Απλά την άποψή σας θα ήθελα.
 
Last edited:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Ο ύμνος από παράπονο του Κυρίου μας, έγινε must της Μ. Εβδομάδος

Εντός και εκτός του ναού, ενίοτε και σε αίθουσες συναυλιών. Προσωπικά και χωρίς να είμαι ειδικός, θα προτιμούσα τέτοια μέρα να άκουγα κάτι πιο ταπεινό, λ.χ. αυτό του Ραιδεστινού. Πιστεύω ότι ταιριάζει και "δένει" περισσότερο με το νόημα των Ημερών.
Υ.Γ. χωρίς να θέλω να θίξω οποιονδήποτε για τις επιλογές του.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὑπάρχει καὶ τὸ Τριώδιο τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου γιὰ τὴν Μ. Ἑβδομάδα, ξεκούραστο πρὸ πάντων καὶ πάντα ἐκκλησιαστικό.
 
Δείτε και αυτή τη μελοποίηση, τέλη ΙΘ΄αιώνος, Βασιλείου Γεωργιάδη.
 

Attachments

  • eksed1.jpg
    eksed1.jpg
    635.1 KB · Views: 89
  • eksed2.jpg
    eksed2.jpg
    589 KB · Views: 62
Τί ἔτος γράφει; 8963;​

Του 1896 είναι.Κάπου είχα δει παρόμοιο τρόπο γραφής της χρονολογίας, αλλά με τη μνήμη μου δεν τα πάω καλώ. Αν δεν απατώμαι τα τρία πρώτα ψηφία υποδηλώνουν την ημερομηνία, αλλά το τελευταίο δε θυμάμαι τί σήμαινε. Αυτό είναι το κακό με τον καταιγισμό πληροφοριών...
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Το κειμενο του Φιλανθιδη! Αρκετα λιτο και απλο σε σχεση με αλλα του δοξαστικα.
 

Attachments

  • Εξεδυσαν με Φιλανθιδη.pdf
    53.8 KB · Views: 99
Last edited:
Top