[Ψάχνω] Μανούσης Δημήτριος

Papassss

Παλαιό Μέλος
Μήπως υπάρχουν ηχογραφήσεις του Δημητρίου Μανούση;
 
Last edited by a moderator:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ηχογραφήσεις δεν έχω, αλλά με αφορμή το μήνυμα αυτό θέλω να πως πως χάρηκα πολύ που συνέψαλα μαζί του και τον γνώρισα. Ψάλαμε στον Ε΄κατανυκτικό εσπερινό φέτος στον Άγιο Χαράλαμπο, μετόχι της ΙΜΣΠ, στη Θεσσαλονίκη. Με εντυπωσίασε θετικά. Εξαιρετικό παιδί και πολυ καλός ψάλτης. Αφού τελειώσαμε έμαθα κι εγώ ποιος είναι. Ψάλλαμε με την καρδιά μας και οι 10-12 που ήμασταν στο αναλόγιο. Είναι πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Λαοδηγήτριας στη Θεσσαλονίκη. Πραγματικά χάρηκλα που τον γνώρισα και συνέψαλα μαζί του. Ο Θεός να του δίνει υγεία να διακονεί στο αναλόγιο και να διδάσκει.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Ηχογραφήσεις δεν έχω, αλλά με αφορμή το μήνυμα αυτό θέλω να πως πως χάρηκα πολύ που συνέψαλα μαζί του και τον γνώρισα. Ψάλαμε στον Ε΄κατανυκτικό εσπερινό φέτος στον Άγιο Χαράλαμπο, μετόχι της ΙΜΣΠ, στη Θεσσαλονίκη. Με εντυπωσίασε θετικά. Εξαιρετικό παιδί και πολυ καλός ψάλτης. Αφού τελειώσαμε έμαθα κι εγώ ποιος είναι. Ψάλλαμε με την καρδιά μας και οι 10-12 που ήμασταν στο αναλόγιο. Είναι πρωτοψάλτης του Ι.Ν. Λαοδηγήτριας στη Θεσσαλονίκη. Πραγματικά χάρηκλα που τον γνώρισα και συνέψαλα μαζί του. Ο Θεός να του δίνει υγεία να διακονεί στο αναλόγιο και να διδάσκει.

εγω τον γνωρισα φετος σε αγρυπνια του Αγιου Κωνσταντινου στην Λαοδηγητρια και ψαλαμε μαζι και ηταν πολυ ωραια
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Τελευταίως, δεν ξέρω βέβαια πόσο τελευταίως, είναι χοράρχης των Σιμονοπετριτών. Τον συναντάω στα πανηγύρια της Σιμωνόπετρας. Το Ιούλιο ήταν στην πανήγυρη της Αγ. Μαρίας Μαγδαληνής στην Ορμύλια.Πολύ καλό ύφος και φωνή....
 
S

Sotres

Guest
Τον Δημήτρη τον γνωρίζω εδώ και 15 χρόνια. Αγαπά τη Βυζαντινή μας μουσική παράδοση και θα λεγα ότι ζει και αναπνέει μαζί της! Διευθύνει έναν καταπληκτικό χορό ψαλτών τους Φιλαθωνίτες καθώς και χορό Σιμωνοπετριτών πατέρων, με τους οποίους δημιούργησε δύο δίσκους ψηφιακής ακτίνας. Είναι καθηγητής μουσικής στο μουσικό γυμνάσιο Γιαννιτσών και πρωτοψαλτεί στην Λαοδηγήτρια (Θεσσαλονίκη). Αξίζει κάποιος να επισκεφθεί και να προσκυνήσει στον Ιερό Ναό που διακονεί. Αυτό που με εντυπωσιάζει στον φίλο μου Δημήτρη είναι δύο βασικά στοιχεία. Ο σεβασμός στους Δασκάλους του και η ευθύτητά του. Να τον έχει ο Θεός και ο άγιος Γεώργιος ο εν Ιωαννίνοις, που τόσο πολύ ευλαβείται, καλά και να τον απολαμβάνουμε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Διευθύνει έναν καταπληκτικό χορό ψαλτών τους Φιλαθωνίτες.
Ἔχει ἀναφερθεῖ καί σ᾿ αὐτό τό θέμα (πρβλ. [pdf]).

Περισσότερα βιογραφικά καί ἠχογραφήσεις ἀναμένουμε.


 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ιδιόμελο των Θεοφανείων «Φῶς ἐκ φωτός, ἔλαμψε τῷ κόσμῳ», μέλος Γερμανού Νέων Πατρών.

https://www.pemptousia.gr/video/fῶs...smῳ-germanou-neon-patron-eve-mpt-748-ἦchos-a/

υ.γ. Το κείμενο αποκλείεται να είναι ποίημα Γερμανοῦ Πατριάρχου, αφού βρίσκεται στο γεωργιανό Τροπολόγιο. Είναι ιεροσολυμιτικό και αρχαίο, μάλλον του 6-7ου αι.
 
Top