Εκ νεότητός μου ο εχθρός με πειράζει... με πειράζει!

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχουν και εναλλακτικές εκδοχές του τύπου αχ (ναι) με πειράζει, πάλι από τον Βαζά, οι οποίες κατήντησαν παροιμιώδεις όταν μάλιστα ψάλλονται ενώπιον (παντοειδών) πειρασμών υπό διαφόρων...

Δ.


Υγ1 και ο γράφων μεμαρτύρηκεν και αληθινή εστιν η μαρτυρία αυτου...

2. Καλός φίλος και συμπατριώτης του Δημήτρη, μου είχε δώσει παλιότερα ηχογράφηση του Βαζά όπου προστίθεται το επιφώνημα αχ στην επανάληψη...
Δυστυχώς δεν την έχω πρόχειρη μαζί μου να την ανέβαζα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μπορεί να θεωρηθεί σαν ... αναγραμματισμός :confused::D Όπως στο "Όμμα"; (άχ μή παρίδης :rolleyes:).
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χριστός ανέστη-ανέστη-εκ νεκρών...
Αυτό το θυμάσαι; Κρίμα να μην το έχω γράψει...
Θα βάλω κανένα από τ' αδέρφια μου να το γράψει το επόμενο Πάσχα, γιατί μετά θα το χάσουμε...
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Και που να ακούσετε "Τα της Μαρίας δάκρυα........τα δάκρυα της Μαρίας!!!!!!" Ο πατριώτης μας Δημήτρη δίνει ρέστα!!!
Από Βαζά δε ......αφθονία. Ο Σκρέκας ξέρει
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και που να ακούσετε "Τα της Μαρίας δάκρυα........τα δάκρυα της Μαρίας!!!!!!" Ο πατριώτης μας Δημήτρη δίνει ρέστα!!!
Από Βαζά δε ......αφθονία. Ο Σκρέκας ξέρει

Κι ο Πέττας κάνει τα δάκρυα της Μαρίας... ίσως να είναι και ο πρώτος διδάξας...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μηπως ειναι καλλιτερα να αφησουμε τον Βαζα στην ησυχια του (αντιμετωπιζει
σοβαρα προβληματα υγειας) ; Ουτως ή αλλως εχει την δικη του ιστορια στον χωρο . Ειρωνειες για συναδελφους και μαλιστα περιπου παλαιμαχους , νομιζω οτι ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΕΣ σε ενα φορουμ που ειναι ψαλτικο .Εξ' αλλου κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να ψαλλει σε στυλ Βαζα . Οποιος δεν του αρεσει ας αλλαξει καναλι .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ειρωνειες για συναδελφους και μαλιστα περιπου παλαιμαχους , νομιζω οτι ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΕΣ σε ενα φορουμ που ειναι ψαλτικο.

Θέλω να πιστεύω οτι τα σχόλια δεν ήταν ειρωνικά πρός τον Δ. Βαζά αλλά χάρην αστεϊσμού ώς προς τη συγκεκριμένη πρακτική που όπως αναφέρθηκε δεν την κάνει αυτός μόνο. Τουλάχιστον τα δικά μου σχόλια δεν ήταν για να τον ειρωνευτώ. Ζητώ συγνώμη εάν ακούστηκαν έτσι.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Κι εγώ θέλω να πιστεύω οτι τα σχόλια μου δεν ήταν ειρωνικά πρός τον Δ. Βαζά αλλά χάρην αστεϊσμού και μόνο.
Προσωπικά καμαρώνω και το θεωρώ τιμή που έχω ψάλλει αριστερά του έστω και μία φορά και που είμαι συμπατριώτης του.
Μη βιάζεσαι φίλε Βαγγέλη να βγάλεις συμπεράσματα !
Θα μου επιτρέψεις δε να σου πω ότι και στην υγεία του είναι πολύ καλά (για την ασθένεια που έχει, αφού ξέρεις) και καθόλου παλαίμαχος δεν είναι, αλλά και σχετικά με το στυλ του, θεωρώ ότι είναι αμίμητος.
Όσο για το κανάλι... δεν νομίζω να υπάρχει άλλο σχετικό...
φιλικότατα!
Νίκος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κι εγώ θέλω να πιστεύω οτι τα σχόλια μου δεν ήταν ειρωνικά πρός τον Δ. Βαζά αλλά χάρην αστεϊσμού και μόνο.
Προσωπικά καμαρώνω και το θεωρώ τιμή που έχω ψάλλει αριστερά του έστω και μία φορά και που είμαι συμπατριώτης του.
Μη βιάζεσαι φίλε Βαγγέλη να βγάλεις συμπεράσματα !
Θα μου επιτρέψεις δε να σου πω ότι και στην υγεία του είναι πολύ καλά (για την ασθένεια που έχει, αφού ξέρεις) και καθόλου παλαίμαχος δεν είναι, αλλά και σχετικά με το στυλ του, θεωρώ ότι είναι αμίμητος.
Όσο για το κανάλι... δεν νομίζω να υπάρχει άλλο σχετικό...
φιλικότατα! Νίκος

Αγαπητε Νικο
Δεκτες οι εξηγησεις (εκ των υστερων ομως) για τα σχολια σου (και δεν ηταν μονο τα δικα σου , γι'αυτο και πηρα θεση) . Καλο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις να αναφερουμε εξ' αρχης την προθεση μας για αστεϊσμο , για να μην δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις .
Με τον Δημητρη μιλουσε συχνα παλαιωτερα (και εκ μερους μου) ενας φιλος , και ο ιδιος ο Δημητρης του ελεγε για την κατασταση της υγειας του , που τουλαχιστον τοτε δεν ηταν καλη . Γι' αυτο και ειχε αποσυρθει στο χωριο που υποθετω οτι γνωριζεις και απλα εψαλλε (οχι συστηματικα) σε τοπικη εκκλησια . Γι'αυτο εγραψα οτι ειναι περιπου παλαιμαχος . Χαιρομαι ιδιαιτερα αν οντως ξεπερασε το προβλημα του .
Σου αφιερωνω (και σε ολους τους φιλους) την επισυναψη :
Απο ζωντανη ηχογραφη στον Αγιο Θεραπωντα , ο Δημητρης Βαζάς ψαλλει τους αναβαθμους του Βου ηχου .
 

Attachments

  • 3'13''=ΒΑΖΑΣ=Αναβαθμοι Βου ηχου_new.mp3
    1.1 MB · Views: 235

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Απολαύστε Δημήτρη Βαζά!
2 βιντεάκια από τη Λιτανεία της Παναγίας της Βλαχέρνας στην Κυλλήνη - Ηλείας.
(Μετά τη Θεία Λειτουργία γίνεται μια μικρή Λιτανεία έξω από τη μονή Βλαχερνών (σήμερα είναι γηροκομείο). Ο κυρ-Δημήτρης έψαλλε δυο ωδές απ΄τις καταβασίες τις οποίες και παραθέτω. Βέβαια είναι λίγο μεγάλο αρχείο σε μέγεθος...
Νίκος
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, γιατί δε βλέπω το λόγο, οι εξηγήσεις συνήθως δίδονται εκ των υστέρων όταν σε κάποιον δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Όχι απ΄ όσο μπορώ να ξέρω δεν είναι από τα προβλήματα που ξεπερνιούνται εύκολα (και δεν θα επεκταθώ περισσότερο, δεν έχω την άδειά του) αλλά δεν τον εμποδίζει να ψάλλει και να εντυπωσιάζει με τη φωνάρα του!!!

Κι εγώ σου αφιερώνω κάτι που μου είπε ο ίδιος όταν ψάλλαμε κάποτε μαζί: Το ψάλσιμο, μου είπε μοιάζει με το ανθοπωλείο.
Ο απλός ο ψάλτης που δεν ξέρει και πολλά -πολλά μοιάζει με τον ανθοπώλη που φτιάχνει απλές ανθοδέσμες με μαργαρίτες και μανουσάκια.
Ο καλός ο ψάλτης μοιάζει με τον ανθοπώλη που ανάλογα με την περίπτωση μπαίνει μέσα στο μπαξέ του και διαλέγει απ' όλα τα λουλούδια, και φτιάχνει ανθοδέσμες που ανασταίνουνε και πεθαμένους.
Άμα διαλέξει κανείς το δεύτερο πρέπει να ξέρει ότι τα λουλούδια, για να τα έχει ο ανθοπώλης πρόχειρα ανα πάσα στιγμή θέλουνε πότισμα!!!!
Καλό;
Εμένα με ωφέλησε πολύ!
Νίκος
 
Last edited:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Τα συμπίεσα αλλά και πάλι είναι μεγάλα
πιστεύω ότι με λίγη υπομονή θα ανέβουν............................
Τα κατάφερα!
 

Attachments

  • 01 D BAZAS - THYMOS THIRIODIS.rar
    12.8 MB · Views: 173
  • D. BAZAS- MYSTIKOS EI THEOTOKE.rar
    17.8 MB · Views: 144
Last edited:

gili

Νέο μέλος
αν εχετε την καλοσυνη ανεβαστε οποιος εχει οτι εχει απο τον Βαζα. ευχαριστω!
 
Top