Κυριακη 27 Ιουλιου Αγ Παντελεημονος

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Για αυτη την κυριακη προτεινω τα παρακατω:
Ορθρος Αναστασηματαριο Ιωαννου
Καταβασιες Αργες "Χοροι Ισραηλ..."
Αινοι Κ. Πριγγου
Δοξαστικο Αναστασηματαριο Ιωαννου
Δοξολογια πλ α' η πλ β' Γ. Βιολακη
Δυναμις Σαμπαχ Κ. Πριγγου
Χερουβικο Π Λαμπαδαριου ηχος πλ του α'
Λειτουργικα Κ. Πριγγου (Κιουρδι)
Κοινωνικο Β. Νικολαηδη
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από "Θεός Κύριος" έως τις Καταβασίες, από στήθους.
Σύντομες Καταβασίες "Χοροί Ισραήλ", Αίνους, Εωθινόν και Σύντομη Δοξολογία από τον Όρθρο του Λυκ. Πετρίδη.
Τρισάγιον και Σύντομον Δύναμις σε Ήχο Β'.
Χερουβικό, Λειτουργικά και Άξιον Εστί σε Πλ. Α', μέλη Δημητρίου Καλπακίδη, τον οποίον ευχαριστώ θερμά που μου τα απέστειλε.
Κοινωνικόν "Αινείτε" πλ. Α', μέλος Ιω. Βουτσινά, από την Θ. Λ. του Λυκ. Πετρίδη (Ναι, ναι, ο Λαμπαδάριος μας είναι σε άδεια... :() Καλά κουράγια...:cool:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όρθρος από Ιωάννη και εκ στήθους
Τον Δεσπότην από Θησαυρό Νεκταρίου
Δοξολογία σύντομη Μανουήλ Πλ Α'
Δύναμις του Βήματος από Πετρίδη
Δύναμις "το συνειθισμένον" από Πετρίδη
Χερουβικό Φωκαέως Πλ. Α' από "Λειτουργικά" Γ. Αγγελινάρα
Λειτουργικά Πλ. Α' από "Λειτουργικά" Γ. Αγγελινάρα
Άξιον Εστίν Μάρκου Βασιλείου "Πατριαρχικόν"
Κονωνικό Αινείτε Ι. Κουκουζέλη από Ιερόθεο

Κάθε φορά του Αγ. Παντελεήμονος το μυαλό ανατρέχει στο Μεθύδριο με Τασόπουλο και π. Χρήστο ...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
ορθρος μεχρι και δοξαστικό από Ζωή ΄και από στήθους
Δοξολογία πεντάφωνη Βαλασίου
Τυπικά - Μακαρισμοί απο Νεκταρίου
Τρισάγιο σε Α/πλΑ από Χρυσανθο
Χερουβικό μεχρι και το Τριαδι της εβδομάδος του πετρου και μετα Κωνσταντινου
Στην αναφορα κλιτον
Αξιον εστιν γρηγορίου σε πλΑ τετράφωνο
Κοινωνικό ΄Νικολαου Σμύρνης με "ουρανόν" απέξω...

Μήνυμα Τέλος.


Σύνεχιζοντας για πέμπτη (έχω χάσει το μέτρημα) Κυριακή μόνος (περαστικά στον Αριστερό μου) και με τον αρχιμανδριτη Εphrem Lash να αναλαμβάνει ρόλο Τυπικάριου ή λειτουργία ήταν σκέτη απόλαυση.... και να φανταστείτε λειτουργούσε ο Β τη ταξη ιερέας ο οποίος καταφερε παλί 10 λέπτα πριν το τέλος να σκοράρει και να με συγχύσει!!! Μήπως φταίω και έγω;;;;

Αυτη η αρχιεπισκοπή Θυατειρων γιατι δεν κανει σεμινάρια στου ιερείς της ηθελα να ξερα!!
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Μέχρι και Αίνους από Καραμάνη
Προσόμοια Αγ. Παντελεήμονα απ’ έξω
Στ Εωθινόν Θρ. Στανίτσα
Δοξολογία σύντομη Μανουήλ
Τρισάγιον β΄ήχου σύνηθες
Χερουβικόν Θρ. Στανίτσα
Λειοτυργικά Αθ. Βουρλή αργοσύντομα
Αξιον εστί Γ. Σαρανταεκκλησιώτου
Κοινωνικόν φιάσκο (έκανε κήρυγμα ο παπάς :D)

και να φανταστείτε λειτουργούσε ο Β τη ταξη ιερέας ο οποίος καταφερε παλί 10 λέπτα πριν το τέλος να σκοράρει και να με συγχύσει!!!
Με ποιό τρόπο ακριβώς Βασίλη;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Χθες έψαλλα σε ένα εξωκλήσση στα βουνά τις Νέας Υόρκης. Ένας Χιότικος σύλλογος αγόρασε δεν ξεύρω πόσα στρέμματα εδώ και 30 χρόνια, και κτίσανε ένα ωραιότατο εκκλησάκι, και έχει και σκαλιστό τέμπλι και μάρμαρο στο πατωμα, κτλ. Το εκκλησάκι ονομάζετε προς τιμήν της Αγ. Μαρκέλλας, και χθες ήταν η επίσημη εορτή. Επειδή ήταν και η εορτή του Αγ. Παντελεήμονος, ψάλλαμε μικτή ακολουθία που τιμήσαμε και τους δύο αγίους.

Είμασταν τέσσερεις στο αναλόγιον, και ψάλλαμε τα εξής:

Ορθρος εκ στήθους
Καταβασιες Αργες "Χοροι Ισραηλ..." (Ειρμολόγιον Πέτρου)
Αινοι (Στανίτσα, και των Αγίων από στήθους)
Δοξαστικο της Αγίας δικό μου (διότι πανητύριζε ο ναός)
Δοξολογια Ηχ. Β' Καββάδα (χειρόγραφο Στανίτσα)
Δυναμις Αβαγιανού (χειρόγραφο Στανίτσα)
Χερουβικο Ηχ. πλ α' (χειρόγραφο... πιανού; Στανίτσα...)
Λειτουργικα Κ. Πριγγου (Ατζέμ Κιουρδι άνω ΚΕ -κάτω ΚΕ)
Κοινωνικο Ηχ. πλ. α' (Κακουλίδη.... λοιπόν αφήστε τα γέλια κατά μέρος!! Ο αριστερός μου δεν θέλησε να το πη και μου έδωσε το κείμενό του, και έτσι το ψάλλαμε "μαζί".)

Απόστολος

Υ.Γ. Όχι ότι πάω να υποτιμήσω το έργον του Κακουλίδη, αλλά τα κείμενά του, παρ' όλο που ήθελε να "απλοποιήση" τις μουσικές θέσεις, τις πείραξε πολύ και είναι και πιο δύσκολες από τα κλασσικά!! Πως μπορείς, τώρα, να "απλοποιήσης" το Αναστασιματάριον του Πρίγγου;; Γι' αυτό εγώ ποτέ δεν ψάλλω από Κακουλίδη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χθες έψαλλα σε ένα εξωκλήσση στα βουνά τις Νέας Υόρκης. Ένας Χιότικος σύλλογος αγόρασε δεν ξεύρω πόσα στρέμματα εδώ και 30 χρόνια, και κτίσανε ένα ωραιότατο εκκλησάκι, και έχει και σκαλιστό τέμπλι και μάρμαρο στο πατωμα, κτλ. Το εκκλησάκι ονομάζετε προς τιμήν της Αγ. Μαρκέλλας, και χθες ήταν η επίσημη εορτή. Επειδή ήταν και η εορτή του Αγ. Παντελεήμονος, ψάλλαμε μικτή ακολουθία που τιμήσαμε και τους δύο αγίους.

Είμασταν τέσσερεις στο αναλόγιον, και ψάλλαμε τα εξής:

Ορθρος εκ στήθους
Καταβασιες Αργες "Χοροι Ισραηλ..." (Ειρμολόγιον Πέτρου)
Αινοι (Στανίτσα, και των Αγίων από στήθους)
Δοξαστικο της Αγίας δικό μου (διότι πανητύριζε ο ναός)
Δοξολογια Ηχ. Β' Καββάδα (χειρόγραφο Στανίτσα)
Δυναμις Αβαγιανού (χειρόγραφο Στανίτσα)
Χερουβικο Ηχ. πλ α' (χειρόγραφο... πιανού; Στανίτσα...)
Λειτουργικα Κ. Πριγγου (Ατζέμ Κιουρδι άνω ΚΕ -κάτω ΚΕ)
Κοινωνικο Ηχ. πλ. α' (Κακουλίδη.... λοιπόν αφήστε τα γέλια κατά μέρος!! Ο αριστερός μου δεν θέλησε να το πη και μου έδωσε το κείμενό του, και έτσι το ψάλλαμε "μαζί".)

Απόστολος

Υ.Γ. Όχι ότι πάω να υποτιμήσω το έργον του Κακουλίδη, αλλά τα κείμενά του, παρ' όλο που ήθελε να "απλοποιήση" τις μουσικές θέσεις, τις πείραξε πολύ και είναι και πιο δύσκολες από τα κλασσικά!! Πως μπορείς, τώρα, να "απλοποιήσης" το Αναστασιματάριον του Πρίγγου;; Γι' αυτό εγώ ποτέ δεν ψάλλω από Κακουλίδη.

Αποστολε της Αγιας Μαρκελλας ειναι στις 22 Ιουλιου , οχι 27 . Εκτος αν μεταθεσατε την πανηγυρη για την Κυριακη , για να εχει κοσμο λογω της αργιας .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κοινωνικο Ηχ. πλ. α' (Κακουλίδη.... λοιπόν αφήστε τα γέλια κατά μέρος!! Ο αριστερός μου δεν θέλησε να το πη και μου έδωσε το κείμενό του, και έτσι το ψάλλαμε "μαζί".)
Μα Κακουλίδη χρυσέ μου άνθρωπε;;; :D Θα τριιιιιιιίζουν τα κόκκαλα του μακαρίτη (you know who)!!! :p
Όχι ότι πάω να υποτιμήσω το έργον του Κακουλίδη
Ελεύθερα, ελεύθερα!!! :p
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αποστολε της Αγιας Μαρκελλας ειναι στις 22 Ιουλιου , οχι 27 . Εκτος αν μεταθεσατε την πανηγυρη για την Κυριακη , για να εχει κοσμο λογω της αργιας .

Ακριβώς αυτό έγινε, Βαγγέλη. Την πανήγυρη την δημοσιεύει ο σύλλογος κάθε χρόνο σε εφημερίδες, και συνήθως γίνετε την επόμενη Κυριακή μετά την επίσημη εορτή της Αγίας (22 Ιουλίου). Το εξωκλήσση βρίσκεται στα "famous" βουνά Catskills της Νέας Υόρκης, και την πανήγυρη την κάνουν Σάββατο/Κυριακή με φαγητό, ορχήστρα, γλέντι, κλπ.

Άντε... του χρόνου σας περιμένω όλους να κάνουμε χορωδία!!

Απόστολος
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μα Κακουλίδη χρυσέ μου άνθρωπε;;; :D Θα τριιιιιιιίζουν τα κόκκαλα του μακαρίτη (you know who)!!! :p

Ελεύθερα, ελεύθερα!!! :p

Νομίζεις, αγαπητέ μου Σταύρο, ότι δεν το σκεύτηκα αυτό; Συνέχεια κοιτούσα όλο γύρω μου, μήπως και παρουσιατεί ο you-know-who να μου ρίξει καμιά σφαλιάρα ανάποδη!!

Επειδή τα παιδιά που ήταν μαζί μου ήταν κάπως μαθητές μου, αποφάσισα και το έκανα ΩΣ ΜΑΘΗΜΑ. Μόνον την παραλαγή που δεν είπαμε!

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζεις, αγαπητέ μου Σταύρο, ότι δεν το σκεύτηκα αυτό; Συνέχεια κοιτούσα όλο γύρω μου, μήπως και παρουσιατεί ο you-know-who να μου ρίξει καμιά σφαλιάρα ανάποδη!!

Αφού τη γλίτωσες... Ούτε του παπά την το πεις!!!! :p
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Μερικοί φίλτατοι κατά τα άλλα ιερείς, είναι σαν το Drambuie: έχουν τον τρόπο τους!!! :D

Καλα, τρομερή η ατλάκα του Σταυρου!

Τι ρωτάς νε με συγχύσεις βραδιατικα έχουμε και super καυσωνα 30C kai kaigomaste!

Το κακό ξεκίνησε από τον Απόστολο! Μας έφεραν ενα χρυσό από την Αθήνα....Μεγαλεία!!!
Ο παπάς θα έβγαινε να το δώσει από την ωραία πύλη. Ενας βοηθός μου λέει κάθε κυριακή τον Απόστολο. Αυτη ηταν η δεύτερη Κυριακή που το κάναμε..... Τη πρώτη μη ρωτήσεις τι έγινε!! Τα κάναμε μαντάρα...

Αυτή τη κυριακή παρότι το σεμινάριο εντατικοποιήθηκε ο παππάς αποφασισε να μου κανει τη λαδια...... Μα και γω δε ξέρω από θα μου ρθει....

Βγαίνει στο Δυναμις λοιπόν με τον Απόστολο ανα χείρας και κλειστό, πλησιάζει ο "αναγνώστης".......... του λέει ο παππάς περίμενε....Τελειώνω το σύντομο Δύναμισ (του Χρύσανθου για να μη ξεχνιόμαστε) λεει ο Παππάς πρόσχωμεν και τότε δίνει τον Απόστολο!!!!!!! Να τον κάνει ο άλλος τι τετοια ώρα που τον δίνει;;;;; μου λες;;

......και ύστερα ο παππάς έδειχνε απορρημένος που κανείς δεν έλεγε τιποτα!!! ε και βέβαια ο δικός μου τα χε παιξει τελείως λόγω και της παρατεταμένης σιωπής.....

ε καποια στιγμή μετα από κανα δυο λεπτά το βρήκε κα επιτέλους ξεκινήσαμε...


αλλά ειπα δεν θα εκνευριστώ!!!!!


και εκει που λες παλι το πείραμε το χ

τσουπ μου σκαει μύτη πριν την οπισθαμβωνο στην ωραία πύλη και αρχιζει να φωνάζει τις ανακοινβσεις τις ανακοινωσεις!!!! Οι οποίες είναι γρσπτές και τισ οποιες μεχρι και την περασμενη Κυριακή διαβαζε ο Ψαλτης (αλλά από την επόμενη ο παππας για να κανει τις σαχλαμαρες μόνος του)..... αφου τις διαβλαζουμε παντα μετα την Οπισθάμβωνο τη αψυχολόγητα είναι αυτα μου λετε και έχω όλο το εκκλησίασμα να επαναλαμβανει δια συντονισμένης βοής "τις ανακοινωσεις τις ανακοινωσεις"!!!


Ημαρτον ρε Γεωργιου!!!!

Τελικο σκορ 1-0!!! Παλι Χασαμε καλα να μαστε!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σκεφτήκατε ποτέ να κόβετε εισιτήρια από το "Είδομεν το φως" και μετά; :D:D:rolleyes::rolleyes::D:D
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
τσουπ μου σκαει μύτη πριν την οπισθαμβωνο στην ωραία πύλη και αρχιζει να φωνάζει τις ανακοινβσεις τις ανακοινωσεις!!!! Οι οποίες είναι γρσπτές και τισ οποιες μεχρι και την περασμενη Κυριακή διαβαζε ο Ψαλτης (αλλά από την επόμενη ο παππας για να κανει τις σαχλαμαρες μόνος του)..... αφου τις διαβλαζουμε παντα μετα την Οπισθάμβωνο τη αψυχολόγητα είναι αυτα μου λετε και έχω όλο το εκκλησίασμα να επαναλαμβανει δια συντονισμένης βοής "τις ανακοινωσεις τις ανακοινωσεις"!!!

Μερικοί φίλτατοι κατά τα άλλα ιερείς, είναι σαν το Drambuie: έχουν τον τρόπο τους!!!

Και επίσκοποι! Και επίσκοποι!

Μου ’ρχεται τώρα στο νου η παροιμιώδης διακοπή που έκανε στη Χριστουγεννιάτικη θεία λειτουργία 25.12.2007 στον Άγιο Δημήτριο ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος αμέσως μετά την εννάτη (δεν τα ’χω με τον άνθρωπο, προς Θεού, με την ενέργειά του τα ’χω) για να ζητήσει τον οβολό των πιστών και την ενίσχυση του φιλανθρωπικού έργου της μητρόπολης. Μα ήτανε ώρα εκείνη που διάλεξε ο Παναγιώτατος;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Και επίσκοποι! Και επίσκοποι!

Μου ’ρχεται τώρα στο νου η παροιμιώδης διακοπή που έκανε στη Χριστουγεννιάτικη θεία λειτουργία 25.12.2007 στον Άγιο Δημήτριο ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος αμέσως μετά την εννάτη (δεν τα ’χω με τον άνθρωπο, προς Θεού, με την ενέργειά του τα ’χω) για να ζητήσει τον οβολό των πιστών και την ενίσχυση του φιλανθρωπικού έργου της μητρόπολης. Μα ήτανε ώρα εκείνη που διάλεξε ο Παναγιώτατος;

Η καλύτερη!!! Από άποψη marketing Πάντσ.... Είναι rush hour! Έχει έρθει όλος σχεδόν ο κόσμος που ήταν να έρθει, και δεν έχει φύγει κανείς όπως μπορεί να γίνει μετά την Θεία Κοινωνία.... Κάτι ξέρει ο Παναγιώτατος. Ο παλιός είναι αλλιώς... :D
 
Top