[Ερώτηση] Τι ψάλλεται κατά την επίδοση του σταυρού και της λαμπάδας;

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Έχω ακούσει κάποιους ιερείς όταν περνούν το σταυρό στο παιδί που βαπτίστηκε να λένε εκφώνως: "Του κυρίου δεηθώμεν. Είπεν ο Κύριος όστις θέλει οπίσω μου ελθείν... κ.λ.π." και αμέσως μετά "Του Κυρίου Δεηθώμεν" και αφού στραφούν κρατώντας τη λαμπάδα προς το εκκλησίασμα "Ούτω λαμψάτω το φώς ημών έμπροσθεν των ανθρώπων... κ.λ.π." ενώ άλλοι δεν το λένε... Είναι κάτι το οποίο καθορίζεται από τον ιερέα ή μπορεί να χαρακτηριστεί ως σωστή ή λανθασμένη συνήθεια/επιλογή;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀρχαιότατη πράξη ἀπό τό βάπτισμα τῶν ἐνηλίκων πού δέν διασώθηκε στά σημερινά εὐχολόγια.
Δές ἐνδεικτικά: Ἰω. Φουντούλη, Λειτουργική Α΄, σ. 285· τοῦ ἰδίου, «Τὸ ἅγιον βάπτισμα - ἱστορικοτελετουργική θεώρηση» καί «Τὸ βάπτισμα τῶν ἐνηλίκων, ὁ νηπιοβαπτισμός...», στό Τελετουργικά θέματα Α΄, Ἀ. Δ. 2002· τοῦ ἰδίου, εἰσήγηση στό Α΄ Πανελλήνιο Λειτουργικό Συμπόσιο, Πρακτικά, Ἀθῆναι 2003, καθώς καί στήν «Λειτουργική-Τελετουργικὴ» π. Κων/νου Παπαγιάννη, σ. 162.

ΥΓ. Δέν βρῆκα κάτι ἀπό Φουντούλη στό δίκτυο. Τό ἄρθρο ὅμως τοῦ κ. Σκαλτσῆ "Θεολογία και σύμβολα του βαπτίσματος" κατατοπιστικό (6. Σταυρός, 7. Λαμπάδα).

Σημ.:
Ο ειρμός της α' ωδής του Σταυρού "Σταυρόν χαράξας" επικράτησε να ψάλλεται στην Βάπτιση μετά από την φράση : "Είπεν ο Κύριος. Όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν...".
...καί ἀπό ἐκεῖ ἐπεκράτησε ἡ ψαλμωδία τῶν καταβασιῶν.

 
Last edited:

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Άρα, σύμφωνα με τους συνδέσμους και την παράθεση από μήνυμα του: "dkalpakidis" είναι μια "σημαντική" παράλειψη, η οποία εντοπίζεται στα σημερινά ευχολόγια.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Άρα, σύμφωνα με τους συνδέσμους και την παράθεση από μήνυμα του: "dkalpakidis" είναι μια "σημαντική" παράλειψη, η οποία εντοπίζεται στα σημερινά ευχολόγια.
Δέν θά τό ἔλεγα.
Καί σύμφωνα μέ τήν ἐρώτηση

Είναι κάτι το οποίο καθορίζεται από τον ιερέα ή μπορεί να χαρακτηριστεί ως σωστή ή λανθασμένη συνήθεια/επιλογή;
πρόκειται γιά «συνήθεια/επιλογή», πού ἔχει κάποια βάση, χωρίς νά χαρακτηρίζεται ὡς «μια "σημαντική" παράλειψη».


 
Top