Άξιον εστίν σε Δ' Άγια

greek487

Tasos N.
Ένα Άξιον εστίν σε Δ' Άγια (και με μια δόση Πρίγγου).

Μιά πρόχειρη ηχογράφηση που κάναμε σήμερα στην ενορία μας εγώ με τους μαθητές μου. Φυσικά, για πρώτη φορά το ψάλαμε μαζί, αφού μόλις χτες το ανέβασε ο Λαοσυνάκτης, αλλά το χαρήκαμε ολότελα.

Να είσθε καλά κ. Αρβανίτη να εμπλουτίζεται τα αυτιά μας και τις καρδιές μας!
 

Attachments

  • AxionEstinAgia-Arvanitis.mp3
    3.1 MB · Views: 152
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Άλλη μια σύνθεση από τον χαρισματικό αλλά κυρίως περισπούδαστο κύριο καθηγητή καθώς τέτοιες συνθέσεις προαπαιτούν πολυκατευθυντική μελέτη ετών μετά κόπου και μόχθου.
Εντάξει δεν είμαι αξιολογητής συνθέσεων ψαλτικών ύμνων όμως η γνώμη μου, η αίσθηση που αποκομίζω από το "Άξιον Εστίν" είναι ότι και αυτό το έργο είναι εφάμιλλο των κλασικών μελοποιών της ψαλτικής.
Εντύπωση προξενεί το γεγονός πως ενώ το τελικό άκουσμα είναι μεγαλοπρεπές και αρχοντικό, εντούτοις η σύνθεση απαρτίζεται από σχετικά βατές γραμμές, που μπορεί δηλαδή να διαβάσει ο καθένας σχετικά εύκολα. Πρόκειται το δίχως άλλο για μια λιτή αλλά και αρμονική σύνδεση και διαπλοκή χαρακτήρων που στο σύνολό τους όμως δημιουργούν ένα εξαιρετικό έργο τέχνης.
Ίδιας αξίας είναι και η εξαίσια απόδοση του ύμνου από τον κ. Τ. Νάσση και τους μαθητές του οι οποίοι μολονότι βρίσκονται στην Αμερική κατορθώνουν να δουλεύουν την ψαλτική με ζηλευτό αλλά και παραδοσιακό και βυζαντινό τρόπο, με απόρροια την εξαφάνιση υπαρκτών δυστυχώς περιπτώσεων σαν αυτές που αναφέρθηκαν εδώ, επίδειξης δηλαδή γνώσεων και μιμητισμού διάσημων δασκάλων.​
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Άλλη μια σύνθεση από τον χαρισματικό αλλά κυρίως περισπούδαστο κύριο καθηγητή καθώς τέτοιες συνθέσεις προαπαιτούν πολυκατευθυντική μελέτη ετών μετά κόπου και μόχθου.
Εντάξει δεν είμαι αξιολογητής συνθέσεων ψαλτικών ύμνων όμως η γνώμη μου, η αίσθηση που αποκομίζω από το "Άξιον Εστίν" είναι ότι και αυτό το έργο είναι εφάμιλλο των κλασικών μελοποιών της ψαλτικής.
Εντύπωση προξενεί το γεγονός πως ενώ το τελικό άκουσμα είναι μεγαλοπρεπές και αρχοντικό, εντούτοις η σύνθεση απαρτίζεται από σχετικά βατές γραμμές, που μπορεί δηλαδή να διαβάσει ο καθένας σχετικά εύκολα. Πρόκειται το δίχως άλλο για μια λιτή αλλά και αρμονική σύνδεση και διαπλοκή χαρακτήρων που στο σύνολό τους όμως δημιουργούν ένα εξαιρετικό έργο τέχνης.
Ίδιας αξίας είναι και η εξαίσια απόδοση του ύμνου από τον κ. Τ. Νάσση και τους μαθητές του οι οποίοι μολονότι βρίσκονται στην Αμερική κατορθώνουν να δουλεύουν την ψαλτική με ζηλευτό αλλά και παραδοσιακό και βυζαντινό τρόπο, με απόρροια την εξαφάνιση υπαρκτών δυστυχώς περιπτώσεων σαν αυτές που αναφέρθηκαν εδώ, επίδειξης δηλαδή γνώσεων και μιμητισμού διάσημων δασκάλων.​

Τέτοια μηνύματα προδίδουν, αν μη τι άλλο, εκούσια ή ακούσια σύγχυση. Προς αποφυγήν (παρ)εκτροπών ή/και εκτρόπων, θα συνιστούσα να αποσυνδεθεί η προσφορά-σύνθεση του αγαπητού Λαοσυνάκτη από την ομολογουμένως πρόχειρη αναρτηθείσα "εκτέλεση" (με ή χωρίς εισαγωγικά) κ τα όποια συμβαίνοντα στον Πειραιά.

Υγ. Στην Αμερική, τα παραδείγματα-υποδείγματα είναι πολλά, όπως ακούμε. Κ η διαφορά μεταξύ τους..χαώδης!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Η παραπάνω ηχογράφηση αποσπάστηκε από τα Μουσικά Κείμενα και συγκεκριμένα από εδώ.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
... προσφορά-σύνθεση του αγαπητού Λαοσυνάκτη από την ομολογουμένως πρόχειρη αναρτηθείσα "εκτέλεση" (με ή χωρίς εισαγωγικά) κ ..........

.....πολυ σωστα.....δεν ξερω κατα ποσο συμφωνει με αυτη την εκτελεση...(..χωρις εισαγωγικά....)... ο αγαπητος Λαοσυνακτης...
 

greek487

Tasos N.
Υγ. Στην Αμερική, τα παραδείγματα-υποδείγματα είναι πολλά, όπως ακούμε. Κ η διαφορά μεταξύ τους..χαώδης!

Δόξα τω Θεώ, έχουμε και μερικά ωραία και παραδοσιακά ακούσματα. . .

Αλλά να ψάχνω, να επαυξάνω, και να μεγαλύνω μόνο τις διαφορές, δεν έχει κανένα νόημα για μένα.



. . .
 
Last edited by a moderator:

greek487

Tasos N.
Άλλη μια σύνθεση από τον χαρισματικό αλλά κυρίως περισπούδαστο κύριο καθηγητή καθώς τέτοιες συνθέσεις προαπαιτούν πολυκατευθυντική μελέτη ετών μετά κόπου και μόχθου.
Εντάξει δεν είμαι αξιολογητής συνθέσεων ψαλτικών ύμνων όμως η γνώμη μου, η αίσθηση που αποκομίζω από το "Άξιον Εστίν" είναι ότι και αυτό το έργο είναι εφάμιλλο των κλασικών μελοποιών της ψαλτικής.
Εντύπωση προξενεί το γεγονός πως ενώ το τελικό άκουσμα είναι μεγαλοπρεπές και αρχοντικό, εντούτοις η σύνθεση απαρτίζεται από σχετικά βατές γραμμές, που μπορεί δηλαδή να διαβάσει ο καθένας σχετικά εύκολα. Πρόκειται το δίχως άλλο για μια λιτή αλλά και αρμονική σύνδεση και διαπλοκή χαρακτήρων που στο σύνολό τους όμως δημιουργούν ένα εξαιρετικό έργο τέχνης.
Ίδιας αξίας είναι και η εξαίσια απόδοση του ύμνου από τον κ. Τ. Νάσση και τους μαθητές του οι οποίοι μολονότι βρίσκονται στην Αμερική κατορθώνουν να δουλεύουν την ψαλτική με ζηλευτό αλλά και παραδοσιακό και βυζαντινό τρόπο, με απόρροια την εξαφάνιση υπαρκτών δυστυχώς περιπτώσεων σαν αυτές που αναφέρθηκαν εδώ, επίδειξης δηλαδή γνώσεων και μιμητισμού διάσημων δασκάλων.​


Ευχαριστούμε τον φίλτατο συνάδελφο Eiryk!



. . .
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ευχαριστούμε τον φίλτατο συνάδελφο Eiryk!


. . .

Εμείς σε ευχαριστούμε και περιμένουμε και άλλες ηχογραφήσεις :)
Επισυνάπτω με την ευκαιρία και τη σελίδα που δείχνει το βιντεάκι σε μορφή εικόνας να υπάρχει...
 

Attachments

  • AJIONESTIN.jpg
    AJIONESTIN.jpg
    1.9 MB · Views: 20
Top